Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fise fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


fise fiscale

180 replies to this topic

#141 tati_chi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 23 February 2009 - 02:08 PM

Data angajarii trebuie sa fie exact data din cim? vad ca d-na care se ocupa cu contractele de munca a modificat niste date pe aici. Mie mi-a dat ca date de angajare altceva, iar in contractele de munca, cand am cautat vad ca e scris altceva.
mi-a zis ca datele pe care mi le-a dat sunt cele pe care le-a depus in decl la cass.
Deci, data angajarii trebuie sa fie exact data din cim?



#142 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2009 - 04:29 PM

Vezi postareafboji, la Feb 20 2009, 01:29 PM, a spus:

Am o problema minora cu fisele astea :biggrin: : PCul meu este mai tanar (achizitionat inainte de criza... ) si nu mai are unitate de floppy.
Iar la Adm Fin vor fisierul pe discheta :frusty: .
Cum le pot comunica celor care fac softul, ca ar fi nevoie de o actualizare a suportului pe care se salveaza date? Ca au aparut intre timp CD-uri ... E drept ca nu m-am uitat la Finante daca au cititor de CD la calculatoare.
eu folosesc un floppy disk extern. astazi le-am "executat" si eu

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 February 2009 - 04:32 PM




#143 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 24 February 2009 - 12:27 PM

Spune-ti , va rog, pentru venit brut de 500 lei , deducere personala 250, impozitul este 27 lei.Care este suma pe care trebuie s-o trec in coloana venit baza de calcul? Eu am urmarit instructiunile si daca fac 389 cat imi da salariul net - 250 =139, impozitul calculat automat de program imi da 22.Unde gresesc?



#144 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 24 February 2009 - 12:56 PM

venit baza calcul => venit brut - contributii salariat- deducere personala , adica :500-(48+3+33)-250=166
impozit :166*16% = 27

venitul net : 500 - (48+3+33)-27=389
tu ai scazut deducerea din venitul net, adica 389-250= 139 , aici ai gresit :frusty:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 24 February 2009 - 12:59 PM




#145 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 24 February 2009 - 01:04 PM

sarut mana, marra! :frusty:



#146 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 24 February 2009 - 08:46 PM

buna seara. am si eu o intrebare care v-a mai fost adresata..dar n-a primit raspuns. pentru o angajata care tot anul 2008 a fost in concediu crestere copil cum se completeaza fisa fiscala ?? (presupun ca trebuie sa fie si pentru ea completata)



#147 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2009 - 10:34 PM

Vezi postareacory1980, la Feb 24 2009, 08:46 PM, a spus:

buna seara. am si eu o intrebare care v-a mai fost adresata..dar n-a primit raspuns. pentru o angajata care tot anul 2008 a fost in concediu crestere copil cum se completeaza fisa fiscala ?? (presupun ca trebuie sa fie si pentru ea completata)

Nu se completeaza, deoarece contractul de munca e suspendat.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 24 February 2009 - 10:35 PM




#148 dannag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 February 2009 - 12:21 PM

In cazul in care in cursul unui an, un salariat isi schimba unitatea de baza la alt angajator - am obligatia sa completez si FF1 si FF2?



#149 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2009 - 10:27 AM

Da.
Madalina



#150 alyssea2006

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 March 2009 - 01:20 PM

Buna ziua, nici eu nu am mai intocmit pana acum fise fiscale, exista vreo posibilitate de transfer a bazei de date de pe 2007 pe 2008, am incercat dar se pare ca structura de 2007 e diferita si mi-o transfera fara date, orice sfat mi-ar fi de ajutor avnd in vedere ca firma are peste 200 de angajati?Va multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 March 2009 - 12:45 AM




#151 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 March 2009 - 08:59 AM

La un angajat care NU are functia de baza la firma, din greseala, in 2 luni din anul 2008 a fost declarat cu functia de baza. Astfel s-a scazut deducerea personala pe cele 2 luni, ceea ce a dus la neimpozitarea salarului. Angajatul a primit cu 44 lei mai mult (impozitul pe salarii pe 2 luni) iar firma nu a platit acesti 44 lei prin declaratia 100. Fisa fiscala a fost depusa conform situatiei existente (in 2 luni s-a scazut deducerea personala, impozit 0 lei). Cum se poate remedia aceasta eroare in fisa fiscala? Daca depun fisa fiscala rectificativa, pe unde platesc cei 44 lei datorati? Pot sa-i platesc prin declaratia 100 in 2009, dar de unde stie fiscul ca aceasta suma se refera la cei 44 lei datorati din 2008?
Va multumesc



#152 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 04 March 2009 - 09:12 AM

1.rectificativa la fisa fiscala
2. rectificativa la D100 in 2008 ( pt cele 2 luni, in functie de cum ai declaratia: lunara sau trimestriala)
3. platesti cei 44 lei cu majorarile aferente

bafta!



#153 tish

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 March 2009 - 11:35 PM

am si eu o mare rugaminte. eu sunt angajata de vreo 5 ani la o firma si nu am primit niciodata o fisa fiscala. acum vreau sami scot si eu din banca niste bani si imi cere fisa fiscala. am ceruto angajatorului dar se face ca ploua. ba ca mio adce azi ba ca mio aduce maine nici nu mai stiu ce sa cred. as vrea eu sami scot singura fisa fiscal adar nu stiu de unde. doar presupun ca tre de la anaf. asa ca va rog sami spuneti daca pot eu sami scot singura de la anaf fisa fiscala
eu stau in teleorman daca miati putea spune unde este anaf in acest judet as fi recunoscatoare.



#154 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 March 2009 - 12:54 AM

Codul Fiscal:
" Fișe fiscale
ART. 59
(1) Informațiile referitoare la calculul impozitului pe veniturile din salarii se cuprind în fișele fiscale.
(2) Plătitorul de venituri are obligația să completeze formularele prevăzute la alin. (1), pe întreaga durată de efectuare a plății salariilor. Plătitorul este obligat să păstreze fișele fiscale pe întreaga durată a angajării și să transmită organului fiscal competent o copie, pentru fiecare an, până în ultima zi a lunii februarie a anului curent, pentru anul fiscal expirat. Modelul și conținutul formularelor se aprobă prin ordin al ministrului finanțelor publice."
ORDIN nr. 2.293 din 3 decembrie 2007
pentru aprobarea modelului și conținutului fișei fiscale privind impozitul pe veniturile din salarii
4. Angajatorii editează fișa fiscală în format hârtie, în două exemplare:
- un exemplar, semnat și ștampilat conform legii, se păstrează de către angajator;
- un exemplar, semnat și ștampilat conform legii, se înmânează angajatului.
Totodata in Codul Muncii se precizeaza obligativitatea angajatorilor de a elibera la cerere toate doc.care privesc calitatea de salariat.
In concluzie cnf. acestor extrase din legi angajatorul are obligatia legala sa va inmaneze un exemplar din Fisa fiscala si aceasta fisa numai de la firma o puteti obtine, asa ca, cereti-va dreptul linistita, aveti acum si baza legala.

Dana




#155 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 March 2009 - 05:44 PM

Vezi postareatish, la Mar 11 2009, 11:35 PM, a spus:

vreau sami scot si eu din banca niste bani si imi cere fisa fiscala.
Poti solicita de la Administratia financiara o Adeverinta de venit, care atesta veniturile optinute de la angajatorul tau, pe baza Fiselor fiscale anuale depuse de acesta. In scopul optinerii adeverintei trebuie sa depui o Cerere de eliberare a unei adeverintei de venit pentru persoane fizice.



#156 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 11 May 2009 - 07:18 PM

daca un salariat a fost angajat in doua locuri de munca in anul 2008 mai depune declaratie la administratie?
multumesc.



#157 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 May 2009 - 10:28 PM

Pt.moniquecri: Nu.
Angajatorii, de la cele doua locuri de munca, au avut obligatia de a depune FF1 si FF2 pana la sfarsitul lunii febr.2009.

Dana




#158 fonfonica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 June 2009 - 09:02 AM

Buna ziua. Cum se procedeaza daca am 1 salariat strain care jumatate de an a lucrat in ungaria si cealalta jumatate la firma mea? Trec in fisele fiscale numai partea de la firma mea sau si lunile din Ungaria? Multumesc



#159 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 June 2009 - 09:45 AM

Treci doar perioada de angajare la firma ta, conform datelor din statele de salarii.
Dar fisele fiscale nu se fac acum ci in ianuarie-februarie pentru anul anterior.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 05 June 2009 - 09:46 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#160 hurduc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 November 2009 - 01:14 PM

1. Daca un salariat are contract de munca, functia de baza, 8h/zi iar incepand cu 30 noiembrie 2009 se modifica contractul de munca la 2h/zi si functia de baza la alta firma, cum se va evidentia in fisa fiscala?
2. Daca un salariat intra in concediu de sarcina si lauzie de pe 05.01 pana pe 30.04.2009 iar incepand din 01.05.2009 intra in concediu pentru cresterea copilului, cum se va evidentia in fisa fiscala a salariatului? Trebuie sa trec in fisa fiscala si CNP copilului?

Multumesc mult






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL