Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fise fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


fise fiscale

180 replies to this topic

#161 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2009 - 07:08 PM

1.Se face FF1 pentru perioada cu functia de baza si FF2 cu perioada inafara functiei de baza.



#162 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 November 2009 - 08:24 PM

2. De ce sa treci in fisa fiscala CNP-ul copilului? Faci fisa fiscala normal, cu venitul realizat si impozitul retinut, pentru perioada lucrata 01-05 ian si pentru per de concediu medical 05.01.-30.04 iar in rest nu treci nimic dar nu ii inchizi CIM (nu treci data plecarii 01.05 ca nu pleaca)




#163 hurduc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 November 2009 - 12:26 PM

La concediul de sarcina si lauzie de pe 05.01 pana pe 30.04.2009 se calculeaza pt angajat doar CAS Concediu medical. Deci nu se calculeaza somajul, sanatate si venit impozabil.
Intrebarea mea este daca mai fac FF1?
Multumesc



#164 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2009 - 05:19 PM

da , faceti ff1 cum va explicat mihaela_cva



#165 adriana.r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 13 January 2010 - 11:10 AM

Daca am un angajat caruia i-a incetat contractul de munca in aprilie 2009 si a fost reangajat in septembrie 2009... ii fac o singura fisa fiscala? Nu ma lasa programul sa fac 2 fise pe acelasi CNP.



#166 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2010 - 11:15 AM

o sg. fisa, desigur :pullhair:



#167 Anitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 14 January 2010 - 03:38 PM

Pt fisele fiscale de anul acesta am terminat de centralizat datele. Acum urmeaza sa introduc datele in fisele fiscale. Am o intrebare pt cine ma poate ajuta ( sau poate mai multe).
Sunt mai la inceput si am nevoie de ceva sfaturi.
Noi luam salariile pe data de 5 ale fiecarei luni. Adica salariile corespunzatoare lunii ianuarie le luam pe 5 februarie. In fisele fiscale la linia corespunzatoare lunii ianuarie trec salariile corespunzatoare lunii ianuarie sau ceea ce am luat in ianuarie adica salariile lunii decembrie?
Al 13-lea si concediile medicale se trec in fisa fiscala? Eu am de exemplu persoane care in 2009 nu au mai lucrat la noi dar au avut dreptul la al 13-lea , pe care l-am primit si l-au primit in februarie 2009 ( salariu corespunzator anului 2008). In acest caz cum procedez? Respectivelor persoane le mai fac fisa fiscala? Ce date trec la perioada inceperii activitatii si perioada incetarii activitatii?
Multumesc mult pentru intelegere.



#168 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 05:05 PM

Vezi postareaAnitza, la Jan 14 2010, 01:38 PM, a spus:

Noi luam salariile pe data de 5 ale fiecarei luni. Adica salariile corespunzatoare lunii ianuarie le luam pe 5 februarie. In fisele fiscale la linia corespunzatoare lunii ianuarie trec salariile corespunzatoare lunii ianuarie sau ceea ce am luat in ianuarie adica salariile lunii decembrie?
Al 13-lea si concediile medicale se trec in fisa fiscala? Eu am de exemplu persoane care in 2009 nu au mai lucrat la noi dar au avut dreptul la al 13-lea , pe care l-am primit si l-au primit in februarie 2009 ( salariu corespunzator anului 2008).
Desi sunt intrebari cam elementare (si cred ca ai "oripilat" multa lume :pullhair: ) incerc sa te ajut:
La linia corespunzatoare lunii ianuarie treci salariile contabilizate in luna ianuarie.
Al 13-lea si CM urile tot asa. Pentru ca fisele fiscale se fac pentru determinarea impozitului pe venit (salarii si de natura salariilor) le treci in luna in care a fost contabilizat impozitul aferent respectivului. Ai inregistrat statul in decembrie, e venit la luna decembrie. Ai inregistrat-contabilizat in februarie, e venit pe luna februarie, indiferent cand ai facut plata. in plus centralizatorul FF trebuie sa se potriveasca si cu declaratia 100 din fiecare luna.
Alte opinii?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#169 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2010 - 05:13 PM

va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie:
in luna ianuarie si februarie 2009 am avut somaj tehnic ( plata 75%) si martie cu concediu fara plata, cum se trece in fisa fiscala?- salariu brut 75 %? sau salariul de incadrare?
impozitat= 0,
baza calcul = 0 , este corect?
multumesc



#170 silviamures

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:tg mures

Postat 30 January 2010 - 08:34 AM

buna
am o angajata cu 2 ore in afara functiei de baza (ff2) care este in sarcina si lauzie

de ex in decembrie, a avut un venit brut de 253 lei din care am scazut CAS-ul la niv sal min pe economie (63 lei), ramamand un sal net de 190 lei
ce trec la venit brut/ venit baza de calcul/impozit?
VB 253lei / VBC 190lei / imp 0 lei
silvi



#171 RMD_82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 February 2010 - 11:02 AM

Buna, legat de fise fiscale 2009 am o situatie pe care nu stiu cum s-o inregistrez si anume la o societate am un singur angajat cu:
a. contract munca 1
- perioada ian 08 - 15 martie 09 - la functia de baza
b. contract munca 2
-perioada aprilie 09 - sept 09, dupa cum urmeaza:
perioada aprilie - mai - functia de baza
perioada iunie - august - in afara functiei de baza - angajare si la alta societate (ctr munca si optarea angajatului pt functia de baza la acea societate)
perioada septembrie - functia de baza

Cum transpun eu in fisa fiscala a angajatului aceasta situatie?
Cate fise fac? (ma refer la ff1 si ff2 daca e cazul)

Multumesc anticipat! :smile:

Nu ma poate ajuta nimeni?
Am nevoie de experienta dumneavoastra! Chiar nu stiu cum sa rezolv problema, iar instructiunile de completare a fiselor fiscale nu ma ajuta!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 12:28 PM

mio



#172 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2010 - 01:01 PM

Cand spui ca ai contract de munca 1 si contract de munca 2 este vorba de acelasi angajat??
daca este acelasi angajat pentru prima perioada ii faci FF1 , iar perioada nelucrata nu o treci (nu a fost angajat?) si pentru perioada contract 2 inteleg ca este cu timp partial - atunci faci FF2

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2010 - 01:11 AM




#173 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 08 February 2010 - 02:50 PM

Vezi postareaRMD_82, la Feb 8 2010, 11:02 AM, a spus:

Buna, legat de fise fiscale 2009 am o situatie pe care nu stiu cum s-o inregistrez...
faci o FF1 astfel: la data angajarii nu pui nimic (era angajat la 01.01.2009 din ce ai scris), la data incetarii pui sept. 2009 (si ziua); competezi in ea doar lunile in care a lucrat si a avut venituri, respectiv impozit la functia de baza
faci si o FF2 cu perioada iunie - august

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2010 - 01:12 AM




#174 dorina67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:petrosani

Postat 08 February 2010 - 07:49 PM

Daca avem angajat un pensionar , cu contract de munca pe perioada nedeterminata,
( medic) angajatorul ii va face ff1 sau ff2??



#175 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 08 February 2010 - 09:21 PM

Daca la voi e functia de baza (asa se pare ca este) atunci ii faci FF1. Ca pensionar nu virezi pentru el somaj (nici angajat nici angajator) dar restul obligatiilor inclusiv cele declarative sunt ca si pentru ceilalti salariati permanenti.



#176 RMD_82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 February 2010 - 10:53 AM

Multumesc, frumos pentru ajutor am facut doua FF FF1 si FF 2!



Pentru angajati in CIC sub 2 ani care au fost in concediu pe toata perioada 2009 se face fisa fiscala sau nu?.. daca se face cum se completeaza?

Multumesc!
mio



#177 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 10 February 2010 - 05:15 PM

Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Am la o fundatie cu profil de gradinita un contract cu o profesoara de engleza pentru 2 ore pe saptamana. Contractul l-am inregistrat la finante in aprilie 2009.
Pentru acest caz fac FF2 ( nu are la mine functia de baza) sau declaratia 205? Care este termenul de depunere pentru declaratia 205?



#178 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 16 February 2010 - 04:07 PM

Vezi postareaRMD_82, la Feb 9 2010, 10:53 AM, a spus:

Pentru angajati in CIC sub 2 ani care au fost in concediu pe toata perioada 2009 se face fisa fiscala sau nu?.. daca se face cum se completeaza?

Multumesc!

Nu se fac fise fiscale pentru angajatii in CIC din cate stiu.



#179 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2010 - 02:41 PM

Vezi postareasilviamures, la Jan 30 2010, 07:34 AM, a spus:

buna
am o angajata cu 2 ore in afara functiei de baza (ff2) care este in sarcina si lauzie

de ex in decembrie, a avut un venit brut de 253 lei din care am scazut CAS-ul la niv sal min pe economie (63 lei), ramamand un sal net de 190 lei
ce trec la venit brut/ venit baza de calcul/impozit?
VB 253lei / VBC 190lei / imp 0 lei

Am si eu aceeasi situatie. Fiind vorba de indemnizatie, se trece in fisa fiscala, unde se declara veniturile salariale?
Ne puteti ajuta? Daca ii trec in fisa fiscala Venitul din indemnizatie fara sa ii trec impozit calculat, cand depun fisa fiscala la adminisratia financiara, nu o sa ii scoata impozit de plata pentru ca ei nu au de unde sa stie ca e vorba despre un venit scutit?



#180 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2010 - 01:12 AM

Citeaza

RMD: Pentru angajati in CIC sub 2 ani care au fost in concediu pe toata perioada 2009 se face fisa fiscala sau nu?.. daca se face cum se completeaza?
FF se depune pentru impozitul pe venituri din salarii . Se completeaza conform statului de plata. Indemnizatia pt. cresterea copilului pare a fi salar ???

Citeaza

simonaluiza:Am la o fundatie cu profil de gradinita un contract cu o profesoara de engleza pentru 2 ore pe saptamana. Contractul l-am inregistrat la finante in aprilie 2009.
Pentru acest caz fac FF2 ( nu are la mine functia de baza) sau declaratia 205? Care este termenul de depunere pentru declaratia 205?
Faci FF2.
D205 se refera la impozitul retinut pentru veniturile cu regim de retinere la sursa : drepturi de propr. intelect., dividende, dobanzi, pensii etc. Vezi OMEF 2371/2007.

Dana







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL