Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fise fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


fise fiscale

180 replies to this topic

#81 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 April 2008 - 12:16 PM

Vezi postareamiruna lucescu, la Apr 11 2008, 11:30 AM, a spus:

Mai exact am asociat faptul ca nu am primit fisa fiscala de la firma cu ideea ca ei nu imi calculeaza si retin impozitele..si ca impozitele nu ajung la stat..
Chiar daca ei nu-ti calculeaza si vireaza impozitele, pe tine nu te afecteaza, caci marimea impozitului platit din pacate nu-ti foloseste la nimic. Dar daca firma nu calculeaza corect si nu vireaza impozitul ets o problema de evaziune fiscala a lor. De obicei nu e cazul acesta ci o indiferenta fata de lege si fata de angajati.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#82 miruna lucescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 April 2008 - 12:24 PM

Nopris , crezi ca are rost atunci sa mai vorbesc cu contabila firmei despre fisa fiscala? Si inca o intrebare , daca imi permiti... cunosti vre-un mod de a verifica daca firma e ok din punct de vedere legal?...ma refer la staturile de plata si restlul...

* statele de plata...scuze :pullhair:




#83 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 April 2008 - 01:46 PM

Vezi postareamiruna lucescu, la Apr 11 2008, 12:24 PM, a spus:

Nopris , crezi ca are rost atunci sa mai vorbesc cu contabila firmei despre fisa fiscala? Si inca o intrebare , daca imi permiti... cunosti vre-un mod de a verifica daca firma e ok din punct de vedere legal?...ma refer la statele de plata si restul...
Pentru a fi sigura ca banii pe care-i primesti sunt si cei din actele oficiele e bine mai intai sa ai o copie a contractului individual de munca cu viza ITM. Exista mai multe metode, dupa cum esti de indrazneata, de stapana pe tine (si pe cunostintele tale profesionale), pe talentul de a fi diplomata dar si glumeata etc.:
1) Intrebi (cum am facut eu) la Camera de munca, sau la Casa de pensii sau la Agentia de somaj sau la Casa de sanatate ce suma se raporteaza pentru tine. Metoda merge daca ai vreo relatie la una din acestea sau, daca nu ai, daca gasesti un functioar amabil. Incearca preferabil in perioada neaglomerata (27-31 a lunii).
2) Incearca la una din persoanele din firma: la serv.personal sa-ti arate contractul semnat de inspectorul de la ITM, sau un stat de salarii semnat de inspectorul ITM (mai bine), la salarizare sa vedeti un stat de plata semnat de dv si de director pe o luna anterioara, la financiar sau salarizare sa vedeti o declaratie catre Agentia de somaj sau Casa de pensii sau de sanatate.
Daca stii cum s-o iei pe contabila, mai prieteneste, e bine sa-i spui cam asa: "D-na economista; unde am lucrat inainte mi se dadea anual un exemplar din fisa fiscala. Chiar si ordinul MFP 161 din 20-01-2004 privind fisele fiscale cere sa se dea un exemplar angajatului. Mie mi-ar prinde bine pentru a-i verifica pe cei de la Casa de pensii ca mi-au inregistrat corect veniturile. Puteti sa-mi faceti o copie si mie? Multumesc!".
Ceea ce vreu sa-ti spun e ca pentru un angajat conteaza:
- banii primiti in mana (sa nu fie mai putin decat e stabilit in contract);
- suma din declaratia de CAS, care conteaza pentru pensie;
- suma din declaratia de somaj, care conteaza daca ramai in somaj;
- daca pari in declaratia de sanatate, necesar pentru tratamente sau internari.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 11 April 2008 - 01:48 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#84 miruna lucescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 April 2008 - 02:09 PM

Nopris, din nou, multumesc foarte mult pentru raspunsul tau...Ma ajuta enorm ...Mai ales ca acum am sa stiu cum sa pun problema cind am sa deschid discutia cu contabila firmei...datorita sugestiilor tale am sa dau dovada de diplomatie si voi avea un motiv pertinent sa cer fisa fiscala...Iti multumesc din suflet! :pullhair:



#85 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2008 - 06:48 PM

Dragii mei, contractul de munca se incheie si se semneaza in 3 exemplare. Dupa inregistrarea lui la ITM, un exemplar OBLIGATORIU trebuie sa ajunga la angajat - deci, D-na Miruna, trebuie sa cereti la seviciul personal exemplarul original al CIM. Este dreptul salariatului, conform legii. De asemenea, fisa fiscala se intocmeste in 2 exemlare - un exemplar se arhiveaza la dosarul salariatului, la societate, iar celalalt exemplar se preda salariatului. Este adevarat ca nu se prea respecta lucrurile astea, in sensul ca documentele mentionate mai sus raman in arhiva societatii, dar daca salariatul le solicita, ele trebuiesc predate acestuia.
Din acest punct de vedere nu ar trebui sa va justificati in nici un fel dorinta de a primi documentele care va apartin de drept si cu toate acestea, nopris are dreptate...
Madalina



#86 octavian_iancu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 April 2008 - 02:40 PM

o intrebare am si eu va rog, stie cineva daca mai trebuie depusa declaratia de venit global in cazul in care mi-am schimbat locul de munca anul trecut ? intreb asta pentru ca am reusit " performanta " de a-mi pierde fisa fiscala :pullhair: si contabila de la firma nu vrea sa-mi mai faca una, stiu ca acum cativa ani trebuia trecuta si fisa fiscala in delcaratie, asta doar in cazul in care nu este regularizata.

Precizez ca venituri din alte activitati n-am avut anul trecut si tare n-as vrea sa mai trec pe la finante... nu de alta dar nu le duc inca dorul domnilor de acolo.

Va multumuesc :frusty:

Aceasta postare a fost editata de octavian_iancu: 14 April 2008 - 02:43 PM




#87 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 15 April 2008 - 05:03 PM

Octavian, incepand cu anul 2006 NU mai exista notiunea de venit global. Deci daca nu ai avut altfel de venituri decat cele din salarii (indiferent de la cati angajatori) nu mai trebuie sa depui nimic, nici o declaratie, la finante.

Orice angajator este obligat, prin lege, sa dea angajatului copii dupa contractul de munca, actele aditionale, decizii, precum si orice documente care au legatura cu relatia de munca; daca nu o face din proprie initiativa, le va da la cerere.

La fel si fisa fiscala, o poti cere oricand. Ea insa nu-ti foloseste decat daca:
- ai obtinut si alte venituri decat cele din salarii, deci trebuie sa depui declaratie pana pe 15 mai
- vrei sa redirectionezi 1% din impozit catre o organizatie nonguvernamentala, tot pana pe 15 mai.

Altfel, sumele trecute acolo nu-ti spun prea multe, decat poate daca ai beneficiat sau nu de deduceri si cat ti s-a retinut impozit. Nu apar acolo sumele care ajung la pensii, somaj.



#88 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2008 - 06:50 PM

poate ca nu este atat de important, dar, Irina007, la ONG se duc 2%.
Madalina



#89 miruna lucescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 April 2008 - 08:25 AM

Vreau sa va spun ca am vorbit cu seful meu despre fisa fiscala...I-am explicat ca la serviciul anterior o primeam anual de la contabilitate si ca as vrea sa primesc un exemplar si aici... Acum stiu sigur ca nu va fi asa...Mi-a servit tot felul de variante de genul : "sa vb cu firma care imi face contabilitatea"...."sa ma interesez sa vad cum se face"..." uite ca am uitat sa ma ocup si de asta"... Eu nu inteleg care sint dedesupturile .....Daca voi ziceti ca pina la urma nu eu trebuie sa am grija fisei fiscale atita timp cit obtin venit doar din salarii atunci e ok sa renunt? ... Sau sa caut alte cai de a afla ca sau platit taxele la stat si sa primesc un exemplar de unde trebuia sa o depuna firma? :pullhair:



#90 Irrena

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 May 2008 - 06:41 PM

Buna ziua,

Ce se intampla in cazul in care fisele fiscale au fost depuse la Adm. Finantelor Publice Sector 5, cand de fapt ele trebuiau depuse la DGAMC?
Am primit notificare de la DGAMC si as vrea sa nu platesc acea amenda.
Multumesc!



#91 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2008 - 03:39 PM

Nu cred ca poti scapa de sanctiune (poate sa scapi cu un avertisment ceva...), faptul ca nu le-ai depus unde trebuie este problema ta.
Dragos



#92 xelanoimis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 June 2008 - 10:55 PM

Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce scrie in fisa fiscala pe 2007(nu am cunostiinte in domeniu)
1. Ce inseamana "deduceri personale" si de unde vine suma trecuta acolo?
2. Care este "venit baza de calcul"?
M-am prins ca "impozitul lunar calculat si retinut" e 16% din baza de calcul.
3. Si marea mea nelamurire vine de la faptul ca pe ianuarie am alte sume decat in lunile februarie-decembrie, desi eu stiu ca am avut acelasi salariu net.
Va multumesc.

Chiar nu ma poate lamuri nimeni de ce apare diferenta intre sumele din ianuarie si cele din februarie-decembrie?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 05:58 PM




#93 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2008 - 12:48 PM

Probabil luna anuarie nu a fost lucrata integral, de aceea sumele se refera si sunt calculate doar la numarul de zile lucrate in luna ianuarie. De obicei contractele de muca cu luna ianuarie incep de pe 3 ale lunii, 1 si 2 ianuarie fiind zile neluicratoare. Urmareste si data angajarii sus in dreapta dupa datele personale. Apoi din luna februarie totul decurge normal. Sper ca m-am facut inteleasa. :biggrin:



#94 GEORGIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 30 September 2008 - 05:03 PM

Buna ziua,
stie cineva cum pot rezolva urmatoarea situatie fara amenda.
Am o societate la care nu s-a depus fisa fiscala pentru 2007 - era un singur angajat part-time; am primit notificare de la administratie.Credeti ca se poate rezolva fara amenda? sau daca e amenda cat va fi?Ce ma sfatuiti sa fac?


mersi



#95 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 07:21 PM

La sect.2,nu se da amenda pentru fise fiscale.La firma unde lucrez eu ,nu erau depuse fise ptr.2003,2005,2006.Avand de scos un certificat fiscal a trebuit sa le depun...N-am fost o exceptie,chiar nu se da amenda.Nu stiu la alte sectoare sau in alte orase



#96 Elena52

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2009 - 12:07 PM

buna ziua tuturor!
va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns referitor la urmatoarea problema: in toamna anului trecut mi-am schimbat numele dar inca nu am adus angajatorului actele necesare pentru aceste modificari. intrebarea mea este: exista vreo problema daca fisa fiscala 2008 se depune de catre angajator cu numele anterior ? Multumesc tare mult anticipat



#97 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2009 - 12:22 PM

În cazul în care angajatul își schimbă numele în timpul anului, în rubrica "Nume" se trece, alături de vechiul nume introdus între paranteze, și noul nume.
daca tu nu ai duse actele inca angajatorului... atunci se trece doar vechiul nume. oricum CNP-ul e cel mai important. parerea mea



#98 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 23 January 2009 - 01:17 PM

CNP-ul, cum zice Miky, dar si adresa. Daca vor exista diferente de la Administratia Financiara mai tarziu, iti vor trimite acasa instiintare la adresa de pe fisa fiscala.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#99 Elena52

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2009 - 01:47 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jan 23 2009, 12:22 PM, a spus:

În cazul în care angajatul își schimbă numele în timpul anului, în rubrica "Nume" se trece, alături de vechiul nume introdus între paranteze, și noul nume.
daca tu nu ai duse actele inca angajatorului... atunci se trece doar vechiul nume. oricum CNP-ul e cel mai important. parerea mea

MULTUMESC TARE MULT !
Sunteti super!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 02:42 PM




#100 mihacris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 25 January 2009 - 09:45 PM

Buna seara,
va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa cuprind in fisele fiscale FF1 pensia suplimentara pe care o platesc 4 angajati.
mentionez ca in programul de salarii le-a fost retinuta in rubrica alte retineri , neavand alta posibilitatea de inregistrare, dupa care am virat-o fondurilor de pensii.
2 salariati platesc cate 50 ron/luna iar altii 2 cate 60 ron/luna.stiu ca este deductibil pana la 200 euro pe an.


Cum sa fac fisele.?!

Multumesc. :frusty:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL