Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ERORI CONTABILE-CORECTII! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


ERORI CONTABILE-CORECTII!


225 replies to this topic

#221 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 10 August 2011 - 08:59 AM

Va rog ajutati-ma! Sunt destul de speriata de ce consecinte ar putea genera aceasta greseala!



#222 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 August 2011 - 09:50 PM

Vezi postareademiankiki, la 10 August 2011 - 08:14 AM, a spus:

Eu m-am gandit ca se considera ca am stornat venituri aferente anului precedent si o sa fie nevoie de inreg prin cont 1174,ceea ce da nastere la alte cele...Unde gresesc in gandire?
In mod normal, in situatia in care ai stornat in luna ianuarie 2011, o despagubire in cazul tau, pe care ai facturat-o in exercitiul financiar precedent, trebuia sa faci corectia in luna decembrie 2010, la data bilantului valoarea o cunosteai deja, 418 „clienti-facturi de intocmit = 7588 (-), iar in ianuarie, la data facturii de storno, 411= 418 (-). Corectia o faci in 2011, pe seama rezultatului reportat, prin contul 1174 „Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile”
Pentru impozitul pe profit, daca s-a descoperit o eroare care influenteaza profitul impozabil/pierderea contabila aferenta anului fiscal 2010, atunci trebuie depusa o noua declaratie anuala privind impozitul pe profit , D101. In cazul corectarii de erori care genereaza pierdere contabila reportata, aceasta trebuie acoperita inainte de efectuarea oricarei repartizari de profit.




#223 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 11 August 2011 - 04:59 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 10 August 2011 - 09:50 PM, a spus:

In mod normal, in situatia in care ai stornat in luna ianuarie 2011, o despagubire in cazul tau, pe care ai facturat-o in exercitiul financiar precedent, trebuia sa faci corectia in luna decembrie 2010, la data bilantului valoarea o cunosteai deja, 418 „clienti-facturi de intocmit = 7588 (-), iar in ianuarie, la data facturii de storno, 411= 418 (-).

Asa este, aveti dreptate, nu am gandit situatia cum trebuie la momentul acela.
Acum nu-mi ramane decat sa dreg greseala si cred ca pasii ar fi acestia:
- stornez inreg 411=7588 si corectez prin 411=1174
- inreg diferenta de impozit pe profit 441=1174
- fac rectificativa la 101 conform corectiilor
- fac rectificativa la 100 pt trim II 2011( corectile le fac la iunie 2011)
- solicit compensarea impozitului rezultat de plata,in plus,la trim II 2011 cu impozitul platit in plus pt 2010

Sper ca nu mi-a scapat nimic.

Multumesc pt raspunsuri.



#224 CONTAR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 27 November 2011 - 01:18 PM

buna
am o intrebare
s au vandut produse sub pretul achizitionarii......patronul zice ca are acoperire cu un contract in care se precizeaza ca se vor face dicounturi
dar acestea nu apar in factura
este corect asa? contractul ala ma poate justifica la un control?
cum imi descarc gestiunea?



#225 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 28 November 2011 - 01:55 PM

Legea nu permite sa se vanda la un pret sub pretul de cumparare (cu unele exceptii: lichidare de stoc, inchidere magazin etc.). Contractele trebuie sa tina cont de aceasta restrictie. Reducerile comerciale (discount etc.) nu trebuie sa duca la un pret de vanzare mai mic sau egal decat cel de cumparare, deoarece firma trebuie sa vanda ca sa obtina profit nu ca sa obtina pierdere. Preferabil e sa stornati facturile eronate si sa le refaceti corect.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#226 CONTAR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 29 November 2011 - 01:04 PM

MULTUMESC






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL