Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu de odihna la CIM cu timp partial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediu de odihna la CIM cu timp partial

6 replies to this topic

#1 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2008 - 01:36 PM

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati intr-o problema.La CIM cu timp partial de 2 sau 1 ora(puteti sa specificati unde scrie ca se poate acest lucru),concediul de odihna este de 21 de zile sau proportional cu timpul lucrat?Si daca este de 21 de zile si pana acum a figurat ca avand 5 zile(de exemplu)/an, trebuie dusa modificarea la ITM?
Va multumesc.



#2 Otravitza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 January 2008 - 10:15 PM

Vezi in Codul Muncii actualizat. Chiar daca are CIM cu 1 ora pe zi numarul zilelor de CO este 21. Nu trebuie dusa modificare la ITM ci specifici tu "conform legii"




#3 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2008 - 10:50 PM

Vezi postareaOtravitza, la Jan 20 2008, 11:15 PM, a spus:

Vezi in Codul Muncii actualizat. Chiar daca are CIM cu 1 ora pe zi numarul zilelor de CO este 21. Nu trebuie dusa modificare la ITM ci specifici tu "conform legii"


Multumesc!



#4 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2008 - 07:50 AM

Vezi postarea3bf, la Jan 20 2008, 01:36 PM, a spus:

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati intr-o problema.La CIM cu timp partial de 2 sau 1 ora(puteti sa specificati unde scrie ca se poate acest lucru),concediul de odihna este de 21 de zile sau proportional cu timpul lucrat?Si daca este de 21 de zile si pana acum a figurat ca avand 5 zile(de exemplu)/an, trebuie dusa modificarea la ITM?
Va multumesc.


CO se acorda proportional cu timpul lucrat. Deci cei care lucreaza cu timp partial, automat vor avea mai putine zile de CO decat cel care lucreaza program normal (8 ore/zi).



#5 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 21 January 2008 - 08:11 AM

Salaritul cu 2 ore lucreaza timp de o luna, adica 21 zile, cate 2 ore/ zi, si va avea CO tot 21 zile a cate 2 ore/zi! S-a mai discutata, credeam ca nu mai sunt nelamuriri! Daca lucreaza norma de 2 ore zilnic e normnal sa aiba CO tot 2 ore zilnic! Ziua lui de lucru este de 2 ore, idem de CO!Dar in zile calendaristice vor fi 21.
iuliana



#6 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 21 January 2008 - 10:02 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Jan 21 2008, 08:11 AM, a spus:

Salaritul cu 2 ore lucreaza timp de o luna, adica 21 zile, cate 2 ore/ zi, si va avea CO tot 21 zile a cate 2 ore/zi! S-a mai discutata, credeam ca nu mai sunt nelamuriri! Daca lucreaza norma de 2 ore zilnic e normnal sa aiba CO tot 2 ore zilnic! Ziua lui de lucru este de 2 ore, idem de CO!Dar in zile calendaristice vor fi 21.
o singura observatie : zile lucratoare calendaristice vor fi 21 .
TotalSal - un program complet de salarii!



#7 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2008 - 05:27 PM

Vezi postareacostin_mentor, la Jan 21 2008, 11:02 AM, a spus:

Vezi postareaIULIANA1207, la Jan 21 2008, 08:11 AM, a spus:

Salaritul cu 2 ore lucreaza timp de o luna, adica 21 zile, cate 2 ore/ zi, si va avea CO tot 21 zile a cate 2 ore/zi! S-a mai discutata, credeam ca nu mai sunt nelamuriri! Daca lucreaza norma de 2 ore zilnic e normnal sa aiba CO tot 2 ore zilnic! Ziua lui de lucru este de 2 ore, idem de CO!Dar in zile calendaristice vor fi 21.
o singura observatie : zile lucratoare calendaristice vor fi 21 .


Am inteles.Dar cum erau mai multe variante nu mai stiam care este ok.
Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL