Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Creditare societate in euro - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Creditare societate in euro


29 replies to this topic

#1 Alex83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 January 2008 - 11:00 AM

Buna ziua!

Am o nelamurire referitoare la posibilitatea ca o persoana fizica rezidenta sa poata credita o cocietate comerciala, in baza unui contract de imprumut, cu o suma in Euro, virata in contul societatii direct in aceasta valuta.
Am sunat si la Banca Nationala unde mi s-a spus ca acest lucru este posibil, insa ca aceasta informatie nu poate fi considerata pozitia oficiala a bancii.
Va rog sa-mi spuneti, prin prisma cunostintelor si experientei Dumneavoastra, daca acest tip de creditare este legal.

Va multumesc!



#2 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 February 2008 - 03:37 PM

Intrebarea mea este mai complicata:o firma straina este asociat unic al unei firme din Romania.Firma straina imprumuta firma autohtona pe baza unor contracte,insa problema este ca in contract este stipulata si o dobanda,insa la acesta dobanda se calculeaza si TVA (cota aferenta tarii respective).
Va rog frumos dc puteti sa-mi spuneti cum as putea inregistra acel tva si ce implicatii fiscale apar.
Va multumesc anticipat!

[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#3 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 05 March 2008 - 10:43 AM

salutare,

legat de contractele de creditare in valuta tin sa precizez.
daca contractul este facut pe un termen de sub un an, este suficient acordul celor doua parti, imprumutul fiind considerat investitie directa.
daca contractul are o durata de peste un an, o sa fie nevoie de la BNR de nr. registrului datoriei externe.
astfel de contracte sunt acceptate de catre banci, cu conditia respectarii in primul rand a acestei conditii.
in al doilea rand in contract se specifica ca suma imprumutata este purtatoare de dobanzi, alte cheltuieli, etc.
cele doua parti(este ideal sa fie mentionat), trebuie sa cada de acord asupra sumei finale de achitat. asa este cel mai simplu. nu cred ca vreo banca o sa stea sa faca astfel de calcule.
este cel mai simplu ca in acest contract sa fie prevazuta suma finala care va fi returnata imprumutatorului.



#4 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 09 May 2008 - 09:39 AM

Vezi postareaCRIS TIMISOARA, la Mar 5 2008, 11:43 AM, a spus:

salutare,

legat de contractele de creditare in valuta tin sa precizez.
daca contractul este facut pe un termen de sub un an, este suficient acordul celor doua parti, imprumutul fiind considerat investitie directa.
daca contractul are o durata de peste un an, o sa fie nevoie de la BNR de nr. registrului datoriei externe.

Daca initial contractul a fost incheiat pentru o perioada mai mica de un an ( 10 luni), insa nu s-a putut rambursa la scadenta si s-a facut act aditional de prelungire a contractului cu inca 10 luni, este necesar sa se inregistreze la BNR sau nu? Precizez ca am contracte de acest fel si de la asociati rezidenti si de la nerezidenti.



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 May 2008 - 10:22 AM

Vezi postareamikidutza, la Feb 27 2008, 03:37 PM, a spus:

...o firma straina este asociat unic al unei firme din Romania.Firma straina imprumuta firma autohtona pe baza unor contracte,insa problema este ca in contract este stipulata si o dobanda,insa la acesta dobanda se calculeaza si TVA (cota aferenta tarii respective)... cum as putea inregistra acel tva si ce implicatii fiscale apar.
Nu am auzit si nici nu am gasit (in art.137 din Codul fiscal) ceva despre TVA pentru imprumuturi banesti sau pentru dobanzi la imprumuturi, dar nu e exclus sa-mi scape ceva. Nu cred, totusi, ca exista TVA la imprumuturi, fie ele si externe. Poate firma care imprumuta nu stie bine legislatia tarii ei. Si imprumuturile nu se dau cu factura decat daca sunt avans la o livrare. Si daca nu e factura atunci unde a pus TVA? Ce document s-a folosit? Si ei ce vor? Sa le dati inapoi si TVA-ul cand returnati creditul? Si acel TVA a ajuns la firma dv? Nu trebuia ca TVA-ul sa ajunga la statul respectiv si aici sa ajunga doar suma efectiva de imprumut?
Eu zic ca firma care primeste niste bani cu titlu de iprumut sa treaca toata suma primita ca imprumut (sa nu considere nimic ca TVA) si cand returneaza suma sa returneze tot ce a primit (fara a pomeni ceva de TVA).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 09 May 2008 - 06:07 PM

Daca initial contractul a fost incheiat pentru o perioada mai mica de un an ( 10 luni), insa nu s-a putut rambursa la scadenta si s-a facut act aditional de prelungire a contractului cu inca 10 luni, este necesar sa se inregistreze la BNR sau nu? Precizez ca am contracte de acest fel si de la asociati rezidenti si de la nerezidenti.
[/quote]


nu, nu este nevoie sa fie inregistrate la BNR, atata timp cat se incheie sau se prelungesc pe o perioada de sub 1 an. :thumbup:



#7 anke

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 May 2008 - 03:06 PM

Am si eu o problema asemanatoare. Sociatatea a primit de la un nerezident un imprumut in euro pe termen scurt (11 luni).Acum termenul a expirat si vreau sa fac un act aditional de prelungire de inca 11 luni.Din cate am inteles din cele scrise pe forum, nu ar fi nevoie de notificare la BNR pentru inscriere in registrul datoriei externe.Se poate va rog sa imi spuneti baza legala? am cautat in normele BNR, dar nu am gasit nimic referitor la prelungirea perioadei imprumutului.....Multumesc



#8 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 13 May 2008 - 09:28 PM

regulamentul valutar nr.4/2005- este pe site-ul BNR

III. Operaţiuni valutare de capital

Începând cu data de 1 septembrie 2006 toate operaţiunile valutare de capital au fost liberalizate. În scopul evidenţei statistice, operaţiunile de capital din care rezultă obligaţii externe derivând din angajamente cu termene mai mari de 1 an, altele decât cele de natura datoriei publice externe, se înregistrează la Banca Naţională a României în "Registrul datoriei private externe a României".



#9 krista

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 June 2008 - 12:35 PM

buna,
eu ma mai gandesc ca daca se face un contract de imprumut, atunci se mai foloseste ct.455 sau ar fi mai corect ct.167?
are careva o idee clara?
multumesc



#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2008 - 08:33 PM

Da se foloseste 455 ( uni mai folosesc si 462 ) care e contul administratorului
Contul 167 se foloseste pentru alte lucruri ( credite bancare, leasing )
vezi si functionalitatea conturilor conform omfp 1752/2005 cu modificarile ulterioare.



#11 mihaelak

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 03 July 2008 - 03:34 PM

Am si eu o intrebare.

societatea mama ne acorda un credit in eur, pe baza unui contract in eur , purtator de dobanda , stabilita in contract.
Este aceasta dobanda deductibila fiscal?
Este acest imprumut impozitat conform impozitului retinut la sursa sau alt fel ?


ve multumesc



#12 mona_99

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 04 July 2008 - 08:52 PM

Cheltuieli cu dobânzile şi diferenţe de curs valutar


CF.
Art. 23. - (1) Cheltuielile cu dobânzile sunt integral deductibile în cazul în care gradul de îndatorare a capitalului este mai mic sau egal cu trei. Gradul de îndatorare a capitalului se determină ca raport între capitalul împrumutat cu termen de rambursare peste un an şi capitalul propriu, ca medie a valorilor existente la începutul anului şi sfârşitul perioadei pentru care se determină impozitul pe profit. Prin capital împrumutat se înţelege totalul creditelor şi împrumuturilor cu termen de rambursare peste un an, potrivit clauzelor contractuale.@
(2) În condiţiile în care gradul de îndatorare a capitalului este peste trei, cheltuielile cu dobânzile şi cu pierderea netă din diferenţele de curs valutar sunt nedeductibile. Acestea se reportează în perioada următoare, în condiţiile alin. (1), până la deductibilitatea integrală a acestora.@
(3) În cazul în care cheltuielile din diferenţele de curs valutar ale contribuabilului depăşesc veniturile din diferenţele de curs valutar, diferenţa va fi tratată ca o cheltuială cu dobânda, potrivit alin. (1), deductibilitatea acestei diferenţe fiind supusă limitei prevăzute la alin. (1). Cheltuielile din diferenţele de curs valutar, care se limitează potrivit prezentului alineat, sunt cele aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare a capitalului.@
(4) Dobânzile şi pierderile din diferenţe de curs valutar, în legătură cu împrumuturile obţinute direct sau indirect de la bănci internaţionale de dezvoltare şi organizaţii similare, menţionate în norme, şi cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obţinute de la instituţiile de credit române sau străine, instituţiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum şi cele obţinute în baza obligaţiunilor admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului articol.@
(5) În cazul împrumuturilor obţinute de la alte entităţi, cu excepţia celor prevăzute la alin. (4), dobânzile deductibile sunt limitate la:
a) nivelul ratei dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei; şi
b) nivelul ratei dobânzii anuale de 9%, pentru împrumuturile în valută. Acest nivel al ratei dobânzii se aplică la determinarea profitului impozabil aferent anului fiscal 2004. Nivelul ratei dobânzii pentru împrumuturile în valută se actualizează prin hotărâre a Guvernului.@
(6) Limita prevăzută la alin. (5) se aplică separat pentru fiecare împrumut, înainte de aplicarea prevederilor alin. (1) şi (2).
(7) Prevederile alin. (1)-(3) nu se aplică societăţilor comerciale bancare, persoane juridice române, sucursalelor băncilor străine care îşi desfăşoară activitatea în România, societăţilor de leasing pentru operaţiunile de leasing, societăţilor de credit ipotecar, instituţiilor de credit, precum şi instituţiilor financiare nebancare.@
(8) În cazul unei persoane juridice străine care îşi desfăşoară activitatea printr-un sediu permanent în România, prevederile prezentului articol se aplică prin luarea în considerare a capitalului propriu.




Reţinerea impozitului din veniturile impozabile obţinute
din România de nerezidenţi


Art. 116. - (1) Impozitul datorat de nerezidenţi pentru veniturile impozabile obţinute din România se calculează, se reţine şi se varsă la bugetul de stat de către plătitorii de venituri.
(2) Impozitul datorat se calculează prin aplicarea următoarelor cote asupra veniturilor brute:
a) 10% pentru veniturile din dobânzi şi redevenţe, dacă beneficiarul efectiv al acestor venituri este o persoană juridică rezidentă într-un stat membru sau un sediu permanent al unei întreprinderi dintr-un stat membru, situat într-un alt stat membru. Această cotă de impunere se aplică în perioada de tranziţie, de la data aderării României la Uniunea Europeană şi până la data de 31 decembrie 2010, cu condiţia ca beneficiarul efectiv al dobânzilor sau redevenţelor să deţină minimum 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare la persoana juridică română, pe o perioadă neîntreruptă de cel puţin 2 ani, care se încheie la data plăţii dobânzii sau redevenţelor;
b) 20% pentru veniturile obţinute din jocuri de noroc, prevăzute la art. 115 alin. (1) lit. p);
c) 16% în cazul oricăror alte venituri impozabile obţinute din România, aşa cum sunt enumerate la art. 115, cu excepţia veniturilor din dobânzile obţinute de la depozitele la termen, depozitele la vedere/conturi curente constituite, certificate de depozit şi instrumentele de economisire dobândite anterior datei de 1 ianuarie 2007, pentru care se aplică cota de impozit de la data constituirii/dobândirii.@
(3) Abrogat.@



#13 sibip

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 September 2008 - 11:40 AM

Buna ziua,

sint noua pe forum asa ca indrumati-ma daca nu am "indosariat" topicul la capitolul care trebuie sau daca s-a mai discutat despre asa ceva.
Pe scurt, problema mea:
Firma "X" din Romania a deschis in Rep. Moldova (ca asociat unic) firma "Y". Nu este sucursala, doar ca "X" apare ca asociat unic al lui "Y".
Pentru inceperea activitatii lui Y, este nevoie de finantare. Care este forma legala prin care X ii poate trimite bani lui Y? Este ok justificarea "creditare firma Y"?
Va multumesc anticipat.



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 September 2008 - 12:24 PM

1) Prima finantare a firmei este capitalul subscris si varsat. Se poate pune de la inceput un capital mai mare decat minimul cerut de lege.
2) O alta metoda ar fi majorarea de capital social.
3) Firma actionara poate imprumuta firma respectiva cu diverse sume de bani in diverse perioade. Pentru aceasta trebuie contract intre cele 2 firme cu conditiile acordarii creditului.

Depinde totusi si de ceea ce permite legislatia fiscala din Republica Moldova.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 05 September 2008 - 12:26 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 sibip

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 September 2008 - 01:35 PM

Multumesc pentru raspuns. Nu ne-am gindit la varianta unui capital social mai mare de la inceput. Dar daca este ok cu contract de imprumut intre cele doua firme, din punctul de vedere al legislatiei romanesti, atunci e in regula. Nu stiam exact cum sa justific transferul bancar.

Aceasta postare a fost editata de sibip: 05 September 2008 - 01:36 PM




#16 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2008 - 04:40 PM

Chiar este corect ca asociatul - persoana juridica - sa crediteze pur si simplu (contract de imprumut) daca nu are autorizare pentru asa ceva?!
Madalina



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2008 - 12:14 PM

este, Mada, fiindca se considera aport numerar asociat (chiar daca este pers. juridica) si suma se contabilizeaza ca la orice societate, prin 4551 la firma imprumutata

ce nu se poate este transeferul de nr. de la o soc. la alta cand singura leg. intre ele e asociatul pers. fizica, adica dl. popescu e asociat si la firma X si la firma Y si transfera bani cu imprumut de la firma X la Y direct, caz in care se considera ca firma X a imprumutat firma Y (nu asociatul = dl. popescu), iar pt asta firma X trebuie sa aiba acest ob de activitate - cu aprobare BNR.
vezi s-a mai discutat acest aspect, chiar si eu am participat la tema fiindca m-am confruntat in mod direct cu problema.
oricum, nu e cazul expus aici. ti-am reamintit doar, ca o clarificare pt tine si pt cine mai e interesat, ca tot veni vb.
pt detalii, folositi fct de cautare si consultati atat topicul respectiv cat si multe altele deschise pe diverse aspecte ale creditarii firmelor.

numai bine.



#18 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 29 July 2009 - 12:49 PM

Asociatul a creditat firma in euro, acum firma ii poate restitui creditul in lei si daca da ce curs valutar (BNR) se foloseste, din ziua acordarii creditului sau din ziua restituirii creditului? In contractul de creditare nu se mentioneaza moneda in care se restituie creditarea.



#19 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 July 2009 - 10:14 PM

Din ziua restituirii imprumutului.



#20 Krisia_buc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 August 2009 - 09:21 AM

Buna ziua,

Daca a avut cineva o situatie asemanatoare, sa-mi raspunda si mie.
O soc. X din RO are ca asociati 3 persoane fizice rezidente si o pers juridica nerezidenta.
Soc. X datoreaza dividende pers juridice nerez; care, decide sa lase dividendele la soc X sub forma de imprumut. Avand in vedere ca este pers juridica straina, cum consider imprumutul, in lei sau valuta?

Multumesc.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL