Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noi/vechi pb in leg cu ordinele de compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


noi/vechi pb in leg cu ordinele de compensare


46 replies to this topic

#21 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 28 September 2008 - 06:40 PM

Si eu cred ca trebuie sa precizezi pentru ca sunt niste lucruri total diferite !
Cred ca te-ai referit la compensarea cu clientii sau furnizorii , desi ar putea fi vorba si despre compensarea creantelor la bugetul de stat sau Tva !
Te asteptam sa revii cu precizari ! :thumbup:



#22 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 01 October 2008 - 09:40 AM

Se pot emite mai multe ordine de compensare (vreo 5) in cadrul aceleiasi luni dar cu date diferite?




#23 laura_1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 01 October 2008 - 10:12 AM

poti emite cate ordine de compensare vrei atat vreme cat au date diferite, eu faceam si 10 pe luna ori cu acelasi client ori cu clienti diferti, problema e sa respecti regulile, adik fact >de 10.000 lei dar care sunt in scadenta(nu au depasit 30 zile) le poti compensa fara imi, fact< de 10.000 lei le poti compensa oricand, dar eu am evitat sa fac ordine >de 10.000 lei/zi cu acelasi client, iar daca ai fact > de 10.000 si ai depasit scadenta faci prin imi........., sunt o tona de hartoage dar e mai corect asa decat sa ai probleme.........
spor............. :thumbup:



#24 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 01 October 2008 - 04:25 PM

buna,
in primul rand va multumesc ptr rabdare
cred am vrut sa ma refer la compensare creante si datorii furn/client intre persoane juridice rezidente
(sunt noua in domeniu si e posibil sa fac multe gafe)



#25 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 October 2008 - 03:13 PM

O compensare de dobanda cum se inregistreaza ? mai concret, lucrez cu EXIMBANK iar pentru creditele de investii banca imi da inapoi 1/2 din dobanda achitata, indiferent de banca unde am creditele.multumesc



#26 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 12:06 AM

nu se numeste compensare, banuiesc ca printr-un contract este precizata dobanda datorata, iar in anumite conditii primesti inapoi 1/2 din cea platita.PLatita o inreg pe chelt, iar incasata pe venituri.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:13 PM




#27 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 03 October 2008 - 05:03 PM

totusi pe mine nimeni nu ma baga in seama?
glumeam chiar vroiam sa inteleg ce e cu compensare .ordinul de compensare se inregistreaza in contab?



#28 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 06:43 PM

Spune-ne la ce tip de compensare te referi...printre altele sa stii ca s-a mai discutat pe forum despre compensari, dar spune mai exact ce nu ti-e clar si discutam concret.Ordinul de compensare...deci compensare intre clienti si furnizori, asa este?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 October 2008 - 06:45 PM

Madalina



#29 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 25 October 2008 - 09:08 AM

Intrebare:
Cum vi se pare acest gen de compensare ,practicat in mod curent de o firma de contabilitate de la noi: se face un inscris de mina, explicitind documentele reciproce care intra in compensare , facturi, data,sume, etc,sumele fiind de 1 miliard, doua,trei,evident cu stampilele si semnatura administratorilor.
Peste aceste "compensari" au trecut controale de rambursari de tva fara probleme, trecind deci legal aceste inscrisuri ,iar expertul contabil in cauza sustine ca ultima propozitie din compensarea respectiva face ca totul sa fie legal.Aceasta este "mentionam ca datoriile respective nu sunt ajunse la scadenta".
Se poate interpreta ca legal acest lucru , compensind curent miliarde prin aceasta simpla mentiune ?
Cum vi se pare aceasta practica, pe care eu am refuzat sa mi-o insusesc nefacind compensarile respective-sume enorme-pe care firma de conta le considera in regula si le practica ?
Va astept cu opinii, reglementari mai noi, sau simple pareri- poate sunt eu depasita.Multumesc,

Revin si va intreb ce se poate intimpla daca inregistrez asa ceva , stie cineva ?Astept va rog un raspuns.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:13 PM




#30 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 26 October 2008 - 09:25 PM

conform HG 804/1999 ""Art. 3. - Începând cu data de 1 noiembrie 1999, se interzice utilizarea altor documente de compensare în afara celor prevăzute în regulamentul de
compensare aprobat prin prezenta hotărâre.
De la aceeasi dată, pentru facturi cu valori mai mari de 100 milioane lei, compensarea datoriilor neplătite la termenele scadente se va realiza numai în
conformitate cu prevederile regulamentului de compensare aprobat prin prezenta hotărâre, iar pentru suma reprezentând contravaloarea facturilor mai mici
de 100 milioane lei, inclusiv compensarea reciprocă între contribuabili, persoane juridice, se poate efectua si în afara cadrului instituŃional creat de
OrdonanŃa de urgenŃă a Guvernului nr. 77/1999, dar pe baza acelorasi formulare.""

deci este clar, ca nu se pot considera operatiuni cu documente "in regula"(legal intocmite pentru a fi considerate documente justificative), eu personal, nici n-as accepta si nici n-as inregistra compensarea. efectuarea de operatiuni fara a fi consemnate in documente legale e o chestie pentru care raspund persoanele care au realizat operatiounea respectiva, insa inregistrarea in contabilitate e raspunderea contabilului, care se pedepseste art.41 pct.2 lit.b.)"cu amendă de la 300 lei la 4.000 lei", daca nu este infractiune.
Bea



#31 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 27 October 2008 - 07:41 PM

Este foarte aproape de ceea ce gindeam si eu, nu te poti juca in acest mod cu activul si pasivul unei firme.Voiam si eu o confirmare.
Multumesc, Bea



#32 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 22 March 2009 - 07:38 AM

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.Se poate face o compensare intre 3 societati?Exemplu:societatea A datoreaza societatii B 10000 si are de incasat de la societatea C 10000.La randul ei societatea B datoreaza societatii C 10000.



#33 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 22 March 2009 - 08:51 AM

da
compemsare in 3
ada



#34 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 23 March 2009 - 01:04 PM

Vezi postareaciobanu, la Mar 22 2009, 09:51 AM, a spus:

da
compemsare in 3
Multumesc de raspuns,dar ajuta-ma si mai departe.Cum se intocmesc ordinele?Si cum se impart intre societati.



#35 Monica Mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 August 2009 - 02:42 PM

Buna,

Am o nelamurire referitor la ordinele de compensare. Am o factura de 20.000 RON cu peste 30 de zile de la scadenta, pentru care trebuie sa fac un ordin de compensare. Intrebarea mea este: exista vreo modalitate de a face compensarea fara a mai trece prin IMI?
Furnizorul care mi-a emis aceasta factura mi-a spus ca pot face mai multe ordine de compensare partiale, care insumate sa fie in valoare de 20.000 RON.

Puteti va rog sa-mi spuneti daca e corecta aceasta varianta?

Va multumesc foarte mult.
Monica



#36 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 August 2009 - 03:07 PM

Cred ca se poate incerca sa se compenseze toata suma intr-un singur ordin, cu conditia ca facturile sa nu fie mai vechi de 30 de zile. ( ambele facturi ), sau sa se faca un schimb de plati prin banca unul plateste catre celalalt si invers intreaga suma.



#37 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 August 2009 - 11:38 AM

Vezi aici:

http://www.conta.ro/forum/index.php?s=&...st&p=163724


Nu merge sa faci mai multe ordine de compensare. Nu conteaza cate ordine faci, factura(datoria) pe care o compensezi este mai mare de 10000ron si cu termenul scadent depasit de 30 de zile.



#38 laura laura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 August 2009 - 07:13 PM

buna,
am nevoie de o informatie ...pot compensa suma de 25.000.00 ron dintr-o factura de 110.000,00 trecuta de cele 30 de zile , completand 3 ordine de compensare echivalente valorii de 8,3330?
multumesc,
laura



#39 Lica_Madalina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:contabilitate, audit

Postat 27 August 2009 - 02:49 PM

Buna ziua!

Va rog mult daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri.
Am urmatoarea situatie: societatea A plateste un avans unei persoane fizice conform unei promisiuni bilaterale de vanzare-cumparare imobil. Ulterior societatea A cesioneaza societatii B (printr-un contract autentificat notarial) Promisiunea de v-c, cu clauza ca avansul achitat initial persoanei fizice ramane bun achitat, urmand ca acesta (avansul dat) sa fie recuperat de catre societatea A de la soc.B in termen de 1 an de zile. Contractul final de vanzare-cumparare cu persoana fizica se incheie de catre societatea B. Societatile A si B sunt afiliate. Avansul achitat cf.Promisiunii este echivalentul in lei a 20000 euro.

Intrebari:
1. Cum se poate face rambursarea (in conditiile in care in contractul de cesiune se prevede doar termenul de 1 an de rambursare-nu se stie in cate rate, daca in lei sau euro, daca prin casa/banca/compensare) ?
2.In cazul in care societatea B are o creanta fata de societatea A (dintr-un imprumut acordat), se poate face compensare intre aceste sume? (sau se poate face compensarea doar in cazul in care se emit facturi?)
3. Ce documente pot sta la baza rambursarii/compensarii?
4. Se poate considera ca aceasta operatiune ca fiind o creditare acordata de societatea A societatii B?
5. Cum vor inregistra in contabilitate operatiunile societatile A si B?

La pct.4) eu m-am gandit la urmatoarea varianta:
Inregistrari societatea A:
232,imobil = 462.pers.fizica
462.pers.fizica = 5121
4511.soc.B = 232.imobil
urmand ca 4551.soc.B sa se crediteze cu contravaloarea incasarilor de la soc.B

Inregistrari societatea B:
2xx.imobil = 4551.soc.A
urmand ca 4551.soc.A sa se debiteze cu contravaloarea platilor efectuate

Ce parere aveti?
Va multumesc anticipat! :lostit (13):
Madalina.



#40 dadas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 March 2010 - 10:12 PM

Buna ziua,

Pe ce conturi se inregistreaza compensarea a jumatate de dobanda primita de la Eximbank? A mai aplicat cineva pentru compensare?

Va multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL