Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noi/vechi pb in leg cu ordinele de compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


noi/vechi pb in leg cu ordinele de compensare


46 replies to this topic

#41 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 May 2010 - 01:35 PM

Am si eu o problema referitor la compensarea creanta-datorie, daca ma lamureste cineva: Pe verso-ul ordinului de compensare in HG 685/1999 scrie ca se trec facturile care fac obiectul compensarii, fapt care e interpretabil din punctul meu de vedere. Adica eu emit ordin de compensare si pe spate trec facturile emise de mine sau de client? Eu tind sa cred ca trec facturile mele.
Daca puteti sa imi spune cum sa completez corect, cu trimitere la legislatie.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Sandra: 28 May 2010 - 01:37 PM




#42 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 28 May 2010 - 06:49 PM

tu treci facturile furnizorului pe spatele ordinului de compensare iar furnizorul va trece facturile societatii tale




#43 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2010 - 10:50 PM

Vezi postareaSandra, la May 28 2010, 02:35 PM, a spus:

Adica eu emit ordin de compensare si pe spate trec facturile emise de mine sau de client? Eu tind sa cred ca trec facturile mele.

Incearca sa faci o analogie intre ordinul de compensare si ordinul de plata. Ambele sunt instrumente de plata. Pe ordinul de plata ce completezi, ce facturi treci? ...facturile emise de furnizor pe care le achiti cu respectivul ordin de plata. Idem si la ordinele de compensare.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#44 sylvia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 June 2010 - 11:09 AM

Buna ziua !
Am si eu o problema, poate ma ajuta cineva.
Doua societati au datorii reciproce compuse din facturi emise pt. diverse servicii, facturi de penalitati,pagube materiale, cheltuieli de judecata.Una dintre societati e de parere sa se faca compensarea datoriilor conform art 1143 din codul civil, fara a utiliza ordinele de compensare, in acest caz rerespectand cadrul legal al compensarilor.
Mentionez ca facturile au o valoare mai mare de 10000 lei si sunt mai vechi de 30 zile societatile s-au judecat in instanta.
Parerea mea e ca nu se procedeaza corect.
Ce spune-ti ?



#45 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 December 2010 - 09:36 AM

Referitor la compensarea prin IMI, va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza sa ma inregistrez la IMI
- este o taxa pe care o percepe IMI?, cat costa
-transmit intai facturile cu valoarea pe care doresc sa o compensez, sau fac o adresa prin care cer compensarea
multumesc



#46 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 December 2010 - 10:09 AM

accesați
http://www.imi.ro/
și găsiți toate informațiile pe care le căutați.



#47 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 December 2010 - 01:45 PM

[quote name='Mares Stefan' date='Dec 29 2010, 11:09 AM' post='234508']


multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL