Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scoatere evid clineti incerti si furnizori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Scoatere evid clineti incerti si furnizori


72 replies to this topic

#21 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 17 December 2008 - 08:35 PM

Este gresit daca sting clientii si furnizorii prin 4551?



#22 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 December 2008 - 09:47 PM

Daca am furnizori neachitati din 2004 refac declaratia 101 din 2004 si platesc dobanzi si penalitati de intarziere din decembrie 2004 pana in prezent?

Aceasta postare a fost editata de katinca: 17 December 2008 - 09:48 PM




#23 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 December 2008 - 11:07 AM

Deci cum LEXIROXI, prescrierea unei datorii fz. este doar o corectie de eroare a anilor precedenti? Daca da, atunci cum stabilesti care este exercitiul caruia ii apartine si care ar fi motivatia, de fapt obligatia (text lege) prin care trebuie sa-mi fac ,,bube in cap''?( asa cum a observat si Katinca).
Dorinta noastra de a avea o balanta curata e mare, dar trebuie sa luam in calcul si ,,pretul'' clientului, nu?
%%%




***



#24 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 December 2008 - 07:20 PM

Aplicand prescriptia extinctiva, conform Decretului 167/1958, datoriile catre furnizori se pot prescrie (dupa instiitarea acestora daca furnizorul functioneza) dupa 3 ani si trebuie identificat exercitiul financiar in care a fost inregistrata suma datorata furnizorului. Conform principiului independentei exercitiului, veniturile obtinute din anularea sumelor prescrise sunt aferente exercitiului financiar respectiv.



#25 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 16 January 2009 - 07:02 PM

1)Cine sau ce ma obliga sa aplic prescriptia extinctiva?
2)daca totusi o fac dupa 3 ani (pp. ca sunt obligata), de ce sa ma intorc in exercitiul cand a fost creata?
3)furnizorul nu mai functioneaza! ce fac?
Multumesc Lexiroxi.
%%%




***



#26 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 30 January 2009 - 10:37 PM

Buna seara,

Cum se pot prescrie datoriile clientilor cu situatie incerta sau care au dat faliment?
TVA-ul aferent acelor datorii prescrise este deductibil?

Multumesc anticipat pentru ajutor.



#27 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 January 2009 - 02:10 AM

Art. 138. - Baza de impozitare se reduce in urmatoarele situatii
d) in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, hotarare ramasa definitiva si irevocabila;



#28 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 31 January 2009 - 08:17 AM

Multumesc Katinca.

Cred ca nu am formulat corect rugamintea de ajutor.
Stiu ca acele creante se pot prescrie numai pe baza unor acte doveditoare (faliment, dizolvare) sau, in cazul celor mai vechi de 3 ani fara sa se fi facut niciun fel de demers de recuperare (notificare, somatie, invitatie la reconciliere....).
Intrebarea mea era referitoare la inregistrarile contabile, de fapt.
Inteleg ca suma ce se prescrie este cheltuiala cu pierderi din creante. Ce fac, insa, cu TVA-ul aferent acelor facturi? Pot sa-l evidentiez ca si TVA de recuperat sau, sunt obligata sa-l inregistrez ca TVA de plata de la clienti litigiosi, sau, pur si simplu litigiile nu afecteaza TVA-ul ... se inregistreaza ca pierdere din creante si se stinge datoria inregistrata a respectivului client?

Inteleg ca TVA-ul este deductibil NUMAI pentru clientii care au o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de faliment?

Va rog sa incercati sa fiti intelagatori cu mine, sunt numai un inginer care are ceva notiuni de contabilitate si care vrea sa stie mai multe.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 03:13 PM
citare mesaj anterior




#29 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 31 January 2009 - 11:05 AM

''.....sau, in cazul celor mai vechi de 3 ani fara sa se fi facut niciun fel de demers de recuperare (notificare, somatie, invitatie la reconciliere....)".
De unde stii asta?
%%%




***



#30 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 31 January 2009 - 11:21 AM

"Concomitent cu constatarea starii de incertitudine a creantelor si inregistrarea lor la contul 4118 clienti incerti se va proceda la constituirea de provizioane pentru deprecierea creantelor in conditiile prevazute de lege"
Reflectarea in contabilitate a operatiunilor economico-financiare se efectueaza in conformitate cu prevederile Legii contabilitatiinr.82/1991, republicata, si ale Reglementarilor contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europeene, partecomponenta a reglementarilor contabile aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr.1752/2005.
Potrivit pct.175 din reglementarile mentionate, ?pentru deprecierea creanţelor din conturile de clienţi, decontări în cadrul grupului şidebitori, cu ocazia inventarierii la sfârşitul exerciţiului financiar, se reflectă ajustări pentru depreciere?.
Recunoasterea in contabilitate a ajustarilor constituite pentru clientii incerti, dubiosi, rau platnici sau aflati in litigiu se efectueaza prin articolul contabil:
6814 = 491

Ca urmare, ajustarile se constituie la nivelul sumei incerte a se incasa, aceasta cuprinzand si taxa pe valoarea adaugata aferenta.
Diminuarea sau anularea ajustarilor constitute pentru deprecierea creantelor se efectueaza prin articolul contabil:
491 = 7814

In momentul in care se constata imposibilitatea recuperarii unei creante, aceasta va fi trecuta pe cheltuieli, articol contabil:
654 = 411

Mai ramane de discutat, deductibilitatea cheltuielilor cu ajustarile respectiv pierderea definitiva, lucru reglementat la art.22 din CF.

Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 31 January 2009 - 11:22 AM

%%%




***



#31 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 31 January 2009 - 11:26 AM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 31 2009, 11:05 AM, a spus:

''.....sau, in cazul celor mai vechi de 3 ani fara sa se fi facut niciun fel de demers de recuperare (notificare, somatie, invitatie la reconciliere....)".
De unde stii asta?

Jurista firmei la care lucrez mi-a confirmat ca daca un client are o datorie mai veche de 3 ani si nu exista dovezi ca s-a facut demersuri pentru recuperarea acestor datorii, ele se prescriu dupa aceasta perioada.
Se poate considera demers si confirmarea extrasului de sold de la sfarsitul unui an fiscal?
Daca nu exista aceasta confirmare din partea clientului sau daca nu s-au facut notificari (si asta stiu cu siguranta in cazul nostru) se prescriu aceste datorii?

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 31 2009, 11:21 AM, a spus:

"Concomitent cu constatarea starii de incertitudine a creantelor si inregistrarea lor la contul 4118 clienti incerti se va proceda la constituirea de provizioane pentru deprecierea creantelor in conditiile prevazute de lege"
Reflectarea in contabilitate a operatiunilor economico-financiare se efectueaza in conformitate cu prevederile Legii contabilitatiinr.82/1991, republicata, si ale Reglementarilor contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europeene, partecomponenta a reglementarilor contabile aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr.1752/2005. [...]Mai ramane de discutat, deductibilitatea cheltuielilor cu ajustarile respectiv pierderea definitiva, lucru reglementat la art.22 din CF.
Multumesc.

Inteleg de aici ca nu se evidentiaza separat TVA-ul sumelor respective ca si TVA colectat de la clienti aflati in litigiu.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 02:31 PM




#32 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 04 February 2009 - 10:42 AM

Am gasit foarte multe variante pe forum in legatura cu prescrierea datoriilor,furnizorii am inteles,se prescriu prin 1174,dar la clienti?Daca e datorie mai veche de 3 ani si e cheltuiala nedeductibila,prin 1174 sau prin 654 nedeductibil?Imi cer scuze pt ca am revenit iarasi asupra acestei probleme.



#33 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 04 February 2009 - 12:41 PM

Deci ai pus o intrebarea foarte buna si anume:Se poate considera demers si confirmarea extrasului de sold de la sfarsitul unui an fiscal?
Intreaba jurista, daca sigur aceasta confirmare de sold intrerupe termenul de prescriere cf. Decret167/'58?
Apoi despre prescrierea creantelor sunt multe de discutat si trebuie avut in vedere ART.21 si respectiv 22 din CF (deductibilitate cat, cum si cand, neductibilitate).
Presupunand ca nu s-au facut demersuri, nu s-a intrerupt perioada prescriptiei extinctive, clientul nu se afla in situatia ART.21 alin (2) n) si totusi procedam la scoaterea din evidenta a a creanţelor incerte sau în litigiu, neîncasate, ajungand astfel in situatia art.21 alin. (4) o), atunci avem obligatia comunicarii in scris a debitorului, comunicare pe baza careia acesta isi recalculeaza profitul impozabil. Cheltuiala este nedeductibila la creditor si venitul impozabil la debitor scos din evidenta.
%%%




***



#34 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 04 February 2009 - 04:23 PM

Merci mult,da asa este,am facut notificare scrisa cu confirmare de primire,am primit-o inapoi,dar problema mea e ce inregistrare fac 654 nededuct=411 sau 117=411? :frusty:



#35 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 04 February 2009 - 07:28 PM

Cu placere Malis, insa eu, in postarea de mai sus vorbeam cu Chaos. Ar fi bine sa citesti topicul si pentru ca ai intrebat si de furnizori...iata aici

http://www.conta.ro/...opic=34091&st=0

alte discutii.
%%%




***



#36 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 05 February 2009 - 09:18 AM

Merci mult si scuze.



#37 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2009 - 12:50 PM

Cum priviti inregistrarea provizioanelor pt. deprecierea creantelor, d.p.d.v. al TVA ? Si pt. a ma face inteleasa, va propun atentiei urmatorul caz:
-in ian.N facturez unui client
411=% 119
707 100
4427 19
-in dec.N se constata ca au trecut peste 270 de zile de la scadenta si suma nu a fost achitata; clientul e in proc. deschisa de faliment
4118=411 119
si, concomitent,
6814=491 100
sau
6814=491 119 ???

Eu cred ca ar trebui ca si chelt., total deductibila conf.art.22, sa se faca la nivelul venitului inregistrat in anul N. Altfel, nu am avea o imagine corecta a profitului pt. exercitiul curent, nemaipunand la socoteala si faptul ca am "dedus" o cheltuiala mai mare decat nivelul initial al venitului inregistrat....
Am gasit ambele forme de monografii si sunt intr-o mare dilema, in acest moment, mai ales ca sumele nu sunt deloc mici.

Apoi, la inchiderea procedurii de faliment, in anul N+1, pe baza hot. judecatoresti, facem:

491=758 100, impozabil
si
% = 4118 119
654 100 , deductibil,conf.art.21
4427 19


Inteleg diferenta dintre provizion(ajustare) pt. deprecierea creantelor care se inregistreaza 6814=491, si provizion pt. clienti incerti sau in litigiu, care se inregisteaza 6812=151. In primul caz inregistrarile se fac numai la nivelul creantei (intrebarea e daca ajustez la valoarea creantei cu TVA sau fara, dupa cum am aratat mai sus). In al doilea caz (daca l-am actionat in justitie), pot inregistra provizion si pt.chelt.de judecata sau penalitati, conf. contract etc, deci sume mai mari decat creanta. In acest caz, inregistrarile se fac la total creanta, cu tot cu TVA, plus sumele de care am spus.

Am considerat necesar sa fac mentiunea de mai sus si, deasemenea, sa subliniez faptul ca la sfarsitul anului N, inregistrez provizion pt. deprecierea creantei, deoarece societatea mea nu are niciun proces pe rol cu clientul falimentar.

Desigur, putem aduce si exemplul creantelor de la "tepari", care pur si simplu nu sunt de gasit, nu sunt (INCA) radiati sau in proc. de insolventa sau faliment, caz in care cheltuiala inregistrata initial in 6814 si apoi in 654 e total nedeductibila. Sau cazul creantelor care s-au nascut dupa 01.01.2004 si pt. care, in conditiile art.22, putem face provizion(ajustare) deductibil la nivelul a 30% din valoare.

Intrebarea mea, ramane acceasi: facem inregistrarile la valoarea fara TVA a creantei sau la total creanta ??? :frusty:

Ceea ce am scris, e ce am inteles din tot ce-am citit. Daca gresesc, ....

Multumesc pentru ajutor. Impreuna, poate facem "putina" lumina. :sad:



#38 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 March 2009 - 04:48 PM

Nicio parere? :frusty:



#39 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 March 2009 - 07:05 PM

Codul fiscal:
ART. 138
Baza de impozitare se reduce in urmatoarele situatii:
d) in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, hotarare ramasa definitiva si irevocabila;
Norme metodologice:
20. (1) In situatiile prevazute la art. 138 din Codul fiscal, furnizorii de bunuri si/sau prestatorii de servicii isi ajusteaza baza impozabila a taxei dupa efectuarea livrarii/prestarii, sau dupa facturarea livrarii/prestarii chiar daca livrarea/prestarea nu au fost efectuate dar evenimentele prevazute la art. 138 din Codul fiscal intervin ulterior facturarii si inregistrarii taxei in evidentele persoanei impozabile. In acest scop furnizorii/prestatorii trebuie sa emita facturi cu valorile inscrise cu semnul minus cand baza de impozitare se reduce sau, dupa caz, fara semnul minus, daca baza de impozitare se majoreaza, care vor fi transmise si beneficiarului. Prevederile acestui alineat se aplica si pentru livrari intracomunitare.
................
(3) Ajustarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adaugata, prevazuta la art. 138 lit. d) din Codul fiscal este permisa numai in situatia in care data declararii falimentului beneficiarilor a intervenit dupa data de 1 ianuarie 2004, inclusiv pentru facturile emise inainte de aceasta data, daca contravaloarea bunurilor livrate/serviciilor prestate ori taxa pe valoarea adaugata aferenta consemnata in aceste facturi nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului.

Ajustarea bazei de impozitare a TVA-ului este permisa doar in cazul falimentului beneficiarului, prin emiterea unei facturi cu reducerea bazei de impozitare, daca TVA-ul a fost inregistrat in evidentele societatii.



#40 ancadedeaga

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 31 March 2009 - 01:54 PM

Absolut cu tot cu tva, valoare finala client

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:45 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL