Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vanzare marfuri sub pret de achizitie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Vanzare marfuri sub pret de achizitie


59 replies to this topic

#1 anca.c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 14 September 2005 - 03:51 PM

BUNA!

Stie cineva sa-*mi spuna ce trebuie facut in cazul in care vrei sa faci reducere de preturi intr-un magazin de haine. Trebuie anuntat undeva? Ce si cum se bate pe casa de marcat in ac. caz?

merci!



#2 Guest__*

  • Guests

Postat 14 September 2005 - 04:14 PM

Da, la fisc. Se bate preĂŸul de vĂąnzare. (cel nou, bineĂźnĂŸeles)




#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 September 2005 - 04:25 PM

se mai completaza un formular pe care il poti procura dela Primarie,completat il depui la Primarie.



#4 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2005 - 11:21 AM

ATENTIE ! la primarie se declara reducerile sun forma de soldari! daca faci reducere sub forma de promotie ( pretul de vanzare e mai mic decat cel initial dar nu mai scazut de pretul de intrare ) nu mai declari nimic la primarie!
refaci toate actele si nirurile cu noile preturi de vanzare.



#5 Ariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 183 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 15 September 2005 - 02:21 PM

nu refaci actele. faci un NIR pentru scadere de pret la factura nr... de la pretul stabilit initial la cat vrei sa fie



#6 andreicat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:finante-contabilitate

Postat 15 September 2005 - 02:43 PM

"Ariana" a spus:

nu refaci actele. faci un NIR pentru scadere de pret la factura nr... de la pretul stabilit initial la cat vrei sa fie
nu cumva Proces Verbal de modificare de pret??
teo



#7 anca.c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 16 September 2005 - 03:31 PM

Nu am inteles :(

Trebuie sau nu sa anunt promotia la primarie? dar cei care au promotie 2+ 1 gratis? care sunt demersurile?

merci!



#8 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 20 September 2005 - 02:24 PM

Citeste N.M. din 20.03.2005 de aplicare a OG nr.99/2000 si modificari daca sunt.



#9 Gratiela Popescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 November 2005 - 03:14 PM

In cazul in care patronul doreste urmatorul lucru: cine cumpara de 5 milioane lei,plateste patru milioane-se considera promotie sau are alt regim ?
Si ce anume acte trebuie facute? Pe casa de marcat ce se inregistreaza?
Se anunta la Primarie?
Va multumesc,



#10 roxi_iv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2006 - 03:27 AM

eu am avut control de la garda si au spus ca daca nu faci reduceri la toata marfa ci doar la cateva articole nu trebuie anuntat . se face un proces verbal de scadere a pretului si NIR iar pe casa de marca te scazi cu noile preturi



#11 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 06 February 2008 - 02:25 PM

Buna ziua,


lucrez la o firma cu vanzari en gros. Din greseala s-a facturat unui client un produs sub pretul de stoc diferenta fiind de 227 ron. Clientul nu a vrut sau chiar nu a putut sa ne lase sa corectam factura si deci trebuie sa inregistrez aceasta diferenta. Banuiesc ca va fi o cheltuiala nedeductibila dar nu stiu in ce cont sa o introduc.


Va multumesc,
Diana



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 February 2008 - 10:39 PM

Nu ai voie sa vinzi la un pret egal sau mai mic decat pretul de aprovizionare. Vanzarea in pierdere este interzisa conform art.17 al OG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicat in MO 603/31.08.2007.
Factura trebuie stornata si emisa o factura cu valoarea corecta, conform art. 159 Cod fiscal:
Art. 159. - (1) Corectarea informatiilor inscrise in facturi sau in alte documente care tin loc de factura se efectueaza astfel:
a) in cazul in care documentul nu a fost transmis catre beneficiar, acesta se anuleaza si se emite un nou document;
b) in cazul in care documentul a fost transmis beneficiarului, fie se emite un nou document care trebuie sa cuprinda, pe de o parte, informatiile din documentul initial, numarul si data documentului corectat, valorile cu semnul minus, iar pe de alta parte, informatiile si valorile corecte, fie se emite un nou document continand informatiile si valorile corecte si concomitent se emite un document cu valorile cu semnul minus in care se inscriu numarul si data documentului corectat.



#13 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 08 February 2008 - 10:11 AM

Multumesc mult pentru raspuns dar in cazul asta chiar nu stiu ce ma fac...directorul firmei imi spune ca a discutat cu ei si nu accepta nici un fel de modificare. Am inteles ce imi spuneti dvs conform legii dar oare daca bag pe cheltuieli nedeductibile nu scapam totusi mai "ieftin" la un eventual control?

Ma scuzati ca tot insist dar chiar nu stiu cum sa rezolv problema asta cat de cat corect.

Diana



#14 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 14 February 2008 - 08:31 PM

Poti sa faci stornare a primei facturi emise cu suma eronata si apoi o factura normala cu suma corecta! Pe cele doua facturi mentionezi la observatii ca se face referire la factura nr.... din data de... emisa cu valoarea eronata! Apoi la expeditor, scrii Expediat prin Posta (sau Curier Rapid) , pui exemplarele albastre (su primul exemplar din facturile respective) intr-un plic si le duci la Posta Romana si le expediezi recomandat cu confirmare de primire (sau apelezi la o firma de curierat rapid) care le va duce la clientul respectiv. Daca apelezi la Posta, anexezi la exemplarul ramas la tine confirmarea de primire din partea clientului, iar daca preferi Curierul Rapid , acesta iti va eliber documente de predare-primire documente si livrare a acestora la adresa clinetului. :cool:

Intr-adevar conform codului fiscal este interzisa vanzarea marfurilor sub pretul de aprovizionare, insa nimeni nu te poate obliga sa vinzi la un pret diferit fata de cel de aprovizioare. Trebuie ca pretul tau sa fie mai mare sau cel putin egal cu pretul de aprovizionare. Deci cota de adaos poate varia de la ZERO la cat vrei tu, in sens pozitiv! Adaosul comercial nu poate fi negativ! Insa zero se poate!
Deci ai intrari cu, sa zicem, 300 lei (pret inclusiv TVA), tu poti sa vinzi tot cu 300 lei (pret inclusiv TVA). Nu poti vinde cu 299,99 lei (pret inclusiv TVA)! :tongue:
Sa presupunem ca e vb de un produs greu vandabil, care sta pe stoc de f. mult timp si nu se vinde. Daca tu ai pret de vanzare> sau = cu pret de achizitie, e OK! E mai bine sa poti sa "scapi" de acel produs la acelasi pret cu care l-ai achizitionat, sa iti recuperezi cel putin banii dat pe el, la un moment dat, decat sa il tii pe post de "mobilier" in magazin, fiindca nu ai clienti sau poate ca piata nu mai cere acel tip de produs! Sau este demodat? Il vinzi la acelasi pret cu care l-ai achizitonat si ai scapat de "belea" de pe capul tau!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 February 2009 - 03:45 PM




#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 February 2008 - 09:30 PM

Nu ai voie sa vinzi cu adaos comercial 0, adica cu acelasi cost de achizitie.
OG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicat in MO 603/31.08.2007.
ART. 17
Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 16 lit. a)-c), e)-i), precum si in cazul produselor aflate in pachetele de servicii. Prin vanzare in pierdere, in sensul prezentei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, asfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare.



#16 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 15 February 2008 - 03:49 PM

Multumesc pentru raspunsuri. Am sa vad ce fac sa rezolv problema asta.

O zi buna,
Diana



#17 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 17 February 2008 - 12:13 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 14 2008, 09:30 PM, a spus:

Nu ai voie sa vinzi cu adaos comercial 0, adica cu acelasi cost de achizitie.
OG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicat in MO 603/31.08.2007.
ART. 17
Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 16 lit. a)-c), e)-i), precum si in cazul produselor aflate in pachetele de servicii. Prin vanzare in pierdere, in sensul prezentei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, asfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare.
Am inteles acum ,insa nimeni nu ma poate obliga daca achizitionez marfuri cu pretul unitar de 1 leu sa le vand cu 1,01 lei. :tongue: Adica daca obtin venit de 0.01 lei pe unitatea de produs e OK!

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 17 February 2008 - 12:14 PM




#18 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2008 - 11:00 AM

Conform Ordonantei 99 /29.08.2008 republicata

CAP. V
Practici comerciale

ART. 16
Prin vânzări cu preț redus, în sensul prezentei ordonanțe, se înțelege:
a) vânzări de lichidare;
b) vânzări de soldare;
c) vânzări efectuate în structuri de vânzare denumite magazin de fabrică sau depozit de fabrică;
d) vânzări promoționale;
e) vânzări ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, după ce evenimentul a trecut și este evident că produsele respective nu mai pot fi vândute în condiții comerciale normale;
f) vânzări ale produselor care într-o perioadă de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vândute;
g) vânzări accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapidă sau a căror conservare nu mai poate fi asigurată până la limita termenului de valabilitate;
h) vânzarea unui produs la un preț aliniat la cel legal practicat de ceilalți comercianți din aceeași zonă comercială, pentru același produs, determinat de mediul concurențial;
i) vânzarea produselor cu caracteristici identice, ale căror prețuri de reaprovizionare s-au diminuat.
ART. 17
Este interzis oricărui comerciant să ofere sau să vândă produse în pierdere, cu excepția situațiilor prevăzute la art. 16 lit. a) -c), e)-i), precum și în cazul produselor aflate în pachete de servicii. Prin vânzare în pierdere, în sensul prezentei ordonanțe, se înțelege orice vânzare la un preț egal sau inferior costului de achiziție, astfel cum acesta este definit în reglementările legale în vigoare.



Daca te incadrezi la art 16 litera f nu este necesar sa corectezi factura.
Din punct de vedere al impozitului pe profit, conform Codului Fiscal si a normelor metodologice, in cazul vanzarii sub pretul de achizitie exceptand vanzarile de lichidare si soldare, diferenta neacoperita de pretul de vanzare va fi o cheltuiala nedeductibila.



#19 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 17 July 2008 - 08:49 PM

Si totusi....exista! :frusty:

Cum de unii comercianti reusesc sa vanda produse cu 0.01 bani??
Prin ce practici comerciale?



#20 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 09:38 AM

Vanzari de soldare, lichidare sau promotionale....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 February 2009 - 03:45 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL