Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract civil de prestari sv - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contract civil de prestari sv


6 replies to this topic

#1 luci77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 11 February 2008 - 12:02 PM

Buna,
Suntem o agentie de turism si platim animatorii de grup ocazional (cand avem grupuri) pe baza contractului civil de prestari sv. Sunt foarte nelamurita ca nu stiu ce sa platesc. A incheiat cineva de curand un asemenea contract ? o persoana mi a spus ca ar trebui sa platim sanatate, somaj, pensiii si impozit 16% pentru ca s a modificat legea . Ma ajuta cineva?



#2 ARIAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 February 2008 - 08:26 PM

Vezi postarealuci77, la Feb 11 2008, 01:02 PM, a spus:

Buna,
Suntem o agentie de turism si platim animatorii de grup ocazional (cand avem grupuri) pe baza contractului civil de prestari sv. Sunt foarte nelamurita ca nu stiu ce sa platesc. A incheiat cineva de curand un asemenea contract ? o persoana mi a spus ca ar trebui sa platim sanatate, somaj, pensiii si impozit 16% pentru ca s a modificat legea . Ma ajuta cineva?
Aceste contracte civile sunt intocmite in baza codului civil si se inregistreaza la finante. Cf cap IX art 78 al 1(e) si art 79 din Codul Fiscal se retine 16% din venitul brut, se declara si se vireaza pana pe data de 25 a lunii urmatoare, in declaratie este pozitia- impozit pe venit in baza CV ,apoi mai tarziu se depune decl 205 pana pe 30.06 pt anul expirat,in cazul tau 2009. Referitor la 6.5%-sanatate, obligatia ii revine asiguratului cf art 257 al2(b) si alin 7 din Legea 95/2006 actualizata. O sa revin cu detalii legate de somaj si cas dupa ce ma uit un pic pe legislatie, parca este ceva la 9.5 in ultimele modificari la legea pensiilor.
Poate ne mai ajuta cineva,pentru ca am si eu un caz si nu stiu daca am facut bine, nu prea am avut pe cine sa intreb!




#3 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 February 2008 - 01:10 AM

- nu am auzit inca de inregistrarea la finante
- ai nevoie de acceptul scris al prestatorul conform art 78 al codului fiscal
- atentie la declaratia 100 :tongue:, impozitul retinut se declara la pozitia impozit alte venituri pf daca ai retinut 16% confortm art 78 din codul fiscal, eu am gresit anul trecut :laugh: si am declarat la impozit venituri din conventii civile (art 52 din codul fiscal)
- declararea cu 205 se face pana la 28.02 si nu pana in iunie



#4 nistorescue

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 20 February 2008 - 06:13 PM

buna ziua!si eu am aceasi problema
suntem o asociatie si avem examene din cand in cand, la examinatori le face contrcat de prestari servici.Nelemurirea mea este ce se opreste?Stiu ca 10%impozit,dar mai nou si 9.5% si 19.5% angajator si ca trebuie bagate in declaratia de pensii si normal se opreste si accidentele conform codului caen
va rog mult lamuri-ma am depus declaratia cu toti examinatorii si cu bani multi
ajutati-ma
este o tampenie
jeni



#5 ARIAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 22 February 2008 - 11:04 AM

Vezi postareanistorescue, la Feb 20 2008, 07:13 PM, a spus:

buna ziua!si eu am aceasi problema
suntem o asociatie si avem examene din cand in cand, la examinatori le face contrcat de prestari servici.Nelemurirea mea este ce se opreste?Stiu ca 10%impozit,dar mai nou si 9.5% si 19.5% angajator si ca trebuie bagate in declaratia de pensii si normal se opreste si accidentele conform codului caen
va rog mult lamuri-ma am depus declaratia cu toti examinatorii si cu bani multi
ajutati-ma
este o tampenie
Corectez, impozitul este de 10% la venitul brut, data depunerii este ultima zi a lunii februarie anul curent pentru anul expirat," dar trebuie cautat in sapte pagini din codul fiscal", persoanele respective trebuie sa depuna la finante un exemplar din contract si decl 020, nu se rerine somaj, sanatatea o platesc ei, iar 9.5% cf ord.92/2008 .Intrati pe avocatnet.ro-legislatie



#6 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2008 - 06:31 PM

Referitor la conventii civile :
- impozit/conventie = 16% = se declara in D100 si se plateste pana in 25 ale lunii urmatoare ( trebuie sa ai o declaratie de la prestator ca vrea sa i se retina 16% si astfel impozitul devine final, daca nu, retii si virezi 10% si diferenta o va plati prestatorul )
- de asemenea se declara prin D205, nominal pe fiecare beneficiar de conventie civila, o data pe an
In cea ce priveste CAS am si eu o intrebare tinand cont de brambureala de anul asta :
Cf. O1019/2007, Art. 1, pct. 4 = unui prestator care declara ca este angajat in alta parte societatea cu care incheie conventia este obligata sa-i calculeze si sa vireze CAS ( 9.5%+19.5% )
Cf. precizarilor referitoare la calculul CAS de pe site-ul CNPAS si a ordinului care nu a aparut inca in MOF se defineste venitul brut realizat lunar si din acesta s-au scos conventiile civile.
Sa inteleg ca au renuntat la obligatia calcularii si virarii de catre societatea care incheie conventii civile a CAS pt. prestatori?



#7 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 03 March 2008 - 04:09 PM

Vezi postareaETIC, la Feb 28 2008, 06:31 PM, a spus:

Referitor la conventii civile :
- impozit/conventie = 16% = se declara in D100 si se plateste pana in 25 ale lunii urmatoare ( trebuie sa ai o declaratie de la prestator ca vrea sa i se retina 16% si astfel impozitul devine final, daca nu, retii si virezi 10% si diferenta o va plati prestatorul )
- de asemenea se declara prin D205, nominal pe fiecare beneficiar de conventie civila, o data pe an
In cea ce priveste CAS am si eu o intrebare tinand cont de brambureala de anul asta :
Cf. O1019/2007, Art. 1, pct. 4 = unui prestator care declara ca este angajat in alta parte societatea cu care incheie conventia este obligata sa-i calculeze si sa vireze CAS ( 9.5%+19.5% )
Cf. precizarilor referitoare la calculul CAS de pe site-ul CNPAS si a ordinului care nu a aparut inca in MOF se defineste venitul brut realizat lunar si din acesta s-au scos conventiile civile.
Sa inteleg ca au renuntat la obligatia calcularii si virarii de catre societatea care incheie conventii civile a CAS pt. prestatori?
da, asa se pare. ca au renuntat; am citit pe undeva ca s-a trecut la plata si declararea trim a impozitelor referitoare la conventii sau visez? anul trecut era lunar 100%, celelalte se raportau trimestrial, spre deosebire de anul asta cand s-a trecut la plata lunara;






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL