Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii nedepuse la termen - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii nedepuse la termen


200 replies to this topic

#1 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 February 2008 - 01:43 PM

am fost intrebata de un administrator al unei socetati cat este amenda pentru nedepunere declaratii:

-100
-300
-392
- decl bilant fara activitate perioada 06.06.2004-31.12.2007
-010
-declaratie cifra de afaceri pentru anii 2004-2007


ma poate ajuta cineva sa ii spun cam ce are de plata in total

multumesc !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 August 2009 - 06:42 PM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#2 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 14 February 2008 - 04:34 PM

-100 si 300 - 500 lei

-392 nu stiu
- decl bilant fara activitate perioada 06.06.2004-31.12.2007- 100 lei am platit eu pt o singura decl
-010- 500 lei
-declaratie cifra de afaceri pentru anii 2004-2007 nu stiu
- 394 - 6000 lei

Aceasta postare a fost editata de AnaB: 14 February 2008 - 04:34 PM




#3 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 February 2008 - 09:03 PM

multumesc , sper sa primesc o completare
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#4 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 14 February 2008 - 09:25 PM

Declaratiile privind CA reprezinta de fapt niste NOTIFICARI catre Fisc! Nu cred sa se ia amenzi pentru asa ceva! :wink:
Sa se duca la Fisc si sa vada cat trebuie sa plateasca? Amenzile pot fi si in functie de cifra de afaceri a societatii respective, nu numai de anumite Declaratii!

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 14 February 2008 - 09:26 PM




#5 vuap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:constanta

Postat 01 April 2008 - 08:18 PM

am o mica pb: incerc sa depun la o firma dosar la administratie pt temporar fara activitate. au descoperit ca in 2006 nu exista impozitul pe salarii declarat in declaratia 100. le-am explicat ca exista un salariat cu jum de norma la un salariu minim pe economie si nu exista impozit pe salariu. nu mi-au acceptat explicatia si-mi da amenda de 1000 lei ca nu am declarat pe 0 acest impozit. am incercat sa depun rectificativa dar nu-mi accepta corectia pe ceva ce nu am declarat deloc. aveti vreo sugestie? a depus cineva o astfel de rectificativa?



#6 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 April 2008 - 02:36 AM

am depus dar se da amenda daca nu depui pe zero, este aiurea dar asta este
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#7 radulm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 13 May 2008 - 03:08 PM

Daca nu am declarat in decl 100 toate obligatiile din vectorul fiscal,pt anul 2007 am inteles ca intocmesc cate o noua declaratie 100 lunar doar pt aceasta omisiune,dar pt anul 2006 ...ce declaratie intocmesc?710 ?100 ?Se cumuleaza amenda pt mai multe declaratii?Utilizez programele de declaratii 2007 ,2006 de pe site MF?
Multumesc



#8 Tere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 27 May 2008 - 09:27 AM

buna ziua
avem si noi primul salariat si am aflat ca pana le 25 trebuiau duse declaratiile ce se intampla daca le duc acum?



#9 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2008 - 03:53 PM

Daca dai de cineva mai binevoitor o sa-ti ia declaratia fara probleme (ai intarziat doar 2 zile); dar daca dai de cap-de-piatra iei amenda.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 06:35 PM

Dragos



#10 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2008 - 11:00 AM

Incearca sa depui declaratia prin internet si nu vei mai intarzia! metodologia o gasesti aici: http://www.inspectiamuncii.ro si http://itmonline.inspectiamuncii.ro

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 06:35 PM




#11 nitmar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 11 June 2008 - 10:03 AM

Nu am angajati iar in ultimii 2 ani activitatea pe firma a fost aproape inexistenta; cu toate acestea declaratiile si bilanturile au fost depuse in continuare, la timp. Mentionez ca plateasc impozit pe profit,nu sunt platitor tva. Acum o saptamana primesc proces verbal de amenda pentru nedepunerea declaratiei de salariati in februarie 2008; contabila mi-a spus ca a uitat sa schimbe vectorul fiscal- sa ma treaca fara angajati, iar declaratiile le depunea trimestrial,deci nu e normal sa fiu amendata pentru nedepunerea pe luna februarie. E normal sa primesc proces verbal de amenda fara o notificare inainte? Avand angajati 0, pana la urma nu am prejudiciat pe nimeni- nici fiscul,nici angajatii. Dati-mi o solutie pentru ca amenda e de-a dreptul...ametitoare?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2008 - 10:36 AM

din pacate esti in culpa, adm. fin. nu are de unde sa stie ca tu nu ai salariati daca nu ii comunici, iar asta o faci prin decl. 010 prin care singur(a) iti declari vectorul fiscal.
atat timp cat aceste modificari nu s-au facut (declarat) la adm. fin figurezi cu salariati in continuare ...
fiind platitoare de imp. pe profit decl se depun LUNAR incepand cu 01.01.2008 (iar s-a schimbat schimbarea :thumbup: ), in acest caz amenda e pe drept si vizeaza nerespectarea codului de procedura fiscala.

dragilor, regret, insa trebuie sa fim cinstiti cand ne spunem parerea, chiar daca nu e in favoarea colegei noastre: din pacate, in acest caz singura vinovata e contabila care nu si-a facut datoria profesionala si care, potrivit legii, poate raspunde in nume propriu pt. asta, adica amenda poate sa o plateasca ea daca nu iti asumi benevol tu - ca firma - aceasta culpa! :sad: eu nu stiu care a fost situatia concreta la tine, dar asa cum ai prezentat-o, asta e solutia cu plata amenzii.
desigur ca ai putea sa mergi la adm. fin. cu decl. 010 in care sa-ti modifici retroactiv vectorul fiscal si sa incerci sa explici, poate obtii doar un avertisment. eu asa as face in locul tau, nu m-as grabi deloc sa platesc amenda ci as cauta solutii alternative ca cea pe care tocmai ti-am propus-o (cu "negocierea" la AF) :smile:
apoi, nivelul amenzilor poate varia f. mult, cota minima in cazul asta e 500 ron, insa se reduce la 1/2 daca se plateste in 48 de ore (adica devine 250 ron ceea ce nu mai e asa ametitor)

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 June 2008 - 10:57 AM




#13 nitmar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 11 June 2008 - 11:53 AM

mie mi-a dat amenda de 1000ron din primul moment; in procesul verbal era 1000-5000ron, de aceea am inghetat. Termenul de 48 ore l-am depasit .Tot avertisment incearca sa obtina si contabila, din cate am inteles, urma sa se duca azi la financiar; daca nu reuseste, pot sa depun contestatie, eventual sa ajung si in instanta? macar sa incerc o taraganare, in clipa asta chiar mi-e imposibil sa o platesc...Oricum,iti multumesc,macar am inteles care e situatia.Habar n-am contabilitate, am oprit firma (prestari servicii) pentru a-mi termina studiile (master,zi),in ultimii 2 ani am taiat cred...3 chitante (de 400ron/fiecare).

Aceasta postare a fost editata de nitmar: 11 June 2008 - 11:55 AM




#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2008 - 05:08 PM

nu te sfatuiesc sa te duci in instanta cu asta, nu merita pt. 1000 ron sau chiar mai putin (cotele amenzilor se stabilesc in fct. de cifra de afaceri, iar cum tu esti aproape pe zero... ), eu sunt sigura ca se va gasi o formula de rezolvare fara sa te "omoare" la buzunar, insa asta tine si "charmul" contabilei tale, de felul in care se va descurca la adm. fin.
pot sa te asigur ca, in general, se iau in consideratie circumstante atenuante, daca stii cum sa le prezinti si daca nu ai mai avut niciodata vreo abatere.

multa bafta.



#15 nitmar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 June 2008 - 01:33 PM

se pare ca i-a lipsit "charmul" cu desavarsire,pentru ca nu s-a gasit nici o rezolvare si nici circumstante atenuante. Am aflat ca 010 a fost depusa, inclusiv declaratia de angajati 0, amenda am primit-o pentru ca a fost depusa la trimestru,nu lunar, si nu ca nu a fost depusa deloc. Singura solutie propusa de contabila este sa ma duc in audienta la director. O alta solutie propusa de cineva a fost sa-mi fac retroactiv modificarea vectorului fiscal si sa primesc amenda de aici,ca ar fi mai mica. Cat este amenda pentru asta ?Pot scapa de prima amenda sau n-are nici o legatura, si doar ma mai pricopsesc cu o amenda in plus? Audienta la director are de obicei vreo sansa?



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2008 - 02:34 PM

- decl. de vector fiscal e chiar decl. 010, daca aia a fost depusa ce alta decl de vector mai vrea ?? ma rog, depinde ce vector fiscal s-a declarat ... aici poate fi o problema ...
- DAAA, audienta la director da roade, la mine a dat :thumbup:

deci, sa recapitulam : a depus 010 cu vector lunar, dar nu a depus decl. lunar ci tot la trimestru ?? a uitat ca si-a schimbat vectorul fiscal din trimestrial in lunar si a depus tot trimestrial, sau cum ??

explica mai pe indelete ca sa stiu ce sa-ti zic ... :smile:



#17 nitmar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 June 2008 - 03:19 PM

din ce am inteles eu, a uitat sa-mi schimbe vectorul fiscal din " cu angajati 0" in "fara angajati"(din 2005 pana acum nu am avut angajati dar depunea declaratia cu 0 angajati). Astfel, a depus la trimestru 010 cu 0 angajati. Doar ca,fiind pe impozit cu profit, ei m-au trecut din oficiu la obligativitatea depunerii lunare a declaratiei si mi-au trantit 1000ron amenda pentru ca nu am depus declaratia pe 01/2008 pana la 25.02.2008, desi la data cand mi s-a trimis prin posta procesul verbal cu amenda (03.06.2008) eu aveam depusa 010 la trimestru, si fusese primita la ghiseu cu 0 angajati.
Acum eu trebuie sa depun lunar declaratia cu 0 angajati in anul acesta ?
Si cum se incepe discutia la dl director?"Dle director am si eu o problema cu un proces verbal...?"

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:35 AM




#18 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 12 June 2008 - 03:27 PM

unde se specifica ca platitoarele de impozit pe profit depun 100 lunar incepand cu 1 ian 2008?

eu daca de vreo 3 ani nu am salariati, CA= 0, am depus la vremea aceea 010 si nimic nu s-a schimbat de atunci, nu mai depun 100 si 300 trimestrial?

ar trebui sa depun 100 lunar si 300 trimestrial?



#19 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 12 June 2008 - 04:22 PM

Exact cum spui: decl 100 se depune lunar si 300 trimestrial (pentru platitorii de impozit pe profit) de la 01.01.2008.

La ce administratie este inregistrata firma?

De curiozitate... si cum dracu' de ti-au trimis tocmai tie cu activitate 0? Foarte ciudat... si mai ales ca ti-au trimis amenda prin posta.

Uzanta este sa te cheme la ei pentru clarificarea vectorului fiscal si pe urma sa te amendeze.

Eu cunosc firma care nu a depus bilantul doi ani la rand si nu a primit nici macar o notificare daramite amenda.

Foarte ciudat cazul tau...



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2008 - 04:35 PM

Vezi postareanitmar, la Jun 12 2008, 04:19 PM, a spus:

Si cum se incepe discutia la dl director?"Dle director am si eu o problema cu un proces verbal...?"
exact asa se incepe :thumbup:
ponturi venite din experienta personala si nu numai :
1. daca e director (adica barbat) fa-te cat poti mai frumoasa si mai parfumata - discret, evident, dar un parfum superb, aerat de preferinta(proaspat) ca e vara, nu uita de tocurile inalte si tinuta decenta, dar un picut mai cocheta
2. daca e directoare (adica femeie), mai ia cu tine si un buchet de flori, de sezon - nu garoafe sau alte cele ...

in astfel de cazuri trebuie sa fii placuta neaparat si de aceea imaginea e f. importanta, ea va spune despre tine ce vrei tu sa spuna ... adica "sunt o scumpete de fata, insa uitati ce necaz am, nu-i asa ca merit sa ma ajutati ? " asta-i treaba in viata : de cand lumea si pamantul, fetele frumoase (placute, dragute) au obtinut ce-au vrut mult mai usor decat cele mai putin frumoase/placute/dragute ... nu-i corect, dar asa stau lucrurile si n-ai ce-i face ... mult mai greu i se spune "nu" unei femei frumoase decat uneia mai putin frumoasa .. deci : sa profitam de asta, daca putem !!

mult succes si tine-ne la curent. :smile:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 12 June 2008 - 04:45 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL