Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii nedepuse la termen - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


declaratii nedepuse la termen


200 replies to this topic

#41 nitmar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 16 June 2008 - 06:01 PM

"multumita"...ca m-am convinsa ca a fost vina mea si am inteles unde am gresit.La asta m-am referit. Imi pare rau ca cu atatea pe cap n-am apucat sa-ti multumesc pentru raspunsuri. Au fost mai folositoare decat crezi. :thumbup:



#42 carolina_1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 June 2008 - 06:23 AM

buna dimineata, ma ajutati si pe mine intr-o problema? nu stiu daca postez unde trebuie dar intreb: daca cineva plateste la sanatate din 6 in 6 luni ( ca asa a convenit cu ei), cum face ca in celelalte 5 sa apara la "achitat" 0, ca programul zice ca trebuie sa completezi obligatoriu salariile, ori daca o faci suma nu mai este 0, ca salarii *6.5% nu da 0! si acum are probleme cu cnas ca nu e asigurata o angajata si trebuie sa plateasca spitalizarea , plus amenzi pt fiecare luna nedeclarata! Multumesc.




#43 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 09:23 AM

Declaratiile trebuiau depuse lunar , indiferent cum se plateste.



#44 carolina_1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 June 2008 - 09:55 AM

cred ca nu am inteles eu bine ( sau nu a explicat el) asa ca revin: a platit la 6 luni , declaratia a depus-o lunar, lipit de declaratie a depus si OP ul cand a depus banii; daca nu a platit ,in declaratie la punctul " achitat" trebuia sa fie 0; ca sa fie 0 ,la salarii trebuie sa fie 0 dar nu ai cum ca programul cere sa pui suma la salarii, asa ca , cum scrie el 0 in declaratie?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:37 AM




#45 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 10:29 AM

Declaratia de sanatate se face normal , la suma datorata se trece suma care o datoreaza firma iar la suma virata se trece 0
Nu se trece 0 la salariu deoarece inseamna ca acel salariat nu cotizeaza.



#46 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 02:57 PM

Vezi postareacarolina_1, la Jun 27 2008, 07:23 AM, a spus:

buna dimineata, ma ajutati si pe mine intr-o problema? nu stiu daca postez unde trebuie dar intreb: daca cineva plateste la sanatate din 6 in 6 luni ( ca asa a convenit cu ei), cum face ca in celelalte 5 sa apara la "achitat" 0, ca programul zice ca trebuie sa completezi obligatoriu salariile, ori daca o faci suma nu mai este 0, ca salarii *6.5% nu da 0! si acum are probleme cu cnas ca nu e asigurata o angajata si trebuie sa plateasca spitalizarea , plus amenzi pt fiecare luna nedeclarata! Multumesc.


Cum adica "asa a convenit cu ei"? Cu care ei? A semnat vreo conventie? Contributiile se declara lunar la Casa de sanatate de care apartii si lunar sau trimestrial la Administratia Finante Publice prin Declaratia 102 si se platesc la Bugetula sigurarilor sociale tot lunar sau trimestrial (doar microintreprinderile), in caz contrar se calculeaza majorari de intarziere. Deci cum plateste la 6 luni?



#47 popaurs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 June 2008 - 10:08 AM

Mama are un srl. Din 2005 nu a depus la reg. comertului niciun bilant. De un an jumate a inchis magazinul, singurul punct de lucru al firmei. De atunci, nu a mai avut nicio activitate economica. Problema este ca nu a pus toata firma in stand by si nici nu a inchis-o. De cand a inchis punctul de lucru contabila ei a depus la adm fiscala declaratiile trimestriale la bugetul consolidat, mai putin ultimele 2 trimestre. Si mama a luat 2 amenzi de 1000 ron. La prima amenda mama spune ca nu a fost notificata sub nicio forma, abia la a doua s-a intamplat acest lucru. Mama este pensionara pe caz de boala si nu poate plati amenzile. Spera ca va fi desfiintata de reg. comertului, pe motiv de nedepunere 3 ani consecutiv a bilanturilor. Eu am intrebat pe cineva care mi-a spus ca nu poate ataca amenzile, pe care le va plati ca administrator chiar daca reg com radiaza firma. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa reduc pierderile in bani? Mentionez ca in afara amenzilor fiscale in cuantum de 2000ron, mama nu are alta datorii la fisc. Sa astepte radierea sau sa-i platesc amenda si sa ceara dizolvarea societatii? In care caz limitez pierderile? Cum sa fac? Poate sa desfiinteze firma fara sa plateasca amenzile? Poate in vreun fel sa scape de ele? Multumesc.



#48 popaurs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 June 2008 - 10:52 AM

Mama are un srl. Din 2005 nu a depus la reg. comertului niciun bilant. De un an jumate a inchis magazinul, singurul punct de lucru al firmei. De atunci, nu a mai avut nicio activitate economica. Problema este ca nu a pus toata firma in stand by si nici nu a inchis-o. De cand a inchis punctul de lucru contabila ei a depus la adm fiscala declaratiile trimestriale la bugetul consolidat, mai putin ultimele 2 trimestre. Si mama a luat 2 amenzi de 1000 ron. La prima amenda mama spune ca nu a fost notificata sub nicio forma, abia la a doua s-a intamplat acest lucru. Mama este pensionara pe caz de boala si nu poate plati amenzile. Spera ca va fi desfiintata de reg. comertului, pe motiv de nedepunere 3 ani consecutiv a bilanturilor. Eu am intrebat pe cineva care mi-a spus ca nu poate ataca amenzile, pe care le va plati ca administrator chiar daca reg com radiaza firma. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa reduc pierderile in bani? Mentionez ca in afara amenzilor fiscale in cuantum de 2000ron, mama nu are alta datorii la fisc. Sa astepte radierea sau sa-i platesc amenda si sa ceara dizolvarea societatii? In care caz limitez pierderile? Cum sa fac? Poate sa desfiinteze firma fara sa plateasca amenzile? Poate in vreun fel sa scape de ele? Multumesc.



#49 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2008 - 11:08 AM

La ce admin. financiara este firma ?
Daca poti sa gasesti o relatie...ca te costa mai putin..
Nu astepta sa inchida Reg.com.,ca pt.a inchide firma trebuie sa ai adeverinta ca nu ai datorii la ad. fin



#50 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 28 June 2008 - 06:51 PM

imi pare rau, dar '' sa-i platesc amenda si sa ceara dizolvarea societatii". Asteapta si alte pareri

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:32 AM




#51 riuliana002

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 30 June 2008 - 12:07 PM

am si eu o problema daca ma puteti ajuta...am luat o firma (infiintata in 2006) pe care a lasat-o contabila la inceputul anului (ianuarie cand a depus tot ce era de depus atunci)....ei au venit la mine la inceputul lunii iunie cu 'tzidula' de la administratie ca nu au depus decl 100 si 300....am fost la adm (sect 4) si binenteles ca nu m-am inteles deloc cu individa respectiva si mi-a dat amenda (pe care firma a platit-o)....ideea e ca nici bilantul nu a fost depus....si nu stiu ce sa fac....ar tb sa astept 'tzidula' de la adm cum ca nu e depus? cand am fost cu decl 100 si 300 am intrebat si de bilant dar mi s-a raspuns ca inca nu s-au operat si nu stia daca e depus sau nu (eu m-am facut ca nu stiu daca e depus, m-am gandit ca poate scap fara amenda)....stie cineva cat e amenda pt bilant nedepus?
multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de riuliana002: 30 June 2008 - 12:08 PM




#52 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2008 - 12:53 PM

De ce sa astepti sa-ti vina tidula de la ad. fin. ?
Intocmeste de uegenta bilantul si incearca sa-l depui.
Daca nu ai relatie ,te vor obliga sa platesti amenda.deci nu vei scapa de ea ...



#53 marylen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 June 2008 - 01:33 PM

Te-as intreba si eu ceva si n-as vrea sa te supar: avand in vedere ca nu ai activitate, iti platesti contabila? pt. ca daca n-o platesti cum fac multi altii, nu poti avea pretentii.
Stiu o gramada de asa zisi patroni care sun pretextul ca nu au activitate, nu-si platesc contabilii si tot eu sunt cu gura mare si-i injura...
Insa chiar daca o platesti si spui ca pana acum n-ai avut probleme din cauza ei, nu cred ca-i cazul "s-o toci", sasa cum spui, om e si ea si se intampla oricui sa mai greseasca...



#54 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 June 2008 - 01:51 PM

de fapt GODZILA ce ai raspuns tu -nimic-daca nu stii sa iti dai cu parerea taci , de ce sa isi dea altii cu parera cand puteai tu sa o faci daca stiai
- de fapt trebuie sa depuneti toate bilanturile atat la admin financiara cat si la reg comertului de la infiintare si pana la 31.12.2007 si chiar cred ca va fi nevoie de cel de la 30.06.2008
- dupa aceea mergeti si lichidati societatea
-la amenzile primite , notificate sau nu, nu aveti ce sa faceti , trebuie sa le platiti
- atentie firma nu se radiaza daca nu ai depus trei bilanturi ci platesti pentru ca nu le-ai depus

cauta o contabila care sa te ajute


noroc!
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#55 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 21 July 2008 - 08:07 PM

Topicul e potrivit, asa ca nu mai deschid inca unul.
Pe scurt si cat de coerent pot la cat de "negra" de suparare sunt. Am constatat cu stupoare ca nu am declaratiile la somaj,cas si cass depuse pentru luna mai. Firma are angajati incepand cu 20.05.2008. Fiind intr-o perioada foarte ocupata din viata mea am acceptat oferta unei prietene de a-mi depune declaratiile. Pe cea de la ITM am depus-o online , pentru celelalte nu am avut timp sa finalizez procedurile de depunere online. Dupa cateva saptamani de dus cu zaharelul am aflat,aseara, ca de fapt nu le-a depus. Frustrarea vine din faptul ca firma de care vorbesc este firma mea, iar pentru toate firmele pentru care am lucrat pana acum nu am uitat/intarziat niciodata cu nici o declaratie.
Intrebarea este: credeti ca pot scapa cu avertisment sau nu am sanse reale? De la CAS mi s-a spus destul de clar ca nu am sanse. Oricum o sa incerc sa vad ce pot face.
Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#56 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 21 July 2008 - 08:36 PM

Nu prea sunt sanse, dar eu zic sa astepti sa se sesizeze ei, poate scapi; dar pentru luna respectiva nu vei mai la ei inregistrate pensia etc; adica se duce si continuitatea;
daca nu vrei sa o pierzi, atunci trebuie din pacate sa platesti;
iar cu "prietena" aceea termina, parerea mea, orice legatura; s-a vazut ce prietena este;
cu lucrurile astea nu se glumeste
si uite dovada

Am si doua nelamuriri: sper sa fiu off topic, adica in sensul amenzii, sper sa nu fie (si) cazul meu

Una: am inteles ca daca depui FNUASS nu mai este necesar si Atlasul;
Doi: stiu ca declaratia 392 se depune doar la sfarsit de an; Adica inteleg ca acum la semestru nu se mai depune; stie alticineva ceva in legatura cu dilemele mele?



#57 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2008 - 08:50 PM

glencora, verifica-ti pm-ul, te rog :biggrin:



#58 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 21 July 2008 - 09:39 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jul 21 2008, 09:50 PM, a spus:

glencora, verifica-ti pm-ul, te rog :biggrin:
da' sunt geloasa! si eu am postat o intrebare mai dar n-am pm! :frusty:
si mie nu imi raspunde niiimeni ?! vreau pm! :wink:



#59 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 21 July 2008 - 09:55 PM

Olguta, esti o dulce si sa stii ca ma simt tare mandra ca esti invidioasa :biggrin:

Cum vrei tu: ori folosesti Atlasul ori FNUASS. Eu am folosit initial Atlasul, dar l-am parasit pentru FNUASS.
Declaratia 392 se depune anual.

Offtopicn (nu ma pedepsiti,va rog): geloasa, nu invidioasa. Scuze dar sunt "un pic" happy acum.
Daca vrei iti dau si un PM. :frusty:
Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#60 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 22 July 2008 - 12:24 AM

Multumesc pentru raspunsuri; sunt usurata acum; mi-era teama si mie sa nu o patesc cu Cass-ul;
corect si cu inlocuirea cuvintelor, cunosti bine limba romana!
Succes si sa depasesti problemele! Ca oricum meseria aceasta e complexa, asa ca nu mai avem si de alte probleme de care ai pomenit!
:frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 July 2008 - 01:44 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL