Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii nedepuse la termen - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


declaratii nedepuse la termen


200 replies to this topic

#161 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 09 March 2010 - 08:39 AM

daca nu ai de plata nimic, trimite prin posta si e o.k.
Daca ai debite te poti trezi cu amenda.Au trimis notificare ca sa intri in legalitate ptr ca dupa 6 luni se prescrie contraventia .



#162 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 March 2010 - 09:18 AM

vin si eu cu o intrebare:
daca am o declaratie pe zero din 2004, pot trimite prin posta, oare?
nu am primit nici o notificare, si firma e suspendata acum (nu are derogare)




#163 Coraliaandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 March 2010 - 11:09 AM

Am sunat totusi la administratia financiara sa intreb ce pot face in situatia in care nu am depus declaratia 300 pe decembrie , aceasat avana valoarea 0.
De acolo mi-au spus sa merg la ei sa fac o cerere in care sa spun ca din greseala am uitat sa depun aceasta declaratie si sa rog administratia sa solutioneze aceasta fara amenda.
Credeti ca daca fac ce mi-au spus de la administratie ia firma vreo amenda?


Ce parere aveti este bine asa?

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Coraliaandra: 09 March 2010 - 11:11 AM




#164 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 09 March 2010 - 11:23 AM

Vezi postareaCoraliaandra, la Mar 9 2010, 11:09 AM, a spus:

Am sunat totusi la administratia financiara sa intreb ce pot face in situatia in care nu am depus declaratia 300 pe decembrie , aceasat avana valoarea 0.
De acolo mi-au spus sa merg la ei sa fac o cerere in care sa spun ca din greseala am uitat sa depun aceasta declaratie si sa rog administratia sa solutioneze aceasta fara amenda.
Credeti ca daca fac ce mi-au spus de la administratie ia firma vreo amenda?


Ce parere aveti este bine asa?

Multumesc

Fara amenda nu se poate (minim 250 lei)



#165 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 09 March 2010 - 12:26 PM

Daca nu ai nimic de plata, prima data primesti "Avertisment"



Las-o "moarta", ei au situatia declaratiilor doar pe ultimii 5ani, altfel risti cel putin un "Avertisment" daca esti la prima abatere. :smile: Derogarea oricum se refera doar la perioada suspendata.

Aceasta postare a fost editata de studenta IV: 09 March 2010 - 12:24 PM




#166 Eva78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 11 March 2010 - 09:57 PM

Buna seara!
Nu am depus d394 pentru ca nu am avut facturi, dar am primit una cam tarziu.
Acum trebuie sa o depun, dar din cate am inteles, din mai 2009 amenda este 2 % din suma nedeclarata? sau intre 12.000-14.000 lei ? Sunt in dilema si nu stiu ce sa fac.
va multumesc.



#167 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 10:19 PM

pentru 390



#168 Coraliaandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 16 March 2010 - 12:43 PM

Buna ziua am si eu o intrebare, am facut rost sa tin contabilitatea unei asociatii non profit,
care promoveaza tehnologiile informaționale în educație , intrebarea mea era ca nu stiu la cat timp se depun declaraiile care sunt acestea care se depun.
Deocamdata firma nu are activitate



#169 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 16 March 2010 - 02:41 PM

ma ajuta si pe mine cineva am o problema
am depus declaratia 390 pana pe 15
si acum cand vreau sa fac declaratia 300 am observat ca am gresit declaratia 390
daca depun rectificativa primesc amenda ??????????????????????
va rog e urgent
multumesc
traim intr-o lume confuza



#170 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 March 2010 - 03:14 PM

Nu se acorda amenda pentru declaratiile 390 refacute in plus ci doar pentru cele refacute in minus.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#171 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 16 March 2010 - 03:18 PM

mersi
dar eu am urmatoare situatie
la achizitii am declarat mai mult decat trebuia si la livrari nu am declarat nimic
acum trebuie sa adaug la livrari si sa scad de la achizitii iau amenda? :((
si cat e amenda ?
traim intr-o lume confuza



#172 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 March 2010 - 03:42 PM

Vezi postareaCoraliaandra, la Mar 16 2010, 12:43 PM, a spus:

Buna ziua am si eu o intrebare, am facut rost sa tin contabilitatea unei asociatii non profit,
care promoveaza tehnologiile informaționale în educație , intrebarea mea era ca nu stiu la cat timp se depun declaraiile care sunt acestea care se depun.
Deocamdata firma nu are activitate
Deci daca ong-ul nu are activitate, nu firma, trebuie sa faci balanta la decembrie 2009 cu rulajele din cursul anului 2009 pe zero dar cu ceva solduri initiale si finale(presupun ca e infiintat de mai multi ani), depui totusi un bilant pentru 2009 si o declaratie 101 la finante(termenul la declaratie era 25.02.2009).
Intreaba presedintele asociatiei daca au facut inventarul anual. E mai simplu decat la firme dar te intereseaza sa bata scripticul cu fapticul. Vezi extrasul de cont bancar sa nu fi avut ceva incasari , chiar si din 2%. Succes.



#173 Coraliaandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 16 March 2010 - 04:30 PM

Asociatia s-a infiintat anul acesta .

Asociația este o persoană juridică de drept privat, fără scop lucrativ, constituită cu scopul de a promova tehnologiile informaționale în educație în instruirea permanentă prin cercetări și dezvoltări de sisteme.

In cazul in care este infiintata anul acesta , luna trecuta ce declaratii trebuie sa depun la administratie?

Ea deocamdata nu are nici o factura , nimic de bagat in contabilitate



#174 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 March 2010 - 05:30 PM

Vezi postareaCoraliaandra, la Mar 16 2010, 04:30 PM, a spus:

Asociatia s-a infiintat anul acesta .

Asociația este o persoană juridică de drept privat, fără scop lucrativ, constituită cu scopul de a promova tehnologiile informaționale în educație în instruirea permanentă prin cercetări și dezvoltări de sisteme.

In cazul in care este infiintata anul acesta , luna trecuta ce declaratii trebuie sa depun la administratie?

Ea deocamdata nu are nici o factura , nimic de bagat in contabilitate
In martie pentru februarie nimic.



#175 bibacj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 16 March 2010 - 08:05 PM

Ce se intampla daca nu am depus declaratia 390 la luna ianuarie si am prins suma aferenta lunii ianuarie in februarie. Am depus la Tva declaratie rectificativa (cerere pt corectie) si am prins si in declaratia 300 suma din lunile ian si februarie?



#176 Eva78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 16 March 2010 - 08:16 PM

Buna ziua!
Revin cu aceeasi problema, poate ma ajutati cu un sfat.
Pentru semestrul 2 2009 nu am avut nici o factura, nu mi-a primit 394 pe zero. Patronul a emis o factura pt dec dupa data limita de depunere 394. Acum nu stiu ce sa fac. Factura este mica de 700 lei. Doar nu primesc amenda de 12.000 lei pentru suma aceasta, mai ales ca firma nu prea are activitate, daca re 2-3 facturi pe an. Cum as putea sa remediez si sa nu iau amenda? Citisem ca s-au modificat amenzile pentru declaratiile recapitulative 2% din suma nedeclarat, dar aceasta este o declaratie informativa. Ce parere aveti, va rog frumos, nu mai pot sa dorm noaptea de cand am aflat.... :frusty:



#177 musca elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 March 2010 - 05:13 PM

Va rog sa ma ajutati cu o informatie ... amenda pt nedepunerea la timp a catorva declaratiilor si a vectorului fiscal este cumulata in valoarea de 500 ron sau fiecare declaratie este in valoare de 500 ron?



#178 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2010 - 08:26 AM

Nu! Vei primi o amenda pt vector (010) si o amenda pentru toate declaratiile. Eu te sfatuiesc sa faci cere pentru a ti le primi cu avertisment. De regula le aproba!
elenacca



#179 mihaisorinms7

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 May 2010 - 02:08 PM

A o firma infiintata acum un an, eu neavand niciun fel de activitae cu aceasta firma, dar fara sa imi dau seama nici nu am depus vreo declarati asu vreun bilant. Eu practic doar am facut firma si apoi nu am mai facut nimic. Acum mi-a venit o notificare de ANAF pentru neplata declaratiilor de impozite, taxe si contributii. Eu acum sunt intr-o situatioe destul de rea cu ani si as vrea sa stiu ce risc daca nu pot pot plati amenzile? Daca imi declara firma inactiva eu mai trebuie sa platesc acele amenz.i



#180 costincris2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 June 2010 - 10:50 PM

Va rog daca stie cineva sau daca a trecut printr-o situatie asemanatoare: ce amenda se da pentru nedepunere declaratii la administratia financiara in
perioada iunie 2009- prezent, pt un SRL. Mentionez ca in aceasta perioada firma nu a desfasurat activitate si ca nu s-a depus nici o declaratie.

Multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL