Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii nedepuse la termen - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


declaratii nedepuse la termen


200 replies to this topic

#181 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 07 June 2010 - 05:25 PM

Vezi postareacostincris2000, la Jun 6 2010, 11:50 PM, a spus:

Va rog daca stie cineva sau daca a trecut printr-o situatie asemanatoare: ce amenda se da pentru nedepunere declaratii la administratia financiara in
perioada iunie 2009- prezent, pt un SRL. Mentionez ca in aceasta perioada firma nu a desfasurat activitate si ca nu s-a depus nici o declaratie.

Multumesc!
Vezi OG 2/2001 - amenzile se aplica de reprezentantii legali abilitati. Ca urmare, pentru a se intocmi PVCSC este obligatoriu ca min. 2 inspectori ANAF sau min. 2 comisari GF sa treaca pe la firma, sa constate, sa amendeze.

Te duci si depui declaratiile, in caz de refuz pe motiv ca trebuie sa platesti ceva amenda este abuz in serviciu si ceri sa scrie cu manuta pe declaratii motivul refuzului, faci copii. Mergi apoi la registratura cu o adresa (chiar manuala) cu descrierea refuzului de la ghiseu, solicitarea inregistrarii pe aceasta cale si anexezi declaratiile pentru inregistrare. Te poti astepta la control la sediu, dar, cu probabilitate de 80%, totul va ramine la stadiul acesta si vei avea declaratiile depuse fara alte consecinte.

Succes(uri) :frusty: !



#182 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 June 2010 - 10:44 AM

Am preluat de curand o firma si incerc sa-i fac ordine in fisa platitorului. Am descoperit ca nu este depusa declaratia 101 pe anul 2006. Am verificat si in documente si la administratie, e clar ca nu s-a depus. M-am apucat sa o fac, problema care a aparut este urmatoarea:datele preluate din balanta de verif la dec 2006 pe care am gasit-o in acte nu coincid cu datele inregistrate in registrul fiscal. societatea a avut control de fond in 2008 si in procesul verbal de control, la imp pe profit, sunt consemnate la rubrica "inregistrat de societate" datele care se regasesc si in registrul fiscal. Faza tare e ca la PV de control este anexata o copie a aceleiasi balante pe care am gasit-o si eu si care contine alte date.. Stiu ca e aiuritor, dar m-am blocat si nu stiu ce sa fac. In urma controlului s-au stabilit niste diferente la care s-au calculat majorari, achitate intre timp. Aceasta decl 101, daca o depun acum (si trebuie sa o depun)cum poate afecta datele din fisa platitorului?

iuliana



#183 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 June 2010 - 11:10 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Jun 11 2010, 11:44 AM, a spus:

Am preluat de curand o firma si incerc sa-i fac ordine in fisa platitorului. Am descoperit ca nu este depusa declaratia 101 pe anul 2006. Am verificat si in documente si la administratie, e clar ca nu s-a depus. M-am apucat sa o fac, problema care a aparut este urmatoarea:datele preluate din balanta de verif la dec 2006 pe care am gasit-o in acte nu coincid cu datele inregistrate in registrul fiscal. societatea a avut control de fond in 2008 si in procesul verbal de control, la imp pe profit, sunt consemnate la rubrica "inregistrat de societate" datele care se regasesc si in registrul fiscal. Faza tare e ca la PV de control este anexata o copie a aceleiasi balante pe care am gasit-o si eu si care contine alte date.. Stiu ca e aiuritor, dar m-am blocat si nu stiu ce sa fac. In urma controlului s-au stabilit niste diferente la care s-au calculat majorari, achitate intre timp. Aceasta decl 101, daca o depun acum (si trebuie sa o depun)cum poate afecta datele din fisa platitorului?
nu o mai depune
a fost verificat si cu asta basta



#184 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 14 June 2010 - 09:50 AM

Asa mi s-ar parea normal, dar nu pot scoate certif fiscal fara viza ca am toate declaratiile depuse pe ultimii 5 ani.. e naspa, habar nu am care ar fi solutia , mai ales ca la timpul prezent nu am nicio obligatie neachitata, sa ma trezesc cu cine stie ce. Oricum, daca fac declaratia dupa datele din evidentele PV de control, reiese ca am de recuperat.., ca s-a platit in cursul anului mai mult..
Cred ca trebuie sa gasesc o duduie isteata si cu care sa pot comunica la administratie, sa ma lamuresc.. cam greu, dar incerc..
iuliana



#185 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 June 2010 - 11:16 AM

dar ai solicitat certificatul? eu stiu ca se uita sa vada datoriile de pe fisa nu cite declaratii ai sau nu depuse. daca cunosti pe cine va la afp incearca sa vezi in "nu stiu care modul" exact cum stai cu declaratiile depuse sau nedepuse.



#186 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 15 June 2010 - 08:11 AM

Am solicitat certificatul, verifica declaratiile depuse pt ultimii cinci ani, conditie de eliberare a acestuia. La alta administartie se facea chestia asta de mult, aici, ca e alta circumscriptie , nu cereau pana acum, am scos chiar anul acesta ultimul certificat. Asta e, vad eu cum o rezolv, sper sa reusesc sa o depun fara amenda, daca nu o transmit prin posta si trebuie sa o primeasca.
iuliana



#187 kaliexpert

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 September 2010 - 12:54 PM

Buna tuturor!
Am o problema destul de nasoala in legatura cu revisalul firma are angajati din 2008 si revisal nu s-a depus niciodata. Am avut control de la itm care ne-a facut o invitatie la ei cu o groaza de acte totul este super ok inafara de revisal ( pe lista se afla si registrul electronic ) eu am completat revisalul in totalitate cu toate datele si l-am copiat pe o discheta dar ma gandesc ca nu ajunge. Se poate scapa cu avertisment sau 100% amenda si cat?



#188 karautopia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 September 2010 - 01:54 PM

Vezi postareakaliexpert, la Sep 7 2010, 01:54 PM, a spus:

Buna tuturor!
Am o problema destul de nasoala in legatura cu revisalul firma are angajati din 2008 si revisal nu s-a depus niciodata. Am avut control de la itm care ne-a facut o invitatie la ei cu o groaza de acte totul este super ok inafara de revisal ( pe lista se afla si registrul electronic ) eu am completat revisalul in totalitate cu toate datele si l-am copiat pe o discheta dar ma gandesc ca nu ajunge. Se poate scapa cu avertisment sau 100% amenda si cat?


Mergi la ITM pe Radu Voda, la inspectoarea care ti-a facut control, arata-i tot ce ti-a cerut si poti scapa doar cu avertisment. Eu asa am facut, a fost tare draguta doamna si mi-a inregistrat revisalul pe loc. A mentionat in procesul verbal, m-a " certat" in scris si s-a rezolvat.
Succes.



#189 jullia_nana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 11 October 2010 - 06:58 PM

Buna seara
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am preluat o firma, a carei declaratii(finante, ITM, CAS, CASS, somaj) aferente anului 2006 au fost depuse, insa:
1. sumele nu corespund cu balanta,
2. sumele nu sunt corecte nici in dec, nici in balanta, intrucat fosta contabila(care asa a preluat si ea firma) a pregatit declaratii rectificative dupa contractele de munca, insa la sediul firmei acestea nu sunt de gasit. Mentionez ca nici declaratiile initiale nu sunt de gasit.... :laugh:

As putea reface declaratiile(dupa contractele de munca) si sa le depun acum?...caz in care va trebui sa corectez si balanta...cu ajutorul lui 117...Ce amenzi as putea risca?..
Stici cumva daca un control de la finante se poate intinde pe o perioada mai amre de 3 ani?

Va multumesc anticipat. :lnr (1):



#190 mihaifrcsn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 February 2011 - 05:22 PM

am o firma deschisa in 2007 si pana acum nu am depus la administratia fiscala nicio declaratie fiscala,decont tva, niciun bilant de sfarsit de an (dec 2007, 2008, 2009), nu am emis nicio factura sau chitanta, nici macar nu am cumparat registrul unic de control sau cel de evidenta fiscala...practic nu am avut niciun fel de activitate pe aceasta firma.

as putea incepe activitatea acum pe aceasta firma? ar fi legal sau cum as putea intra in legalitate cu ea? si ce sanctiuni de la fisc pot primi ?



#191 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 20 February 2011 - 07:49 PM

Verificati in prealabil daca mai este o firma activa , fiscul declara din oficiu inactive firmele care nu-si indeplinesc 3 perioade declarative.



#192 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2011 - 10:37 PM

Amenda pentru nedepunerea declaratiilor si bilanturilor, firma probabil e declarata inactiva pentru nedepunerea declaratiilor, trebuie sa mergeti la administratia financiara si sa rezolvati situatia.
Daca aveti noroc poate va trece toate declaratiile pe acelasi proces verbal si luati amenda mai mica.



#193 mihaifrcsn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 February 2011 - 10:37 AM

multumesc pentru raspunsuri...dar stiti cumva cat este amenda pentru nedepunerea declaratiilor ?



#194 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2011 - 09:40 PM

Intre 1000 si 5000 ron pe categorii de declaratii ( 100,101,300,392)
Bilantul e intre 800 si 5000 ron.



#195 mihaifrcsn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 February 2011 - 09:29 AM

multumesc pentru raspuns ... m-am lamurit acum ... o sa merg la administratia financiara sa vad cam ce este de facut



#196 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 03 June 2011 - 08:14 AM

Buna ziua,

am o intrebare urgenta si, din ce am cautat pana acum nu m-am lamurit. Am depus cerere pentru un CAF si am fost anuntata ca nu figurez cu Declaratia 205 pentru anul 2005. Problema mea este ca ...cica nu mi se da CAF-ul pana nu depun aceasta declaratie 205. Este vorba de anul 2005. In primul rand eu consider ca deja s-a prescris ...si in al doilea rand..chiar daca as vrea sa o depun, nu mai exista program/formular pentru anul 2005.
Habar n-am de unde sa apuc problema asta pentru ca ...pe de-o parte baza de date pe 2005 de la adm fin este inchisa, pe de alta parte...nu primesc CAF-ul.


Multumesc anticipat



#197 Florian_L

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 December 2011 - 10:35 AM

Buna ziua,
Am un necaz, nu sunt contabil doar o simpla persoana fizica, am castigat o mica suma de bani din actiuni. Din nefericire, neinformandu-ma suficient si la timp, NU am depus trimestrial declaratiile de venit 2011, formular 225.
Fisele de pertofoliu indica astfel:
Trim. I 2011 - castig 0
Trim. II 2011 - castig 147 RON.
Trim. III 2011 - castig 0
Am depus declaratia de venit cu formular 225 plus fisele de portofoliu in data de 13.Dec.2011.
Doamna de la Finante Publice mi-a spus ca este foarte probabil sa primesc o amenda de minim 500 RON/trimestru pentru nedepunerea la timp a declaratiilor. Stie cineva la ce amenda m-as putea astepta?
In speranta ca ma puteti ajuta, multumesc anticipat!
O zi placuta!



#198 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 December 2011 - 01:33 PM

incercat cu avertisment, iar daca insista cu amenda contestati la Judecatorie, veti castiga.



#199 Florian_L

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 December 2011 - 02:11 PM

Eu defapt vroiam sa stiu cum este legea pentru ca nu am primit inca un raspuns si stau in stres. De ce credeti ca am sanse de castig din moment ce nu am depus declaratia la timp? Ce mi s-a parut nefiresc este diferenta enorma dintre impozitul care trebuia platit (cam 23 ron) si amenda de minim 500 ron x 2 trimestre.



#200 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 December 2011 - 05:31 PM

cod procedura fiscala pe site anaf si OG2 din 2001, cred.

Art. 219 Contravenţii

(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:

b) neîndeplinirea la termen a obligaţiilor de declarare prevăzute de lege, a bunurilor şi veniturilor impozabile sau, după caz, a impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume, precum şi orice informaţii în legătură cu impozitele, taxele, contribuţiile, bunurile şi veniturile impozabile, dacă legea prevede declararea acestora;

i) neîndeplinirea obligaţiilor privind transmiterea la organul fiscal competent sau, după caz, la terţe persoane a formularelor şi documentelor prevăzute de legea fiscală, altele decât declaraţiile fiscale şi declaraţiile de înregistrare fiscală sau de menţiuni;

(3) În cazul persoanelor fizice nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor de venit constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 50 lei la 500 lei.


In OG 2 scrie ca stabilirea amenzii se face in functie de gravitatea faptei, pericol social etc






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL