Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociatie familiala bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asociatie familiala bilant

7 replies to this topic

#1 rorica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 February 2008 - 02:00 PM

Taica-meu are o asociatie familiala cu punct de lucru-magazin alimentar, o chestie micuta undeva la tara. Vrea sa isi faca el bilantul. Poate sau trebuie facut de un expert contabil? Ce anume trebuie sa adune ca acte pentru a depune acest bilant? Nu stie pe cine sa intrebe pe acolo ca e un sat mic unde nu au contabili. Si de fapt unde il depune? Multumesc mult celor care imi vor raspunde, stiu ca timpul unui contabil este limitat spre deloc, asa ca...multumesc din nou.



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2008 - 03:07 PM

Bilantul trebuie intocmit fie de un expert contabil-pers.fizica/societate autorizata in acest sens -, fie de contabil sef/director economic-angajat. Pe langa bilant se mai intocmesc note explicative, raport de gestiune, raportul administratorului. Depunerea se face la AFP de care apartine societatea.

Madalina



#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2008 - 08:26 AM

informatia este TOTAL GRESITA .... Asociatiile familiale NU INTOCMESC BILANT .... DEPUN O DECLARATIE PRIVIND VENITUL REALIZAT.... Asa ca sfatul meu este sa mearga la admin financiara de care apartine AF-ul si sa intrebe acolo care este declaratia care trebuie depusa.



#4 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 17 February 2008 - 11:11 AM

Vezi postarearorica, la Feb 14 2008, 02:00 PM, a spus:

Taica-meu are o asociatie familiala cu punct de lucru-magazin alimentar, o chestie micuta undeva la tara. Vrea sa isi faca el bilantul. Poate sau trebuie facut de un expert contabil? Ce anume trebuie sa adune ca acte pentru a depune acest bilant? Nu stie pe cine sa intrebe pe acolo ca e un sat mic unde nu au contabili. Si de fapt unde il depune? Multumesc mult celor care imi vor raspunde, stiu ca timpul unui contabil este limitat spre deloc, asa ca...multumesc din nou.

A.F.urile tin contabilitatea in partida simpla ,au nevoie de cele 4 registre : 1)reg.inventar ,2) jurnal incasari si plati ,3)reg.unic de control ,4) reg.raport de gestiune zilnic si de o casa de marcat.
la sfarsitul anului, ei nu depun bilant ,ci doar o declararie cu veniturile si chelt.realizate in anul precedent
nu sunt obligati sa aibe contabil angajat ,isi pot tine singuri contabilitatea



#5 bibacj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 08 May 2008 - 01:07 PM

Care este termenul de depunere al declaratiei anuale? o Af cu obiect de activitate comert poate fi impusa la norma?



#6 vasilenechita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 June 2008 - 04:41 PM

Asociațiile Familiale nu depun bilanț contabil. Acestea închid anul prin completarea formularelor privind impozitul pe venitul global și totodată, declarația estimativă pentru anul în curs.



#7 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 June 2008 - 08:06 PM

Vezi postareabibacj, la May 8 2008, 02:07 PM, a spus:

Care este termenul de depunere al declaratiei anuale? o Af cu obiect de activitate comert poate fi impusa la norma?
pentru AF declaratia tr depusa pana la 15 martie, iar pentr PFA pana la 15 mai, iar la norma pot sa opteze doar persoanele fizice autorizate/independentii



#8 floroiu61cris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 September 2008 - 08:54 AM

Buna ziua , va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoerele :
1. In registru inventar la societatile ( comerciale ) stiu ca se trece soldurile din balanta la 31 decembrie , dar la asociatiile familiale si de proprietari ce se trece?
2. Daca asociatia familiala registru de incasari si plati normal nu mai trebuie sa faca si registru de casa ( in comert ).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL