Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare marfa sau productie? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

vanzare marfa sau productie?

8 replies to this topic

#1 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 16 February 2008 - 12:47 PM

Va rog sa ma ajutati in cazul urmator: o societate a cumparat un utilaj functionabil, l-a mai reparat, i-a imbunatatit parametrii de functionare si l-a revandut. Cum contabilizez aceste operatiuni?
-ca si marfa: achizitie de marfa/ materiale achizitionate + consum materiale (eventual servicii executate de terti)/vanzare marfa + descarcare marfa achizitionata
sau
-ca si productie : achizitie materiale(inclusiv utilajul in forma initiala)/inregistrare produs finit/vanzare+descarcare produs finit
Intrebarea e valabila atat pt reparatii in regie proprie, cat si pt reparatii executate de terti.
Mentionez ca societatea are in obiectul de activitate atat comercializarea cat si producerea de utilaje.

Multumesc mult!



#2 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 18 February 2008 - 02:21 PM

Buna,

astea-s lucruri cu bube! :biggrin: si eu am ceva asemenator: cumpar un produs, ii fac o modificare, cheltui pentu asta niste bani( adica amortizez un utilaj, am un om care lucreaza). Eu inregistrez productie, adica initial ma inregistrez cu marfa ( ptr ca vand si netransformat), ulterior, mut din 371, pe 301, dau in consum 601=301, imi fac cost productie si ma inregistrez 345=711, respectiv descarc cand vand 711=345, si respectiv factura de vz cu 701.
Am avut si controale de la garda, intotdeauna si-au dat cu parerea cu gura mare,unul ca de ce nu ma inregistrez cu productie ( cand nu faceam decat sa descarc matfa), altul de ce inregistrez productie, cade fac fac o prestare de servicii??, pana la urma a ramas ca mine. M-am mai sfatuit si cu alti prieteni, si chiar daca lucrez cu multe conturi, am ramas pe 701. Ideea a fost ca atata timp cat nu vand in starea in care am cumparat, si mai ales daca fac niste cheltuieli, fiscul imi va cere sa demonstrez ca n-am vandut sub suma costurilor.




#3 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 18 February 2008 - 10:29 PM

Multumesc mult Mirela!, metoda ta mi se pare foarte buna, asa am sa procedez si eu; iti dau dreptate in tot ceea ce ai afirmat.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 June 2009 - 10:13 AM




#4 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 03 March 2009 - 11:12 AM

buna ziua tuturor.va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema:o sc are un mic spatiu in incinta unui mall si acolo vinde sawarma si bauturi racoritoare.intrebarile mele sunt:
1 avand in vedere ca se aprovizioneaza cu carne, cartofi, legume, lipie, chifle si ce mai trebuie pt a prepara sawarma tot acest proces trebuie privit ca productie?(eu la asta m-am gandit dar nu sunt sigura)
2 daca intradevar e vorba de productie e corect daca procedez in felul urmator:in fiecare zi in baza z-ului care imi spune cate sawarma s-au vandut fac un raport de productie si mai apoi un bon de consum cu cantitatile care s-au consumat sau pot sa fac un singur raport de productie pe luna si implicit un bon de consum.
3 ce ar mai trebui sa am in vedere in ceea ce priveste productia?nu am mai lucrat efectiv productie pana acum.
4 in ceea ce priveste bauturile racoritoare acestea trebuiesc incadrate ca marfa si in functie de vanzare trebuie la sf luna calculat k?
va multumesc anticipat!
DARLA2203



#5 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 03 March 2009 - 11:16 AM

In cazul tau este vorba de productie, te aprovizionezi cu materii prime si vinzi produse finite dupa ce le supui unui tratament termic (in cazul tau).
Ca sa iti usurezi treaba poti stabili o reteta. Bucatarul sa iti faca zilnic un raport de productie in functie de numarul de portii vandute, sucuri....

Pentru tine z-ul este vanzarea totala si dai in consum raportul lui.



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 March 2009 - 11:43 AM

Pt.clarificare incadrarii bunurilor la productie sau comert:
Marfurile sunt bunurile achizitionate din afara societatii pentru a fi vandute in aceeasi stare, fara o prelucrare suplimentara.
Sunt asimilate marfurilor :
- stocurile achizitionate pt.utilizare proprie (mat.prime, mat., ob.de inv.etc.) care ulterior si-au schimbat destinatia si se ofera spre vanzare tertilor;
- stocurile provenite din productie proprie, care se vand prin magazine proprii (produse finite, semifabricate etc.)

Darla, in cazul tau este productie care se vinde prin magazinul propriu, asa cum a spus si Myrelutza, adica obtii produsul finit, il transformi in marfa si il vinzi. Calculul costului efectiv al productiei este un subiect mai amplu, greu de explicat aici, intr-o carte de specialitate vei gasi detalii. In costul produsului nu se includ numai chelt.cu mat.prima : cartofii, legumele, chiflele etc. ci si ch.cu mat.pt.ambalat, alte materiale, en.electrica, salariile si contributiile aferente, amortizarea utilajelor etc.
Descarcarea gestiunii de marfa se face prin calculul coeficientului k, cumulat de la incep.anului.

Dana




#7 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 14 May 2009 - 10:59 AM

daca cumpar componente pentru un calculator adica: monitor, hard, carcasa etc si le asamblez ( manopera) si le vand unui client cum inregistrez intrarea componentelor ? dar vanzarea lor? e productie, e comert, e prestare de servicii? e un pic din toate. dar hai sa fim seriosi productie de calculatoare nu poate fi. asta fac aia din japonia. va rog sa va exprimati opinia pe aceasta tema. deocamdata nu am incheiat nici contractul nici n-am facut factura pana nu ma hotarasc exact cum fac. Pot evita productia?

de fapt eu fac asamblarea si instalarea unor componente pe care le-am cumparat. nu poate fi vazuta ca o lucrare. o prestare de servicii cu materiale proprii. intrarea componentelor in 3021 si iesirea 6021 cu bon de consum si o anexa la factura ( gen situatie de lucrari) care sa contina componentele si manopera iar vanzarea cu 704

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 May 2009 - 04:59 PM




#8 Cimpean Claudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 August 2009 - 07:26 PM

Pai.... daca vrei sa mergi cu 704, ii facturezi si componentele. Practic tu faci un produs finit(exceptie monitor, tastatura, mouse). Componentele respective reprezinta materia prima (HDD, placa de baza, procesor, coolere, placa video, placa de sunet, carcasa, sursa, etc) pentru produsul tau finit (calculator functional). Mai trebuie sa ai in vedere ca este posibil si sa vinzi componente, nu doar calculatoare gata ansamblate si atunci le receptionezi ca si marfa(componentele). Se mai poate si cu un PV de ansamblare.
Are cineva alte idei?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2009 - 01:03 PM
citare mesaj anterior

__________________________________________________________________
Sper ca v-am fost de ajutor!
Best wishes!
Claudiu



#9 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 13 March 2012 - 06:45 PM

mde...daca mai aruncam un ochisor in codul CAEN (ala cu stampila NACE) vom constata ca nu orice transformare inseamna neaparat productie.Poate sa insemne alimentatie publica, motiv pentru care nu avem de ce sa folosim conturi de productie, evidenta folosita putand fi foarte bine evidenta global valorica. (parerea mea )






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL