Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 102 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratia 102

46 replies to this topic

#1 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 18 February 2008 - 12:31 PM

In program scrie ca decl 102 se depune lunar. Dar decl 100 ramane trimestrial daca asa depuneam inainte ?
A depus cineva ?



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 February 2008 - 03:24 PM

Daca ai fi citit instructiunile in totalitate ai fi remarcat ca spune ca "declaratia 102 se depune lunar, pana la data de 25 ................. , cu exceptiile prevazute la pct. ..................." si sunt enumerate exceptiile, inclusiv cele referitoare la societatile platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor, care depun la 3 luni.

iuliana



#3 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 19 February 2008 - 05:07 AM

in declaratia 102 se preiau date din anexa 2 la CAS?



#4 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 19 February 2008 - 11:54 PM

In Declaratia 102 se preiau date din toate declaratiile aferente salariilor! :tongue:



#5 danielac.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 20 February 2008 - 04:43 PM

Buna. Puteti sa-mi spuneti si mie unde au aparut modificarile astea cu declaratiile 100,103,102,300,301 pentru ca eu nu mai stiu cum naiba sa le depun luna asta (lunar sau trimestrial). Va multumesc mult.



#6 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2008 - 04:47 PM

in versiunea pe 2008 a declaratiilor , aparuta pe mfinante.ro !! :biggrin:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#7 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2008 - 06:40 PM

Si eu sunt tare bulversata, daca platitoare de impozit pe profit, depun declaratia 100 lunar sau trimestrial. Nu am depus 010 in necunostinta de cauza. Daca se depune lunar, nu stiu daca se mai poate face ceva cu depunerea.



#8 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 20 February 2008 - 07:33 PM

daca esti platitoare de imp pe profit depui decl lunar (100,102). daca nu ai avut modificari in vectorul fiscal nu e obligatoriu sa depui 010, decat daca esti platitoare de tva trebuia declarata cifra de afaceri, pt a vedea cum depui decl.300 lunar sau trimestrial

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 11:28 AM
citare mesaj anterior




#9 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2008 - 05:24 PM

Multumesc frumos! Eu m-am chinuit toata noaptea la 010 ca sa ma ia in evidenta lunar la obligatiile de plata salariale. Mi s-a parut logic. Numai ca m-am trezit cam tarziu, cand am citit cu atentie formularul 102.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 11:29 AM
citare mesaj anterior




#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2008 - 07:09 PM

dragilor,

imi explica si mie cineva logica acestei noi decl. ? asa cum era decl. 100 (cu toate in ea) nu era bine ?? ce avea decl. 100 de a trebuit s-o desfaca in 2 :tongue: eu nu pricep ...



#11 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2008 - 07:17 PM

Pentru ca acum ne iau si banii lunar. Nu numai ca ne-a impovarat si cu drumul la circa financiara, ne iau si banii, ca doar au marit pensiile si de unde bani?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 11:29 AM
citare mesaj anterior




#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2008 - 12:26 PM

si inainte de 2007 ne luau banii lunar (numai la micro nu) si tot decl. 100 aveam... si o depuneam lunar.

isi bat de joc de noi pe fata, dragilor, fara nici o jena !! pai sa nu le dai dreptate celor ce vb de razmerita fiscala ?? ca incepi le dai !!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 24 February 2008 - 12:31 PM




#13 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2008 - 01:48 PM

Au dorit sa le simplifice munca functionarilor publici din Adm. Financiare, care vor realiza transferul banilor din conturi unice pe fiecare obligatie bugetara in parte.
Asfel, vechea declaratie 100 cuprindea per total, toate obligatiile si le era greu sa faca transferul, astfel aparand erori umane de inperechere a obigatiilor din D100 cu sumele achitate in conturi unice.
De aceea s-au gandit ca D100 sa fie pentru declararea obligatiilor la Bugetul de Stat, D102 sa fie pentru Bugetul de Asigurari Sociale si Fonduri Speciale, D103 pentru Accize.
In cazul TVA la fel se pare ca cei care declara lunar TVA vor depune Decontul 301, cei care vor declara trimestrial vor depune Decontul 302, iar cei care declara semestrial vor depune Decontul 303! :tongue:



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 01:02 PM

"7.000" de declaratii ... in loc sa adune cat mai multe obligatii de plata in cat mai putine declaratii, ei fac tocmai pe dos :tongue:

dragilor, va marturisesc ca la cele 5 firme pe care le am in grija am inceput sa tin evidenta decl. de depus pe lista, pt. fiecare in parte, ca sa nu-mi scape vreuna. :laugh: cu toate astea, in fiecare luna mi-e teama ca am uitat sa depun ceva si reverific lista bucata cu bucata... este incalificabil ce se intampla.

multumesc mult, GeForce :frusty:



#15 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 01:05 PM

Eu le tin de mult timp pe lista. Si le bifez si cand imi vin confirmarile sau vin cu ele stampilate. Tot ca sa nu omit vreuna, mai ales pe cele fara activitate, care de obicei imi mai scapa :tongue:



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 03:23 PM

Vezi postareaCorinaCristina, la Feb 29 2008, 01:05 PM, a spus:

mai ales pe cele fara activitate, care de obicei imi mai scapa :tongue:
da, da - ai dreptate.
si eu am avut una fara activitate (nada de nada) si era s-o uit de vreo 2-3 ori, fir-ar sa fie, bine ca mi-a luat-o s-o inchida de tot si asa am scapat de-o grija, ca bani practic nu erau. :laugh:



#17 geniest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2009 - 01:28 PM

Buna ziua,

am si eu o problema: am un srl din 2005, fara activitate comerciala, de la infiintare. Depun trimestrial 100, 300 si 101 - o data pe an, ca si declaratia de inactivitate la 6 luni.

Cred ca am facut o greseala cand am decis sa intocmesc eu toate aceste declaratii, fara ajutorul unui contabil deoarece, desi situatia mea e simpla.....imi fac tot timpul griji ca nu am depus ce trebuie, cand trebuie, ca s-au schimbat termenele de depunere si eu nu stiu...etc...

Acum intrebare: am trimis un coleg cu aceste declaratii la Administratia sector 6 si nu i-a primit declaratia 102 (priv obligatiile de plata la bugetele asig sociale si fondurilor speciale). Este corect ? Nu se mai depune?? Mentionez ca sunt asociat unic si nu am avut/am angajati, insa o buna perioada de timp am depus aceste informatii.

Multumesc anticipat,

G



#18 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 22 January 2009 - 02:07 PM

declaratia 102 este pt contributiile aferente salarizarii deci daca nu ati avut salariati ce doriti sa declarati? nu trebuie sa depuneti de aceea nu au primit-o.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 01:56 PM
citare mesaj anterior




#19 geniest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2009 - 03:10 PM

Multumesc frumos pentru raspuns. Si eu gandeam acelasi lucru, insa nedumerirea mea provenea din faptul ca am depus-o si mi-au primit-o de fiecare data, numai acum si data anterioara...nu.



#20 ramiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 February 2009 - 06:01 PM

Buna ziua.Am o mare dilema. lucrez cu Saga si am firma micro. de acuran am observat ca imi era bifat la administrare salarii pe lunar si mi-a facut declaratia 102 lunar. mentionez ca mi s-a intamplat din septembrie. adica declaratiile pe septembrie si decembrie sunt calculate lunar. ce sa fac?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 February 2009 - 03:06 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL