Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
primire factura de avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


primire factura de avans


22 replies to this topic

#21 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 August 2008 - 02:31 PM

Madalina, multumesc din nou pt promptitudine!

Sa detaliez putin:
Am doua facturi si 2 chitante pentru acelasi produs, mi s-a facturat avans pt ca produsul avea valoare mai mare de 5000 RON si s-a achitat in numerar. Pe prima factura exista doar avansul ca si pozitie. Odata cu factura au emis si chitanta pt valoarea avansului. A doua factura si cea finala contine ca si pozitii: produsul cumparat si unele accesorii trecute separat, fiecare cu pretul sau, dar si avasul facturat prima oara, cu suma in minus. Toate bune pana aici. Ideea e ca la valoarea finala este trecut ceea ce ramasese de plata dupa achitarea avansului. Pe a doua chitanta la fel. Nu imi apare nicaieri pe factura valoarea totala a produsului, chiar daca exista valoarea avansului cu minus, asta ma nedumereste pe mine.

Am facut stornare in rosu la inregistrarea initiala a avansului, insa in ctb, la factura finala imi apare valoarea totala, cum mi se pare si normal sincer. Am incercat in Saga sa introduc la intrari in aceeasi inregistrare toate accesoriile si suma cu minus, fara sa mai fac storno, am reusit sa-l pacalesc sa introduc pret negativ :). Intr-adevar, imi iese suma de pe factura, dar fara stornarea aceea sincer nu am putut sa o scot cumva la capat. Nici corect nu mi se pare. Calculand factura exact asa cum este, iese intr-adevar suma inscrisa pe ea, din cauza pozitiei cu suma in minus de la avans. Ar fi trebuit sa imi treaca suma totala, care nu imi apare nicaieri. Va trebui sa fac inregistrarea in asa fel incat sa corespunda cu documentele, bineinteles, dar deocamdata nu am reusit!

Inregistrarile mele in privinta acestor 2 facturi arata asa:

Avans + achitarea lui:
% = 404
232 3800
4426 722
404 = 5311 4522

Storno:
% = 404
232 -3800
4426 -722

Factura finala:
% = 404
2131 7141.98 -> valoarea aceasta nu rezulta decat din insumarea facturilor, nu este mentionata nicaieri.
4426 1356.98

A 2-a chitanta:
404 = 5311 3976.96

Ce as putea face in situatia aceasta?

Multumesc din nou!



#22 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2008 - 03:15 PM

Inteleg ca in factura finala nu apare valoare la pozitia cu mijlocul fix?! Desi, initial, ai precizat ca factura contine detaliat atat avansul stornat cat si celelalte pozitii...
Pentru ca nu am in fata documentele si explicatiile tale nu m-au lamurit pe deplin voi face o detaliere si poate ti se clarifica lucrurile:
Platesc fz un avans, numerar, iar acesta emite factura. Inregistrari ctb la mine:
% = 404 4522 lei
232 3800 lei
4426 722 lei
404 = 5311 4522 lei
factura ar arata asa: avans..........3800 lei (val ftva).......722 lei (tva)..........4522 lei (val totala)
Primesc mijlocul fix si factura finala; plata - numerar si primesc chitanta (ai precizat ca ultima plata cu chit. a fost de 3976,96 lei, adica aceasta este valoarea facturii finale):
Storno:
% = 404 -4522 lei
232 -3800 lei
4426 -722 lei
Mijlocul fix:
% = 404 8498,96 lei
2131 7141.98 lei
4426 1356.98 lei
Plata:
404 = 5311 3976.96 lei
factura ar arata asa:
poz1..........storno avans.............-3800 lei(val ftva)............................-722 lei (tva)
poz2..........mijloc fix..................7141.98 lei (val ftva).........................1356.98 lei (tva)
total..........................................3341.98 lei (val totala ftva)................634.98 lei (val totala tva)............................3976.96 lei (val totala factura)
Deci, inregistrarile tale sunt corecte. Dar ai precizat faptul ca nu este doar mijlocul fix pe factura ci mai ai accesorii...acestea intra in componenta mijlocului fix sau nu?! Din cele prezentate de tine inteleg ca le-ai integrat.
Dpdv al inregistrarilor contabile totul este corect. Dpdv al facturilor totul pare sa fie corect si tot nu pricep ce nu intelegi...dar, daca te gandesti la ce ma gandesc si eu :frusty: : pe factura finala nu vei avea vreodata ca valoare totala suma de 8498.96 lei pentru ca tu ai avansul care se scade. Daca nu s-ar scadea avansul ti s-ar dubla suma respectiva si ai avea ca valoare finala, in contabilitate, 8498.96 + 4522 lei, adica ai ramane cu o datorie la fz si implicit cu un avans de imobilizari. Incearca sa vezi altfel: considera ca in loc de factura finala ai doua facturi: una cu stornarea avansului, cealalta cu mijlocul fix; este acelasi lucru la calcule.
Poate ca problema ta este de fapt operarea in programul de ctb iar la treaba asta nu te mai pot ajuta (eu nu folosesc saga).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 August 2008 - 03:20 PM

Madalina



#23 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 August 2008 - 03:38 PM

Scuza-ma pt ca am facut niste fraza putin cam ambigue! Am destul de multe pe cap!

Pe factura sunt mai multe pozitii: avansul si fiecare element component al mijlocului fix, asta ca sa clarific putin.
Factura arata asa cum ai spus. Eu aveam impresia ca trebuie sa-mi apara undeva pe hartie si valoarea totala, asa cum imi apare in ctb. In program totul e ok, numai ca parca nu-mi cadea mie bine ca nu am totalul trecut in factura.

Acum am inteles!
Multumesc mult!!!

Aceasta postare a fost editata de HotChocolate: 02 August 2008 - 03:42 PM







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL