Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie contabila firma abonamente presa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie contabila firma abonamente presa

5 replies to this topic

#1 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 March 2008 - 05:29 PM

Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie:
- firma de abonamente presa si publicatii inregistrata in scopuri de tva
- cumparare publicatii de la edituri cu tva=9%(la bucata sau abonament anual)
- facturare abonamente la clienti pe anul 2008 cu tva=9%

In decembrie 2007, am facturat la clienti abonamente pt tot anul 2008
411=472
411=4427 9%
in ianuarie 2008 am descarcat pe venit din 472 sa zicem 472/12 luni= ianuarie 2008(si tot asa in celelelte luni)
472=707 (dar ce ziceti de 704 ??)

In lun ianuarie 2008 imi vin primele facturi de achizitie de la edituri, astfel:
1. unele la bucata
2. unele reprezentand abonament aferent lui ianuarie 2008 din tot contractul pe 2008
3. altele cu abonamente facturate in intregime pt tot anul 2008
4. pe toate facturile se mentioneaza discountul de x%, negociat cu fiecare editura in parte

ce inregistrari contabile fac atat pt cumparari cat si pt vanzari si ce situatii extracontabile sau gestionare ar trebui sa primesc de la departamentul achizitii-vanzari ???

va multumesc pt orice raspuns.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#2 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 March 2008 - 02:02 PM

Vezi postarearobertantal, la Mar 13 2008, 05:29 PM, a spus:

Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie:
- firma de abonamente presa si publicatii inregistrata in scopuri de tva
- cumparare publicatii de la edituri cu tva=9%(la bucata sau abonament anual)
- facturare abonamente la clienti pe anul 2008 cu tva=9%

In decembrie 2007, am facturat la clienti abonamente pt tot anul 2008
411=472
411=4427 9%
in ianuarie 2008 am descarcat pe venit din 472 sa zicem 472/12 luni= ianuarie 2008(si tot asa in celelelte luni)
472=707 (dar ce ziceti de 704 ??)

In lun ianuarie 2008 imi vin primele facturi de achizitie de la edituri, astfel:
1. unele la bucata
2. unele reprezentand abonament aferent lui ianuarie 2008 din tot contractul pe 2008
3. altele cu abonamente facturate in intregime pt tot anul 2008
4. pe toate facturile se mentioneaza discountul de x%, negociat cu fiecare editura in parte

ce inregistrari contabile fac atat pt cumparari cat si pt vanzari si ce situatii extracontabile sau gestionare ar trebui sa primesc de la departamentul achizitii-vanzari ???

va multumesc pt orice raspuns.
revin cu aceeasi rugaminte. multumesc

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 19 March 2008 - 02:03 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#3 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2008 - 01:35 PM

In primul rand nici vorba de 704, este mai sanatos 707, poti justifica TVA-ul de 9% si chiar cumperi ziare pe care le revinzi, adica marfa.
472 trebuie impartit bine pe luni (adica trebuie vazut daca abonamentul este pe tot anul, sau se termina mai devreme...) dar asta banuiesc ca ai rezolvat-o deja.
Achizitiile:
1. Daca sunt facturi la bucata, inseamna ca e ziar aferent lunii in curs
371,4426=401 si 607=371 cu aceeasi valoare pt ca le-ai si livrat
2. abonamentul pe luna in curs e la fel ca punctul 1.
3. Incurcat. Trebuie alta situatie, in acelasi fel cu cea pt 472 dar de data aceasta pt 471, si lunar o sa descarci la primirea marfii 371=471 si apoi obisnuitul 607=371
4. Nu te intereseaza discountul, iei numai suma finala.

Departamentul de care spui trebuie sa-ti confirme lunar intrarile si iesirile, care trebuie sa fie egale cu ce ai in contabilitate (respectiv 371 si 707).



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 March 2008 - 09:21 PM

multumesc pt raspuns. de asta ma temeam. oricum, vreau sa mai disec un pic o problema si anume:
mi-a fost sugerata o inregistrare contabila pt vanzarea la bucata
371=401 cu val de achizitie diminuata cu discountul
371=378 cu discountul
371=4428 cu tva-ul la vanzare

asa se pare ca fac mai toti. acelasi lucru mi s-a sugerat si pt activitatea de abonamente, desi nu prea vad legatura intre cele doua tipuri.
intrebare: e mai simplu si legal (fara implicari negative in ceea ce priveste interpretarea in contabilitate) ceea ce mi-ai recomandat? fara implicarea lui 378 si 4428 (pt ca nu le vad justificarea)?

si inca ceva. pt ca imi vin facturi de cumparari in diverse forme dpdv al perioadei facturate dar in TOATE sunt evidentiate produsele CANTITATIV, si pt ca facturile emise sunt sub forma "abonament cf ctr perioada ian-dec 2008" , mi-am dat seama ca imi este extrem de greu daca nu chiar imosibil, sa stiu ce anume din cumparari se refera la acel contract de abonament la vanzare ca sa pot face o descarcare pe 607 corecta. sincer, nu imi dau seama cum pot sa fac aceasta descarcare de marfa efectiv iesita iar k-ul nu mi se pare oportun (in situatia folosirii si a lui 378-discount-ul)

crezi ca mi-ai putea da niste detalii suplimentare?

multumesc inca o data pt timpul acordat

p.s. am si firma cu obiect "vanzare ziare la chioscuri" (si tot cu discount si unde fac inregistrarile ca la o vanzare de marfa obisnuita unde 378 il fac "invers")
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 vgv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:arges

Postat 24 March 2008 - 11:01 AM

sper sa fii inteles bine....ceea ce ati spus dvs
primiti ziare ,reviste...puneti adaos comercial apoi faceti NIR
371
4426
%=401cu toata valoarea
401=767 cu val discount
401=4427 tva discount
pt adaos comercial
371=%
378
4428
descarcare de gastiune
%= 371
607
378
4428
pt factura de abonamente de la furnizorul tau
471
4426
%=401
pt factura ta de ab catre clienti
411 =%
472
4427
TREBUIE SA-TI FACI FISA DE MAGAZIE SA LE TII EVIDENTA SI CANTITATIV

sper sa intelegeti ceea ce am scris
spor la munca!
ps:si eu lucrez la o firma care distribuie ziare



#6 DinuC

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 April 2008 - 01:48 PM

Vezi postarearobertantal, la Mar 13 2008, 06:29 PM, a spus:

Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie:
- firma de abonamente presa si publicatii inregistrata in scopuri de tva
- cumparare publicatii de la edituri cu tva=9%(la bucata sau abonament anual)
- facturare abonamente la clienti pe anul 2008 cu tva=9%

In decembrie 2007, am facturat la clienti abonamente pt tot anul 2008
411=472
411=4427 9%
in ianuarie 2008 am descarcat pe venit din 472 sa zicem 472/12 luni= ianuarie 2008(si tot asa in celelelte luni)
472=707 (dar ce ziceti de 704 ??)

In lun ianuarie 2008 imi vin primele facturi de achizitie de la edituri, astfel:
1. unele la bucata
2. unele reprezentand abonament aferent lui ianuarie 2008 din tot contractul pe 2008
3. altele cu abonamente facturate in intregime pt tot anul 2008
4. pe toate facturile se mentioneaza discountul de x%, negociat cu fiecare editura in parte

ce inregistrari contabile fac atat pt cumparari cat si pt vanzari si ce situatii extracontabile sau gestionare ar trebui sa primesc de la departamentul achizitii-vanzari ???

va multumesc pt orice raspuns.
tu practici doar comert sau ai si productie?
oricum nu trebuie sa folosesti 704,dar poti folosi 707 as cum vad ca ai facut...

cand primesti de la furnizor presa trebuie sa faci asa
401=%
4428
378
371
tie iti ramane profit diferenta dintre achizitie si vanzare






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL