Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE !

243 replies to this topic

Poll: inregistrare pe firma a cheltuielilor personale ale asociatilor

cum inreg. chelt. personale ale asociatilor cand acestia NU au dividende disponibile de ridicat??

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

cum inreg. impozitul la chelt. personale ale asociatilor

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 bad_dani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 March 2008 - 10:57 AM

La sugestia lui Epic intr-un post citit, m-am gandit ca nu ar fi rau sa ne mai dezcretim putin fruntile.:))

Puteti scrie orice lucru care vi s-a parut amuzant din viata de contabil,cereri amuzante ale sefilor, etc...

Va astept!



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 March 2008 - 02:11 PM

amuzante au fost incercarile de a trece pe costuri : ceas de mana de firma, imbracaminte si pantofi ca cica de trebuie sa arate bine unde se duce si soc trebuie sa ii dea bani , mobila de dormitor de acasa spune ca o are in birou.

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 02:23 PM

Eu am auzit de un caz in care a trecut operatia de marire a sanilor pt fiica-angajata a societatii- pe firma!!! :pullhair:



#4 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 18 March 2008 - 02:38 PM

decontare privind chelt la club de striptease (cica protocol)
dar pana la urma patronul se culcase cu tipa si nu "partenerul de afaceri"



#5 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 March 2008 - 02:38 PM

asa prostie nu am mai auzit , va dati seama ce contabil au daca a acceptat acest lucru
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#6 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 18 March 2008 - 02:48 PM

iti dai seama ca contabilul nu a inregistrat asa ceva, era vorba de gandirea patronului
se angajase ca director general pe firma, si apoi la cateva luni cand inspectoarea ITM cerea copie dupa diplomele de studii, sa afle cea care ii dusese contractul la inregistrat ca nu avea scoala profesionala terminata
dar domnu se vroia director, iar tipa nu stia cum sa evite ITM-ul, ca aia cereau copii dupa documente

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 02:44 PM




#7 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 15 July 2008 - 02:15 PM

Vezi postareamucho dolor, la Mar 18 2008, 03:38 PM, a spus:

decontare privind chelt la club de striptease (cica protocol)
dar pana la urma patronul se culcase cu tipa si nu "partenerul de afaceri"

Da ce zici de decontare bonuri fiscale cu "Sex on the beach" si "Orgasm", care mi s-au dat cu o nonsalanta si naturalete debordante, de parca ar fi tinut de cheltuielile de exploatare ale firmei...

P.S. Cred ca stiti ca sunt neste cocteiluri...care tineau tot de patron si o tipa care, culmea era contabila unei alte firme de a lui si implicit si bineinteles amanta, ca cu nevasta nu se bea asa ceva...

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 15 July 2008 - 02:18 PM

irina



#8 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 15 July 2008 - 02:21 PM

Vezi postareanilufera, la Mar 18 2008, 03:23 PM, a spus:

Eu am auzit de un caz in care a trecut operatia de marire a sanilor pt fiica-angajata a societatii- pe firma!!! :thumbup:

Nu putea indeplini sarcinile de serviciu fara ei ! :frusty:
irina



#9 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2008 - 02:08 AM

Probabil ca nu .
depinde ce functie avea . :frusty: :thumbup: :frusty:



#10 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 21 July 2008 - 03:30 PM

Mie mi s-au adus facturi platite cu cardul de la cabinet de psihologie, bonuri fiscale de la farmacie cu "pilule", bonuri de la frizerie, coafor.....ca asa i-a zis cineva tipei ca orice ch intra pe firma. Inca ma mai chinui sa-i explic ca avand micro, degeaba "colectioneaza" facturile de la real & co cu pungi, cartofi, morcovi, etc...ca tot pe neded i le bag si oricum nu castiga nimic. Inca nu pricepe cum e cu asta: nu intra toate ch pe firma.



#11 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 21 July 2008 - 05:30 PM

Patroanele mele toate isi cumpara de la firma cu vasele de gatit minune in rate si scumpe,asa le spune de acolo ca merg bagate pe firma,adevarul ca facturile vin pe numele societatii si ele vind haine toata ziua,le spun ca nu merge dar ele stiu mai bine ptr ca asa le spune de la firma respectiva,am mai primit si facturi de la sellgross cu ..prezervative printre alimente bagate,bilete la mare ,casuta si topogan ptr copii,factura cu party ptr copii de la mc d....Toate binenteles ch neded.



#12 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 22 July 2008 - 08:37 AM

Au si astea rostul lor, daca nu le inregistrezi asa, ai fi nevoit sa iei bani pe dividende (daca ai de unde) si sa platesti si impozit... Asa macar scutesti impozitul pe dividende si rezolvi si problema spinoasa "eu cum scot cash din firma asta, ca dividende nu am de luat, avansuri - trebuie sa le justific, etc, etc"
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#13 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 22 July 2008 - 09:00 AM

Poate informatia de mai jos va poate ajuta sa mai temperati elanul cumparaturilor :" ... Daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui actionar sau asociat al persoanei juridice este efectuata in scopul personal al acestuia , atunci suma respectiva este tratata ca dividend "- din intelepciunile codului fiscal, art 7 alin 1 pct 12 - definitia dividendului .



#14 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 22 July 2008 - 09:25 AM

Multumim, Acciza (nu credeam ca o sa ajung vreodata sa multumesc accizelor, :frusty: am o oftica pe ele... ) peste asta chiar am trecut fara s-o bag in seama
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#15 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 22 July 2008 - 09:46 AM

Vezi postareaeugen ursache, la Jul 22 2008, 10:25 AM, a spus:

Multumim, Acciza (nu credeam ca o sa ajung vreodata sa multumesc accizelor, :frusty: am o oftica pe ele... ) peste asta chiar am trecut fara s-o bag in seama
:good: :good: :good:



#16 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 December 2008 - 02:54 PM

As dori sa adunam intr-un topic (daca sunteti de acord) toate tipurile de cumparari facute "aiurea" de patroni si pe care trebuie sa le inregistram cumva ...

Am o factura pe care apare "echipament sportiv", 1buc * 2857.2 fara TVA, total factura 3400. E achitata cu bon fiscal pe care apare " snowboard 1*3400".

Firma n-are nicio treaba cu echipamentele sportive... :thumbup:

Cum ma sfatuiti sa inregistrez?

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 December 2008 - 01:18 PM




#17 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 18 December 2008 - 02:57 PM

623
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#18 mihaela_s82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 18 December 2008 - 03:28 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Dec 18 2008, 03:57 PM, a spus:

623
Nu prea cred.... in niciun caz sa nu deduci TVA-ul... eu as pune pe cheltuieli nedeductibile intreaga valoare a facturii... si totusi, as vorbi cu patronul sa nu mai faca asa, fiindca, uite, mai plateste 16%l.... :thumbup:



#19 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 December 2008 - 05:03 PM

Da, vorbesti cu patronul, dar peste 3 luni vine iar cu o factura si-ti zice "vezi si tu unde poti s-o bagi..."

Tva nu deduc. Nici gand.



#20 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 18 December 2008 - 08:24 PM

dar un atv in valoare de 23.161 lei :thumbup: ce parere aveti? achitat cu cec prin banca.
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL