Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozite auto, cladiri, terenuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozite auto, cladiri, terenuri


27 replies to this topic

#1 gdtim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 March 2008 - 03:46 PM

am un contract de leasing financiar pt masina care conform HG 44 / 2004 trebuie declarat la primarie in 30 de zile de la semnare pt stabilirea impozitului. in formularul de declaratie de impunere scrie data dobindirii. functionarul de la primaria timisoara mi-a zis sa trec acolo data semnarii contractului. de la acea data ei calculeaza impozitul. masina inca nu este fabricata !!! deci cum sa platesc impozit pe ceva ce nu exista ??!!! in audienta la directorul directiei fiscale din primarie, dl. bodo, am primit acelasi raspuns. viciu legislativ. in cazul asta daca primariei nu-i trebuie procesul verbal de punere in functiune pt a-mi calcula impozitul, pot si eu sa incep sa-mi calculez amortizarea si sa o pun pe cheltuieli ? impozitul este destul de mare, masina avind capacitatea motorului de 3000 cmc. am auzit ca la alte primarii se interpreteaza legea si din p.d.v. moral si nu cum e in timisoara. legiuitorul chiar scrie in HG ce fel de documente sint necesare la depunerea decl. de impunere. apare si pv de punere in functiune. logic. ce este de facut ? nr. 1: contest decl. de imp. si merg apoi in instanta motivind ca ceva ce nu exista nu se poate impozita ... impozit pe un vis cumva ... sau nr. 2 imi trec amortizarea la fel de la data semnarii contractului de leasing ca sa fie echitabil.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 December 2009 - 02:09 PM




#2 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 March 2008 - 03:58 PM

Cred ca si tu stii ca merge doar varianta 1. Asta daca nu rezolvi cu ei altfel, adica sa deschida si ei ochii si sa vada lucrurile logic.

......

In alta ordine de idei, eu ti-am raspuns aici, dar n-ar fi trebuit s-o fac deloc, deoarece ai deschis TREI topicuri pe tema asta!!!!
Poate ti le streg moderatorii pe celelalte doua... Nu de alta, dar ma doare sufletul sa vad atatea topicuri deschise peste tot, fara raspunsuri! Ideea e sa ne ajutam reciproc, nu sa ne bagam mai tare in ceata si intr-un hatis de topicuri...aiurea.

Multumesc tuturor celor care modereaza aici!




#3 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 08 December 2008 - 07:48 PM

Am declaratia cu mijloacele fixe la inceputul anului. In iulie am primit o instiintare de plata cu debitele si majorarile aferente. Nu le-am platit in intregime si in noiembrie am primit alta instiintare insa (cum e normal ) cu majoarari mult mai mai. Intrebarea mea este : in ce perioada trebuiesc platite aceste impozite ? Se platesc trimestrial?
Daca poate sa-mi spuna cineva ii sunt recunoscatoare.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 December 2009 - 02:06 PM




#4 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 08 December 2008 - 08:21 PM

se determina anual si se plateste semestrial:
- 31 martie inclusiv
- 30 septembrie, inclusiv
Daca se plateste anticipat impozitul datorat pe intreg anul pana la 31 martie, se acorda o bonificatie de 10%



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 01:20 PM

" Codul fiscal
Art. 250. - (1) Clădirile pentru care nu se datorează impozit, prin efectul legii, sunt după cum urmează:

1. clădirile proprietate a statului, a unităților administrativ-teritoriale sau a oricăror instituții publice, cu excepția încăperilor care sunt folosite pentru activități economice;
2. clădirile care potrivit legii, sunt clasate ca monumente istorice, de arhitectură sau arheologice, muzee ori case memoriale, indiferent de titularul dreptului de proprietate sau de administrare, cu excepția încăperilor care sunt folosite pentru activități economice;
3. clădirile care prin destinație, constituie lăcașuri de cult, aparținând cultelor religioase recunoscute oficial în România și componentelor locale ale acestora, cu excepția încăperilor care sunt folosite pentru activități economice;
4. clădirile care constituie patrimoniul unităților și instituțiilor de învățământ de stat, confesional sau particular, autorizate să funcționeze provizoriu ori acreditate, cu excepția încăperilor care sunt folosite pentru activități economice;
5. clădirile unităților sanitare publice, cu excepția încăperilor care sunt folosite pentru activități economice;
6. clădirile care sunt afectate centralelor hidroelectrice, termoelectrice și nuclearo-electrice, stațiilor și posturilor de transformare, precum și stațiilor de conexiuni;
7. clădirile aflate în domeniul public al statului și în administrarea Regiei Autonome ?Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat?, cu excepția încăperilor care sunt folosințe pentru activități economice;
8. clădirile funerare din cimitire și crematorii;
9. clădirile din parcurile industriale, științifice și tehnologice, potrivit legii;
10. clădirile restituite potrivit art. 16 din Legea nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
11. clădirile care constituie patrimoniul Academiei Române, cu excepția încăperilor care sunt folosite pentru activități economice;
12. clădirile retrocedate potrivit art. 1 alin. (6) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 94/2000 privind retrocedarea unor bunuri imobile care au aparținut cultelor religioase din România, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
13. clădirile restituite potrivit art. 1 alin. (5) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 83/1999 privind restituirea unor bunuri imobile care au aparținut comunităților cetățenilor aparținând minorităților naționale din România, republicată;
14. clădirile care sunt afectate activităților hidrotehnice, hidrometrice, hidrometeorologice, oceanografice, de îmbunătățiri funciare și de intervenții la apărarea împotriva inundațiilor, precum și clădirile din porturi și cele afectate canalelor navigabile și stațiilor de pompare aferente canalelor, cu excepția încăperilor care sunt folosite pentru activități economice;
15. clădirile care prin natura lor fac corp comun cu poduri, viaducte, apeducte, diguri, baraje și tuneluri și care sunt utilizate pentru exploatarea acestor construcții, cu excepția încăperilor care sunt folosite pentru alte activități economice;
16. construcțiile speciale situate în subteran, indiferent de folosința acestora și turnurile de extracție;
17. clădirile care sunt utilizate ca sere, solare, răsadnițe, ciupercării, silozuri pentru furaje, silozuri și/sau pătule pentru depozitarea și conservarea cerealelor, cu excepția încăperilor care sunt folosite pentru alte activități economice;
18. clădirile trecute în proprietatea statului sau a unităților administrativ-teritoriale în lipsă de moștenitori legali sau testamentari;
19. clădirile utilizate pentru activități social umanitare, de către asociații, fundații și culte, potrivit hotărârii consiliului local.
(2) Nu intră sub incidența impozitului pe clădiri construcțiile care nu au elementele constitutive ale unei clădiri.
(3) Scutirea de impozit prevăzută la alin. (1) pct. 10-13 se aplică pe durata pentru care proprietarul este obligat să mențină afectațiunea de interes public."



Am urmatoarea speta: o societate decide sa achizitioneze un teren intr-un parc industrial si sa construiasca o capacitate de productie.
Conform art 250 alin 1 lit 9) si art 257 alin 1 lit l) atat cladirile cat si terenurile "din" parcurile industriale beneficiaza de o facilitate fiscala, scutirea de impozitul local pe terenuri si constructii.


Cum se interpreteaza aceasta prepozitie "din" ?
1. cladirile si terenurile ce apartin parcului industrial
2. cladirile si terenurile ce se afla in parcul industrial, indiferent daca sunt proprietatea parcului sau a societatilor ce isi au sediul in respectivul parc





Multumesc!



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 17 February 2009 - 01:28 PM

Parerea mea:cladirea si terenul nu se pot muta din parcul industrial(desi la justitia nostra se poate orice) asa ca ar trebui sa fie scutite de aceste impozite.Tocmai asta e scopul sa ai facilitati fiscale sa creezi locuri de munca sa se dezvolte zona.Dar trebuie vazuta legislatie referitoare la parcurile industriale, sa nu fie vro exceptie.



#7 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 18 February 2009 - 07:37 PM

Daca pe parcursul anului 2008 am efectuat o serie de lucrari de reparatii la cladiri si la mijloace fixe ( valoare initiala 10.000 + lucrari 2008 3.000 ) trebuie sa fac o declaratie de impunere pentru a majora valoarea acestora la Finante (taxe si impozite)? Ca eu nu am facut acest lucru.



#8 simona_iassy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI jud. IASI

Postat 18 February 2009 - 07:54 PM

Daca sunt reparatii curente, nu trebuie. Daca reparatiile respective intra in categoria reparatii capitale si au intrat in valoarea cladirii atunci trebuie declarat la finante. E un termen de 30 zile (daca nu ma insel) sa declari modificarile care apar la valoarea cladirilor.



#9 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 27 August 2009 - 04:52 PM

Am si eu un caz ciudat:
Concret:
1. Autorizatia de constructie a expirat in aug.2008 si nu a fost reinnoita atunci;
2. Am terminat lucrarile in iunie 2009 si am efectuat receptia, data la care am fost OBLIGATI DE Primarie sa achitam REGULARIZAREA TAXEI autorizatiei de constructie (ni s-a calculat taxa de prelungire a autorizatiei de constructie!!! + penalitati de intarziere)
3. Am achitat in aceeasi zi taxa de regularizare (OP de 96413 lei ce cuprinde sumele respective)
4. Am fost la DITL sa inregistrez fiscal cladirea in iunie 2009 – MOMENTUL RECEPTIEI (si am depus cerere de inregistrare, copii dupa PV de receptive, fisa de regularizare taxa, OP-ul de 96413 lei etc). Ei REFUZA sa imi inregistreze in iunie 2009 si imi raspund ca trebuie sa imi calculeze impozit pe cladire + majorari si penalitati din AUG.2008, atunci cand expirase autorizatia – vezi raspunsul lor atasat (2 pagini)

Normele Codului Fiscal prevad:
62. (1) Atât în cazul persoanelor fizice, cât și în cazul persoanelor juridice, pentru clădirile executate potrivit Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, republicată, cu modificările ulterioare, data dobândirii clădirii se consideră după cum urmează:
a) pentru clădirile executate integral înainte de expirarea termenului prevăzut în autorizația de construire, data întocmirii procesului-verbal de recepție, dar nu mai târziu de 15 zile de la data terminării efective a lucrărilor;
b) pentru clădirile executate integral la termenul prevăzut în autorizația de construire, data din aceasta, cu obligativitatea întocmirii procesului-verbal de recepție în termenul prevăzut de lege;
c) pentru clădirile ale căror lucrări de construcții nu au fost finalizate la termenul prevăzut în autorizația de construire și pentru care nu s-a solicitat prelungirea valabilității autorizației, în condițiile legii, la data expirării acestui termen și numai pentru suprafața construită desfășurată care are elementele structurale de bază ale unei clădiri, în speță pereți și acoperiș. Procesul-verbal de recepție se întocmește la data expirării termenului prevăzut în autorizația de construire, consemnându-se stadiul lucrărilor, precum și suprafața construită desfășurată în raport de care se stabilește impozitul pe clădiri.

Concluziile mele:
a. Nu am prelungit AC in aug.2008, dar am REGULARIZAT SI ACHITAT diferenta de taxa pt. Autorizatia de Constructie pana in iunie 2009 DECI SI AUTORIZATIA SE CONSIDERA PRELUNGITA PANA IN IUNIE 2009!!!
b. Daca mi se recunoaste aceasta valabilitate a AC pana in iunie 2009, atunci solicitarea mea de a plati impozit pe cladire de la data receptiei (iunie 2009) este perfect legala.


Va rog sa imi transmiteti daca gresesc in interpretarea legii pt. ca NU E CORECT sa platesc de 2 ori si taxa de autorizare si impozit pe cladire pt. perioada aug.2008-iun.2009.

Am discutat cu juristul de la Dir. De Fin. Publice S1 (nu cu cel de la Dir. De Impozite si Taxe Locale, nici nu stiu daca au) si m-a sfatuit sa solicit de la Primaria S1 un document din care sa reiasa clar ca prin plata sumei de 96413 lei (regularizare taxa AC si prelungire) se considera implicit valabila AC pan a pe 03.06.2009 cand am facut receptia.

Daca ma voi lovi in continuare de dobitoci, actionarea DITL si Primariei in instanta ce sanse de reusita ar avea pe baza celor prezentate?


10x
Mihai
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#10 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2009 - 07:22 PM

autorizatia a expirat in 2008 dar ai prelungit-o pana in 2009 ca doar de aia ai platit atatia bani. daca le depui dovada prelungirii autorizatiei nu vad de ce mai comenteaza. nu trebuie sa platesti din 2008. mai ceartate cu ei, incearca sa-i faci sa intelega. vorbeste cu un sef de acolo mai luminat la minte...
Cu respect,
Alinutza



#11 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 27 August 2009 - 08:02 PM

Asa este, m-am lovit de aceasta problema si eu. Nu trebuie sa platesti, ai prelungit autorizatia, vei plati impozit din momentul in care va expira si acest termen.
Every thing happens for a reason.



#12 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 02 September 2009 - 09:50 AM

Dupa cum spuneam ma lovesc de imbecili.

Ieri mi-au spus ca nu conteaza (dar se feresc sa faca asta in scris, azi le depun la registratura) ca am platit taxa de regularizare si prelungire pt. ca Primaria nu a scris pe autorizatie "se prelungeste pana la data de....". Adica ce daca ai platit, esti papagal, trebuia sa soliciti Primariei sa scrie negru pe alb "prelungit valabilitate...".

Ei arunca vina pe Primarie, aia de la Primarie ridica din umeri cu nepasare.....
Atat timp cat incaseaza cateva zeci de mii de euro din taxe iar acum cateva sute de mii de euro pt. impozit anual, ce mai conteaza?

Ma uitam in ochii inspectoarei care mai fugea la sefa, mai se certa cu mine.....trist! Adica i se parea normal sa platesc de 2, 3, 20 de ori acelasi lucru, ei nu isi forteaza de loc neuronul. Cred ca pasez la avocati toata treaba....

In locul strainilor NU AS MAI INVESTI 1 EURO in tara asta!
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#13 indrik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 September 2009 - 04:30 PM

Buna ziua
Lucrez la o societate de constructii care la inceptul anului curent a finalizat un cartier de vile. Dupa efectuarea receptiei, casele care nu erau vandute au fost declarate la directia de impozite si taxe locale in vederea calcularii si platii impozitului pe cladiri. Impozitul se poate plati in doua transe (martie si respectiv septembrie). Insa intrebarea mea este: trebuie inregistrata obligatia catre bugetul local (in contul 446) la intreaga valoare atunci cand a fost calculat si comunicat de catre directia de impozite si taxe locale sau se inregistreaza jumatate in luna martie si restul in luna septembrie?
Multumesc



#14 micaela1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 September 2009 - 05:08 PM

Vezi postareaindrik, la Sep 21 2009, 05:30 PM, a spus:

Buna ziua
Lucrez la o societate de constructii care la inceptul anului curent a finalizat un cartier de vile. Dupa efectuarea receptiei, casele care nu erau vandute au fost declarate la directia de impozite si taxe locale in vederea calcularii si platii impozitului pe cladiri. Impozitul se poate plati in doua transe (martie si respectiv septembrie). Insa intrebarea mea este: trebuie inregistrata obligatia catre bugetul local (in contul 446) la intreaga valoare atunci cand a fost calculat si comunicat de catre directia de impozite si taxe locale sau se inregistreaza jumatate in luna martie si restul in luna septembrie?
Multumesc



cum fac eu: la inceputul anului/(cind se depune declaratia sau cind se plateste prima transa) inregistrez 471= 446 cu obligatia pt intregul an.apoi,trimestrial
trec pe cheltuieli 635=471,iar contul 446 se inchide cind se fac platile 446=512sau531.



#15 indrik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 September 2009 - 10:05 AM

Asta este modul in care am inregistrat si eu.
Sunt insa pareri ca daca inregistrezi toata suma pe 446, atunci ai si obligatia de plata. Si un sold al lui 446 in balanta, la o analiza, ar insemna datorii restante catre stat.



#16 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 September 2009 - 11:01 AM

Vezi postareaindrik, la Sep 22 2009, 11:05 AM, a spus:

Asta este modul in care am inregistrat si eu.
Sunt insa pareri ca daca inregistrezi toata suma pe 446, atunci ai si obligatia de plata. Si un sold al lui 446 in balanta, la o analiza, ar insemna datorii restante catre stat.

datoria nu inseamna in acelasi timp si restanta.
ai in conturile 431, 437 etc. la finele lunii datoria reprez. contributiile catre bugetele de stat, insa sunt scadente abia luna urmatoare...
sunt corecte inregistrarile prezentate, doar ca eu trec sumele din 471 lunar, sa am la o analiza a cheltuielilor pe luna o imagine cat de cat precisa.
Bea



#17 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 04 August 2010 - 08:18 AM

Societatea mea a primit o decizie de impunere foarte mare pe considerentul ca nu am facut reevaluarea pe ultimii tre ani a cladirii care face obiectul deciziei...numai ca, si aici va rog sa ma lamuriti, cladirea in speta nu este proprietatea mea, sunt doar locatar pe o proprietatea care apartine statului.
In aceasta situatie eu aveam obligatia sa fac aceasta reevaluare ?... si daca institutia respectiva nu a facut-o, sunt eu obligat sa platesc acea cota de impozitare de 10 ori mai mare?
va multumesc !



#18 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 04 August 2010 - 09:13 AM

Ar trebui sa va duceti cu actele doveditoare, respectiv contract de inchiriere sau comodat, din care rezulta cine este proprietarul in drept



#19 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 04 August 2010 - 11:43 AM

Vezi postareajandor61, la Aug 4 2010, 10:13 AM, a spus:

Ar trebui sa va duceti cu actele doveditoare, respectiv contract de inchiriere sau comodat, din care rezulta cine este proprietarul in drept
Insa cf legii eu sunt cel ce trebuie sa platesc acest impozit...insa vreau sa tiu daca il pot obliga pe proprietar (scoala) sa faca reevaluarea sa platesc doar 1.5% impozit pe cladire ,nu 10%......asta a-si vrea sa stiu



#20 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 August 2010 - 02:12 PM

Nu puteti obliga scoala sa faca reevaluare. Puteti doar sa incercati sa-i convingeti amiabil sa faca asta, explicandu-le care este situatia; eventual sa ii sponsorizati cu 500-700 lei (cat costa un raport de evaluare - cel putin atat am platit eu) si sa poata din aceste venituri proprii sa faca reevaluarea respectiva.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL