Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozite auto, cladiri, terenuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


impozite auto, cladiri, terenuri


27 replies to this topic

#21 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 04 August 2010 - 02:22 PM

In contractul incheiat intre Dvs si scoala este prevazut ca Dvs achitati toate impozitele si taxele ?



#22 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 August 2010 - 03:36 PM

Intradevar:


"(7) În cazul unei clădiri care face obiectul unui contract de leasing financiar, pe întreaga durată a acestuia se aplică următoarele reguli:

a) impozitul pe clădiri se datorează de locatar;

b) valoarea care se ia în considerare la calculul impozitului pe clădiri este valoarea din contract a clădirii, așa cum este ea înregistrată în contabilitatea locatorului sau a locatarului, conform prevederilor legale în vigoare;

c) în cazul în care contractul de leasing încetează altfel decât prin ajungerea la scadență, impozitul pe clădiri este datorat de locator."

Cu siguranta in cazul dumneavoastra nu e cazul unui leasing, asa ca, daca nu este o clauza referitoare la plata impozitului, nu cred ca sunteti obligati sa platiti. Imi pare rau, m-am gandit la leasing ca la o inchiriere, dar apoi am realizat ca nu orice inchiriere este un leasing.




#23 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 05 August 2010 - 08:26 AM

Vezi postareajandor61, la Aug 4 2010, 03:22 PM, a spus:

In contractul incheiat intre Dvs si scoala este prevazut ca Dvs achitati toate impozitele si taxele ?


In contractul nostru cu scoala nu este prevazut asa ceva...insa cei de la directia de venituri au cerut o lista scolii prin care ei sa comunice toate firmele care sunt in chirie in spatiul lor(ateliere scolare).........si asta ma face sa cred ca vor veni in control direct la noi -agenti economici-,si parca asa am inteles ca daca nu am declaratia depusa la cei de la venitiri cum ca sunt in chirie la in atelierele scolii ne pot cere impozitul acesta de 105 retroactiv pe 5 ani......
suma fiind mare nu ne este tot una cat platim si daca suntem noi de ''vina '' in totalitate

Va multumesc

Vezi postareamirela 0702, la Aug 4 2010, 04:36 PM, a spus:

Intradevar:


"(7) În cazul unei clădiri care face obiectul unui contract de leasing financiar, pe întreaga durată a acestuia se aplică următoarele reguli:

a) impozitul pe clădiri se datorează de locatar;

b) valoarea care se ia în considerare la calculul impozitului pe clădiri este valoarea din contract a clădirii, așa cum este ea înregistrată în contabilitatea locatorului sau a locatarului, conform prevederilor legale în vigoare;

c) în cazul în care contractul de leasing încetează altfel decât prin ajungerea la scadență, impozitul pe clădiri este datorat de locator."

Cu siguranta in cazul dumneavoastra nu e cazul unui leasing, asa ca, daca nu este o clauza referitoare la plata impozitului, nu cred ca sunteti obligati sa platiti. Imi pare rau, m-am gandit la leasing ca la o inchiriere, dar apoi am realizat ca nu orice inchiriere este un leasing.



da asa este insa in legea 571/2003 cu modificarile ulterioare la art 249 pct3 scrie clar

(3) Pentru cladirile proprietate publica sau privata a statului ori a unitatilor administrativ-teritoriale concesionate, inchiriate, date in administrare ori in folosinta, dupa caz, persoanelor juridice, altele decat cele de drept public, se stabileste taxa pe cladiri, care reprezinta sarcina fiscala a concesionarilor, locatarilor, titularilor dreptului de administrare sau de folosinta, dupa caz, in conditii similare impozitului pe cladiri

deci pe undeva suntem 'obligati sa platim acest impozit...........insa cu riscul de a ma repeta nu ne este tot una 1.5% impozit in cazul in care cladirea s-a reevaluat in ultimii 3 ani sau 10% in cazul in care nu s-a facut reevaluarea......
deci trebuie sa gasim un mijloc de convingere sa se faca aceasta reevaluare daca legea nu prevede altfel......


Va multumesc



#24 IRANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2010 - 02:42 PM

Buna ziua!
In valoarea de inventar a cladirii in vederea impozitarii sunt incluse toate instalatiile functionale ale acesteia cf art 253 alin 2 CF ,dar vreau sa stiu,daca sunt incluse in aceasta categorie si sistemele de supraveghere video!
Va multumesc



#25 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2010 - 03:03 PM

Sistemul de supraveghere video este "incastrat" in constructie?
Din cate stiu, instalatiile de climatizare nu sunt considerate "instalatii functionale ale acesteia". Prin extrapolare, as zice ca in cazul tau nu este inclus in categoria instalatiilor functionale nici sistemul de supraveghere.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 05 August 2010 - 03:04 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#26 IRANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2010 - 03:28 PM

Sistemul de supraveghere nu este "incastrat",este montat separat anul acesta,si valoarea lui se ridica la aprox 35000 ron!



#27 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 August 2010 - 09:13 AM

Daca sunteti obligati intradevar sa platiti impozitul, parerea mea ramane aceeasi, incercati sa-i convingeti cumva sa faca reevaluarea, chiar daca va trebui sa donati contravaloarea acelui raport de evaluare. Tot mai economisiti o parte din bani.



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2010 - 12:18 PM

IRANA, :lnr (1):

ai deschis topic nou cu tema "impozit cladiri" desi exista unul cu aceasta tema, ti-am unit topicul cu acesta, te rog sa fol. fct de cautare inainte de a posta.
daca consideri necesar, reciteste regulamentul !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 August 2010 - 12:50 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL