Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva agentie de turism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva agentie de turism


32 replies to this topic

#1 gabi101

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 01 April 2008 - 12:49 PM

As vrea sa vorbesc cu cineva care tine contabilitatea la o agentie de turism.
De exemplu pentru bilete de avion in tara se aplica regulile speciale sau nu?
TVA la comision se calculeaza numai pentru servicii turistica in Romania sau si pentru servicii turistice in UE?

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 December 2009 - 12:08 PM




#2 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 April 2008 - 06:45 PM

biletele de avion in tara sint compuse din 2 elemente: taxa de aeroport, care este fara tva si nu aplici comision la ea( cu valoarea care iti apare pe factura de la furnizor, cu aceeasi o si facturezi mai departe) si biletul de avion intern, care este cu tva (19%) si la aceasta valoare aplici si tu comisionul tau (vei deduce tva de pe factura de la furnizor si vei colecta tva de la client).

exemplu: cumperi un bilet de avion intern, iar pe factura de la furnizor vei avea:

denumire articol -------------UM-------pret unitar--------valoare (fara tva)---------TVA
1.taxa aeroport ------------- buc---------- 1----------------------10--------------------0
2.bilet intern de avion------- buc---------- 1---------------------100------------------19


vinzi cu un comion de 15 lei: factura catre client va arata asa:

denumire articol -------------UM-------pret unitar--------valoare (fara tva)---------TVA
1.taxa aeroport ------------- buc---------- 1----------------------10--------------------0
2.bilet intern de avion------- buc---------- 1---------------------115------------------21.85


Pt servicii turistice in UE calculezi TVA la comision; daca serviile sint in afara UE, atunci TVA este 0 (zero), SDD

Poti sa-mi lasi o adresa de mail unde sa-ti trimit modele de facturare in functie de serviciile turistice.

Bafta :pullhair:




#3 gabi101

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 02 April 2008 - 07:58 AM

Adresa mea de mail este gabicaloian@yahoo.com.
Multumesc pentru raspuns, eram disperata. Eu nu am calculat TVA la comisionul la vanzarile de servicii in UE.
Pentru biletele de avion se pot aplica regulile speciale?
Eu am preluat de curand si inaintea mea totul, inclusiv biletele de avion se inregistra:
4111 = % 146.85
462 129
704 15
4427 2.85
TVA la comision se facea numai pentru intern.

Din modul cum faci tu factura cred ca ar trebui sa inregistrez asa:
% = 401 129
628 110
4426 19

4111 = % 146.85
704 125
4427 21.85



#4 west

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 April 2008 - 01:49 PM

Buna ziua.
As dori si eu aceste modele de facturare inclusiv pentru serviciile turistice interne, cele externe(intracomunitare si extracomunitare), bilete de avion(interne si externe);la ce se calculeaza tva-ul pentru fiecare din aceste servicii; as dori daca se poate si o baza legala pentru acestea.
Multumesc din suflet.E-mail: cristian.cosman@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 12:28 PM




#5 rosui

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 June 2008 - 02:49 PM

Buna ,

Va rog sa ma ajutati cu urmatorul impas:

am o agentie de turism si un client firma multinationala din Romania mi-a solicitat excursie in Ungaria pentru 40 persoane

- am gasit hotelul
- am gasit transportul
- am gasit si croaziera pe Dunare

Eu voi primi facturi de la furnizorii din Ungaria in valoare de 15000 euro care au un TVA de 20%;

Am lucrat cu comision la vedere de 1000euro; Deci total contractului este 16000 euro - transformat in RON;

Va rog sa-mi spuneti cum emit factura catre clientul meu din tara , adica ce scriu la valoare fara TVA si la TVA?

Daca ma puteti ajuta va rog frumos sa-mi faceti si referire la ce art din codul fiscal, sau la norme de aplicare?

Multumesc anticipat,
Iosefina R



#6 alpin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 August 2008 - 05:08 PM

Buna! Sunt in mare dilema cu facturarea si modul in care se aplica TVA la biletele de avion. M-ar ajuta mult daca mi-ai transmite si mie exemple pe adresa b88alpin@yahoo.com
Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de alpin: 13 August 2008 - 05:12 PM




#7 cristinapopi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 September 2008 - 10:49 PM

buna !

te rog,trimite-mi si mie modelele,ptr ca sunt in mare incurcatura cu facturile astea de la turism.multumesc mult. adresa mea : cristina.popisteanu@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 12:29 PM




#8 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 September 2008 - 10:32 PM

Buna
Te rog frumos sa imi trimiti si mie modele de facturare la adresa livialivia76@yahoo.com
Multumesc frumos

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 12:29 PM




#9 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2008 - 12:06 AM

Oameni buni, chiar este necesar sa citati mesajul respectiv pt o cerere?!
Primiti avertizare publica cei care repetati figura.
Madalina



#10 MADEXPERT

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 October 2008 - 06:31 PM

Buna, as fi si eu interesata de acele modele pentru biletele de avion
iti multumesc anticipat !



#11 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 19 October 2008 - 12:12 AM

Buna ziua! Si eu as dori daca se poate, cate ceva legat de particularitatile la o agentie de turism, in special tva.
Va multumesc!
Adresa mea de mail: vladflorentina@yahoo.com



#12 dorinacoroama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 October 2008 - 04:57 PM

Daca ai un pic de timp disponibil as dori sa mi le trimiti si mie.

Adresa mea este dorina642004@yahoo.com
Multumesc frumos.



#13 cosminramses

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 October 2008 - 06:46 PM

Buna!Ajutati-ma cu un sfat va rog!Am deschis o agentie de turism dar contabilul pe care l-am angajat nu a mai tinut contabilitate vreunei agentii de turism pina acum. Este neplatitoare de TVA si este pe impozit pe venit. De exemplu, am emis o factura in valoare de 1200 eur, iar factura de la furnizor era in valoare de 1000 eur. Comisionul nostru a fost de 200 eur. Contabilul ne-a spus ca 2,5% se aplica sumei de 1200, suma ce nu a ramas in contul agentiei.Mi se pare o aberatie sa platesc impozit la o suma care nu-mi apartine, ci apartine furnizorului. Cine ma lamureste si pe mine, va rog.

:thumbup:



#14 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2008 - 09:09 AM

Cosmin, agentiile de turism sunt de mai multe tipuri, in sensul ca pot presta servicii pentru clienti ca si intermediari caz in care impozitul se calculeaza la comision - comisionul fiind practic venitul agentiei sau pot oferi serviciile fara intermediere, dar banuiesc ca nu este cazul tau (ai spus ca ai factura de la furnizor). Deci, ca si intermediar, in ctb firmei se vor inregistra distinct serviciile primite de la fz pentru facturare catre client fara a le trece prin chelt-venituri si comisionul la care se aplica tva si se calculeaza impozit. Depinde insa si de optiunea aleasa...din cate stiu, daca se lucreaza cu persoane fizice este obligatoriu sa se aplice cota unica de impozitare dpdv TVA (cu specificatia TVA inclus).
Sunt mai multe discutii pe forum legate de acest subiect, daca ai rabdare incearca o cautare si cred ca te vei lamuri mai bine. Banuiesc ca eu nu am explicat suficient de clar, dar nici tu nu ai dat foarte multe detalii ajutatoare.
Numai bine.
Madalina



#15 cosminramses

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 November 2008 - 09:34 PM

Multumesc pt. lamuriri.Din pacate nu reusesc sa-mi conving si contabilul despre cum se calculeaza impozitul pe venitul unei agentii de turism.Sustine ca s-a informat la "finante" si ca va aplica in continuare impozit pe toata factura :thumbup:



#16 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2008 - 09:57 AM

Spune-i sa citeasca art 152 lit 4 unde se precizeaza baza de impozitare pt TVA care este de fapt "marja de profit" adica venitul.



#17 cesarinabalaj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 November 2008 - 05:16 PM

Vezi postareasheila, la Apr 1 2008, 07:45 PM, a spus:

biletele de avion in tara sint compuse din 2 elemente: taxa de aeroport, care este fara tva si nu aplici comision la ea( cu valoarea care iti apare pe factura de la furnizor, cu aceeasi o si facturezi mai departe) si biletul de avion intern, care este cu tva (19%) si la aceasta valoare aplici si tu comisionul tau (vei deduce tva de pe factura de la furnizor si vei colecta tva de la client).

exemplu: cumperi un bilet de avion intern, iar pe factura de la furnizor vei avea:

denumire articol -------------UM-------pret unitar--------valoare (fara tva)---------TVA
1.taxa aeroport ------------- buc---------- 1----------------------10--------------------0
2.bilet intern de avion------- buc---------- 1---------------------100------------------19


vinzi cu un comion de 15 lei: factura catre client va arata asa:

denumire articol -------------UM-------pret unitar--------valoare (fara tva)---------TVA
1.taxa aeroport ------------- buc---------- 1----------------------10--------------------0
2.bilet intern de avion------- buc---------- 1---------------------115------------------21.85


Pt servicii turistice in UE calculezi TVA la comision; daca serviile sint in afara UE, atunci TVA este 0 (zero), SDD

Poti sa-mi lasi o adresa de mail unde sa-ti trimit modele de facturare in functie de serviciile turistice.

Bafta :thumbup:


Te rog frumos trimite-mi si mie modelul de facturi pt. agentiile de turism. Adresa mea de mail este:
cesarina.balaj@gmail. com
Multumesc frumos si o zi excelenta ( ce a mai ramas din ea). Adriana.



#18 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2008 - 12:32 PM

cesarinabalaj, primesti o avertizare publica...vezi post nr. 8 din acest topic.
Madalina



#19 idum

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:profesionale

Postat 08 September 2009 - 12:09 AM

Pt serviciile turistice facturate de agentiile touroperatoare care aplica regimul normal catre persoane juridice din UE se calculeaza TVA? Care este de fapt procedura corecta?
As dori si eu, va rog, monografia contabila specifica unei agentii de turism, in special pentru touroperatori, precum si modelele de facturi pentru servicii turistice.
Adresa mea de e-mail este: ionut_dumitru77@yahoo.com
cunoastere



#20 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 07 October 2009 - 02:39 PM

Sunt obligata sa preiau contabilitatea la o firma de turism.Daca un pachet turistic a fost achizitionat cu pretul de 826.04(tva inclus) si vandut cu 1179,23(tva inclus),tva colectat cum se calculeaza?Eu stiam astfel:
(1179,23-826,04)*19/119=56.39.Vechea contabila a calculat (1179,23-826,04)*19/100=67.11. Citind ghidul tva am dedus acelasi rezultat ca al meu.Gresesc eu sau ea?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL