Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul impozit dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


calcul impozit dividende


71 replies to this topic

#41 elian etiy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 05 March 2010 - 11:59 AM

Problema e urmatoarea:
au fost repartizate dividende in 2006 in valoare de 15212 lei care nu au fost platite pana acum.
am avut control de fond in urma caruia am platit impozit si majorari ptr ele.Acum vreau sa platesc aceste dividende catre unicul asociat al firmei dar prin casa.Am pierdere pentru anul 2009 si am inteles ca nu pot sa platesc dividende in situatia asta si as vrea sa stiu ce pot face.

Multumesc.



#42 mihai.maioru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2010 - 01:55 PM

Vezi postareaelian etiy, la Mar 5 2010, 12:59 PM, a spus:

Problema e urmatoarea:
au fost repartizate dividende in 2006 in valoare de 15212 lei care nu au fost platite pana acum.
am avut control de fond in urma caruia am platit impozit si majorari ptr ele.Acum vreau sa platesc aceste dividende catre unicul asociat al firmei dar prin casa.Am pierdere pentru anul 2009 si am inteles ca nu pot sa platesc dividende in situatia asta si as vrea sa stiu ce pot face.

Multumesc.


Nu are nici o legatura. Este vorba de dividende aferente profitului anului 2006, au fost repartizate, sa platit impozit pt acele dividende, asociatul unic si le poate ridica oricand. sunt banii lui si nu se poate atinge nimeni de ei. parere mea...

Mihai Maioru



#43 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 April 2010 - 01:45 PM

In hotararea Aga s-a stabilit ca o parte din profitul din 2009 se repartizeaza la rezerve legale iar cealalta parte la dividende.

Asadar, in luna ianuarie 2010, s-a facut inregistrarea 121.2009=457 (suma pt dividende). Insa nu s-a facut si 457=446.

1. este corect ca nu s-a facut inregistarea impozitului pe dividende?
2. sau fac inregistrarea 457=446 numai atunci cand chiar platesc dividendele?
3. daca pana in decembrie 2010 nu platesc dividendele, impozitul cand trebuie declarat la fisc si platit? In luna decembrie?



#44 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 April 2010 - 02:39 PM

Ordin 1752/2005-valabil pt.2009:
"222.
(3) Repartizarea profitului se înregistrează în contabilitate pe destinații, după aprobarea situațiilor financiare anuale. Repartizarea profitului se efectuează în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
(4) Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exercițiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil 129 «Repartizarea profitului» = 106 «Rezerve». Profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exercițiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situațiile financiare anuale în contul 117 «Rezultatul reportat», de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinații legale. Evidențierea în contabilitate a destinațiilor profitului contabil se efectuează după adunarea generală a acționarilor sau asociaților care a aprobat repartizarea profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând dividende cuvenite acționarilor sau asociaților, rezerve și alte destinații, potrivit legii. Entitățile nu pot reveni asupra înregistrărilor efectuate cu privire la repartizarea profitului."

La inceputul exer. financiar inregistrezi 121=117 si dupa hotararea AG si aprobarea sit. financiare faci inreg. 117=457.

CF :
"ART. 67*)
(1) Veniturile sub formă de dividende, inclusiv sumele primite ca urmare a deținerii de titluri de participare la fondurile închise de investiții, se impun cu o cotă de 16% din suma acestora. Obligația calculării și reținerii impozitului pe veniturile sub formă de dividende revine persoanelor juridice, odată cu plata dividendelor către acționari sau asociați. Termenul de virare a impozitului este până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acționarilor sau asociaților până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plătește până la data de 25 ianuarie inclusiv a anului următor."

Dana




#45 eugenia popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 28 April 2010 - 08:56 PM

As dori sa punctez putin mai mult

1-Daca nu fac nici o repartizare pe dividende, pot sa ramin doar cu inreg. 121-1171 ptr.mai multi ani
2-Inteleg ca impozitul pe dividende se plateste din momentul in care fac repartizarea (adica atunci cind declar 1171-457?),
In sit.unui asociat unic care nu doreste sa-si retraga dividendele ,exista si alta posibilitate de folosire a ac?(care il scuteste si de plata impozitului )
3-In sit.unei intr.cu asociat unic,se discuta tot de AGA ?..sau de un eventual PV.al asociatului?
4-Care sint inreg.contabile in urmat.situatii?As dori sa stiu daca inreg.corect

-sf.an: 129-106 rezerva legala...dupa ce se acopera 2% din cap.soc.nu se mai aloca nici o suma pt.ac rezerva?
Deci in balanta ramin cu sold la 121, pe care il rep.la inc.an urmator pe ct.1171(soldul contabil)

-cind repartizeaza pe dividende:1171-457
457-4551
457-456
4551-5311
456-5121
este bine inregistrarea?..am omis /gresit ceva?
Impozitul se plateste pina la 25 ale lunii urmat.scoaterii banilor
Daca nu se scot banii ,se plateste pina pe 25 ian.,luna dupa sf. anului cu rezultatele fin.

-cind nu scoate dividendele:profitul il foloseste pt....acop.pierderi,...surse de finantare proprii-care este limita din profit pt.ac.lucru?..rezerve
inreg.se face tot din ct.1171?..se mai foloseste ct.129?(in afara de inreg.pt.rezerve legale)
As dori citeva exemple


Va multumesc pt.ajutor!



#46 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 19 July 2010 - 09:22 AM

buna ziua,

daca ma poate ajuta cineva cu modalitatea de plata a impozitului pe dividende.

adica as vrea sa stiu daca trebuie intocmita vreo declaratie in momentul in care se plateste impozitul pe dividende sau vreo alta forma de declarare la finante sau pur si simplu fac o plata in contul finantelor.
este vb despre dividendele de plata pe 2009.

stiu ca anul urmator se intocmeste 205, stiu calculul, etc.

multumesc foarte mult

:lnr (1):



#47 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 19 July 2010 - 11:31 AM

se competeaza in declaratia 100 a lunii in care ai facut plata.
sa fii atenta la calculul impozitului. poti da o cautare pe forum si vei gasi detailat partea cu calculul!
o zi buna! :lnr (1):



#48 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 19 July 2010 - 11:52 AM

Vezi postareagiucontex, la Jul 19 2010, 12:31 PM, a spus:

se competeaza in declaratia 100 a lunii in care ai facut plata.
sa fii atenta la calculul impozitului. poti da o cautare pe forum si vei gasi detailat partea cu calculul!
o zi buna! :laugh:


multumesc f mult
doar de anul acesta completez declaratiile

multumesc inca o data
o zi buna
:lnr (1):



#49 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 27 July 2010 - 10:01 AM

si viramentul sa il faci in contul in care platesti si impozitul pe salarii si profit... daca faci direct in contul de dividende o sa fie incurcatura....sunt Stan-patitul...



#50 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2010 - 10:13 AM

Vezi postareagiucontex, la Jul 19 2010, 10:31 AM, a spus:

se competeaza in declaratia 100 a lunii in care ai facut plata.
Mai precis in declaratia 100 pentru luna in care ai facut plata dividendelor. Iar termenul de plata a impozitului este 25 a lunii urmatoare (ca si la celelalte impozite ori contributii). Si daca nu platesti integral dividendele (se poate ca din lipsa de disponibil sa nu poata fi platite), nu uita sa declari la sfarsitul anului impozitul pe diferenta ramasa (zic si eu tot ca Stan Patitul ).
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#51 the little walker

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 October 2010 - 03:09 PM

Va salut pe toti,
sper ca am postat unde trebuie:

Contabila mea tocmai m-a anuntat ca profitul realizat pe 2009, pe care ea l-a reparizat in contul "1068 - alte rezerve", nu il mai pot accesa decat la desfiintarea societatii.
Avand in vedere ca acestia sint aproape toti banii mei (e o societate mica, cu un angajat - eu) situatia mea e destul de critica.

Ce solutii am, sa pot totusi repartiza dividende din acest profit?

Multumesc frumos,
Radu



#52 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2010 - 11:12 AM

Vezi postareathe little walker, la Oct 23 2010, 02:09 PM, a spus:

Contabila mea tocmai m-a anuntat ca profitul realizat pe 2009, pe care ea l-a reparizat in contul "1068 - alte rezerve", nu il mai pot accesa decat la desfiintarea societatii.
Avand in vedere ca acestia sint aproape toti banii mei (e o societate mica, cu un angajat - eu) situatia mea e destul de critica.
Profitul nu il repartizeaza contabila, pur si simplu. El a fost repartizat printr-o hotarare pe care sigur tu ai semnat-o la depunerea bilantului. Nu vorbesc din experienta proprie, dar cred ca poti intocmi o hotarare prin care sa revii la cea veche si sa scoti de la rezerve (nefiind vorba despre rezervele legale ci Alte rezerve ) redistribuind suma pe dividende. Iar in momentul in care le incasezi nu uita sa platesti impozitul pe dividende la termenul legal (25 a lunii urmatoare).
Asteapta si alte opinii.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#53 the little walker

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 October 2010 - 05:55 PM

Vezi postareafboji, la Oct 25 2010, 12:12 PM, a spus:

Profitul nu il repartizeaza contabila, pur si simplu.

Nu tin minte sa fi semnat vreo hotarare, caci probabil ar fi trebuit sa o intocmesc chiar eu in prealabil..
1. Ar fi trebuit sa existe o hotarare?
2. Aceasta hotarare e interna (sau trebuia depusa undeva), deci o pot face si acum?
3. Pot incasa dividende din profitul acela oricand? Eu credeam ca doar la sfarsitul anului..


Multumesc de raspuns,
Radu

P.S. Nu prea am avut timp sa ma ocup de latura contabila, fiind ocupat cu munca. Ma gandeam ca ma va informa contabila despre tot ce am de facut, dar de curand mi-am dat seama ca poate nu a fost cea mai inteleapta decizie..



#54 the little walker

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 October 2010 - 02:24 PM

Vezi postareaLexiroxi, la May 14 2009, 12:09 PM, a spus:

Nu exista notiunea de cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi (acestea exista doar la firmele platitoare de impozit pe profit)..

Asta inseamna ca o microintreprindere care a facut o sponsorizare mai mare decat limita admisa, nu plateste impozit pentru partea nedeductibila a sponsorizarii?.. Cu alte cuvinte limitele impuse asupra cuantumului sponsorizarii nu au efect asupra microintreprinderilor?

Multumesc,
Radu



#55 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2010 - 05:53 PM

"Nu tin minte sa fi semnat vreo hotarare, caci probabil ar fi trebuit sa o intocmesc chiar eu in prealabil..
1. Ar fi trebuit sa existe o hotarare?
2. Aceasta hotarare e interna (sau trebuia depusa undeva), deci o pot face si acum?
3. Pot incasa dividende din profitul acela oricand? Eu credeam ca doar la sfarsitul anului.."

Raspuns:
1.Potrivit OMFP nr. 3055/2009, Situatiile financiare anuale, chiar si cele simplificate, trebuiesc
insotite de Notele explicative, iar Nota nr. 3 "Repartizarea profitului", stabileste cum doriti a fi
repartizat profitul exercitiului incheiat. Notele explicative sunt semnate atat de Administrator cat si
de Contabilul abilitat a intcomi Bilantul contabil.
2.Bilantul contabil se depune la Organele abilitate (pentru anul 2009 acesta s-au depus la Registrul Comertului),
dar din 2010 se revine la depunerea acestuia la Administratia Financiara, insotit de o Declaratie scrisa de asumare a
raspunderii conducerii persoanei juridice pentru intocmirea situatiilor financiare anualein conformitate cu Reglementarile
contabile conforme cu Directiva a patra a C.E.E., precum si de Hotararea Asociatului/Asociatilor/Actionarilor cu privire la
aprobarea Situatiilor financiare anuale si aprobarea repartizarii profitului sau acoperirii pierderii. Aceasta hotarare trebuie
semnata de Administrator.
3. Daca exista o Hatarare in sensul repartizarii profitului la Alte rezerve, cont 1068, dupa parerea mea
nu mai puteti reveni asupra acesteia !.

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 29 October 2010 - 05:56 PM




#56 the little walker

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 October 2010 - 10:07 AM

Vezi postareacuceritor, la Oct 29 2010, 06:53 PM, a spus:

Daca exista o Hatarare in sensul repartizarii profitului la Alte rezerve, cont 1068, dupa parerea mea
nu mai puteti reveni asupra acesteia !.

Multumesc de raspuns. Ati putea totusi sa faceti referire la lege?

Radu



#57 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2010 - 01:54 PM

Legea 31/1990 actualizata ( legea societatilor comerciale ).
Nu o am acum la indemana ca sa vad si articolul, dar dati totusi o cautare pe forum ca stiu ca s-a mai discutat acest subiect.



#58 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2010 - 04:12 PM

Vezi postareathe little walker, la Oct 25 2010, 03:55 PM, a spus:

P.S. Nu prea am avut timp sa ma ocup de latura contabila, fiind ocupat cu munca. Ma gandeam ca ma va informa contabila despre tot ce am de facut, dar de curand mi-am dat seama ca poate nu a fost cea mai inteleapta decizie..

Nu este necesar sa te ocupi in detaliu de latura contabila a activitatii firmei tale, dar este bine sa fii foarte atent cand semnezi ceva. Mai ales cand este vorba de anexele la Bilant, Hot AGA si Raportul Administratorului.
Dividendele se repartizeaza scriptic o singura data (de regula la depunerea bilantului, dar se poate si mai tarziu). Iar plata lor se face in functie de disponibilul cash, oricand. Impozitul aferent dividendelor distribuite, dar inca neplatite, trebuie achitat pana la sfarsitul anului in care au fost distribuite.
Si inca ceva: nu trebuie sa confunzi plata unor bani (pe care ii poti scoate din casierie ca avans spre decontare ) cu plata dividendelor. In principiu, daca nu tot timpul ai bani disponibili in cont (sau in casierie) solutia repartizarii profitului pe alte rezerve nu este cea mai proasta. Acele alte rezerve ar putea acoperi pierderile financiare din anii urmatori.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 01 November 2010 - 04:20 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#59 the little walker

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 November 2010 - 05:33 PM

Vezi postareafboji, la Nov 1 2010, 05:12 PM, a spus:

Nu este necesar sa te ocupi in detaliu de latura contabila a activitatii firmei tale, dar este bine sa fii foarte atent cand semnezi ceva. Mai ales cand este vorba de anexele la Bilant, Hot AGA si Raportul Administratorului.
O sa incerc sa fiu de acum incolo. Multumesc de raspuns.

Radu



#60 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 November 2010 - 03:09 PM

buna ziua ,
am si eu o intrebare : profitul anului trecut l-am repartizat pe 1068 alte rezerve"
din ce am acum pe contul 121 pot sa dau dividende? Am inteles ca din ce este pe 1068 nu se mai poate reveni asupra sumei.,
daca se poate as dori si formulele contabile.
multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL