Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul CO- topic 2008-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


calcul CO- topic 2008-2010

67 replies to this topic

#41 emusax

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 January 2010 - 09:29 AM

Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu de odihna in urmatorul caz?
septembrie 2009 - 8 zile lucrate, 14 zile Concediu medical
octombrie 2009 - 22 zile concediu medical
noiembrie 2009 - 22 zile concediu medical
Precizez ca in lunile ianuarie-august a lucrat integral.
In aceasta situatie care luni se i-au in calcul?



#42 eu_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 28 January 2010 - 01:10 PM

Pe la jumatatea luni iulie 2010 ar trebui sa nasc, ce se intampla cu concediul meu de odihna. Am 21 zile de concediu de luat pt.anul 2010, trebuie sa-mi iau doar cele aferente perioadei lucrate?
Si cu celelalte zile ce se intampla?

Societatea la care lucrez are 2 firme si patronul ar vrea sa inchida una si sa transfere angajati de pe o firma pe alta. Eu sunt insarcinata, din cate stiu eu nu as avea probleme cu prenatalul, postnatalul si ingrijire crestere copil, nu?

Va rog, cine poate sa ma ajute cu un raspuns.

Multumesc anticipat.
O zi buna.




#43 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 28 January 2010 - 02:08 PM

In situatia ta ai dreptul sa utilizezi integral concediul de odihna.
Daca te referi la faptul ca ai putea fi data afara, asta nu se poate intampla pe perioada suspendarii (concediul medical este perioada de suspendare a contractului individual de munca). Daca te referi la plata concediului medical in situatia in care esti transferata pe o alta societate, nici aici nu ai probleme, deoarece la intocmirea notei de lichidare se trece si baza de calcul pentru concediile medicale (stagiul de cotizare), deci nu pierzi nimic.
Asa ca nu trebuie sa-ti faci griji suplimentare.

Aceasta postare a fost editata de Violeta Tihon: 28 January 2010 - 02:09 PM




#44 eu_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 29 January 2010 - 12:44 PM

Multumesc pentru raspunsuri.
As dori sa te intreb daca sti baza legala legata de concediu de odihna, pentru ca, contabila mi-a spus ca trebuie sa imi iau concediu aferent cel pana nasc adica pana in iulie. As vrea sa ii arat ca nu e asa.
Te rog frumos sau cine stie sa imi spuna baza legala.

Multumesc anticipat.
O zi buna.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 February 2010 - 10:11 AM




#45 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2010 - 01:39 PM

Si eu cred ca dreptul de CO se ajusteaza in functie de timpul efectiv lucrat, dar parerile sunt impartite.
Art. 139. - (1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaților.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunțări sau limitări.
Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabilește prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă și se acordă proporțional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum și zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
Codul Muncii
Dragos



#46 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 02 February 2010 - 12:22 PM

Cred totusi ca eu m-am cam pripit cu raspunsul. Concediul de odihna este reglementat de Codul muncii si de Contractul colectiv de munca. Eu am raspuns conform reglementarilor din contractul colectiv de munca. In situatia in care acesta nu exista trebuie aplicate prevederile Codului muncii. Am incercat sa vad daca in contractul colectiv de munca la nivel national nu este prevazut ceva pentru situatia mentionata, dar se pare ca nu. Scuze pentru dezinformare. (se pare ca la unitatile mici nu poate fi vorba de o protectie a salariatului). Si totusi ce se intampla in situatia unui salariat care a beneficiat de concediul de odihna conform programarii in prima jumatate a anului si ulterior a beneficiat de concediu medical? I se imputa concediul de odihna necuvenit?



#47 ALEX MARIA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 February 2010 - 07:44 PM

Va rog frumos, daca stie cineva care este varianta corecta: sunt cadru didactic la Universitatea de Medicina si Farmacie si am primit integrare clinica, adica 50% norma intr-un spital. Cei de la spital mi-au platit concediul de odihna in fiecare an si am beneficiat si de tichete de masa pana in anul 2009 cand s-a schimbat jurista. In concluzie, nu mi se plateste concediul de odihna si nu primim nici tichete de masa. Justificarea lor fiind o lege din 1992 care nu a fost abrogata atunci cand a aparut noul cod al muncii. Dar de ce nu a ales sa ne permita plata concediului de odihna conform codului muncii care spune ca avem aceleasi drepturi ca cei cu norma intrega.
Deci, cand plec in concediu de la UMF cei de la spital imi dau concediu fara plata.



#48 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 February 2010 - 09:00 PM

ati pus aceeasi intrebare pe avocatnet.ro si vi s-a raspuns foarte bine (de catre avocat). Ce fel de raspuns asteptati suplimentar de la contabili? Mai bine cititi Codul Muncii..



#49 fubball

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 March 2010 - 11:33 AM

Buna ziua. As avea si eu o intrebare: eu imi dau demisia acum de la serviciu si mi s-a facut fisa de lichidare, numai ca am impresia ca vor sa imi dea bani mai putini. Eu mai am de luat 7 zile de concediu ( 2 zile de anul trecut si 5 de anul acesta ). Intrebarea mea este : cum se calculeaza acesti bani? cat ar trebui sa iau eu pe aceste zile de concediu in conditiile in care:
salariu brut pe CM: 1077
salariu brut realizat: 1250
salariu net: 900
Ideea este ca tipa de la personal imi calculeaza in urmatorul mod:
imparte salariul brut la 23( a spus ca luna martie are 23 de zile lucratoare si de asta imparte asa) . Este corect asa ceva, avand in vedere faptul ca eu inchei activitatea aici pe 5.04.2010 ( numai ca in acea zi nu se lucreaza)?Nu ma pricep pe partea de salarizare si de asta intreb
Va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra!



#50 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 31 March 2010 - 01:23 PM

Daca iti inchei activitatea in luna aprilie 2010, media indemnizatiei zilnice se stabileste prin impartirea salariului brut la numarul zilelor lucratoare din aprilie 2010, respectiv, 21zile (Salariul brut/21x7).
Problema este reglementata de HG nr. 250 din 8 mai 1992, care prevede:
art. 7 (1) Pe durata concediului de odihna, salariatii au dreptul la o indemnizatie calculata in raport cu numarul de zile de concediu inmultite cu media zilnica a salariului de baza, sporului de vechime si, dupa caz, indemnizatiei pentru functia de conducere, luate impreuna, corespunzatoare fiecarei luni calendaristice in care se efectueaza zilele de concediu de odihna.
(2) Media zilnica a veniturilor prevazute la alin. (1) se stabileste in raport cu numarul zilelor lucratoare din fiecare luna in care se efectueaza zilele de concediu.
art. 15 (1) Concediile de odihna neefectuate, cuvenite salariatilor carora le-a incetat contractul de munca, vor fi compensate in bani. Sumele cuvenite sunt egale cu indemnizatia de concediu aferenta perioadei efectiv lucrate.

Aceasta postare a fost editata de G David: 31 March 2010 - 01:24 PM




#51 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2010 - 02:27 PM

HG 250 / 1992 se aplica doar angajatilor institutiilor publice, si e cam veche, nu cred ca mai este de actualitate (dar nu sunt sigur).
Deci pentru angajatii societatilor comerciale se aplica prevederile din Codul Muncii, sau din Contracte colective daca prevederile sunt mai favorabile angajatilor:
Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabilește prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă și se acordă proporțional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum și zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizația de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizația de concediu de odihnă se plătește de către angajator cu cel puțin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.
Codul Muncii
Dragos



#52 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 31 March 2010 - 05:14 PM

HG nr 250/1992 se aplica institutiilor publice si nu este abrogata.
Pentru angajatii societatilor comerciale se aplica prevederile din Codul Muncii, sau din Contracte colective daca prevederile sunt mai favorabile angajatilor, asa cum a mentionat - negocont.
Dar, modul de calcul prezentat este corect, daca numarul de zile a fi compesate au fost stabilite in baza prevederilor legale care se aplica societatilor comerciale.

Aceasta postare a fost editata de G David: 31 March 2010 - 05:23 PM




#53 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 15 April 2010 - 07:35 AM

Am un salariat care a cerut concediu de odihna incepand cu 1.03.2010. Dupa aceasta perioada salariatul a cerut concediu fara plata si apoi incheierea contractului de munca. Salariatul a lucrat tot anul 2009. Daca a lucrat doar 2 luni in 2010, beneficiaza de toate zilele legale (21) pentru concediu de odihna?



#54 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 April 2010 - 08:19 AM

Nu.
Codul muncii la art. 140, alin.2 :
"(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic."

Dana




#55 sunquest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 27 May 2010 - 08:53 AM

buna ziua,

am o persoana care si-a luat tot concediul cuvenit pe anul 2010 in luna martie si, evident si banii cuveniti.
in acea perioada s-a ocupat de depunerea dosarului de pensie si, incepand cu 01.06 va fi un fericit pensionar.
in acest caz are dreptul la doar cateva zile de concediu si nu la maximum. spuneti-mi, va rog, cum fac sa stornez sumele: ii opresc doar din netul ridicat partea necuvenita (641=421 cu suma neta necuvenita in rosu) sau BRUT-ul acordat si necuvenit (adica inclusiv datoriile lui ca asigurat) SI sumele datorate de societate?
in cazul in care ii fac retinere de brut, in stat vor aparea sumele in rosu, deoarece in luna mai a avut si concediu fara plata, deci nu are drepturi cuvenite; cum fac eu declaratiile, in acest caz, cu sume in rosu?..

mentionez ca, oricat am cautat pe internet, nu am gasit raspunsul care sa ma lamureasca: unele persoane spuneau ca se poate retine doar din netul cuvenit, altii spuneau ca este corect sa faci retinerea brutului...

eu vreau sa stiu cum e corect.
daca ma puteti ajuta, aveti o bere sau o prajitura. virtuala, din pacate, doar daca nu sunteti din constanta :)

multumesc anticipat.



#56 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 May 2010 - 03:23 PM

BRUT-ul acordat si necuvenit (adica inclusiv datoriile lui ca asigurat) SI sumele datorate de societate +declaratii rectificative la luna martie 2010, cand i-ati acordat mai mult decat cuvenit, daca in mai a avut si concediu fara plata si nu puteti retine nimic aici.



#57 Ghita Adriana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 July 2010 - 12:38 PM

Buna ziua,

Pentru perioada concediului de odihna se plateste:
1) concediul de odihna aferent perioadei respective
sau
2) si concediul de odihna (inainte de acesta) si salariul aferent acelei perioade (dupa intoarcerea din concediu)?

Cu multumiri,



#58 alinateodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 12 July 2010 - 02:29 PM

Vezi postareaGhita Adriana, la Jul 12 2010, 02:38 PM, a spus:

Buna ziua,

Pentru perioada concediului de odihna se plateste:
1) concediul de odihna aferent perioadei respective
sau
2) si concediul de odihna (inainte de acesta) si salariul aferent acelei perioade (dupa intoarcerea din concediu)?

Cu multumiri,



se plateste CO aferent perioadei respective.
indemnizatia de concediu se plateste cu 5 zile inainte ca salariatul sa plece in Co, in baza cererii acestuia.



#59 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 July 2010 - 02:29 PM

o persoana poate fi sau la munca (primeste salariu pentru prestarea activitatii) sau in concediu de odihna (primeste indemnizatie CO), nu ambele in acelasi timp. Sau poate nu inteleg eu intrebarea....

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 12 July 2010 - 02:29 PM




#60 kimmy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 15 July 2010 - 12:59 PM

in baza de calcul a concediului de odihna intra indemnizatia crestere copil?
avem o salariata care pe 14 iunie a revenit din concediu crestere copil si cu 1 iulie a intrat in concediu de odihna! veniturile din ultimele 3 luni includ si indemnizatia crestere copil!
va multumesc anticipat!






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL