Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva Google Adwords - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Tva Google Adwords


66 replies to this topic

#21 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 24 February 2009 - 10:09 AM

dar nu mai bine, daca are cineva adresa, sa o ataseze aici pe site, ca sa nu impanzim forumul cu mesaje de genul " trimite-mi si mie la adresa ....@yahoo.com" si mie si mie :biggrin:



#22 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 24 February 2009 - 12:22 PM

Din pacate nu am nimic scris. Adica eu m-am dus concret cu factura la biroul de metodologie si am explicat ce fac, pt. ce mi se factureaza, resp publicitate pe net.Dupa multe minute de deliberari si consultari intre doamnele inspectoare s-a incadrat articolul din Directiva europeana la care se facea referire in factura in cadrul Codului Fiscal , care e o traducere a acelor prevederi si asa am ajuns ca trebuie sa declar tva in Decont 301 si resp. sa platesc lunar cand am asemenea facturi.in rest, de redevente nu am pomenit nimic nici eu, nici ele-era deja prea mult :biggrin: Dar sincer, nu cred ca -i cazul...s-a mai discutat ceva si pe forum pe tema asta

Aceasta postare a fost editata de ioanavoda: 24 February 2009 - 12:23 PM




#23 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2009 - 06:10 PM

Iata ce raspuns am primit eu de la un consultant de la Rentrop&Straton -Consilier TVA:

"Ref.: răspuns Consilier TVA

Intrebare:
Cazul 1).
O societate Z din Romania plateste foloseste serviciul de publicitate on-line Google AdWords si pentru asta plateste in lei din cand in cand (cand anuntul postat de catre societatea Z pe Google este accesat) unele sume mici pentru care descarca on-line o factura emisa de Google Ireland Ltd din Dublin, Irlanda. Factura este emisa in lei, fara TVA insa valoarea facturii este usor diferita de valoarea platii (banuim ca din cauza cursului valutar la care se face conversia).
1. serviciile de publicitate on-line sunt servicii care intra in sfera de aplicare a Titlului V Cod Fiscal (avand in vedere ca furnizorul serviciilor de publicitate on-line este o firma din Dublin-Irlanda)?

Răspuns:
Așa cum ați constatat și dvs., cu excepția serviciilor furnizate pe cale electronică reglementate la articolul 133, alineatul 2, lit. g, punctul 12, serviciile on-line nu sunt legalizate în mod expres prin Codul fiscal.
Deoarece nu am detalii suficiente referitoare la această tranzacție, consider că serviciul prestat de firma Google AdWords nu se încadrează la servicii propriu-zise de publicitate. Probabil că publicitatea efectivă se face de către firma dvs. în baza spațiului web închiriat de la firma Google AdWords.
Un astfel de serviciu nu se încadrează în prevederile articolului 115 ,,Venituri impozabile obținute din România,, , litera k ,,venituri din servicii prestate în România,, astfel încât firma dvs. să fie obligată să rețină impozit la sursă pentru sumele achitate prestatorului.
Dacă se închiriază un spațiu web, nu poate fi vorba despre plata unei redevențe astfel încât să aveți obligația reținerii la sursă a impozitului pe venit. Redevența este definită la:
 articolul 7, punctul 28 litera d din Codul fiscal conform căruia redevența reprezintă suma ce trebuie plătită în bani sau în natură pentru folosirea ori dreptul de folosință al unui echipament așa cum este considerat un server.
 punctul 2 din normele de aplicare ale Codului fiscal dat în aplicarea articolul 7, punctul 28:
- alineatul 1 conform căruia termenul de redevență cuprinde suma care trebuie plătită pentru folosirea sau dreptul de a folosi orice proprietate sau drept, indiferent dacă suma trebuie plătită conform unui contract sau ca urmare a copierii ilegale sau a încălcării drepturilor legale ale unei alte persoane.
- alineatul 8, litera conform nu reprezintă redevență suma achitată în cadrul unei tranzacții care permite descărcarea electronică de imagini, sunete sau texte, dacă folosirea acestor materiale se limitează la drepturile necesare pentru a permite descărcarea, stocarea și exploatarea computerului, rețelei sau a altui echipament de stocare, operare sau afișare a utilizatorului.

Dacă se închiriază un server considerat ,,echipament,, , veniturile achitate de firma dvs. sunt de natura redevențelor, caz în care se face reținerea la sursă pentru veniturile achitate prestatorului.

D.p.d.v. al impozitului pe profit, pentru deductibilitatea cheltuielilor cu impozitul pe profit, trebuie să existe obligatoriu:

 cel puțin o comandă cadru, inițială sau o corespondență electronică care să țină loc de comandă, în sensul că nu trebuie să aibă neapărat titlul ,,comandă,, dar ar trebui să cuprindă cel puțin următoarele elemente:
 beneficiarul:
 obiectul: alocarea/închirierea de spațiu electronic;
 tariful unitar în valută practicat pe unitatea de măsură
 modalitatea de facturare;
 modalitatea de plată.

Insist asupra acestui document deoarece contractul/comanda este necesar pentru a evita considerarea cheltuielilor ca fiind nedeductibile d.p.d.v. fiscal cf. art. 21, alin. (4) lit. m ,, cheltuielile cu serviciile de management, consultanță, asistență sau alte prestări de servicii, pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestării acestora în scopul activităților desfășurate și pentru care nu sunt încheiate contracte,,;
 dovada realizării serviciului;
 un document justificativ (factura sau un document înlocuitor) astfel încât cheltuiala să nu fie considerată nedeductibilă d.p.d.v. fiscal cf. art. 21, alin. (4) lit. f ,,cheltuielile înregistrate în contabilitate, care nu au la bază un document justificativ, potrivit legii, prin care să se facă dovada efectuării operațiunii,,

În concluzie, natura serviciilor prestate de firma Google trebuie bine analizate deoarece acestea se achită:
- la valoarea netă, după reținerea impozitului pe venit, în situația în care serviciul reprezintă închirierea unui server sau o publicitate efectuată de prestator prin postarea unui material publicitare ;
- la valoarea brută, fără reținerea impozitului pe venit, în situația în care serviciul reprezintă închirierea unui spațiu web prin intermediul căruia vă faceți singuri publicitate, prin efort propriu, în spațiul închiriat."

Voi ce concluzie trageti?



#24 gbogdanv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 July 2009 - 06:21 AM

Pentru firmele care au platit dupa data de 25 mai 2009 pentru Adwords si au primit factura cu tva 0 - plata inversa vor intra la categoria de TVA lunar sau vor ramane la trimestrial, mai bine zis cum pot ramane la trimestrial? :lostit (13): Cred ca nu sunt singurul in situatia asta - deja am platit de pe cardul fimei dupa 25 mai :smile:


(61) Prin exceptie de la prevederile alin. (2)-(6), pentru persoana impozabila care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania, perioada fiscala devine luna calendaristica incepand cu:
a) prima luna a unui trimestru calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare intervine in aceasta prima luna a respectivului trimestru;
b) a treia luna a trimestrului calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare intervine in a doua luna a respectivului trimestru. Primele doua luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioada fiscala distincta, pentru care persoana impozabila va avea obligatia depunerii unui decont de taxa conform art. 1562 alin. (1);
c) prima luna a trimestrului calendaristic urmator, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare intervine in a treia luna a unui trimestru calendaristic.
(62) Persoana impozabila care potrivit alin. (61) este obligata sa isi schimbe perioada fiscala trebuie sa depuna o declaratie de mentiuni la organul fiscal competent, in termen de maximum 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea achizitiei intracomunitare care genereaza aceasta obligatie, si va utiliza ca perioada fiscala luna calendaristica, fara a avea posibilitatea de a reveni la utilizarea trimestrului calendaristic ca perioada fiscala.(OUG34/2009)



#25 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2009 - 04:55 PM

De la Adwords achizitionezi servicii, in Cf prin achizitii intracomunitare se intelege ca sunt achizitii de bunuri. De altfel si claricarile date de MF fac referire tot la achiz de bunuri. (nu stiu sa o postez)
Deci nu este cazul aici de schimbare a perioadei fiscale.



#26 Adrian111

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 September 2009 - 03:03 PM

Vezi postareamiha m, la Oct 14 2008, 10:24 AM, a spus:

Intrebarea mea este daca cineva dintre voi are un formular de contract cu Google Ireland ca eu n-am gasit nimic pe pagina lor. Pentru ca aceasta cheltuiala sa fie deductibila, trebuie sa aiba la baza un contract. Mai mult , in contract ar trebui sa se specifice daca ceea ce fac ei, implica cedarea vreunui drept de autor sau nu - ca sa nu fie redeventa. De exemplu, pe AdSense, exista ceva de genul asta, unde scrie ca toate drepturile de autor (n-am inteles exact la ce se refera si n-am stat sa aprofundez) raman in proprietatea lor.
Cred ca acest link il cautai, Google Ireland Limited Programme Service Agreement (the "Service Agreement")
https://www.google.com/intl/en_us/adwords/s...illing0706.html



#27 olalaaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 19 September 2009 - 03:53 AM

Vezi postareacriseta, la Feb 25 2009, 07:10 PM, a spus:

Iata ce raspuns am primit eu de la un consultant de la Rentrop&Straton -Consilier TVA:

"Ref.: răspuns Consilier TVA

Intrebare:
Cazul 1).
O societate Z din Romania plateste foloseste serviciul de publicitate on-line Google AdWords si pentru asta plateste in lei din cand in cand (cand anuntul postat de catre societatea Z pe Google este accesat) unele sume mici pentru care descarca on-line o factura emisa de Google Ireland Ltd din Dublin, Irlanda. Factura este emisa in lei, fara TVA insa valoarea facturii este usor diferita de valoarea platii (banuim ca din cauza cursului valutar la care se face conversia).
1. serviciile de publicitate on-line sunt servicii care intra in sfera de aplicare a Titlului V Cod Fiscal (avand in vedere ca furnizorul serviciilor de publicitate on-line este o firma din Dublin-Irlanda)?

Răspuns:
Așa cum ați constatat și dvs., cu excepția serviciilor furnizate pe cale electronică reglementate la articolul 133, alineatul 2, lit. g, punctul 12, serviciile on-line nu sunt legalizate în mod expres prin Codul fiscal.
Deoarece nu am detalii suficiente referitoare la această tranzacție, consider că serviciul prestat de firma Google AdWords nu se încadrează la servicii propriu-zise de publicitate. Probabil că publicitatea efectivă se face de către firma dvs. în baza spațiului web închiriat de la firma Google AdWords.
Un astfel de serviciu nu se încadrează în prevederile articolului 115 ,,Venituri impozabile obținute din România,, , litera k ,,venituri din servicii prestate în România,, astfel încât firma dvs. să fie obligată să rețină impozit la sursă pentru sumele achitate prestatorului.
Dacă se închiriază un spațiu web, nu poate fi vorba despre plata unei redevențe astfel încât să aveți obligația reținerii la sursă a impozitului pe venit. Redevența este definită la:
? articolul 7, punctul 28 litera d din Codul fiscal conform căruia redevența reprezintă suma ce trebuie plătită în bani sau în natură pentru folosirea ori dreptul de folosință al unui echipament așa cum este considerat un server.
? punctul 2 din normele de aplicare ale Codului fiscal dat în aplicarea articolul 7, punctul 28:
- alineatul 1 conform căruia termenul de redevență cuprinde suma care trebuie plătită pentru folosirea sau dreptul de a folosi orice proprietate sau drept, indiferent dacă suma trebuie plătită conform unui contract sau ca urmare a copierii ilegale sau a încălcării drepturilor legale ale unei alte persoane.
- alineatul 8, litera conform nu reprezintă redevență suma achitată în cadrul unei tranzacții care permite descărcarea electronică de imagini, sunete sau texte, dacă folosirea acestor materiale se limitează la drepturile necesare pentru a permite descărcarea, stocarea și exploatarea computerului, rețelei sau a altui echipament de stocare, operare sau afișare a utilizatorului.

Dacă se închiriază un server considerat ,,echipament,, , veniturile achitate de firma dvs. sunt de natura redevențelor, caz în care se face reținerea la sursă pentru veniturile achitate prestatorului.

D.p.d.v. al impozitului pe profit, pentru deductibilitatea cheltuielilor cu impozitul pe profit, trebuie să existe obligatoriu:

? cel puțin o comandă cadru, inițială sau o corespondență electronică care să țină loc de comandă, în sensul că nu trebuie să aibă neapărat titlul ,,comandă,, dar ar trebui să cuprindă cel puțin următoarele elemente:
? beneficiarul:
? obiectul: alocarea/închirierea de spațiu electronic;
? tariful unitar în valută practicat pe unitatea de măsură
? modalitatea de facturare;
? modalitatea de plată.

Insist asupra acestui document deoarece contractul/comanda este necesar pentru a evita considerarea cheltuielilor ca fiind nedeductibile d.p.d.v. fiscal cf. art. 21, alin. (4) lit. m ,, cheltuielile cu serviciile de management, consultanță, asistență sau alte prestări de servicii, pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestării acestora în scopul activităților desfășurate și pentru care nu sunt încheiate contracte,,;
? dovada realizării serviciului;
? un document justificativ (factura sau un document înlocuitor) astfel încât cheltuiala să nu fie considerată nedeductibilă d.p.d.v. fiscal cf. art. 21, alin. (4) lit. f ,,cheltuielile înregistrate în contabilitate, care nu au la bază un document justificativ, potrivit legii, prin care să se facă dovada efectuării operațiunii,,

În concluzie, natura serviciilor prestate de firma Google trebuie bine analizate deoarece acestea se achită:
- la valoarea netă, după reținerea impozitului pe venit, în situația în care serviciul reprezintă închirierea unui server sau o publicitate efectuată de prestator prin postarea unui material publicitare ;
- la valoarea brută, fără reținerea impozitului pe venit, în situația în care serviciul reprezintă închirierea unui spațiu web prin intermediul căruia vă faceți singuri publicitate, prin efort propriu, în spațiul închiriat."

Voi ce concluzie trageti?

Cei de la Rentropp si Straton gresesc. NU e cazul de retinere la sursa, fiindca serviciile acelea nu sunt achitate vreunei persoane fizice, ci juridice, deci explicatia aceea este o aiureala completa. Cine a mai vazut sa retii unei firme "impozitul pe venit" tu, care esti alta firma ??? E cum as vrea sa platesc carburanti, insa sa refuz achitarea integrala a facturii pe motiv ca ii retin deja firmei impozit pe venit "la sursa" ... Asa ceva n-am mai auzit !!!!

Situatia este dupa cum urmeaza :NU exista firma Google Adwords, dupa cum nu exista firma Google Adsense. Acestea sunt servicii ale firmei unice Google ( si nu tratez aici aspectul ca Google Ireland Ltd, sau cum s-o fi chemand, este subsidiara a firmei din SUA ). Prin analogie, "painea alba" sau "painea integrala" nu sunt "firme", ci produse ale firmei Rompan.

Parerea mea e ca acel consultant de la Rentrop Straton a gresit tema abordata, ca sa nu spun mai mult... :smile:

Insa sa revenim la problema : ceea ce se tranzactioneaza de fapt prin utilizarea acestor servicii Google sunt ceea ce se numeste "web assets" ("proprietati web"), similar cum se inchiriaza terenurile in viata reala, acestea fiind proprietati/suprafete virtuale ( "terenuri" web ).

Prin Adwords ele se inchiriaza utilizatorului contra unei taxe platibile de obicei in avans ( taxa fiind incarcata in contul utilizatorului, ca la un serviciu prepay de telefonie mobila, din care iti consumi minutele din stoc treptat, pana ti se epuizeaza soldul - deci probabil ca nu trebuie sa intereseze pe nimeni in contabilitate in cat timp se consuma soldul din Adwords, in 1, 2, sau 100 luni calendaristice, etc, ci numai cand se incaseaza acea plata in avans si se emite factura de catre Google, atat).

Prin Adsense, Google recompenseaza sub forma de plati intarziate inchirierea catre Google a proprietatilor web ( spatiu de pagina web ) ale utilizatorilor ( deci reversul a ceea ce era mai sus ). Platile sunt eliberate cand suma acumulata in soldul utilizatorului depaseste minim 100 de dolari, ca urmare a traficului de vizitatori de pe pagina web respectiva care fac clicuri pe reclamele contextuale afisate in dreptunghiurile acelea unde scrie "Ads by Google".

In concluzie, modul in care se face acest tip de reclama ( fie de Google pentru noi, fie de noi catre reclamele Google ) nu se poate asocia in nici un fel cu ideea de "redeventa" si motivele sunt urmatoarele : la folosirea unui teren (proprietate reala) sau server (obiect), prin insasi natura inchirierii acelei proprietati, proprietarul este obligat sa asigure o stare de folosinta continua (non-stop) si unilaterala in folosul celui care achita pentru a i se inchiria acea proprietate. Spre deosebire de asta, pe web situatia este similara de exemplu cu folosirea serviciilor de taximetrie : sunt limitate in timp, intervin in momente limitate de timp, si depind de consensul agentului purtator ( nu platim redeventa pe scaunul din taxi, ci achitam doar serviciile de deplasare catre firma de taximetrie dupa care ne ridicam si plecam :thumbup: )

Deosebirea dintre suma facturata si suma achitata ( cum spunea cineva mai sus ) nu este data numai de cursul valutar din ziua platii ( fiindca de o lunga perioada de timp incasarile bonusurilor Adsense se fac si prin Western Union si beneficiarul poate opta sa primeasca in Euro sau Dolari - dupa cum este setat contul sau - suma de pe actul de plata, inclusiv pana la ultimul cent, ceea ce dovedeste exactitatea firmei Google in ce priveste platile sau incasarile pe care le face ) ci datorita faptului ca evaluarea si validarea costurilor / platilor fiecarui cont AdWords tine cont si de o marja de aparitie a incercarilor de frauda pe internet ( clicuri invalide, survenite pe reclamele utilizatorului, pe care ulterior Google le intercepteaza si anuleaza, desi la momentul producerii lor ele au creat costuri nejustificate pentru utilizatorul Adwords - aceste neregularitati de taxare se reporteaza si regularizeaza in lunile imediat consecutive, insa de aceea aproape permanent exista diferente intre platile reale si cele de pe factura ).

In asemenea conditii, trebuie inregistrat in contabilitate asa cum trebuie ( e si un pic de filozofie in contabilitate, nu? ca sa sesizam natura exacta a fenomenelor care au loc :lostit (13): )

Aceasta postare a fost editata de olalaaa: 19 September 2009 - 03:55 AM




#28 olalaaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 September 2009 - 03:29 AM

Trebuie sa mai adaug un lucru aici, pentru ratiuni de claritate - cei ce opteaza pt plata in avans a AdWords au doar problema cu deosebirea dintre suma facturata si cea achitata ( diferenta de curs valutar + comisioane interbancare de transfer, etc ). La plata in avans AdWords incaseaza maxim suma din sold, nimic mai mult.

Exista insa si optiunea in care ei iti factureaza cu intarziere ( acolo apare diferenta aia putin mai mare decat cea datorata doar cursului valutar, la care ma referisem mai sus, vorbind despre clicurile invalide ). D.p.d.v. al lor, ei constituie o mica suma de "provizioane" pe care clientul o achita in plus fata de cea datorata pentru clicurile reale ( si cand constata clicurile invalide, va ofera in schimb un numar egal de clicuri "legale" in locul lor, odata ce deja le-ati si platit odata, dar nu le-ati primit ). Ca sa va fac sa intelegeti ce se intampla, o sa spun doar ca firmele concurente celei a dvs, daca vad pe internet anunturi gen Ads by Google (unde apareti postat si dvs, avand cont AdWords ), sunt tentate sa faca clic pe acele anunturi - cheltuindu-va din bugetul dvs de publicitate.

Partea buna a lucrurilor este ca Google urmareste si combate cu mare asprime aceste clicuri invalide ( in care cineva de pilda da de 10 ori clic pe reclama dvs in aceeasi zi - cheltuindu-va dintr-un foc poate 2 dolari din contul de publicitate AdWords, daca aveti pretul pe fiecare clic de 20 centi , fiindca de fapt concurentul acela nu da clic ca sa ajunga la dvs pe pagina de internet unde il trimite reclama, ci clicuieste doar ca sa va epuizeze bugetul de publicitate, nimic altceva ...... :lostit (13): )

Aceasta postare a fost editata de olalaaa: 21 September 2009 - 03:29 AM




#29 Claudiu R

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 January 2010 - 12:35 PM

buna ziua,

Sunt PFA impozitat la norma in categoria "Servicii informatice". Nu sunt platitor de TVA ( incasari mai mici de 35 000 eur ).

Eu creez soft la comanda ( cod 6201) pentru clienti persoane fizice sau juridice din EU sau non EU.
Ma obliga cumva noua legislatie in vigoare de la 1 ian 2010 sa devin platitor de TVA?

Va rog lamuriti-ma ca sunt in ceata rau de tot.

Multumesc anticipat
Claudiu



#30 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 22 January 2010 - 12:51 PM

Da, se pare ca esti obligat sa scrii pe factura un cod valid de tva. Mai mult de atat, daca prestezi servicii intracomunitare, trebuie sa depui lunar si o declaratie pe tema asta ( sper ca cineva in tema sa ne lumineze cum arata o astfel de declaratie recapitulativa). Vezi si forumul de PFA, la topicul "Taxare inversa" pentru informatii mai detaliate.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 03:21 PM




#31 Claudiu R

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 January 2010 - 02:01 PM

multumesc pentru raspuns. dar. sa inteleg ca sunt obligat s devin platitor TVA in toate situatiile? sau doar in anume situatii....

singura chestie pe care eu am gasit-o este articol 153^1 alin1) lit b)
ART. 1531


Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziții intracomunitare sau pentru servicii
(1) Are obligația să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol:


persoana impozabilă care are sediul activității economice în România, neînregistrată și care nu are obligația să se înregistreze conform art. 153 și care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislația altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;

ceea ce eu inteleg este ca sunt obligat numai sa trece la platitor TVA candpreste servicii catre o persoana inreg in scop de TVA din UE. POsibil sa ma insel.... Poate este cineva in masura sa ne lamureasca pe deplin...

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 03:22 PM




#32 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2010 - 02:05 PM

eu inteleg ca trebuie sa te inregistrezi in scopuri de TVA numai daca locul prestarii este in alt stat membru :smile:



#33 Claudiu R

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 January 2010 - 02:24 PM

cam asta inteleg si eu dar nefiind in domeniu delocv pot sa ma insel:
inteleg ca trebuie sa ma inregistrez dc locul prestarii este in alt stat membru SI Beneficiarul serviciului este platitor TVA

Acum apar 2 pb: care este locul serviciului si de unde stiu sau nu stiu ca beneficiarul este platitor de tva. adica, daca imi da un cod valid de TVA OK este platitor dar dc nu imi da?

Referitor la locul serviciului :

Locul de prestare a serviciilor ctre o persoan impozabil care
acioneaz ca atare este locul unde respectiva persoan care primete
serviciile îi are stabilit sediul activitii sale economice

Locul de prestare a serviciilor ctre o persoan neimpozabil este
locul unde prestatorul îi are stabilit sediul activitii sale economice.


art 133 alin2) si 3)

recapituland, locul de prestare al serviciului este
1) la Beneficiar dc este platitor TVA
2) la mine dc nu este;

Deci logic ar fi ca:
daca beneficiarul nu este platitor VAT, eu nu sunt influentat, ramanand in continuare neplatitor pentru ca am rulaje sub 35 000 eur
daca beneficiarul este platitor de VAT in UE at si eu trebuie sa devin platitor

daca nu ma insel in cele spuse mai sus, problema ramane cum demontrez ca un beneficiar din UE este neplatitor de VAT ( astfel as fi scutit de griji)

Scuze pentru postul lung, sper ca altii sa ne ajute sa intelegem aceste text greu de inteles
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 03:22 PM




#34 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 22 January 2010 - 06:16 PM

Vezi postareaClaudiu R, la Jan 22 2010, 02:24 PM, a spus:

daca nu ma insel in cele spuse mai sus, problema ramane cum demontrez ca un beneficiar din UE este neplatitor de VAT ( astfel as fi scutit de griji)

Pe website-ul ANAF gasesti linkul spre verificare VIES si acolo introduci tara si codul fiscal si vei primi un mesaj de (ne)confirmare, il tiparesti si este justificarea legala a situatiei tale ref. platitor TVA.

La bani mai multi!



#35 Claudiu R

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 January 2010 - 06:34 PM

multumesc pentru raspuns ;)

astept si alte pareri cu privire la interpretarea mea (este ok sau nu )

Claudiu

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 03:22 PM




#36 thanandar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 02 February 2010 - 01:02 AM

Salut. Sint interesat si eu de acest subiect.
Trebuie sa emit factura zilele astea pt Italia (6201) si sunt la norma fiax neplatitor de tva.

Sa inteleg ca daca emit factura fara sa specific suma cu sau fara tva , ci doar valoarea facturii sunt pasibil de amenda sau alte nenorociri ?

Trebuie sa astept si sa ma inregistrez in scopuri de tva ? d'abia am facut pfa-uld e vreo 2 sapt. Sa ma si insciu acum ca platitor de tva ?

Din cate stiu eu crearea de programe (soft) este considerata prestare de serviciu iar locul prestarii este considerat sediul clientului. Deci, TVA se aplica la client. Daca acesta este inscris ca platitor de tva pare ca ma incadrez clar la acel articol din lege si trebuie sa ma inscriu in scopuri de tva.

Acum, ce se intampla daca : emit factura fara sa fiu inregistrat ca platitor de tva ?
Partenerii mei din Italia mi-au zis sa scriu doar suma total si ei fac nu stiu ce auto factura si nu mi-au cerut nimic in plus.

Sint intr-o mare ceata. Nu vrea sa incep cu o mare greseala.

Help!



#37 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 February 2010 - 08:02 AM

Vezi postareaClaudiu R, la Jan 22 2010, 12:35 PM, a spus:

buna ziua,
Sunt PFA impozitat la norma in categoria "Servicii informatice". Nu sunt platitor de TVA ( incasari mai mici de 35 000 eur ).
Eu creez soft la comanda ( cod 6201) pentru clienti persoane fizice sau juridice din EU sau non EU.
Ma obliga cumva noua legislatie in vigoare de la 1 ian 2010 sa devin platitor de TVA?
Va rog lamuriti-ma ca sunt in ceata rau de tot.
Multumesc anticipat
Claudiu
NU, atata timp cat esti sub plafonul de 35000 EUR cifra de afaceri anual.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 03:23 PM

Don't worry! Just panic!



#38 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 02 February 2010 - 02:34 PM

Eu cred totusi ca daca prestezi serviciul intracomunitar ( deci unui client din UE) va trebui sa te inregistrezi ca platitor de TVA. In opinia mea poti ramane neplatitor de TVA numai daca se indeplinesc 2 conditii simultan: plafon sub 35000 si prestezi servicii numai pentru Romania.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 03:23 PM




#39 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 February 2010 - 09:59 PM

Declaratia de inregistrare in scopuri de TVA/Declaratia de mentiuni pentru alte persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii (091) se depune de catre:
- persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania, neinregistrata si care nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal, care nu este deja inregistrata conform art. 153^1 alin. (1) lit. a) sau c) ori art. 153^1 alin. (2) din Codul fiscal, daca presteaza servicii care au locul in alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligata la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru al art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, inainte de prestarea serviciului;
- persoana impozabila care isi are stabilit sediul activitatii economice in Romania, care nu este inregistrata si nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal si care nu este deja inregistrata conform art. 153^1 alin. (1) lit. a) sau b) ori art. 153^1 alin. (2) din Codul fiscal, daca primeste de la un prestator, persoana impozabila stabilita in alt stat membru, servicii pentru care este obligata la plata taxei in Romania conform art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, inaintea primirii serviciilor respective;

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 03 February 2010 - 10:01 PM




#40 katy39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 24 February 2010 - 03:31 PM

As dori o parere
O societate neplatitoare de TVA, face comert pe internet de articole sportive, primeste de la GOOGLE, factura pentru gazduire site, factura neavand TVA cu specificatia" servicii supuse unei taxe inverse - tva-ul va fi contabilizat de catre destinatar, cf art. 196 din Directiva consiliului 2006/112/CE.
In aceasta situatie unde si cum plateste si declara tva societatea romana?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL