Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva Google Adwords - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Tva Google Adwords


66 replies to this topic

#61 Alexandru Miulescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 January 2012 - 09:53 AM

Neplacute sau nu sunt generate de catre mine care nu am stiut sa ma exprim de la inceput corect si bineinteles nu am stiut sa intreb la timp. Sper sa nu fie cazul de "neplaceri" si sper ca mai departe sa afle si cei care urmaresc un astfel de subiect care sunt pasii normali intr-o situatie de acest gen.

Multumesc mult pentru raspuns!



#62 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2012 - 03:41 PM

exact asta ma intereseaza si pe mine, oameni buni !!

ma lumineaza cineva, va rog ?? :smile:

later : incep sa ma luminez singura si se pare ca rasp. este da, va trebui sa ma inreg. in ROI...




#63 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 20 February 2012 - 04:41 PM

(13) Serviciile pentru care se aplică prevederile art. 133 alin.(2) din Codul fiscal, de care beneficiază persoane impozabile stabilite în România și care sunt prestate de un prestator persoană impozabilă care nu este stabilit în România, au locul prestării în România, fiind aplicabile cotele de TVA prevăzute la art. 140 din Codul fiscal sau, după caz, scutirile deTVA prevăzute la art. 141, 143, 144 sau 144^1 din Codul fiscal.


Atunci când prestatorul este o persoană impozabilă stabilită în alt stat membru, beneficiarul persoană impozabilă stabilită în România realizează o achiziție intracomunitară de servicii care se declară în declarația recapitulativă prevăzută la art. 156^4 dinCodul fiscal, dacă serviciul nu este scutit de taxă. În situația în care beneficiarul persoană impozabilă stabilită în România nu este înregistrat în scopuri de taxă, trebuie să îndeplinească obligațiile specifice de înregistrare pentru achiziții intracomunitare de servicii prevăzute la art. 153 sau 153^1dinCodul fiscal.

(NM 13 , pct.13 la art.133 CF)


imho, serviciile de publicitate nu sunt scutite de taxa.( Dragoi..fost Ialomitianu) :rolleyes:


Aceasta postare a fost editata de Tzica: 20 February 2012 - 04:42 PM




#64 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2012 - 04:55 PM

multumesc, dragule ! :smile:
am scormonit si eu pe net, am gasit ce spui tu - cu toata baza legala din CF

Doamne, inca ma mai minunez cat e de stufos si incalcit acest CF, va jur ca am ametit pana sa termin de (re)citit la TVA ... cat despre inteles, ce sa mai zic... cred ca ar trebui sa avem in cap un computer de ultima generatie ca sa putem procesa cu usurinta asemenea informatii imbarligate in draci !! :sad:


deci, la concret, iata pasii de urmat in cazul analizat :

1. inregistrarea in scopuri tva intracomunitar si inscrierea firmei in registrul operatorilor intracomunitari
2. comunicarea codului tva catre prestator (Google Ireland Ltd.), iar acesta va emite o factura fara tva, locul prestarii serviciului fiind considerat Romania
3. depunerea decl. 390 pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care a luat nastere exigibilitatea tva
4. depunerea decontului special de tva (301) si plata tva aferenta serviciului, cota 24%, pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care a luat nastere exigibilitatea tva



#65 milan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:salaj

Postat 25 February 2012 - 09:09 PM

Cum procedeaza un neplatitor TVA totusi pentru aceste servicii? Trebuie sa se inregistreze in ROI si sa depuna 301 pentru aceste servicii si sa plateasca TVA-ul in tara ?



#66 milan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:salaj

Postat 25 February 2012 - 09:24 PM

Sorry, acuma am citit postul de mai sus, e clar ce trebuie sa faca. Nu am ajuns pana la finalul topicului.



#67 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 06 March 2012 - 03:29 PM

Deci ca sa rezumam, daca ai un PFA (servicii) si primesti facturi de la parteneri externi - inclusiv Google, si emiti facturi catre parteneri externi trebuie sa te inregistrezi in scopuri de TVA si in ROI. Atunci:
- In ue si in afara ue emiti facturi fara tva (fac ei taxare inversa)
- in romania emiti facturi cu tva
- de la parteneri externi ue si non ue primesti facturi fara tva (faci tu taxare inversa)
- de la parteneri interni primesti facturi cu tva
Depui declaratiile: 390,394,300 trimestrial daca este vorba doar despre servicii si nu depasesti cifra de afaceri de 100000 euro / lunar daca depasesti CA.

Este corect? Nu vreau sa zic prostii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL