Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SPALARE BANI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SPALARE BANI


57 replies to this topic

#1 biancuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 12 September 2007 - 09:50 PM

Vezi postareaIoan P., la Aug 4 2007, 01:31 PM, a spus:


Am si eu o nelamurire in legatura cu aceasta raportare.Pe scurt :sunt administrator la o societate si am imprumutat firma pt. achizitionarea unei masini cu suma de 106000 ron si ulterior am retras si apoi iar am depus in functie de necesitati.Trebuie sa raportez ceva la acest oficiu?



#2 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 March 2008 - 08:00 AM

A depus cineva decizia conform Legii 656/2002, pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor la Oficiului National de Prevenirea si Combatere a Spalarii Banilor?
Cum ati trimis-o? si ce faceti in continuare?




#3 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 24 March 2008 - 09:32 AM

Da, anul trecut, in conformitate cu art.14, am emis o decizie prin care a fost desemnata pers.responsabila cu aplicarea legii, am intocmit o " procedura' si am trimis adresa cu pers.la oficiu!Adresa... prin posta, cu confirmare de primire!

ART. 14
(1) Persoanele juridice prevăzute la art. 8 vor desemna una sau mai multe persoane care au responsabilități în aplicarea prezentei legi, ale căror nume vor fi comunicate Oficiului, împreună cu natura și cu limitele responsabilităților menționate.
(1^1) Conducerea executivă a persoanelor juridice prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. a) - d), f), g) și i) dezvoltă politici interne și proceduri pentru combaterea spălării banilor și finanțării terorismului, inclusiv pentru asigurarea de standarde ridicate la angajarea personalului și desfășurarea de programe de pregătire profesională continuă a angajaților. Persoanele juridice prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. a) - d), f), g) și i) desemnează un ofițer de conformitate, subordonat conducerii executive, care implementează procedurile de control pentru testarea sistemului.
(2) Persoanele desemnate conform alin. (1) și (1^1) răspund pentru îndeplinirea sarcinilor stabilite în aplicarea prezentei legi.

Acum o sa-mi ceri decizia, procedura si adresa! :pullhair: Cu placere, dar maine, cand ma duc la firma de unde am trimis-o!
Ce-am mai facut? Nimic! N-am depistat...tranzactii suspecte! :biggrin:
Dar, e bine sa ne...acoperim de hartii!



#4 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 March 2008 - 10:04 AM

S-au mai postat modelele pe acest forum. Dati o cautare!



#5 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 24 March 2008 - 10:40 AM

Multumesc a.d.n! Am gasit topicul la care faceai referire: Legea 656/2002 combaterea spalarii banilor. Foarte interesanta si folositoare adresa de raspuns a ONPCSB postata aici.
Nanette, vei gasi pe acest topic toate informatiile necesare, inclusiv modelele de adr, decizie si proceduri, postate chiar de a.d.n.!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 10:24 AM
citare mesaj anterior




#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 25 April 2008 - 10:32 AM

Buna ziua...stiu ca au fost zeci, daca nu sute de discutii pe tema asta...dar am si eu o intrebare (nu am timp sa caut...imi cer mii de scuze): a facut cineva vreo raportare pentru plati numerar mai mari de 10.000 euro? Eu nu reusesc sa ma descurc cu formularul acela de pe site-ul lor. Este un formular care face referire doar la date privind clientii, insa eu nu am client, am furnizor, pentru ca am achizitionat o masina de la o persoana fizica...poate cineva sa ma ajute? Plsssss....



#7 mona_99

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 25 April 2008 - 11:31 AM

Probabil ca trebuiesc declarate doar incasarile care depasesc 10.000 eur.



#8 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 25 April 2008 - 11:39 AM

nu prea cred...e vorba de tranzactii cash....peste 10.000 euro
o sa ma mai interesez...

Chiar nu a raportat nimeni niciodata pana acum, plati???



#9 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 April 2008 - 11:56 AM

Am raportat intr-un fisier pe care l-am facut in excel. Din pacate, nu stiu sa-l postez aici. Dar il gasesti pe site-ul lor in Rapoarte/Forma raport tiparit.
oare unde o sa ajungem?



#10 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 25 April 2008 - 06:43 PM

Eu cred ca este vorba doar de incasari si clienti!
Din Lg.656/2002:
ART. 2
În sensul prezentei legi:
c) prin tranzacție suspectă se înțelege operațiunea care, prin natura ei și caracterul neobișnuit în raport cu activitățile clientului uneia dintre persoanele prevăzute la art. 8, trezește suspiciunea de spălare a banilor sau de finanțare a actelor de terorism;
ART. 4
(2) Persoanele prevăzute la art. 8, care constată că o operațiune sau mai multe operațiuni care au fost efectuate în contul unui client prezintă indicii de anomalie pentru activitatea acestui client ori pentru tipul operațiunii în cauză, vor sesiza de îndată Oficiul, dacă există suspiciuni că abaterile de la normalitate au ca scop spălarea banilor sau finanțarea actelor de terorism.
ART. 9
(7) Autoritățile de supraveghere prudențială și cele de control financiar al persoanelor prevăzute la art. 8 emit, potrivit competenței lor, norme privind standardele de cunoaștere a clientelei.
ART. 12
(3) Cerințele de identificare a clienților nu se impun dacă s-a stabilit că plata se va face prin debitarea unui cont deschis pe numele clientului la o instituție de credit sau financiară din România, dintr-un stat membru al Uniunii Europene ori la un sediu secundar dintr-un stat membru al Uniunii Europene al unei instituții de credit sau financiare dintr-un stat terț.
ART. 13
(1) În fiecare caz în care identitatea este solicitată potrivit prevederilor prezentei legi, persoana juridică sau persoana fizică prevăzută la art. 8, care are obligația identificării clientului, va păstra o copie de pe document, ca dovadă de identitate, sau referințe de identitate, pentru o perioadă de 5 ani, începând cu data când se încheie relația cu clientul.

Daca ma insel, va rog sa ma combateti! :pullhair:



#11 miry44

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 28 April 2008 - 09:30 PM

Pot sa va spun ca am avut un control de curand de la "oficiul ptr...." si s-a dat amenda pentru ca trebuiesc raportate toate tranzactiile cu numerar >10000euro(clienti,furnizori,avansuri,credite....etc)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:26 AM




#12 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 29 April 2008 - 10:41 AM

Miri, te rog frumos sa ne dai mai multe amanunte despre amenda data de ONPCSB! Sunt foarte nelamurita in privinta platilor catre furnizori, avansuri si credite, pe care spui tu-sau, ei- ca tb sa la raportam! Plati cu numerar catre furnizori mai mari de 5000 lei nu putem face! la fel si avansuri! Sigurele plati in numerar, peste 10000 de euro, raman plata dividendelor sau restituirea imprumutului facut de asociati! Poate ne spui si articolul din lege la care au facut referire inspectorii cand te-au amendat! Multumiri anticipate!



#13 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 30 April 2008 - 11:00 PM

Asa cum scrie Legea 656/2002 , cu modificările și completările aduse de LEGEA nr. 39 din 21 ianuarie 2003 , LEGEA nr. 230 din 13 iulie 2005 ,ORDONANTA DE URGENTA nr. 135 din 29 septembrie 2005 , LEGEA nr. 36 din 1 martie 2006 , la art.2 , punctul c) prin tranzacție suspectă se înțelege operațiunea care, prin natura ei și caracterul neobișnuit în raport cu activitățile clientului uneia dintre persoanele prevăzute la art. 8, trezește suspiciunea de spălare a banilor sau de finanțare a actelor de terorism , adica daca nu ti se pare suspect NU RAPORTEZI NIMIC !
Si la o firma unde colaborez au venit cu texte din astea , dar nu ne-am pierdut cu firea !
Esti obligat sa raportezi daca operatiunea iti trezeste suspiciunea ! :pullhair:



#14 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 01 May 2008 - 09:10 AM

exact asta inteleg si eu...acum...cand am recitit legea asta a nu stiu cata oara....si totusi, ei dau amenzi....ce poate fi asa suspect in faptul ca ...am cumparat o masina pe care am achitat-o cash...deoarece dispuneam de banii aceia...e total absurd....si cu toate astea...vreau sa fac raportarea ca sa fiu eu linistita...insa...formularul lor cere date despre clienti....iar azi...sigur nu lucreaza nimeni la ei sa intreb prin telefon...as vrea sa-mi precizeze articolul din lege care ma obliga sa declar platile indiferent daca mi se par sau nu suspecte... :pullhair:



#15 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 01 May 2008 - 04:53 PM

Mie mi s-a cerut nici mai mult nici mai putin decat sa devin informator , norocul meu a fost ca i-am inregistrat cu un reportofon si patronul a venit cu un prieten avocat si ne-am piz*uit cu ei aproape 4 ore , timp in care mai aveam putin si ne luam si la bataie !
Noi avem mult cash prin mai multe firme , ca nu suntem nebuni sa platim comisioane la banca , si am primit de la un cetatean comunitar 100 000 de euro , drept avans contractual pentru niste marfuri si servicii pe care o sa le executam in viitor , bani pe care i-am dus la banca sa platim niste marfa si alte treburi !
Nenea ala de la oficiu , a inceput sa-mi tina teoria ( draga functionarilor publici si tuturor care primesc niste salarii fara sa aiba cine stie ce rezultate sau munca lor o cat de mica utilitate) , ca trebuie sa platim si impozite la stat , pentru ca noi de 15 ani suntem pe pierdere si ne merge bine , moment in care patronul meu l-a intrebat daca vrea sa-i dea la m*ie ! :pullhair:
Nu ne luam cu ei in gura , dar oamenii credeau ca ne sperie daca ne ameninta cu puscaria sau cu controlul de la garda financiara si fisc !
Problema e ca aveau pretentia sa declaram in detaliu , in maxim 48 de ore , orice operatiune financiara care depaseste 10 000 de euro !
Ne-au amenintat cu amenda si noi am zis ca poate sa ne dea , ca o contestam in instanta si o sa castigam !
Am aflat si noi de la cineva ca asta este modul in care serviciile recruteaza informatori !
Asta este intimidare si hartuire , nu solicitare de informatii !
Eu n-am auzit pana acuma de o amenda luata de cineva !
Aceasta lege este valabila indeosebi pentru societati financiare , mai putin societatilor comerciale !
Un prieten de la crima organizata ne-a spus ca problemele apar daca este vorba despre sume mai mari de 100 000 de euro !
Pe noi ne-a raportat , asa cum era normal o persoana de la banca unde am dus banii !
Daca iei amenda pe chestia asta , eu te sfatuiesc sa te adresezi instantelor de judecata si o sa castigi , plus ca daca iti fac propuneri de colaborare , sa faci public acest lucru , deoarece nu o sa te mai deranjeze pentru ca nu au nevoie de un eventual scandal mediatic .
Aveam ieri o pofta de scandal cu nenea ala de la oficiu , chiar daca eu nu sunt argatos de felul meu !



#16 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 May 2008 - 02:00 PM

Art.3
(6) Persoanele prevăzute la art. 8 ori persoanele desemnate conform art. 14 alin. (1) vor raporta Oficiului, în cel mult 24 de ore, efectuarea operațiunilor cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 10.000 euro, indiferent dacă tranzacția se realizează prin una sau mai multe operațiuni legate între ele.
(7) Prevederile alin. (6) se aplică și transferurilor externe în și din conturi pentru sume a căror limită minimă este echivalentul în lei a 10.000 euro.


Deci trebuie sa raportam operatiuni cu sume in numerar a caror limita depaseste 10000 euro.

Eu stiu o firma (mare, deci ar fi putut face ceva avocatii lor) care a luat amenda de la Garda, ce-i drept, nu de la Oficiu.

Cat priveste punctul lor (al celor de la Oficiu) de vedere referitor la operatiuni cu sume in numerar (incasari/plati) si nu numai, atasez aici un raspuns primit de la ei:

Fisier atasat  raspuns_Oficiu.doc   55.5K   735 downloads



#17 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 02 May 2008 - 03:12 PM

Multumesc pt precizari si mai ales pt adresa! Aveti dreptate, operatiunile cu numerar se refera atat la incasari, cat si la plati!
In ardesa atasata nu se mentiona nimic de operatiuni suspecte! In Normele la Lg.656/2002, la art.24, alin (2), unde sunt definite tranzactiile suspecte, la pct.b) avem: "tranzacțiile/operațiunile complexe sau care implică valori semnificative;" si cum 10000 euro este considerata o val.semnificativa-altfel nu era mentionata in lege-rezulta ca toate operatiunile peste aceasta suma, vor fi raportate! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:26 AM




#18 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 May 2008 - 03:56 PM

Vezi postareaMARYSA ST, la May 2 2008, 04:12 PM, a spus:

In ardesa atasata nu se mentiona nimic de operatiuni suspecte!

Nu s-a intrebat nimic referitor la operatiuni suspecte si de aceea nu se mentiona.
Atasez si adresa catre Oficiu;
Fisier atasat  adresa_ONPCSB_2008.doc   20.5K   476 downloads


Art. 3. - (1) De îndată ce salariatul unei persoane juridice sau una dintre persoanele fizice prevăzute la art. 8 are suspiciuni că o operațiune ce urmează să fie efectuată are ca scop spălarea banilor sau finanțarea actelor de terorism, va informa persoana desemnată conform art. 14 alin. (1), care va sesiza imediat Oficiul Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor, denumit în continuare Oficiul. Acesta va confirma primirea sesizării.


Dupa cum am inteles eu, rezulta:
-declaram orice operatiune cu sume in numerar mai mari de 10000 euro
-declaram orice operatiune suspecta, indiferent de valoare :thumbup:



#19 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 02 May 2008 - 04:16 PM

Da, cred ca aceasta e concluzia, asa cum ai spus! Cu toate ca...nu inteleg de ce ar trebui sa raportez la Oficiu plata dividende mai mari de 10000 euro! Nu are nimic suspect! Nu fac decat sa introduc asociatii in baza de date a Oficiului si de aici cine stie ce implicatii mai sunt! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:26 AM




#20 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 May 2008 - 04:46 PM

Noi am hotarat sa nu dam dividende peste limita de 10000 euro intr-o zi, prin casierie. Se pot lua si prin banca.
Asta e! Nu mai stii in tara asta de ce sa te feresti. Ca daca scapi de una, dai peste alta.... Oricum, sunt off topic de-acuma, dar imi vine uneori sa ma duc la sapa.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL