Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
protectia muncii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


protectia muncii

46 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2008 - 06:43 PM

ma gandesc sa scap, peste cativa ani, de stresul contabilitatii "de Romania" si as vrea sa ma reprofilez pe ceva mai usor de facut de catre o pers. mai in varsta, de aceea si pe mine ma intereseaza f. mult subiectul !
va multumesc frumos pt. informatii, la fix imi pica :thumbup:



#22 anca duma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 June 2008 - 10:58 PM

[quote name='alexa2873' date='Jun 1 2008, 09:33 PM' post='173899']
Imi pti da si mie un numar de telefon al persoanei care face SSM (despre care vorbesti) la adresa kmss28@yahoo.co.uk. Merci
Am trimis mail!




#23 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 June 2008 - 10:49 AM

ca sa-ti poti face firma de protectia muncii tb.sa faci niste cursuri care sunt de 160 ore (dupa ce le-ai facuta pe cele de 80 ore).apoi tb. sa depui un dosar la itm cu autorizatii de la reg com (nu stiu exact ce autoriz) si daca ti se aproba poti sa lucrezi ca firma.stiu sigur ca tb sa reinoiesti dosarul la cateva luni.este foarte multa bataie de cap oricum.
eu am facut cursurile la itm (cele de 80 ore) iar examenul a fost foarte usor.a fost scris si oral.



#24 VIVOclaus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 June 2008 - 05:39 PM

Firma pe care o faci trebuie sa aiba ca domeniu de activitate-prestarea de servicii externe in domeniul SSM, DAR ATENTIE autorizatia nu ai cum sa o iei daca nu ai minim 5 ani de experienta in domeniul SSM si cursul de nivel superior. vz Art.37 din HG1425/2006. Referitor la examinare, am intele sa ca este o examinare a dosarului plus cateva intrebari in fata comisiei, eu inca nu m-am abilitat ca serviciu extern.



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2008 - 07:27 PM

nu vroiam sa-mi fac firma, dragilor ... ma gandeam doar la niste cursuri de genul celor agreate de itm, in urma carora am autorizarea ITM sa ma ocup de probleme de personal :biggrin: insa inteleg ca nu prea pot face acele cursuri SSM daca nu am studii tehnice ... :thumbup: , asa ca ... o sa merg doar pe partea de inspector de personal :biggrin:



#26 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2008 - 08:54 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jun 9 2008, 08:27 PM, a spus:

nu vroiam sa-mi fac firma, dragilor ... ma gandeam doar la niste cursuri de genul celor agreate de itm, in urma carora am autorizarea ITM sa ma ocup de probleme de personal :biggrin: insa inteleg ca nu prea pot face acele cursuri SSM daca nu am studii tehnice ... :thumbup: , asa ca ... o sa merg doar pe partea de inspector de personal :biggrin:
eu intrebasem mai sus de firma ..... mi se pare absurd cate autorizatii trebuie pt firma .... atunci vom merge pe varianta cu ctr partial de munca, asta este ..... oricum, ai dreptate otilia, se pare ca este o meserie din care se castiga bine, chiar mai bine decat in contabilitate ....

inteleg ca aceste cursuri le organizeaza si itm-ul ?



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2008 - 10:25 AM

Vezi postareamihavesa, la Jun 10 2008, 09:54 PM, a spus:

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jun 9 2008, 08:27 PM, a spus:

nu vroiam sa-mi fac firma, dragilor ... ma gandeam doar la niste cursuri ....
:biggrin:
eu intrebasem mai sus de firma .....
:smile: :sad: :thumbup:


iliam zice ca da, se pot face cursurile la itm :pullhair:

Vezi postareailiam, la Jun 9 2008, 11:49 AM, a spus:

eu am facut cursurile la itm (cele de 80 ore) iar examenul a fost foarte usor.a fost scris si oral.




#28 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 June 2008 - 04:23 PM

se fac la itm-intra pe site si vezi cand incep.se fac la uzina timpuri noi

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 June 2008 - 05:10 PM




#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2008 - 05:09 PM

sar'naaaa :thumbup:



#30 lilisor80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 July 2008 - 03:15 PM

Buna ziua. Am si eu o intrebare daca se poate. Sa-mi spuna si mie cineva daca o fata se intorce la servici dupa concediul de maternitate (2 ani) se mai face din nou fisa aceea de instruire sau completez in continuare? Se mai face instruire introductiv generala si instruire la locul de munca? Sau completez in continuarea aceleia din ziua in care a venit la munca? Uffff
Multumiri :frusty:



#31 Bogdan2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 January 2009 - 11:26 AM

Vezi postareamihavesa, la May 7 2008, 05:14 PM, a spus:

am citit legislatia recomandata si am extras urmatoarele :

Cf art 9, alin (4) din L 319/14.07.2006, in cazul microintreprinderilor si al intrepr mici in care se desfas activ fara riscuri deosebite, angajatorul isi poate asuma atributii in domeniul securit si sanat in munca, daca are capacitatea necesara in domeniu.

In Norme, art 16, alin (1) - pt intrepr cu mai putin de 9 sal inclusiv, angajatorul poate prg activ de securitate cu respect urmat conditii :
1. activ nu sunt industriale
2. angaja isi desfas activ regulat in intrepr
3. angajatorul indepl cond minime cf art 47-51

La art 17, intrepr intre 10-49 sal , cond sunt :
1. activ nu sunt industriale
2. riscurile nu genereaza boli
3. angaja isi desfas activ regulat in intrepr
4. angajatorul indepl cond minime cf art 47-51

Ei bine, nu am inteles daca art 47-51 impun obligatoriu un nivel de baza, mediu si superior. Ca despre asta e vorba.

Eu inteleg ca firmele mici si fara riscuri deosebite isi pot organiza singure activit de protectia muncii.
Cat despre frecventa .... scrie pe undeva doar atat "periodic si de cate ori este necesar".

Ce parere aveti ?


se completeaza aceeasi fisa, dar la instruire suplimentara (timp de 8 ore) dupa care luna viitoare se intra in normal cu instruirea periodica. Multa bafta.



#32 Anca Platschek

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 February 2009 - 02:36 PM

Buna!

Ma poate si pe mine ajuta cu niste instructiuni proprii de protectia muncii pentru conducatori auto?
mail: mumm21@yahoo.com

Multumesc din suflet



#33 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2009 - 06:06 PM

Model

Fisiere atasate





#34 sufletcald

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 March 2009 - 04:52 PM

In Legea 319/2006, voluntarii sunt clasificati la "alti participanti la procesul de munca". Am cautat si in Lege si in Norme dar nu sunt lamurit daca pentru volunari trebuie facuta instruirea SSM. Este vorba de volunari pe termen lung la o primarie, de exemplu persoane care actioneaza in caz de incendiu fara a constitui formatiuni civile de pompieri. Deci nu e vorba de voluntari care vin sa sadeasca pomisori si maine nu mai stii cine si unde sunt.
Intrebarea este: se fac fise de instruire periodica pentru acestia sau nu?
Multumesc!



#35 pepelino

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 March 2009 - 03:42 PM

Sunt curios daca pentru angajati sunt (!) completate fisele de instruire......sa nu mai vorbim de evaluari de riscuri...instructiuni... :biggrin:



#36 pepelino

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 March 2009 - 03:56 PM

Daca are cineva (in format electronic) vechile NSSM-uri m-ar intreresa si pe mine NSSM 49...si nu numai



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2009 - 05:08 PM

VREAU SI EU, VREAU SI EU :sad:

dragilor, mai multe instructiuni proprii pt. diverse posturi / functii /meserii ne-ar prinde f bine :biggrin: asa ca, cine le poate oferi, ne ajuta mult de tot si multumim frumos :smile:

banuiesc ca si de pe net se mai pot lua, o sa caut si eu, iar daca gasesc ceva le pun aici si la "modele...", insa nu cred ca am timp sa fac asta pana la sf. lui martie ... dar mai stii ?? poate ca reusesc sa-mi fac macar un pic de timp si punand mana de la mana sa dam contur rezolvarii "autohtone" a protectiei muncii, mai ales ca unii dintre noi avem firme care se incadreaza la art. 16 si 17 din lege.

numai bine.



#38 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2009 - 09:28 PM

Am cateva modele luate de pe net



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2009 - 01:29 PM

sar'naaaa :smile: :bann:

eu as vrea in mod special fise pt munca de birou, la calculator, plsss :sad:

cu multumiri anticipate.



#40 sandman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 March 2009 - 06:33 PM

Vezi postareakatinca, la Mar 21 2009, 09:28 PM, a spus:

Am cateva modele luate de pe net
Te rog, in caz ca ai, sa pui aici "instr. proprii pt comert (magazin), ca de 2 zile caut pe net si nu gasesc nimic.
Multumiri anticipate. :)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL