Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diverse probleme - Case de marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


diverse probleme - Case de marcat

casa de marcat fiscalizare punct de lucru
66 replies to this topic

#21 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2008 - 01:37 PM

Sa va spun cum procedez eu la mine la magazin(vanzari cu amanuntul), unde este si sediul firmei.
Dimineata, vanzatoarea introduce o suma in casa de marcat cu titlul de "sold initial" numit "fond de rest", la sf. programului scoate "fondul de rest", dupa care listeaza raportul Z si intocmeste monetarul.Banii respectivi se transfera in casieria unitatii. Toate platile, de orice fel le fac direct din casieria unitatii, unde depun document justificativ pentru banii platiti.Seara intocmesc fila de casa.



#22 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 12 October 2008 - 03:12 PM

Are legatura deoarece suma care se incaseaza, fie si cu chitanta se introduce in casa ne marcat, nefiscal(la fel si platile), astfel incat zetul zilei sa bata cu incasarile si platile facute.
De aceea apare problema mea: chitantele fiind pe zile deja trecute si nefiind inregistrate in registrul de casa si nici in casa de marcat. Eu le inregistrez in registru si in casa de marcat cu data actuala.




#23 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 27 October 2008 - 09:16 AM

stiu ca incasarile sunt neplafonate pt pers fizice,asta inseamna ca pot bate in casa de marcat suma de 70000 lei ,incasati de la un client??? e vre-o problema?



#24 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 27 October 2008 - 04:16 PM

Nu e



#25 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 28 October 2008 - 06:09 PM

dar trebuie raportat la oficiul pt spalarea banilor,deoarece depaseste 15000 eur?



#26 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 29 October 2008 - 06:22 PM

????



#27 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2008 - 11:45 PM

da trebuie. vezi ca ai termen 10 zile de la data realizarii tranzactiei.
Cu respect,
Alinutza



#28 radulm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 19 November 2008 - 04:18 PM

Vezi postareaNicoleta Corciova, la Sep 8 2008, 01:30 PM, a spus:

Buna ziua,
Tocmai am luat amenda de la garda pt ca au gasit niste chitante taiate la persoane fizice (in loc de bon s-a taiat chitanta) si au stabilit ei in felul asta ca nu se foloseste casa de marcat (cu toate ca se foloseste). Am mai primit si un avertisment pt ca nu am raportat sumele restante de la clienti care au depasit 30 de zile cf. OUG 77/01.06.1999. Amenda este de 8.000 de lei si nu pot sa o contest.
In rest nu au gasit nimic in neregula, mai ales ca acum o luna jumate am avut control de fond si atunci mi-au dat o amenda minima tocmai pt ca nu aveau de ce sa se lege (asta e, acum o luna zburdam ca am luat doar 500 de lei amenda si acum imi vine sa urlu mai ales pt faptul ca e firma proprie... :thumbup: )

Multa bafta tuturor!

Si daca e vb de un autoturism vandut unei persoaen fizice de catre firma,tot bon fiscal in casa de marcat trebuie emis?



#29 danetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:cugir

Postat 28 January 2009 - 01:31 PM

Problema la noi este tare de tot.Trebuie sa dam case de marcat la padurari pentru lemnele care la vindem la persoane fizice.Noi la sediu avem casa de marcat dar banii ii incaseaza padurarul .Cum aduce paduraru banii la sediu noi ii taiem o chitanta dupa un borderou al Z-urilor,si o factura?- intelegeti ca padurarul nu poate venii zilnic din padure cu banii...Are cineva vreo solutie cam cum ar fi legal



#30 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 28 January 2009 - 02:35 PM

-> Propunerea1: Oamenii sa vina cu banii la sediu, cu suma pe care vor s-o investeasca in lemne, li se face factura si bon fiscal. Cu acestea merge la padurar care le da lemne de acea suma (daca e posibil) si mai scrie pe factura data si ora livrarii, pentru a nu folosi aceeasi factura de mai multe ori.
-> propunerea 2: Padurarul sa aiba un chitantier (inseriat). Pentru fiecare livrare completeaza chitanta in dublu exemplar, inmaneaza un exemplar cumparatorului (contra bani). Seara vine cu chitantele de la cotor la casierie si contra banilor dati (care trebuie sa coincida cu suma chitantelor) i se da un bon fiscal sau o chitanta din chitantierul casierului. Metoda aceasta e periculoasa pentru padurar, caci poate fi atacat in padure pentru a i se lua banii.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 28 January 2009 - 02:37 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#31 danetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:cugir

Postat 28 January 2009 - 04:09 PM

Pentru cazul 1-sunt foarte multi oameni care cumpara intr-o zi, merg la padure cu carutele mai ales cei de pe sate nu vad cum ar venii fiecare om sa-i tai factura si BF, nu am mai putea face contabilitate.Pentru cazul 2, cum ramane cu BF care trebuie dat pers.fizice nu chitanta?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 March 2009 - 02:56 AM
citare mesaj anterior




#32 Lamiitab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 February 2009 - 11:03 PM

Lucrez la o societate de exploatare forestiera si am aceeasi situatie.Singura solutie este ca padurarul sau in cazul meu seful de parchet sa detina casa de marcat si sa emita bon fiscal in momentul vanzarii si incasarii valorii materialului lemnos. Datele din BF trebuie sa corespunda cu cele din avizul de insotire . Din pacate personalul nostru este insuficient si nu este instruit sa foloseasca aparate de marcat , astfel ca eu eliberez BFde la sediu si aviz de insotire din parchetul de exploatare.Nu este corect . dar este ceva .



#33 alinuta_1510

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 March 2009 - 01:01 PM

Buna ziua
am un magazin in jud ilfov care comercializeaza catre populatie produse alimentare, nealimantare, tutun si bauturi.
Cine a avut magazinul inainte nu a batut deloc pe casa de marcat vanzarile si acum a venit garda si a suspendat activ 3 luni pe motiv k sa rezolvam problema cu casa de marcat.
Cine stie cum trebuie sa se procedeze cu o casa de marcat si tot ce tine sa acest lucru sa mi raspunda urgent .
Joi trebuie sa ma duc cu actele contabile la garda si neavand vanzarile batute pe casa de marcat figurez cu un stoc ff mare care nu e real.
Cum pot face sa scap de acest stoc???

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 May 2009 - 02:19 PM




#34 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 March 2009 - 01:27 PM

Da încasările în numerar unde sunt? Că nu ați avut casă de marcat, mă rog, dar acum nu aveți stoc de marfă dar aveți bani pentru casa de marcat, amenda etc.etc.etc. Sau nici...nici...??? Păi, atunci....
Surprinzător este că uită acum se știe, adică știți că stocul de marfă nu mai este de față! Dar Rapoarte de gestiune cu vânzările zilnice și Monetarul cu încasările zilnice sper că le aveți? Cred că da! Că altfel, nu e doar lipsa casei de marcat, ci...Dar vă rog să nu-mi spuneți că sunteți contabilul sau contabila și nici că dumnealor nu v-au învățat cum se face comerțul cu amănuntul civilizat și pe piață! Sau dvs. numai pe facturi v-ați aprovizionat și pentru familie? :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 03 March 2009 - 01:29 PM




#35 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 01:56 AM

Pai nu sa facut macar monetar de predare a banilor incasati din vanzari ?
daca nu e foarte grav
ca asta e evaziune fiscala.
De stoc puteti scapa doar prin inregistrarea vanzarilor.
Cum se inregistrau vanzarile zilnice daca se inregistrau ?
Si pe ce baza ?
Veniti cu ceva detalii si poate gasim solutii sa va ajutam.



#36 adigv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 27 March 2009 - 10:11 AM

Poti inregistra casele de marcat fiscale in registru de evidenta pentru aparatele de marcat instalate in regim ambulant.
Ca atare, te poti plimba cu casa de marcat prin padure, fara nici un fel de probleme.


PS
Scuze pentru raspuns intarziat.



#37 ucatsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 31 March 2009 - 09:08 PM

Si eu lucrez la un ocol silvic si am aceeasi problema.Inca nici nu am cumparat case de marcat, iar la alte ocoale ,unde s-au cumparat , nu se folosesc.
Este foarte greu sa se fiscalizeze casele de marcat , situatia faptica aratand in modul urmator:
- sefii de district incaseaza banii si tau factura si bonul fiscal,chitanta, in padure
- padurarii sunt gestionari si elibereaza avizul si lemnul
- un sef de district are in subordonare mai multi padurari, care pot elibera , simultan , lemn catre persoane fizice,distanta dintre un padurar si altul putand fi de ore bune de mers cu masina
-un padurar poate avea mai multe partizi in lucru, fiecare partida avand un numar si o cantitate diferita de lemn , cu sortimentatie diferita ,gros,mijlociu,subtire,foc, sau cu specii diferite si sortimentatie diferita, adica in aceeasi partida fag si molid, etc
-ca sa se inteleaga mai bine , fac specificatie la ce inseamna o partida de mat. lemnoase: se delimiteaza un perimetru , ex 1 Ha, se face inventarierea , pe specii si sortimentatie , se stabileste volumul brut si net, se autorizeaza spre exploatare ,dupa care se scoate lemnul, pe rand, in rampa, de unde se vinde, tot pe rand , la persoane fizice.

Sa vina persoanele fizice la ocol ,este greu , vine omu la ocol , plateste 10 mc , merge in padure si i se incarca 10.50 mc , ca asa iese cantitatea din cubaj, si padurarul nu se poate apuca sa ciopleasca busteanul sau sa cubeze toti arborii din rampa , pana obtine 10 mc., deci este o varianta care se exclude din start.
Asa ca eu , pana se dumiresc si altii, fac in felul urmator:
1. i-am dat sefului de district factura si chitanta,deci acesta incaseaza banii, dupa ce padurarul taie avizul
2. vine seful de district cu banii, factura si chitanta, iar eu ii fac dispozitie de incasare, <<incasat de la persoana x-prin sef district y"" si anexez chitanta primita din teren.



Alte variante, de la alte ocoale: pe baza de borderou-facturi si chitante- se face o noua chitanta la sediu care se da sefului de district.
Asa procedam si eu, anul trecut, cand avizul era insotit de bon de vanzare. Acum cand se poate taia chitanta , nu inteleg de ce sa o dublez.

Asa ca las casa de marcat, pana va mai dumiriti si voi!



#38 dalila

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 May 2009 - 08:11 PM

Va rog sa-mi dati o mana de ajutor.
Casierul unitatii a batut gresit in casa de marcat. A observat greseala cand a scos raportul Z. Ulterior, se gandeste sa mai bata o data in casa suma corecta, scoate raportul Z, si...greseste iarasi. Nu se pierde cu firea si mai bate o data in casa suma, de data aceasta corect. Si scoate al treilea Z, pentru aceeasi zi, la interval de cateva MINUTE.
Am facut proces verbal de anulare a primelor Z-uri eronate. Este corect?
Mai mult, dobitocul a deschis casa de marcat si a rupt din rola ceea ce a facut, in ideea ca se poate ascunde tampenia. Ulterior am recuperat bucata de rola dar nu si Z-urile asa ca le-am facut copie xerox celor din rola casei de marcat.
Ma doare capul de atata tampenie.
Dragii mei colegi, cum sa rezolv aceata incurcatura?
Va multumesc



#39 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2009 - 01:34 PM

:biggrin:
Insistent casier !
Prima data a introdus o suma gresita undeva in cursul zilei. A scos Z-ul (primul) care are un bon eronat. Trebuie un proces verbal prin care scrie ca a gresit suma de la bonul x , copie dupa bonul x si o factura emisa pe minus pt acea suma. A mai introdus o data suma tot gresit si a doua oara. Cand a scos al doilea Z cred ca acest Z contine doar suma gresita , este adevarat? Aceeasi poezie, proces verbal, copie dupa bonul fiscal gresit si factura pe minus. A treia oara a introdus suma bine, scoate un Z cu suma buna (doar ultima introdusa pt ca restul s-a resetat). Pe acest ultim Z il lasi, si o sa ai pt o zi un Z initial corectat cu factura pe minus, al doilea anulat cu a doua factura, si al treilea care e bun. Spune-i sa nu le mai ascunda ca pisica... orice eroare se poate corecta !



#40 sandina29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 May 2009 - 08:22 PM

Daca ma puteti ajuta si pe mine cu informatii legate de monografia contabila la un ocol silvic v-as ramane indatorata. Si eu lucrez de curand la un ocol nou infiintat si nu stiu cum sa procedez. Masa lemnoasa nu se inregistreaza pe conturile de stocuri? 3xx=711; fondul de conservare cum se inregistreaza? Dar cheltuielile la pepiniere pt. obtinerea puietilor?
In legatura cu casele de marcat, noi le-am dat padurarilor, am dat o DECIZIE sa vina saptamanal cu banii, fac un borderou pt. avize unde scriu fiecare aviz cu cantitatea si valoarea cu TVA corespondenta, nr. rapoartelelor Z si monetar.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 01 June 2009 - 02:28 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL