Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diverse probleme - Case de marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


diverse probleme - Case de marcat

casa de marcat fiscalizare punct de lucru
66 replies to this topic

#41 erica81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 May 2009 - 03:49 PM

Buna ziua,

Voi lucra si eu la un ocol silvic. Rugaminte... o monografie se poate, ce anume trebuie stiut??? ... orice sfat e binevenit

Multumesc,

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 01 June 2009 - 02:28 PM




#42 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2009 - 11:11 PM

Dragilor, va rog sa respectati subiectul topicul.
Pentru monografie aveti sectiune separata.

Multumesc pt. intelegere.

Madalina



#43 mocanue439

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 June 2009 - 10:10 AM

Cand faceti receptia materialului lemnos si acesta devine apt pt.vanzare ,toate cheltuielile inregistrate pt.acesta formeaza pretul de cost.Atunci inregistrati masa lemnoasa la pret de cost in 345.Vindeti in timpul lunii si inregistrati pe venituri si la sf.lunii descarcati gest de masa lemnoasa vanduta in timpul lunii.Fondul de regenerare conf cod silvic se constituie in procent de 15-25% din valoarea masei lemnoase (la pretul de renta)din partizile de principala sau accidentale I(daca sunteti ocol privat procentul este stabilit prin hot.cons.de administratie,daca sunteti ocol de stat procentul este stabilit de regie la 25%).Fondul de regenerare il inregistrati in cont 4721(pt pad de stat)sau 4722 ptpad private.Din acest fond cheltuiti pt lucrari de impadurire ....conf cod silvic iar sumele ramase disponibile la sf.de an se pot reporta anul urmator sau se pot restitui la cerere proprietarilor dupa impozitare(conf.cod silvic).Contul 472 tb tinut neaparat pe analitic.
Referitor la casa de marcat si noi intampinam aceeasi problema .Ca solutie de moment sa-i zicem padurarii intocmesc avizele de expeditie si casierul merge cu casa de marcat in platformele de livrare taie bonurile fiscale si ridica numerarul.Cam greu dar alta solutie momentan nu am gasit..........Cand lucram la ocolul silvic de stat nu se punea problema asa mult pe case de marcat-de altfel ei nici nu au achizitionat,dar de cand suntem la ocol privat sa stiti ca cei de fisc nici nu stau la discutie TREBUIE si gata restul nu-i intereseaza.
Cheltuielile pt pepiniere ,le inregistrati in contul 331 faceti si o fisa cu toate chelt (seminte.,materiale ,manopera....)astfel incat in momentul in care aveti puietii apti de plantat sa aveti si pretul lor stabilit.



#44 paula91

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 June 2009 - 04:50 PM

am batut gresit in casa..o suma destul de mare..ce sa fac?..am inteles ca trebuie sa fac un proces verbal pe care sa il atasez bonului din ziua respectiva.atat?



#45 paula91

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 June 2009 - 05:13 PM

cum adica factura pe minus?



#46 paula91

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 June 2009 - 06:57 PM

am batut mai multe bonuri gresite si nu leam anulat atunci ca nu stiam...nici nu leam scazut...daca..fac un proces vebal si pun bonurile si raportul zilnic..e bine?



#47 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 22 June 2009 - 01:17 PM

cand s-a gresit pe casa de marcat, am rugat operatorul sa marcheze suma corecta iar bonul gresit impreuna cu procesul veral semnat de persoana care a gresit le-am atasat langa Z-ul zilei, iar in registrul de casa si in jurnalul de vanzari am operat diferenta dintre Z si bonul gresit.

la firma care face de pe calculator bonul si il listeaza pe casa de marcat, a trebuit ca produsul de pe bonul gresit sa fie reintrodus in stoc, asa ca am facut un proces verbal de plus in gestiune, ca sa am din nou cantitatea corecta pe stoc, proces verbal in care am scris ca s-a intocmit ca urmare a bonului fiscal nr.....



#48 N. Ionut

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 October 2009 - 11:55 AM

Buna ziua,

Firma la care activez lucreaza cu o casa de marcat Euro 500T Handy. Acum vreo trei zile, una din casiere a montat rola martor invers. Nu inteleg ce a fost in capul ei... e atat de simplu de schimbat rola incat si unei maimute daca-i arat in mod repetat, invata sa o schimbe. Casa de marcat este legata de un PC printr-un port serial, la un WinMentor care pastreaza toate datele de gestiune gen: bonuri emise, intrari, iesiri de marfa etc. Am sunat la contabilitate si la distribuitorul casei de marcat si nu au putut sa-mi dea un sfat concludent.

Intrebarea mea: Ce se poate face din punct de vedere legal pentru a remedia aceasta problema? Cum justific eu ca in doua zile am avut vanzarile alea, atata timp cat nu mai am rola martor cu bonurile fiscale ale clientilor din zilele respective?



#49 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 02:18 PM

Vanzarile se justifica cu raportul Z.
Daca producatorul / furnizorul nu te poate ajuta nu prea ai ce face.
Dragos



#50 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 05:32 PM

Faceti un proces verbal despre ce sa intamplat defapt si puneti persoana respectiva sa dea o declarati9e pe propria raspundere ca din greseala a montat rola martor invers.Justificarea o faceti cu raportul Z si procesul verbal.



#51 eremia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 November 2009 - 10:19 PM

am si eu o mica problema si poate ma ajuta cineva
am o casa de marcat la un punct de lucru mp 55 si nu am contract de service pentru ea.poate cineva sa-mi spuna cum se scot rapoartele periodice la acest tip de casa??
mai am o casa mp 55 d care imi scoate rapoarte periodice



#52 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 04 November 2009 - 08:31 AM

Ai aici instructiunile de utilizare

Fisier atasat  Instructiuni_simple_Datecs_MP55.pdf   164.42K   84 downloads



#53 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 05 November 2009 - 10:35 AM

cum procedez cu un client persoana fizica care imi da avans,tai factura si chitanta sau bon fiscal,in cazul asta sa adaug in casa de marcat o rubrica distincta,de asemenea mai am o nelamurire,in cazul in care o persona fizica doreste sa plateasca in mai multe transe,cum procedez.
multumec



#54 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2009 - 11:13 AM

Bon fiscal, factura doar daca cere (TVA-ul il ai pe bon).
Dragos



#55 eremia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 November 2009 - 08:58 PM

ii multumesc d-nei lenuta.pop pentru instructiuni dar eu intreb despre rapoarte periodice (lunare)



#56 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 06 November 2009 - 09:02 AM

Vezi postareaeremia, la Nov 5 2009, 10:58 PM, a spus:

ii multumesc d-nei lenuta.pop pentru instructiuni dar eu intreb despre rapoarte periodice (lunare)
[OFF] [2] [3] [0] [TOTAL] apar doua cifre pe ecran
- se tasteaza data de inceput luna ( sub forma ZZLLAA) -se apasa DP1
- se tasteaza data de sfarsit luna ( sub forma ZZLLAA) - se apasa DP2
- se tasteasa [STL] pentru varianta scurta sau [TOTAL] pentru varianta lunga

sper sa te ajute



#57 _diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 20 November 2009 - 09:48 PM

Am o problemă similară. Am achizitionatcasa de marcat si după vreo 4 zile am descoperit că rola martor se blocase. Evident că n-am avut habar, a fost o întâmplare că am deschis casa să verific. Pur și simplu nu a fost trasă și după 5 încasări a bătut una peste alta, e doar o mare linie neagră.

L-am întrebat pe cel care mi-a vândut casa și mi-a spus că asta e, n-are ce să facă, să i-o duc la reparat. Contabila la fel. Evident nu pot să o duc acum pentru că merg la un târg și stau și-o trag manual la 5 încasări când începe să se blocheze.

Întrebarea era dacă trebuie să fac ceva. Să depun pe undeva vreo înștințare, nu știu exact ce, dar așa mi se pare corect. Până la urmă ar trebui să fie 'martor', nu? :)



#58 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 November 2009 - 12:50 AM

folositi registrul special si treceti acolo incasarile. Contactati furnizorul sau contabila pentru alte lamuriri.



#59 _diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 27 November 2009 - 06:34 PM

Din păcate, și furnizorul și contabila îmi spun același lucru: lasă așa! De aceea am mai cerut o părere. Eu pot folosi casa dacă trag manual de rola cu pricina și o înfășor și probabil o voi folosi mai bine după ce vine de la reparat :). Problema mea era ce fac pentru zilele în care nu am știut că are o problemă și a bătut suprapus și deci nu se mai înțelege nimic.



#60 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 November 2009 - 06:47 PM

sa va listeze la sfarsitul lunii raportul z, are desfasurator pe toata luna, rugati furnizorul. Eu asta cer la clientii mei si ei imi aduc, nu ma pricep la case de marcat.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL