Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


somaj


99 replies to this topic

#41 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 June 2009 - 12:04 PM

multumesc mult, am primit



#42 vali valy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 July 2009 - 01:24 PM

Buna ziua !
Am si eu o intrebare .. mi-a fost prelungit somajul din luna iunie pana in septembrie ,intre timp m-am inscris la o facultate ..urmeaza sa semnez contractul cu respectiva facultate pe 22 iulie..mai pot beneficia de somaj daca sunt student?


Multumesc !




#43 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 21 July 2009 - 08:41 AM

vreau sa concediez un muncitor necalificat care va cere somaj. cat timp de la concediere nu am voie sa angajez alt muncitor necalificat? preavizul in cazul concedierii lui este de 15 zile lucratoare? in aceste 15 zile pot fi incluse si 2 zile de concediu de odihna pe care le-am acordat?



#44 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 July 2009 - 07:18 AM

preavizul in cazul concedierii este de 20 de zile lucratoare.(contractul colectiv de munca la nivel national).
art.72(1)Codul Muncii: angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi incadrari pe locurile de munca ale salariatilor concediati timp de 9 luni de la data concedierii acestora.



#45 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 22 July 2009 - 02:28 PM

In acest caz este vorba despre o concediere individuala nu colectiva.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 July 2009 - 01:55 PM




#46 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 July 2009 - 01:57 PM

da, codul muncii nu face referire decat la concedierea colectiva. aceeasi curiozitate o am si eu, ca si tine, daca trebuie respectat acest fapt (si acest termen de 9 luni) si in cazul concedierii individuale. poate ne lamureste cineva :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 July 2009 - 01:57 PM




#47 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 24 July 2009 - 11:49 AM

am intrebat ieri la itm timis si mi s-a dat raspunsul: daca nu scrie despre concedierea individuala inseamna ca nu trebuie. deci la colectiva se aplica pt ca scrie in lege iar la individuala nu se aplica pt ca nu scrie. doamna care mi-a raspuns a si verificat pe loc in codul muncii a citit de fata cu mine si a ajuns la concluzia ca la concedierea individuala nu se aplica.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 August 2009 - 05:24 AM




#48 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 July 2009 - 09:21 AM

da, asa ma gandeam si eu, ca nu e valabil si la concedierea individuala, desi unii generalizeaza si zic ca e valabil. e bine sa primesti si pareri autorizate. :lostit (13):



#49 letisia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 August 2009 - 09:53 PM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Urmeaza sa fim date in somaj(suntem 3 fete). O problema ar fi ca pe ultimele 4-5 luni nu s-a achitat nimic la stat, dar s-a spus ca se plateste.
Ne-au spus ca trebuie sa stam 20 de zile in preaviz(acestea sunt calendaristice sau lucratoare?) dupa care somajul. De cand ne-a spus asta a ramas ce ne va chema sa lucram cu totul si cu totul altceva, in alta locatie. Nu s-a intamplat ,inca asteptam sa ne cheme. Chiar sunt curioasa cand se va intampla pentru ca ma gandesc sa nu ne desfaca contractul spunand ca nu ne-am prezentat la servici.
Si acum intrebarea la care vroiam sa ajung:
Eu lucrez in Bucuresti dar sunt din alta localitate si nu mi-am facut viza de flotant sau ce mai trebuie(trebuie sa ma marit si am zis ca nu are rost). Mi-am luat deja adeverinta de la mine(de unde sunt) ca nu realizez alte venituri, dar am auzit ca cica trebuie sa am domiciliul(resedinta) in Bucuresti ca sa primesc somaj.
Este adevarat acest lucru?
Va multumesc si i-mi cer scuze daca am batut campii prea mult.



#50 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 11 October 2009 - 01:33 PM

Doresc sa desfac un contract de munca individual :lostit (13): dar fiind prietena cu angajatul doresc ca el sa beneficieze de somaj.
Care sunt articolele din codul muncii care imi permit acest lucru? Numai art 65 alin.1 sau mai sunt si altele ? :smile:

va multumesc



#51 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 11 October 2009 - 03:48 PM

da asa e , decurand am avut un caz similar , si am depus la ITM un exemplar de preaviz , 3exemplare decizie de concediere si cererea de inaintare acte itm, in termen de 5 zile de la perfectarea actelor
The art of knowing is knowing what to ignore.



#52 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 October 2009 - 04:22 PM

Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile ulterioare



#53 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 15 October 2009 - 09:27 PM

Ca sa dau o persoana in somaj trebuie sa-i inchid cartea de munca in temeiul art.58 coroborat cu art.65 si 66 din Codul Muncii? Aveti idee ce alte documente trebuie sa-i dau pentru a-si depune dosarul la AJOF?
Multumesc anticipat!



#54 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 October 2009 - 08:21 AM

Trebuie facut un preaviz de 20 zile lucratoare
Apoi se face decizia de concediere, cu desfiintare post sau altele
Are nevoie de o adeverinta de venit pe ultimele 12 luni, cu data op plata somaj si data depunerii declaratiei la somaj
Certificat fiscal de la admin fin ca nu are alte venituri
diploma de studii
buletin
copie carte de munca inchisa la ITM

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2009 - 12:20 AM




#55 carmencampean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 October 2009 - 10:16 PM

Buna seara.Am o intrebare in legatura cu posibilitatea intrarii unei persoane in somaj.Persoana respectiva s-a aflat in concediu fara salar o perioada de cca. 12 luni :pullhair: este posibila trecerea acesteia in somaj?
Multumesc anticipat!



#56 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 October 2009 - 08:31 AM

nu, deoarece nu a realizat venituri in ultimile 12 luni
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#57 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 October 2009 - 10:40 AM

De fapt trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei înregistrarii cererii. (L76/2002 act., art.34)
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#58 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 27 October 2009 - 02:23 PM

Adeverinta de venit pe ultimele 12 luni este anexa 14 pe care o atasez

Ups, nu stiu sa o atasez.



#59 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 October 2009 - 03:08 PM

atasez adeverinta

Fisiere atasate





#60 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 11 November 2009 - 04:20 PM

daca tocmai m-am intors din concediu de ingrijire copil si la firma se vor face disponibilizari sau chiar se va inchide firma eu pot beneficia de somaj?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL