Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


somaj


99 replies to this topic

#81 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 June 2010 - 08:41 PM

Pt. n andre :
- in coloana 6 se trece contributia datorata de angajator, conform declaratiei, nu cea calculata numai pentru angajatul in cauza.
- ambele contributii sunt obligatorii, din pacate nu poti separa contributiile la Somaj de restul contributiilor din "oala" BASS, dar daca nu sunt disponibilitati si este vorba despre un angajat, pt. completarea Declaratiei sa se plateasca macar contributiile (1 %- angajat+angajator) aferente venitului baza de calcul ale angajatului in cauza si sa se completeze Declaratia cu documentul de plata respectiv.
Scuze, acum am observat ca intrebarea este din martie... si raspunsul este "expirat".

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 24 June 2010 - 08:44 PM

Dana




#82 shmeqera

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 November 2010 - 02:14 PM

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la intrebare.Am lucrat la o firma 1 an si 1 luna si si-a desfintat punctul de lucru din oras de la noi asa ca pe noi ne-a dat in somaj.Problema e alta,zilele astea mi-am scos adeverinta de venit de la finante si am pe ea trecut faptul ca am venituri provenite dintr-o intreprindere individuala pe care am deschis-o anul acesta in iunie si scrie ca am venit estimat 2000 de lei din care impozit 380.Intrebarea mea este daca ma mai incadrez la somaj cu acest venit daca i se poate spune asa pentru a eu nu am scos propriu zis niciun bani din aceasta intreprindere dar cd am inregistrat II ne-a pus sa estimam cam ce castig am avea pana la sfarsitul anului si atat am estimat noi.Mi-a mai dat cineva un raspuns si mi-a zis ca daca pe luna imi iese ai putin decat valoarea somajului imi da somaj.Pana la urma cum e?Mai merita sa umblu sa imi fac dosarul?




#83 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 November 2010 - 02:32 PM

Vezi postareashmeqera, la Nov 23 2010, 04:14 PM, a spus:

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la intrebare.Am lucrat la o firma 1 an si 1 luna si si-a desfintat punctul de lucru din oras de la noi asa ca pe noi ne-a dat in somaj.Problema e alta,zilele astea mi-am scos adeverinta de venit de la finante si am pe ea trecut faptul ca am venituri provenite dintr-o intreprindere individuala pe care am deschis-o anul acesta in iunie si scrie ca am venit estimat 2000 de lei din care impozit 380.Intrebarea mea este daca ma mai incadrez la somaj cu acest venit daca i se poate spune asa pentru a eu nu am scos propriu zis niciun bani din aceasta intreprindere dar cd am inregistrat II ne-a pus sa estimam cam ce castig am avea pana la sfarsitul anului si atat am estimat noi.Mi-a mai dat cineva un raspuns si mi-a zis ca daca pe luna imi iese ai putin decat valoarea somajului imi da somaj.Pana la urma cum e?Mai merita sa umblu sa imi fac dosarul?


Daca aveti venit pe II mai mic decat 300 ron pe luna veti primi somaj.Acest raspuns mi-a fost dat de catre cineva de la AJOFM din Iasi.Sper sa fie si adevarat.



#84 Lupan Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare
  • Interests:contabilitate, stiinte economice

Postat 25 November 2010 - 01:59 PM

ce inseamna somaj tehnic? Daca societatea pe perioada iernii nu mai are lucrari si decide ca toti salariatii sa mearga in somaj tehnic, ce implica acesta? -intreruprerea temporata a activitatii fara incetarea raportului de munca conf art 52, alin1, lit.d, din codul Muncii- va intra in somaj tehnic tot personalul inclusiv personalul administrativ? sau nu cum se procedeaza?



#85 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2010 - 06:31 PM

Vezi postareaLupan Alina, la Nov 25 2010, 01:59 PM, a spus:

ce inseamna somaj tehnic? Daca societatea pe perioada iernii nu mai are lucrari si decide ca toti salariatii sa mearga in somaj tehnic, ce implica acesta? -intreruprerea temporata a activitatii fara incetarea raportului de munca conf art 52, alin1, lit.d, din codul Muncii- va intra in somaj tehnic tot personalul inclusiv personalul administrativ? sau nu cum se procedeaza?
Gasiti mai multe lamuriri la aceasta adresa:
http://www.legislati...ehnic-2010.html



#86 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2010 - 09:48 PM

Cuceritor nu mai cita mesajele anterioare decat daca e necesar, altfel risti sanctiuni din partea moderatorilor confor regulamentului.



#87 Lupan Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare
  • Interests:contabilitate, stiinte economice

Postat 26 November 2010 - 07:53 AM

Vezi postareacuceritor, la Nov 25 2010, 06:31 PM, a spus:

Vezi postareaLupan Alina, la Nov 25 2010, 01:59 PM, a spus:

ce inseamna somaj tehnic? Daca societatea pe perioada iernii nu mai are lucrari si decide ca toti salariatii sa mearga in somaj tehnic, ce implica acesta? -intreruprerea temporata a activitatii fara incetarea raportului de munca conf art 52, alin1, lit.d, din codul Muncii- va intra in somaj tehnic tot personalul inclusiv personalul administrativ? sau nu cum se procedeaza?
Gasiti mai multe lamuriri la aceasta adresa:
http://www.legislati...ehnic-2010.html
Multumesc frumos!



#88 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2010 - 05:54 PM

Vezi postareaLupan Alina, la Nov 26 2010, 07:53 AM, a spus:

Vezi postareacuceritor, la Nov 25 2010, 06:31 PM, a spus:

Vezi postareaLupan Alina, la Nov 25 2010, 01:59 PM, a spus:

ce inseamna somaj tehnic? Daca societatea pe perioada iernii nu mai are lucrari si decide ca toti salariatii sa mearga in somaj tehnic, ce implica acesta? -intreruprerea temporata a activitatii fara incetarea raportului de munca conf art 52, alin1, lit.d, din codul Muncii- va intra in somaj tehnic tot personalul inclusiv personalul administrativ? sau nu cum se procedeaza?
Gasiti mai multe lamuriri la aceasta adresa:
http://www.legislati...ehnic-2010.html
Multumesc frumos!

Am inteles d-le Florin_76.
Cu stima,

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 30 November 2010 - 05:56 PM




#89 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 17 December 2010 - 05:04 PM

Buna ziua! In urma aparitiei acestei ordonante tampitese mai poate beneficia de somaj conf L 76/2002 incepand cu data de 20.12.2010? Cum interpretati textul bolduit si subliniat din L 233/2010, va rog sa ma lamuriti. Multumesc ptr. timpul acordat

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 March 2011 - 03:48 PM




#90 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 December 2010 - 06:47 PM

se mai poate beneficia de somaj.
Textul indicat de dvs este urmatorul:
2. Dupa articolul 37 se introduce un nou articol, articolul 371, cu urmatorul cuprins:
"Art. 371. - (1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
(2) Perioadele care reprezinta stagiu de cotizare si care au fost utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj, prevazute la alin. (1), se iau in considerare la stabilirea stagiului de cotizare in functie de care se stabileste perioada pentru care se acorda indemnizatia de somaj si cuantumul acestui drept, prevazut la art. 39."

Exemplu practic pt ceea ce vor sa spuna:
ian 2008-mar 2009 angajat stagiu cotizare 15 luni
apr 2009-mar 2010 somer beneficiar -per 12 luni
apr 2010-dec 2010 angajat stagiu cotizare 9 luni
ian 2011 defacere cim
Ultimele 24 luni sunt ian 2009-dec 2010
-angajat 12 luni
-stagiu cotizare pentru stabilirea noului drept de indemniz de somaj 9luni.

Mai sunt si alte cazuri.



#91 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 19 December 2010 - 07:49 PM

Multumesc ptr. raspuns. Concret cazul meu:
-angajata din 25.10.2007 pana in 21.12.2009;
-somera din 21.12.2009 pana in 20.05.2010;
-angajata din 20.05.201 pana in 20.12.2010
care sunt lunile care se iau in calcul ptr. somaj?....inca o data multumesc ptr. timpul acordat>



#92 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 December 2010 - 07:57 PM

ultimele, adica 20.05.2010 pana in 20.12.2010 8luni
mai aveti nevoie de 4 luni stagiu cotizare pt a beneficia de somaj
"stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii"



#93 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 19 December 2010 - 08:11 PM

Tot nu pricep.
Nu se ia in calcul din perioada de stagiu de cotizare perioada 25.2007-21.12.2009?



#94 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 December 2010 - 08:27 PM

in baza ultimelor 12 luni din 24 (22.12.2008 - in 21.12.2009) vi s-a stabilit deja un drept de somaj (21.12.2009 - 20.05.2010)



#95 Dani_AR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 January 2011 - 07:13 PM

Vezi postareaDana42, la May 21 2009, 02:36 PM, a spus:


Buna seara !
Vroiam sa stiu daca ma puteti ajuta cu o informatie privind incadrarea in munca a absolventilor cu studii superioare.
Intrebarea e daca se poate ca angajatorul sa beneficieze de acea subventie de 1,5 salarii minim brut, daca angajatul este si ascociat la firma respectiva?
Multumesc anticipat !



#96 Dani_AR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 January 2011 - 11:37 PM

Vezi postareaDani_AR, la Jan 18 2011, 09:13 PM, a spus:

Vezi postareaDana42, la May 21 2009, 02:36 PM, a spus:


Buna seara !
Vroiam sa stiu daca ma puteti ajuta cu o informatie privind incadrarea in munca a absolventilor cu studii superioare.
Intrebarea e daca se poate ca angajatorul sa beneficieze de acea subventie de 1,5 salarii minim brut, daca angajatul este si ascociat la firma respectiva?
Multumesc anticipat !


Buna !
Asteptam de fapt un raspuns. Legea am citit-o si nu e prevazut nimic cu privire la acest aspect. Asta poate fii si interpretabil, asa ca as fii avut nevoie de o informatie de la cineva care s-a confruntat cu o astfel de situatie.



#97 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 06 March 2011 - 07:26 PM

am auzit ca au inceput cei de la somaj sa dea amenzi pt nedepunerea ofertelor de loc de munca in 5 zile de la vacantarea acestora. Si daca n-am depus niciodata? Daca am angajat exact in ziua in care locul de munca a devenit vacant? sau ce inseamna vacantarea unui loc de munca?



#98 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 08 November 2011 - 11:38 PM

daca ai avut somaj 9 luni,cand se termina esti angajat o luna si apoi iti incheie contractul mai benefic de somaj?



#99 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 21 May 2012 - 01:12 PM

Buna ziua,am si eu o intrebare, poate ati avut cazuri.Am o cunostinta care lucreaza si firma nu vrea sa o dea in somaj.Poate sa-si inceteze CIM la firma respectiva cu 55 b(acordul partilor), apoi sa o angajez eu la mine si dupa o luna sa-i desfac contractul cu art.65?Femeia are stagiu de cotizare > 5 ani, deci se incadreaza la conditia de 12 luni in ultimele 24. Multumesc



#100 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2012 - 06:43 PM

atunci, da ! insa ai grija pe ce post o incadrezi si sa poti dovedi reorganizarea firmei sau restrangerea temporara activitatii.

vezi in codul muncii capitolul de concediere individuala (NU din vina salariatului) si respecta cu strictete procedura.

SECŢIUNEA a 4-a
Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului

ART. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.
ART. 66
Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului poate fi individuală sau colectivă.
ART. 67
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.


---------------------------------------------------------

SECŢIUNEA a 6-a
Dreptul la preaviz

ART. 75
(1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucrătoare.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. d), care se află în perioada de probă.
(3) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător, cu excepţia cazului prevăzut la art. 51 alin. (2).
ART. 76
Decizia de concediere se comunică salariatului în scris şi trebuie să conţină în mod obligatoriu:
a) motivele care determină concedierea;
b) durata preavizului;
c) criteriile de stabilire a ordinii de priorităţi, conform art. 69 alin. (2) lit. d), numai în cazul concedierilor colective;
d) lista tuturor locurilor de muncă disponibile în unitate şi termenul în care salariaţii urmează să opteze pentru a ocupa un loc de muncă vacant, în condiţiile art. 64.
ART. 77
Decizia de concediere produce efecte de la data comunicării ei salariatului.

SECŢIUNEA a 7-a
Controlul şi sancţionarea concedierilor nelegale

ART. 78
Concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută.
ART. 79
În caz de conflict de muncă angajatorul nu poate invoca în faţa instanţei alte motive de fapt sau de drept decât cele precizate în decizia de concediere.
ART. 80
(1) În cazul în care concedierea a fost efectuată în mod netemeinic sau nelegal, instanţa va dispune anularea ei şi va obliga angajatorul la plata unei despăgubiri egale cu salariile indexate, majorate şi reactualizate şi cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
(2) La solicitarea salariatului instanţa care a dispus anularea concedierii va repune părţile în situaţia anterioară emiterii actului de concediere.
(3) În cazul în care salariatul nu solicită repunerea în situaţia anterioară emiterii actului de concediere, contractul individual de muncă va înceta de drept la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL