Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FNUASS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


FNUASS


9 replies to this topic

#1 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2008 - 02:57 PM

Buna ziua!

Spuneti-mi va rog, daca pe centralizatorul de salarii la rubrica FNUASS imi apare suma in minus( la un concediu cu cod 01- boala obisnuita),cum poate fi ea recuperata de la sanatate?Ce acte trebuiesc intocmite?

Multumesc.



#2 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 03:30 PM

http://www.casmb.ro/..._angajatori.php
Asta e kinkul primit de la casmb la aceeasi intrebare pe care am pus-o la ei;in plus trebuie copii dupa concediile medicale si declaratiile depuse la ei pe perioada pe care doresti sa iti recuperezi banii plus ordinele de plata pe perioada din 2006 pana in momentul in care a aparut concediul medical de recuperat si evident deschiderea unui cont in trezorerie.
Am depus dosarul si mi-au spus ca in maxim o luna voi primii banii, inca astept sa vada daca se tin de cuvant :thumbup:




#3 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2008 - 03:44 PM

Multumesc frumos, nilufera.
Mai am o intrebare:am vorbit cu cineva de la o firma, si mi-a spus ca, chiar daca suma este pe minus, trebuie sa o platesc, si numai dupa aia pot sa fac cerere de recuperare.E adevarat?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 July 2008 - 04:50 PM




#4 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 04:18 PM

Nu platesti atata timp cat e in vigoare concediul medical, eu de ex am avut post natal care a durat ceva timp...dupa ce se termina da, trebuie sa platesti , daca nu vrei il recuperezi luna de luna pana se stinge suma; la mine suma era foarte mare si se recupera in cativa ani asa ca nu am mai vrut sa astept pana atunci.



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 04:30 PM

Cine ti-a dat sfatul respectiv nu a inteles problema.

In statul de salarii la rubrica FNUASS suma trebuie sa fie pe plus (datoratul din luna) din acesta se scade partea de CM suportata din fond si rezulta datoratul de plata. Reglarea se face prin note contabile.

Exemplu:
Stat FNUASS datoarat 100
CM suportate din fond 1000 (litera N din decl FNUASS anexa 1, la litera L apare tot 100)
De plata 100 - 1000 = -900 (sold debitor in conta pe analitic 4313=423, cand dai efectiv banii angajatului 423=5311 dupa ce ai retinut din 423 impozit si ce mai trebuie; cand recuperezi banii 5121 = 4313)

900 nu se plateste, l-ai platit deja angajatului, acum trebuie sa-l recuperezi din FNUASS.
900 se trece in declaratie luna urmatoare la litera K, pana devine 0; sau se recupereaza prin cerere.


CM maternal, nu e venit impozabil, scuze.
Dragos



#6 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2008 - 04:35 PM

Vezi postareanilufera, la May 29 2008, 05:18 PM, a spus:

Nu platesti atata timp cat e in vigoare concediul medical, eu de ex am avut post natal care a durat ceva timp...dupa ce se termina da, trebuie sa platesti , daca nu vrei il recuperezi luna de luna pana se stinge suma; la mine suma era foarte mare si se recupera in cativa ani asa ca nu am mai vrut sa astept pana atunci.


Scuze ca te tot deranjez cu intrebarile, dar stai sa vad daca am inteles: pe luna mai am suma de la FNUASS cu minus(ex:
-300lei),in luna iunie, voi avea tot asa(dupa aia angajata va intra in CIC).Am inteles ca nu fac OP ca sa platesc, dar ii pot recupera facand cerere la sanatate?
Mersi



#7 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 05:05 PM

Da, dupa ce se termina concediul postnatal faci cerere pentru suma care iti rezulta din declaratii de recuperat, care trebuie sa fie egala cu ce ai tu in balanta;in prima luna dupa terminarea concediului platesti suma cuvenita FNUASS iar pt ce ai de recuperat faci dosarul pe care ti l-am zis mai sus.



#8 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2008 - 06:59 PM

Cine ti-a dat sfatul respectiv nu a inteles problema.

In statul de salarii la rubrica FNUASS suma trebuie sa fie pe plus (datoratul din luna) din acesta se scade partea de CM suportata din fond si rezulta datoratul de plata. Reglarea se face prin note contabile.

Exemplu:
Stat FNUASS datoarat 100
CM suportate din fond 1000 (litera N din decl FNUASS anexa 1, la litera L apare tot 100)
De plata 100 - 1000 = -900 (sold debitor in conta pe analitic 4313=423, cand dai efectiv banii angajatului 423=5311 dupa ce ai retinut din 423 impozit si ce mai trebuie; cand recuperezi banii 5121 = 4313)

900 nu se plateste, l-ai platit deja angajatului, acum trebuie sa-l recuperezi din FNUASS.
900 se trece in declaratie luna urmatoare la litera K, pana devine 0; sau se recupereaza prin cerere.


CM maternal, nu e venit impozabil, scuze.



La mine pe statul de salarii, rubrica unde am FNUASS datorat de angajator,este pe minus.

Vezi postareanilufera, la May 29 2008, 06:05 PM, a spus:

Da, dupa ce se termina concediul postnatal faci cerere pentru suma care iti rezulta din declaratii de recuperat, care trebuie sa fie egala cu ce ai tu in balanta;in prima luna dupa terminarea concediului platesti suma cuvenita FNUASS iar pt ce ai de recuperat faci dosarul pe care ti l-am zis mai sus.



Deci, pentru luna mai , pot sa primesc banii de la sanatate in luna iunie(daca depun dosarul)?
Mersi si scuze de atatea intrebari, dar sunt atatea pareri(cu cine am mai vorbit) ca nu mai stiu ce sa fac.

Aceasta postare a fost editata de 3bf: 29 May 2008 - 06:58 PM




#9 Joy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 15 July 2008 - 12:17 PM

Vezi postareanegocont, la May 29 2008, 05:30 PM, a spus:

Cine ti-a dat sfatul respectiv nu a inteles problema.

In statul de salarii la rubrica FNUASS suma trebuie sa fie pe plus (datoratul din luna) din acesta se scade partea de CM suportata din fond si rezulta datoratul de plata. Reglarea se face prin note contabile.

Exemplu:
Stat FNUASS datoarat 100
CM suportate din fond 1000 (litera N din decl FNUASS anexa 1, la litera L apare tot 100)
De plata 100 - 1000 = -900 (sold debitor in conta pe analitic 4313=423, cand dai efectiv banii angajatului 423=5311 dupa ce ai retinut din 423 impozit si ce mai trebuie; cand recuperezi banii 5121 = 4313)

900 nu se plateste, l-ai platit deja angajatului, acum trebuie sa-l recuperezi din FNUASS.
900 se trece in declaratie luna urmatoare la litera K, pana devine 0; sau se recupereaza prin cerere.


CM maternal, nu e venit impozabil, scuze.

de ce se pune pe 4313? Sau e un analitic distinct la 4313 (contrib unitatii la sanatate) pentru fondul de 0.85%?



#10 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2008 - 12:39 PM

Sunt analitice pe 4313, unu pt sanatate si unu pt 0.85%.
Dragos






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL