Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cladiri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cladiri


142 replies to this topic

#21 zuxy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 February 2008 - 05:28 PM

chiar nimeni nu s-a intalnit cu aceasta situatie? :(

in cazul in care aveti experienta cu astfel de lucruri, dar doriti o compensare pentru serviciul de consultanta, astept sa ma contactati.

va multumesc



#22 Burlacu Anusca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Romania- Botosani

Postat 25 February 2008 - 06:02 PM

Vezi postareazuxy, la Feb 25 2008, 05:28 PM, a spus:

chiar nimeni nu s-a intalnit cu aceasta situatie? :(

in cazul in care aveti experienta cu astfel de lucruri, dar doriti o compensare pentru serviciul de consultanta, astept sa ma contactati.

va multumesc

Fiind platitoare de TVA se vinde cu TVA, deci 100.000+ tva aferent. Poti vinde cu 100.000 , dar va depinde de cine vine in control. Poate interpreta ca vanzarea s-a facut sub pretul pietii si poti intra la evaziune fiscala.
daca 6583 este mai mare decat 7583, diferenta ( valoare 6583-7583) va fi o cheltuiala nedeductibila.




#23 zuxy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 February 2008 - 06:12 AM

in legatura cu TVA-ul, atunci cand se aplica art.141 (2) lit f din Codul fiscal? acolo scrie negru pe alb ca livrarile de constructii, cu exceptia celor noi, sunt scutite de TVA.



#24 annuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 06 March 2008 - 01:08 PM

Vezi postareaiulie012006, la Jan 3 2008, 10:03 PM, a spus:

Se inregistreaza separat terenul si hala, cu sumele prevazute in raportul de evaluare, la care se adauga proportional(vei face tu un calcul cat inseamna fiecare, terenul si hala, din toata suma platita din contractul de vanzare cumparare) chletuileile notariale. Asadar cheltuielile respective le imobilizezi clar.Chiar si taxa de publicitate platita la Agentia de Cadastru o calculezi proportional si o imobilizezi(asta in cazul in care ai platit-o tu si nu vanzatorul).
Restul de lucrari de modernizare le poti prinde pe imobilizari in curs iar la sfarsit cand se termina la inlcuzi in valoarea halei respective.
Daca mai vrei lamuriri te ajut cu mai multe explicatii.
Spor.
buna ziua! aceeasi problema o am si eu si m-am lamurit. Numai ca am de la notariat factura cu chitanta pentru autentificare contr vanz - cumparare cu valoare de 8522.78 (cu chitanta). Cum o inregistrez? Eu stiu ca nu am voie plati la furnizor mai mari de 5.000 ron pe zi.



#25 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 06 March 2008 - 03:00 PM

Probabil ca notarul e persoana fizica, daca ti-a facut chitanta pe toata suma din factura, nu?
Pentru ca, daca e persoana juridica, trebuia sa-si dea seama ca nu poate sa incaseze peste 5000.
irina



#26 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 06 March 2008 - 03:17 PM

Vezi postareairina petcu, la Mar 6 2008, 04:00 PM, a spus:

Probabil ca notarul e persoana fizica, daca ti-a facut chitanta pe toata suma din factura, nu?
Pentru ca, daca e persoana juridica, trebuia sa-si dea seama ca nu poate sa incaseze peste 5000.
Cum se inregistreaza chitanta?Note contabile?!
ddd



#27 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 17 April 2008 - 11:21 AM

cand zici ca e ok cu evidentele mai apare cate ceva!patroana are cladirea in care functioneaza pe societate,avand o valoare mare,impozitul la bugetul local este in jur de 60 mil/an.Dansa vrea sa faca contract de vanzare cumparare intre societate si ea,sa figureze pe pers. fiz.---sa plateasca mai putin impozit
Problema mea este ca ea nu este amortizata integral(are doar vreo doi ani) si nu stiu cum sa contabilizez,cum fac cu tva,la ce valoarea pot s-o vand?Si daca facem contractul si apoi ea vrea sa modernizeze localul...ca sa poate sa puna cheltuielile pe care le face tb sa faca contract de comodat?Merge asa?
Va rog sfatuiti-ma daca puteti cat mai repede,pt ca ea vrea in cateva zile sa rezolve ca apoi pleaca in Italia....si eu nu stiu ce sa fac!?



#28 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 18 April 2008 - 11:47 AM

NU MA AJUTA NIMENI?



#29 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 April 2008 - 01:19 PM

Trebuie calculat daca impozitul pe persoana fizica este mai mic. Se plateste pe suprafata desfasurata, cu un spor daca e mai mare de 150 mp si cu un alt spor daca este a 2-a sau a 3-a proprietate imobiliara a patroanei, daca nu e inchiriata. Iar daca cladirea ramane la persoana juridica va trebui sa faca o reevaluare la fiecare 3 ani.

Cladirea se poate vinde si neamortizata integral.
In ce priveste pretul, acum vreo 2 ani era obligatorie o reevaluare la momentul vanzarii (daca nu se vindea printr-o firma de imobiliare). Acum nu am mai gasit aceasta restrictie dar nici nu cred ca se poate vinde la orice pret vrea patronul. Trebuie sa fie un pret al pietei, totusi. Cred ca scrie pe undeva despre asta. Sau, ca sa nu aveti probleme, vindeti prin firma de imobiliare.

Art.141 (2) f) din Codul fiscal spune ca daca cladirea nu e noua, nu se datoreaza TVA la vanzare.

Dupa vanzare se poate face contract de inchiriere sau contract de comodat.
Anumite cheltuieli revin in sarcina proprietarului, nu a chiriasului.
Investitiile pe care le face firma la o cladire inchiriata, trebuie amortizate pe durata contractului, iar in contract trebuie stabilit ce se intampla cu aceste sume la terminarea contractului.

Astea sunt aprecieri pur personale, eu neavand un astfel de caz. Sa asteptam informatii mai sigure de la cei care sunt mai cunoscatori ai problemei.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#30 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 19 April 2008 - 01:54 PM

Vezi postareanopris, la Apr 18 2008, 02:19 PM, a spus:

Trebuie calculat daca impozitul pe persoana fizica este mai mic. Se plateste pe suprafata desfasurata, cu un spor daca e mai mare de 150 mp si cu un alt spor daca este a 2-a sau a 3-a proprietate imobiliara a patroanei, daca nu e inchiriata. Iar daca cladirea ramane la persoana juridica va trebui sa faca o reevaluare la fiecare 3 ani.

Cladirea se poate vinde si neamortizata integral.
In ce priveste pretul, acum vreo 2 ani era obligatorie o reevaluare la momentul vanzarii (daca nu se vindea printr-o firma de imobiliare). Acum nu am mai gasit aceasta restrictie dar nici nu cred ca se poate vinde la orice pret vrea patronul. Trebuie sa fie un pret al pietei, totusi. Cred ca scrie pe undeva despre asta. Sau, ca sa nu aveti probleme, vindeti prin firma de imobiliare.

Art.141 (2) f) din Codul fiscal spune ca daca cladirea nu e noua, nu se datoreaza TVA la vanzare.

Dupa vanzare se poate face contract de inchiriere sau contract de comodat.
Anumite cheltuieli revin in sarcina proprietarului, nu a chiriasului.
Investitiile pe care le face firma la o cladire inchiriata, trebuie amortizate pe durata contractului, iar in contract trebuie stabilit ce se intampla cu aceste sume la terminarea contractului.

Astea sunt aprecieri pur personale, eu neavand un astfel de caz. Sa asteptam informatii mai sigure de la cei care sunt mai cunoscatori ai problemei.
multumesc mutl pentru informatiile date si pt parerile tale! In legatura cu imp stiu sigur ca are de plata un milion ,doua la pers fiz,,pe cand la pers jur. are 30 mil pe an,pentru ca se calc procentul aprobat de cons local adica 1,5 la valoarea contabila.Nu stiam daca se poate vinde neamortizata integral....cladirea e noua...de prin 2006 si aveam impresia ca nu ai voie sa vinzi sub valoarea ramasa neamortizata.Asa credeam eu!Nu va vinde prin imobiliare pt ca va fi proprietar administratorul adica de pe pers jur pe numele lui!(tot el) S-a inteles?
Deci cladirea e noua...atunci tb sa fac articolul si cu 4427?Ne-am gandit sa facem contract de comodat ca sa nu mai platim impozit pe venitul din chirii!
Va rog frumos daca stie cineva sa ma sfatuiasca,amanunte pe care nu le stiu....alte chichite...spuneti-mi!De luni patronul umbla sa faca aceasta tranzactie si sigur ma va intreba ce sa faca!Iar eu nu prea stiu multe sa-i zic!Am mai zis ca apoi pleaca in Italia si daca am vreo problema , de unde sa-l iau?



#31 RazaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2008 - 01:17 PM

IN 2001 SOCIETATEA A ACHIZITIONAT UN APARTAMENT CU 10000 ron. Amortizare se face pe 30 ani. s-a amortizat 2000 RON pana in 2007.
In 2007 s-a reevaluat la 15000 ron. s-a recalcult amortizare si sa zicem ca in prezent s-a amortizat 3000 ron(nu sumele sunt importante ci modul d calcul al impozitului pe profit si profitului net.).

Am o intrebare, in cazul in care se vinde jumatate din apartamnet catre o tereta persoane cum arat calculare impozitului pe profit. Vanzarea se face la 25000 ron. Sunt firma platitoare de tva, deci suma d plecare e 25000 -TVA

Multumesc anticipat!



#32 RazaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2008 - 07:42 AM

Am o intrebare. In cazul in care vand o cladire in curs de amortizare, sa zicem cumnparata 10000 ron, vanduta 20000 ron si amortizata doar 3000 ron, care este profitul aferent acestei tranzactii?

Multumiri anticipate!

Nu are nimeni un raspuns? PLS

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 November 2008 - 11:51 AM




#33 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 11 June 2008 - 08:54 AM

Consider ca cladirea nu este noua si deci vanzarea este scutita de TVA:
Achizitia : 212=404 10000
Amortizarea : 681=281 3000
Vanzarea : 461=758 20000
si % =212 10000
281 3000
658 7000
Profit impozabil : venituri - cheltuieli = 20000-7000=13000
Impozit : 16%*13000= 2080
Profit net : 13000-2080=10920



#34 RazaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2008 - 09:07 AM

Nu ma poate nime3ni ajuta cu un calcul al profitului pt aceasta problema?

Vezi postareamariana07, la Jun 11 2008, 09:54 AM, a spus:

Consider ca cladirea nu este noua si deci vanzarea este scutita de TVA:
[...]
Multumesc, dar mai am o intrebare, in cazul in care cladirea ar fi re-evaluata de la 10000 la 15000 ar creste si amortizarea de la 3000 la 5000(nu conteaza suma exact ci modalitatea d calcul) in urma re-evaluari si cladirea ar fi vanduta la 20000, modalitatea de calcul d mai sus ar ramane aceeasi, adica :

681=281 : 5000
461=758 :20000

si % = 212 :15000
281 5000
658 10000

Astfel ca profitul Brut va fi 20000-10000= 10000


????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 November 2008 - 11:52 AM




#35 mona_99

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 11 June 2008 - 10:15 AM

Se inreg. dif din reevaluare:
212 = 105 5000
105 = 281 2000
Cand se vinde se trece difer. din reeval. la contul de rezerve
105 = 1065 3000

suma care se include in ven impozabile cf. art. 22 din CF.

art. 22 CF
(5) Reducerea sau anularea oricărui provizion ori a rezervei care a fost anterior dedusă se include în veniturile impozabile, indiferent dacă reducerea sau anularea este datorată modificării destinației provizionului sau a rezervei, distribuirii provizionului sau rezervei către participanți sub orice formă, lichidării, divizării, fuziunii contribuabilului sau oricărui alt motiv. Prevederile prezentului alineat nu se aplică dacă un alt contribuabil preia un provizion sau o rezervă în legătură cu o divizare sau fuziune, reglementările acestui articol aplicându-se în continuare acelui provizion sau rezervă.



#36 RazaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2008 - 10:28 AM

Poti fi un pic mai explicita?


adik calc cam asa?

681=281 : 3000
461=758 : 20000

si % = 212 :15000
281 3000
658 12000

Astfel ca profitul Brut va fi 20000-12000= 8000 ???

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 November 2008 - 11:52 AM




#37 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 June 2008 - 07:16 AM

BUNA
Legat de ce sa discutat mai sus am si eu niste intrebari : Cum se face reevaluarea, trebuie facuta de o firma de evaluare sau un evaluator autorizat? Reevalaurea se poate face oricand sau numai la finele exercitiului financiar?
Va multumesc.

BUNA
Am urmatoarea problema : Firma la care lucrez vinde imobilul casa de locuit unei pers. fizice cu credit ipotecar. Cumparatorul persoana fizica este fiul patronului care va cumpara locuinta cu credit imobiliar creditul este de 100.000 euro iar valoarea avansului este 30.000 euro,cum putem dovedi bancii ca sa platit avansul? Mentionez ca nu avem cei 30.000 euro pentru ai depune in contul vanzatorului pentru avans.
VA MULTUMESC!

Fiind pers fizica pot incasa avansul cu chitanta, dar ce fac cu bai din casierie in 455 nu am atat de mult pot sa-i inregistrez in 542?
Nu a mai avut nimeni un caz similar?
plsssssssss

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 November 2008 - 11:53 AM




#38 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 July 2008 - 09:57 AM

Stati sa vad daca am inteles bine problema. S-a stabilit un pret de vanzare a imobilului de 100.000 de euro. Se poate discuta daca e pretul corect, fiind vorba de fiul patronului. Legea cerea mai demult o evaluare sau o vanzare prin firma de imobiliare. S-a convenit prin contract ca persoana cumparatoare sa dea firmei un avans de 30.000 euro si restul de 70.000 euro sa fie dat in rate. Persoana cumparatoare a facut un imprumut la banca (garantand cu cladirea), si a luat la inceput 30.000 lei pentru plata avansului, urmand ca restul sa-i ia de la banca in rate ca sa-i dea vanzatorului (daca nu s-a stabilit ca banca sa vireze direct vanzatorului). Deci cumparatorul (persoana fizica) a luat avansul de 30.000 euro de la banca. Trebuia sa-i dea vanzatorului si sa primeasca in schimb o chitanta. De ce nu i-a dat? Fara acesti bani si fara acea chitanta nu se poate inregistra in registrul Casa si in contabilitate nimic in ce priveste incasarea avansului.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#39 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 July 2008 - 11:33 AM

Vezi postareamihaelas_78, la Jul 11 2008, 09:49 AM, a spus:

Fiind pers fizica pot incasa avansul cu chitanta, dar ce fac cu bai din casierie in 455 nu am atat de mult pot sa-i inregistrez in 542?
Nu a mai avut nimeni un caz similar?
plsssssssss


In 542 sub 5000 Euro
E mai bine sa ramana in soldul casei, dar la un eventual control trebuie ..... sa-i arati



#40 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 July 2008 - 12:21 PM

Cumparatorul va plati avansul dar ce fac cu bani 30.000 euro , deoarece eu nu voi incasa acesti bani efectiv vor fi doar pe harti si nu am de unde sa-i depun la banca , raman cu ei sold la casa.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL