Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cladiri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


cladiri


142 replies to this topic

#41 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 11 July 2008 - 11:06 PM

Vezi postareamihaelas_78, la Jul 11 2008, 01:21 PM, a spus:

Cumparatorul va plati avansul dar ce fac cu bani 30.000 euro , deoarece eu nu voi incasa acesti bani efectiv vor fi doar pe harti si nu am de unde sa-i depun la banca , raman cu ei sold la casa.

Faci o dispozitie de plata ca sa poti pune in 455 , restul il pui in 542 tot pe baza unei dispozitii de plata si il pui pe patron sa semneze ca a primit banii, pentru ca, daca nu i-ai incasat efectiv, inseamna ca el a luat banii nu?
Si ai grija ca nu poti sa-i dai pe toti 30.000 dintr-odata. Legea 656 modificata permite numai pina la 15000.
Trebuia -normal- ca omul sa-i fi platit prin banca. Asa era corect.
Dar ca intotdeauna si in majoritatea cazurilor, unii patroni "e mai destepti" ca doar stiu numara banii... :frusty: si ne pun pe noi contabilii in niste situatii ca nu mai stim cum sa le "reparam".

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 11 July 2008 - 11:08 PM

irina



#42 spot

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Maramures

Postat 21 July 2008 - 10:00 PM

Buna,am si eu un caz mai special: o hala si birou construite prin 2000-2001,pe baza unui aviz de constructie mai vechi si pe terenul concesionat de la primarie (concesiune nerecunoscuta de noul primar) ,dar si parte pe teren al meu , ca persoana fizica.Am declarat la primarie hala la valoarea 231 pe care am trecut-o apoi in 212 'cladiri', tb sa apara in balanta ca sa-mi calculeze impozit pe cladire. N-am calculat amortizare deloc pt ca n-am pv de receptie, proiect etc, dar mi-a ramas in 212. Anul acesta concesionarea terenului am facut-o pe pers fiz si ca sa pot intabula cladirea am facut vanzare catre pers fiz la o valoare mai mica, restul consider deteriorare neacop de amortizare.Am avut si investitii pe care le-am pastrat in 231 si le voi amortiza dupa ce inchei contract de comodat intre pers fiz si firma.
Intrebare - cladirea e veche ? si vanzarea fara TVA? Cheltuieli ded sau neded.la dif dintre pretul de vz si cel al cladirii(amortizare n-am deloc)?

Va rog o sugestie macar, am rasfoit toate postarile asemanatoare dar nu m-am lamurit!!!




#43 laviasi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 August 2008 - 02:13 PM

Se achizitioneaza un imobil (cu bani obtinuti din credit). Pe linga pretul platit direct furnizorului conf contract, aceasta achizitie genereaza si urmatoarele cheltuieli considerabile:
- comision banca ptr acordarea creditului
- factura onorariu notar
- factura agentie imobiliara
- taxe oficiu cadastru.
Se capitalizeaza aceste cheltuieli si intra in costul de achizie al cladirii, in 212? Sau se pot da pe cheltuiala diminuind astfel impozitul pe profit datorat la moment.
Mentionez ca la aceasta intrebare adresata la "Asistenta contribuabili" la Finante, raspunsul a fost ca NU se includ in costul de achizitie, ca exista conturi speciale ptr aceste servicii, respectiv, 627, 622, 628 si 635 ptr cadastru, si ca este noormal sa le consider simple cheltuieli.
Cele de mai sus intra in " ............si toate cheltuielile DIRECT ATRIBUIBILE, angajate pentru a aduce activul in starea de utilizare prevazuta" din ord 1725 ?



#44 vgv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:arges

Postat 07 August 2008 - 02:22 PM

nu trebuie sa introduceti in valoarea mijlocului fix aceste cheltuieli.
Le-ati facut pentru a achizitiona acest imobil,dar le inregistrati separat,respectiv:
pe cele bancare in ct 627....-comisioane bancare
ch notariale in ct 628,
ch ag imobiliare in ct 628
Nu aveti cum sa cresteti valoarea imobilului cu aceste sume.
Puteati creste valoare imobilului ,daca mai construiati ceva ,daca puneati un acoperis nou la imobil,daca ii puneati timplarie ........
dar sumele de care ati vb dvs,se incadreaza pe cheltuieli in ct aferente.



#45 laviasi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 August 2008 - 09:24 PM

Cind am pus intrebarea, am avut in vedere urmatoarele:

CODUL FISCAL
Amortizarea fiscală

Art. 24. – (1) Cheltuielile aferente achiziționării, producerii, construirii, asamblării, instalării sau îmbunătățirii mijloacelor fixe amortizabile se recuperează din punct de vedere fiscal prin deducerea amortizării potrivit prevederilor prezentului articol.

OMEF 1752/2005

54. - ( 1) ostul de achiziție al bunurilor cuprinde prețul de cumpărare, taxele de import și alte taxe (cu excepția acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autoritățile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare și alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziției bunurilor respective.

Lege nr. 15 (r1) din 24/03/1994

Art. 10. - Prin valoarea de Intrare a mijloacelor fixe se înțelege:
a) valoarea de intrare aferentă fiecărui mijloc fix, reevaluată în conformitate cu prevederile legale;
b) cheltuielile de achiziție pentru mijloacele fixe procurate cu titlu oneros;
c) costul de producție pentru mijloacele fixe construite sau produse de unitatea patrimonială;
d) valoarea actuală pentru mijloacele fixe dobândite cu titlu gratuit, estimată la înscrierea lor în activ pe baza raportului întocmit de experți și cu aprobarea consiliului de administrație al agentului economic, a responsabilului cu gestiunea patrimoniului, în cazul persoanelor juridice fără scop lucrativ, sau a ordonatorului de credite bugetare, în cazul instituțiilor publice;
e) valoarea de aport acceptată de părți pentru mijloacele fixe intrate în patrimoniu cu ocazia asocierii, fuziunii etc., conform statutelor sau contractelor, determinată prin expertiză.



#46 ELVILA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 12 August 2008 - 02:05 PM

Am urmatoarea problema: am reevaluat in decembrie 2007 o cladire amortizata integral. Am citit in codul fiscal ca in acest caz amortizarea nu mai este deductibila fiscal. Din dec 07 pana in iunie 08 nu am amortizat nimic. In luna iulie 2008 aceasta cladire trebuie vanduta. Valoarea de vanzare reprezinta profit?



#47 bestof

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 August 2008 - 05:17 PM

salutare,
stie cineva daca se poate consulta pe internet lista cu pretul minim (valoare de circulatie) care exista la notari si dupa care se calculeaza restul taxelor in cazul vanzarii-cumpararii unui imobil? un link ar fi foarte util; am incercat pe site-urile mf, asociatiei notarilor, agentiei de cadastru... si nimic.
merci



#48 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 August 2008 - 11:52 PM

faci urmatorea nota contabila :

461%
758
4427

contul 758 intra in calcul impozitului pe profit



#49 ELVILA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 13 August 2008 - 08:21 AM

Pai fac si 658=212, de fapt problema era daca impozitez ce am in 105. Si in plus nefiind o cladire noua am posibilitatea sa nu colectez tva.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 November 2008 - 11:54 AM




#50 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 13 August 2008 - 09:42 AM

105 se trece pe rezerve
105-1065

cat despre TVA- ai grija ca daca vinzi fara TVA trebuie sa ajustezi TVA-ul de la intrare si de la toate investitiile facute in cladire, iar daca vinzi cu TVA nu uita sa te inreg. ca optezi sa facturezi vanzarea imobilelor cu TVA.
Atentie ca este posibil in cazul in care facturezi cu TVA si nu faci hartia scrisa ca ai optat sa facturezi cu TVA sa te trezesti la un eventual control ca iti ajusteaza TVA-ul de la cladire.



#51 zdf2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 03 September 2008 - 01:23 PM

buna,
am o rugaminte, ma poate ajuta cineva cu inregistrarile care se fac in cazul vanzarii unei cladiri. multumesc.



#52 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2008 - 04:55 PM

Vezi postareaELVILA, la Aug 13 2008, 09:21 AM, a spus:

Pai fac si 658=212, de fapt problema era daca impozitez ce am in 105. Si in plus nefiind o cladire noua am posibilitatea sa nu colectez tva.
Elvila, sunt cateva puncte neclare.
Reevaluarea s-a facut in dec 2007 (sau imediat dupa 31.12.2007 si s-a inreg rezultatul reevaluarii la 31.12.2007)?->varianta in rosu este cea corecta
Si atunci, valoarea reevaluata, inteleg ca, este mai mare si s-a inreg in C105, astfel, chiar si amortizata complet, cladirea era in functiune?, daca da, se amortiza in continuare plusul reevaluat, iar daca reevaluarea s-a facut strict pentru vanzare, este alt rationament! Ce este in 105 se inchide cu 1065(cum au spus si colegii) si postez pasaj din ordinul 1752"Surplusul din reevaluare inclus in rezerva din reevaluare este capitalizat prin transferul direct in rezerve, atunci cand acest surplus reprezinta un castig realizat. In sensul prezentelor reglementari castigul se considera realizat la scoaterea din evidenta a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare. Cu toate acestea, o parte din castig poate fi realizat pe masura ce activul este folosit de entitate. In acest caz, valoarea rezervei transferate este diferenta dintre amortizarea calculata pe baza valorii contabile reevaluate si valoarea amortizarii calculate pe baza costului initial al activului".
1065 se impoziteaza la momentul modificarii destinatiei rezervei din reevaluare si in cazul in care amortizarea reevaluarii a fost deductibila la calculul imp pe profit, deci daca nu a fost deductibila nu se impoziteaza nici la modificarea destinatiei.
Inca o precizare, daca reevaluarea s-a inreg la 31.12.2007, amortizarea este deductibila, si/sau valoarea ramasa neamortizata, la cedarea mij fix.
dupa ce am recitit imi dau seama ca explicatiile sunt la gramada, s-ar putea sa nu intelegi ce-am vrut sa spun.

Aceasta postare a fost editata de PasareaPhoenix: 04 September 2008 - 05:00 PM




#53 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 17 September 2008 - 07:16 AM

O societate isi construieste o cladire pe terenul apartinand asociatului (deci firma nu este proprietara terenului). Terenul este pus la dispozitia societatii de catre asociat printr-un contract de comodat. Cum este bine sa procedeze pt a-si justifica cheltuielile si a-si inregistra mijlocul fix in contabilitate?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 September 2008 - 12:28 PM




#54 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 23 September 2008 - 02:13 PM

sunt in ceata cu urmatoarea problema :
-precontract achiz cladire de la PJ in aprilie 2008 ( intocmit intre cele doua PJ, fara notar )
-fact avans in mai 2008 ( achitata )
-fact cladire in iulie 2008, cu regularizarea avansului ( achitata partial iulie si aug )
- ctr vanzare cump in sept , legalizat de notar

intrebarea mea este cand ma consider proprietar : in iulie in baza fact sau in sept la emiterea ctr vz- cump???; si cand trebuie declarata cladirea pt impunere ? in aug sau in oct ?
- eu cred ca ar fi corect in oct la 30 zile de la ctr si daca este asa .... cum ramane cu decalajul dintre inregistrarea facturii in iulie si ctr din sept ?

daca v-ati mai lovit de "incalceli de genul asta " , va rog sa-mi spuneti si mie cum sa procedez :thumbup:
daniela



#55 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 September 2008 - 03:21 PM

Vanzarea legala a unei cladiri se face prin contract intre parti, fie si fara notar. Notarul face o autentificare. Precontractul nu e contract. Factura de avans este ceea ce-i spune numele, adica e o plata anterioara vanzarii. In mod normal contractul stabileste data transferului de proprietate. Poate exista o clauza in contract care mentioneaza data vanzarii, fie chiar anterioara datei semnarii. Daca nu exista aceasta data a transferului, atunci se considera data semnarii ca data a transferului de proprietate. In lipsa unui contract, mai ales pentru marfuri, factura acceptata la plata are valoare contractuala partiala. In cazul acesta consider ca data transferului de proprietate este cea prevazuta in contract, iar facturile anterioare acestei date se considera plati in avans. Oricum cred ca fiscul iti cere copie dupa contract si nu dupa factura, dar nu sunt sigur.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#56 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 24 September 2008 - 09:19 AM

-mi-au cerut copie si dupa fact si dupa ctr ( si de aici s-au nascut nedumeririle mele )
-partea mai "ciudata " pt mine este ca in baza fact din iulie ( de vz a cladirii ) eu am inregistrat-o ca si mijloc fix, fara a o da in functiune bineinteles
-deci una peste alta intrarea mij fix este in iulie , cu ctr in sept care imi da dreptul sa o declar in oct


multumesc frumos Nopris :thumbup:
daniela



#57 cosmina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:tg mures

Postat 12 October 2008 - 11:15 PM

Vezi postarealeila, la Sep 17 2008, 08:16 AM, a spus:

O societate isi construieste o cladire pe terenul apartinand asociatului (deci firma nu este proprietara terenului). Terenul este pus la dispozitia societatii de catre asociat printr-un contract de comodat. Cum este bine sa procedeze pt a-si justifica cheltuielile si a-si inregistra mijlocul fix in contabilitate?
nu este contract de comodat ci de superficie care se face la notar (costa mult) si se inregistreaza in cartea funciara



#58 marprestsrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 October 2008 - 10:59 AM

buna ziua tuturor.
am o cladire pe care o vand unei firme. in acelasi timp eu am o datorie fata de firma respectiva. deci, eu ii vand cladirea si nu vreau sa icasez banii ci vreau sa imi scada din datorie. este posibil ?
cum se inregistreaza in contabilitate?
ce inregistrari contabile se fac ? :thumbup:



#59 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2008 - 11:43 AM

Se face compensare, exista un tipizat special, parca "ordin de compensare".
Cauta compensare in forum ca te lamuresti.
Dragos



#60 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2008 - 01:16 PM

Vezi postareamarprestsrl, la Oct 15 2008, 11:59 AM, a spus:

buna ziua tuturor.
am o cladire pe care o vand unei firme. in acelasi timp eu am o datorie fata de firma respectiva. deci, eu ii vand cladirea si nu vreau sa icasez banii ci vreau sa imi scada din datorie. este posibil ?
cum se inregistreaza in contabilitate?
ce inregistrari contabile se fac ? :thumbup:



este esential sa precizezi daca cel ce vinde este persoana fizica sau juridica






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL