Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA vs. II - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA vs. II


41 replies to this topic

#1 kangoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:oradea

Postat 23 June 2008 - 07:53 PM

Doar o intrebare referitor la diferenta dintre PFA si II (intreprindere individuala) : singura diferenta dinrtre acestea ar fi aceea ca Intreprinderea individuala poate angaja personal ce poate presta activitatea pentru care a primit autorizatie (utila intr-o intreprindere/relatie de tip mester-ucenic) spre deosebire de PFA care nu poate angaja decat persoana in alt domeniu si nu acela pentru care a fost autorizata ? Eu cel putin asa am ingeles din OU 44. Mai exista si alta legislatie specifica Inreprinderilor individuale (adica ce se refera NUMAI la II) ?
Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de kangoo: 23 June 2008 - 08:01 PM




#2 ClaudiuG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 June 2008 - 10:08 PM

Vezi postareakangoo, la Jun 23 2008, 08:53 PM, a spus:

Doar o intrebare referitor la diferenta dintre PFA si II (intreprindere individuala) : singura diferenta dinrtre acestea ar fi aceea ca Intreprinderea individuala poate angaja personal ce poate presta activitatea pentru care a primit autorizatie (utila intr-o intreprindere/relatie de tip mester-ucenic) spre deosebire de PFA care nu poate angaja decat persoana in alt domeniu si nu acela pentru care a fost autorizata ? Eu cel putin asa am ingeles din OU 44. Mai exista si alta legislatie specifica Inreprinderilor individuale (adica ce se refera NUMAI la II) ?
Va multumesc.

PFA, din cate stiu, nu poate face nici un fel de angajari, si,da, cam asta ar fi singura diferenta dintre PFA si II. Eu mi-am facut I.I. de o saptamana.




#3 kangoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:oradea

Postat 25 June 2008 - 07:14 PM

Vezi postareaClaudiuG, la Jun 23 2008, 10:08 PM, a spus:

Vezi postareakangoo, la Jun 23 2008, 08:53 PM, a spus:

Doar o intrebare referitor la diferenta dintre PFA si II (intreprindere individuala) : singura diferenta dinrtre acestea ar fi aceea ca Intreprinderea individuala poate angaja personal ce poate presta activitatea pentru care a primit autorizatie (utila intr-o intreprindere/relatie de tip mester-ucenic) spre deosebire de PFA care nu poate angaja decat persoana in alt domeniu si nu acela pentru care a fost autorizata ? Eu cel putin asa am ingeles din OU 44. Mai exista si alta legislatie specifica Inreprinderilor individuale (adica ce se refera NUMAI la II) ?
Va multumesc.

PFA, din cate stiu, nu poate face nici un fel de angajari, si,da, cam asta ar fi singura diferenta dintre PFA si II. Eu mi-am facut I.I. de o saptamana.

Multumesc.



#4 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 10 July 2008 - 07:52 PM

Buna. As dori si eu acea ordonata(lege) care reglementeaza activitatea PFA in privinta salariatilor-daca poate angaja sau nu si ce persoane.
angi_bathory@yahoo.co.uk Multumesc anticipat.



#5 Pamela200

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 September 2008 - 09:29 PM

Salutare tuturor.

Doresc sa ma autorizez in curand ca PFA sau Intreprindere Individuala, nu stiu sigur care dintre ele, avand ca activitate principala consultanta in domeniul IT, fiind absolvent al unei facultati de profil. Doresc sa stiu daca, in cazul in care mai posed o calificare, gen Cadru tehnic cu atributii PSI, pot trece codul CAEN aferent acestei calificari la activitati secundare sau la activitai secundare se trec doar coduri CAEn ce deriva sau sunt din acelasi domeniu cu activitatea principala. Daca sunt posibila autorizarea cu aceste coduri CAEN, diferite ca obiect de activitate, care din cele doua variante de impozitare se pot aplica?

Va multumesc pentru atentie.



#6 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2008 - 11:14 AM

Pfa = Intreprindere individuala (II) cu exceptia ca II poate avea angajati pe cand Pfa-ul nu
Succes



#7 Pamela200

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 October 2008 - 02:11 PM

Stiu acest lucru. Intrebarea mea este legata de autorizarea sau infiintarea de PFA sau II avand mai multe coduri CAEN.

Oricum, multumesc pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 06:49 PM




#8 agamaria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 October 2008 - 10:45 AM

Buna Ziua,

Am o dilema cu care ma confrunt de cateva zile, as dori sa stiu daca esti economist cu diploma binenteles poti sa te inregistrezi ca PFA, daca da pot sa tin contabiliatea la firme sau pentru asta trebuie sa fiu expert contabil sau contabil autorizat?
Multumesc anticipat.



#9 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2008 - 02:36 PM

Ptr. contabili, avocati, medici... se aplica (cate) o lege speciala.
Vezi forumul dedicat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 06:49 PM

Dan



#10 oroles2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 14 October 2008 - 08:27 AM

Vezi postareakristen69, la Oct 1 2008, 12:14 PM, a spus:

Pfa = Intreprindere individuala (II) cu exceptia ca II poate avea angajati pe cand Pfa-ul nu
Succes
Si II nu are personalitate juridica iar PFA poate sa aiba personalitate juridica. Din punctul de vedere al meu PFa ar putea angaja pe cineva cu carte de munca doar daca nu face aceeasi activitate ca si pana acum. Asa arata art. 17 "(1) PFA nu poate angaja cu contract de muncă terţe persoane pentru desfăşurarea activităţii pentru care a fost autorizată şi nici nu va fi considerată un angajat al unor terţe persoane cu care colaborează potrivit art. 16, chiar dacă colaborarea este exclusivă. " Eu consider ca daca esti PFA ai putea sa angajezi cu carte de munca o secretara, o femeie de servici sau un muncitor necalificat. Stie cineva sa imi raspunda la aceasta intrebare daca este corect? In alta ordine de idei II nu se inchide dupa moartea fondatorului, daca mostenitorii solicita asta. Din punctul meu de vedere atat timp cat nu ai personalitate juridica nu te poti numi firma... Esti tot PF care ai voie sa faci afaceri... Cu alte cuvinte tot un drac.

Ca sa vedeti ca ce spun eu e adevarat iar pe forumurile astea au loc tot felul de intoxicari cititi ce este scris la adresa http://www.pfa.wikit...ro/1_154_0.html
Cu alte uvinte la PFA este ca si pana acum. Practic poti avea angajat dar nu in domeniul in care activezi.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 06:50 PM




#11 rbogdan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 October 2008 - 03:16 PM

Parca erau asa:


1. intreprinderea individuala - intreprinderea economica, fara personalitate juridica, organizata de un intreprinzator persoana fizica;

2. intreprindere familiala - intreprinderea economica, fara personalitate juridica, organizata de un intreprinzator persoana fizica impreuna cu familia sa;

3. persoana fizica autorizata - persoana fizica autorizata sa desfasoare orice forma de activitate economica permisa de lege, folosind in principal forta sa de munca;

Intreprinzatorul persoana fizica titular al intreprinderii individuale poate angaja terte persoane cu contract individual de munca, inregistrat la Inspectoratul Teritorial al Muncii.

Intreprinderea familiala nu poate angaja terte persoane cu contract de munca.

Persoana fizica autorizata nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata.

Sursa: http://www.reclama/lege_9/legi-noi/nou...-familiale.html



#12 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 28 October 2008 - 08:57 AM

Vezi postareaDan I., la Oct 13 2008, 04:36 PM, a spus:

Ptr. contabili, avocati, medici... se aplica (cate) o lege speciala.
Vezi forumul dedicat.
te-as ruga Dan sa-mi precizezi care este acel forum dedicat ?

As fi dorit sa-mi fac un PFA cod caen 6920 contabilitate primara . La CECCAR mi-au spus ca daca nu sunt membru CECCAR si daca nu sunt experty contabil( cea ce nu sunt) nu-mi pot face PFA-ul

As dori un raspuns de la tine , multumesc!

Vezi postareaagamaria, la Oct 13 2008, 12:45 PM, a spus:

Buna Ziua,

Am o dilema cu care ma confrunt de cateva zile, as dori sa stiu daca esti economist cu diploma binenteles poti sa te inregistrezi ca PFA, daca da pot sa tin contabiliatea la firme sau pentru asta trebuie sa fiu expert contabil sau contabil autorizat?
Multumesc anticipat.
Te rog sa-mi spui si mie cum ai rezolvat problema , daca ai rezolvat-o ? Aceasi problema o intampin si eu !

multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 05:52 PM
unire 3 mesaje consecutive




#13 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2008 - 12:47 AM

Vezi postareaikki, la Oct 28 2008, 09:57 AM, a spus:

te-as ruga Dan sa-mi precizezi care este acel forum dedicat ?
vezi la:
Forum
Aceste 'meserii' sunt guvernate de legi speciale. Cei de la CECCAR ti-au precizat asta in clar.
Pana una-alta, angajeaza-te.

Have fun!

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 29 October 2008 - 12:48 AM

Dan



#14 mona-mona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 October 2008 - 08:52 AM

dac doriti sa stiti cum poti sa inregistrezi un PFA sau intreprindere familiara cu codul 6920, sunati-ma exista o smecherie sa te inregistrezi si poti tine contabilitate primara fara acceptul CECCAR, asa ca tel este 0745670899 sau e mail petrache.simona@gmail.com



#15 ana2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 February 2009 - 12:31 PM

Doresc sa trec de la PFA la II.

De la PFA imi ramane un stoc de marfa, cum il pot trece pe II (care este Legea care reglementaza transferul) si ce acte se intocmesc?



#16 vmutnean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 23 February 2009 - 06:10 PM

Buna,
am si eu unele nelamuriri.
PF-urile am fost obligate sa optam pana in aprilie in:PFA sau Intreprindere individuala
Am optat pentru intreprindere individuala, deoarece mi s-a spus ca pot angaja.
Asta a fost in decembrie 2008. Acuma cei de la Registrul Comertului spuns ca nu mai am dreptul de angajare (exista un termen?)
Si o alta problema care se bate cap in cap cu angajarea: eu am stabilirea venitului la norma, iar conform codului fiscal art 49(!) nu am dreptul.
Cand mi-am depus hartiile la Finante nu mi-au spus nimic de aceasta contradictie.
Ce sa fac?
VA multumesc !



#17 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 24 February 2009 - 05:19 PM

Daca cei de la Reg. Com. v-au spus asa ceva, ar fi trebuit sa va indice si actul normativ. Nu cred, nu am auzit nimic in acest sens si oricum cu cei de la ITM trebuie sa discutati.
Intradevar, impozitarea pe baza normei de venit nu poate fi aplicata si celor care desfasoara activitati cu angajati, conform CF. Dvs puteti continua activitatea ca II si fara angajati, daca specificul dvs o permite ( exact ca si PFA). Daca faceti angajari, va trebui sa treceti la impozitarea in sistem real. Oricum cei de la finante , nu sunt prea "darnici" cu informatiile, nu va lasati in baza lor.
Faceti un calcul care din variante va convine mai mult, dvs stiind exact ce venituri si cheltuieli aveti in mod real.Nu trebuie sa va sperie f tare acest 16% din venitul net. In acest sistem trebuie sa luati in calcul ca se deduc cheltuielile cu salariatii,...etc vezi OMFP 1040



#18 okram

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 March 2009 - 12:03 AM

Buna tuturor.
Am si eu o intrebare?!?!?!?Vrau sa ma autorizez.M-am gandit la PFA sa Intrepr.Indiv. obiectul de activitate ar fi tamplarie, dulgherie.Nu stiu cum sa procedez, deaorece cel mai simplu ar fi cu PFA, dar atunci cum o sa lucrez(singur nu pot sa fac un acoperis.Cu zilieri?????)???Care este solutia??????De angajat nu stiu daca o sa reusesc cel putin la inceput nu deaorece nu stiu daca o sa am atata de lucru sa vina omuletul in fiecare zi si daca nu am platesc numai la stat???
Cum sa fac??Merci



#19 blu37

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 April 2009 - 07:46 PM

Buna ziua.

M-ar interesa sa stiu cateva lucruri cu privire la diferentele dintre un PFA si un Intreprinzator Individual.
Am citit cateva documente legale, dar nu m-am lamurit cu privire la unele chestiuni:
- daca am dreptul la mai multe obiecte de activitate si daca nr. acestora este limitat. Daca este limitat, la cate anume?
- daca eu sunt deja angajata la o companie, cu carte de munca, dupa ce imi fac un PFA sau II, mai trebuie sa platesc inca odata taxe la pensii/somaj/sanatate? Daca da, ce suma sau ce procent trebuie platit si la ce interval de timp?

Un PFA sau un II are nevoie obligatoriu de un contabil?

Modalitatea de plata a impozitului (in sistem real sau cu plata anticipat) o aleg eu sau mi se impune de catre fisc? Daca este impusa, pe ce criterii se face aceasta obligativitate?

Care modalitate - PFA sau II - imi permite sa folosesc si colaboratori persoane fizice, cu conventie civila?

Am un srl. Ca sa pot avea in acelasi timp si PFA, trebuie sa suspend sau sa lichidez mai intai activitatea srl-ului? Sau este posibil sa pastrez si srl-ul in activitate - dar sa trec o alta persoana ca asociat unic, eu ramanand administrator, si sa am si PFA?

Dintre cele doua forme, PFA sau II - care este mai simplu de organizat? Vreau cat mai putine complicatii - registre, declaratii fiscale, etc.



#20 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 12 April 2009 - 05:11 PM

cateva lucruri cu privire la:
1.diferentele principale intre un PFA si titularul unei II ( termenul de intreprinzator individ.?!!! mai exact intreprinzator, desemneaza altceva conf definitiilor de termeni din OUG 44/2008)
1.1 II poate face angajari cu CIM, conf art 24 OUG 44/2008
1.2 activitatea II poate fi continuata si cu mostenitorii art 27.3 OUG 44/2008
2 aveti dreptul la mai multe obiecte de activitate cu conditia sa indepliniti cerintele obligatorii. In special sa detineti cate o calificare, atestat diploma ...etc pentru fiecare din activitatile cerute. Ex daca prcaticati agent veterinar sa zicem si doriti sa aveti si un magazin cu produse veterinare la care tot dvs sa vindeti, va treb si cursuri de vanzator(lucrator comercial)
3 daca sunteti deja angajat la o companie cu CIM si va constituiti si in PFA sau II singura obligatie este de a plati la sanatate CASS 6,5% din venitul net obtinut din aceasta activitate( trimestrial) si evident si impozitul aferent activitatii. Faptul ca aveti CIM va scuteste impozitul cu 50% daca sunteti la norma de venit
4 nu este obligatoriu sa aveti un contabil, de regula puteti dvs sa va achitati de aceste sarcini, ( fiind vorba de contabilitate in partida simpla vezi OMFP 1040 /2004) daca insa nu reusiti ori doriti sa va fie mai comod, atunci puteti desigur sa apelati la un contabil
5 modalitatea de palta a impozit este reglementata prin art 49 CF. Tot aici gasiti si situatiile in care aveti mai multe activitati.
Criteriul care obliga la un anumit tip de impozitare, este defapt Nomenclatorul activitatilor pentru care MFP stabileste impozitarea pe baza normei de venit. Insa cu noile modificari asupra impozitului forfetar, aproape ca nu mai conteaza...!
6 ambele modalitati va permit colaborarea. vezi art 16 si 24 din OUG 44/2008
7 daca aveti un srl, nu trebuie sa operati nimic pentru a va constitui si in PFA ori II
8 ambele forme presupun aceleasi formalitati
Altele:
1 daca desfasurati activitate cu angajati, obligatoriu sistem real
2 nu puteti fi simultan si PFA si II decat asa cum prevede art 14 OUG 44/2008
3 in cazul II aveti sanse mai mari sa va dezvoltati afacerea
4 in cazul sistem real, cheltuielile cu CASS sunt deductibile integral

Aceasta postare a fost editata de corpus: 12 April 2009 - 05:20 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL