Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bon fiscal casa de marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Bon fiscal casa de marcat

52 replies to this topic

#21 fdalinutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 November 2008 - 08:31 PM

Vezi postareadarla2203, la Nov 26 2008, 05:34 AM, a spus:

Vezi postareamariamarin, la Nov 26 2008, 01:26 PM, a spus:

ORDIN nr. 2374 din 12 decembrie 2007
CAPITOLUL VII: Functiunea conturilor

Contul 411 "Clienti" este un cont de activ.
În debitul contului 411 "Clienti" se înregistreaza:
- valoarea la pret de vânzare a marfurilor, produselor, semifabricatelor etc. livrate, lucrarilor executate si serviciilor prestate, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta (701 la 708, 4427);
- valoarea bunurilor livrate sau serviciilor prestate, evidentiate anterior în contul "Clienti - facturi de întocmit" (418);
- creanta reprezentând ratele aferente leasingului financiar (267);
- dobânda cuvenita locatorului pentru ratele de leasing financiar (766);
- venituri înregistrate în avans sau de realizat, aferente perioadelor sau exercitiilor financiare urmatoare (472);
- valoarea avansurilor facturate clientilor (419, 4427);
- valoarea creantelor reactivate (754);
- valoarea ambalajelor care circula în sistem de restituire, facturate clientilor (419);
- valoarea despagubirilor, amenzilor si penalitatilor datorate de terti (758);
- diferentele favorabile de curs valutar, aferente creantelor în valuta, la închiderea exercitiului financiar (765);
- diferentele favorabile aferente creantelor exprimate în lei, a caror decontare se face în functie de cursul unei valute, la încheierea exercitiului financiar (768);
- rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile aferente exercitiilor financiare anterioare (117).

Contul 531 "Casa" este un cont de activ.
În debitul contului 531 "Casa" se înregistreaza:
- sumele ridicate de la banci (581);
- sumele încasate de la clienti (411);
- sumele încasate reprezentând decontari între entitati afiliate si decontari privind interese de participare (451, 453);
- sumele încasate de la actionari/asociati si din operatii în participatie (455, 458);
- sumele încasate reprezentând aport la capitalul social (456);
- debite încasate de la salariati si debitori diversi (428, 461);
- sumele încasate de la creditori diversi (462);
- sumele încasate reprezentând venituri anticipate (472);
- sumele încasate si necuvenite unitatii (473);
- sumele virate unitatii de catre subunitati (în contabilitatea unitatii) sau subunitatilor, de catre unitate (în contabilitatea subunitatilor) (481, 482);
- sumele restituite în numerar reprezentând avansuri de trezorerie neutilizate (542);
- sumele încasate din servicii prestate, vânzarea marfurilor si alte activitati (704, 707, 708);
- sumele încasate din studii, redevente, locatii de gestiune si chirii (705, 706);
- sumele încasate din despagubiri si alte venituri din exploatare (758);
- diferentele favorabile de curs valutar aferente operatiunilor efectuate în valuta sau disponibilitatilor în valuta la încheierea exercitiului financiar (765).
multumesc mariamarin
eu am o societate care vinde exclusiv cu bonuri fiscale si asa inregistrez 5311=707 si 4427 dar am vazut mai sus ce a postat dl. popa adrian care spunea "Cred ca stiti ca nu se mai face 5311 = % ci 4111 = %
707 (client 707
4427 ocazional) 4427"si am crezut ca sa schimbat ceva si nu sunt eu la curent!multumesc inca o data mariamarin!o zi buna!
sunt nou intrata pe conta si va rog sa-mi expl! am aprox 10000 lei incasari prin casa de marcat,pe luna din care pt aprox 1000 lei emit fact si atasez bon fiscal!1-facturile respective le trec in raportul de casa?k dak le trec in casa ma incarc de 2 ori!2-sau cum fac la notele contabile(eu fac notele cont de mana)? dupa parerea mea nu este bine definit termenul de clienti respectiv contul 4111!i iar in contul de casa 5311 cum trec? am ramas in ceata dupa spusele dl popa! va rog sa-mi rasp!



#22 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 27 November 2008 - 09:08 PM

[quote name='fdalinutza'[/quote]
Citeste mai sus!

%%%




***



#23 fdalinutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 November 2008 - 10:23 AM

k merci!!!
atunci atunci eu trec acei 1000lei la 411....apoi la 5311! dar in raportul fiscal de la sf luni de la casa nu imi apare evidentiat! cum ma justific?....av vb k furniz de case de marcat si el zice k nu se poate asa ceva!! ....cik treb sami schimb softul...!!!deci in raportul de casa acele facturi nu imi mai apar???k practic eu trek numai monetarele....ideea e k pana nu demult dadeam chitanta la fact...si adunam +vanzarile casa.....pana nu a venit garda!!!!...(eu am comertul k amanuntul textile). multumesc pt raspuns!!



#24 aligaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 December 2008 - 09:34 AM

In cazul in care exista un fond de casa stiu ca acesta trebuie introdus la inceperea lucrului cu casa de marcat, printr-un bon de incasare nefiscal. Conform regulii acesti bani trebuie scosi printr-un bon de plata nefiscal, din casa, inainte de a incheia ziua printr-un raport Z. Daca se uita scoaterea acestor bani ( fondul de casa ) din casa de marcat reprezinta o problema ?
Prin ce lege si cum se justifica obligativitatea introducerii in casa de marcat a fondului de casa ( pentru rest ) ?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri !



#25 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 December 2008 - 09:37 AM

s-a abrogat obligativitatea introducerii unui sold de casa
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#26 aligaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 December 2008 - 09:52 AM

1. poti sa-mi dai nr. legii care specifica aceasta abrogare ?
2. asi dori un raspuns si pentru prima problema: faptul ca o suma de bani (fond de casa) introdusi printr-un bon de plata la inceperea programului, nu au fost scosi din casa de marcat. Ce probleme pot apare in acest caz ? Raportul Z nu a golit casa de marcat de acea suma (fond de casa) ?



#27 aligaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 January 2009 - 09:25 AM

Va rog, am nevoie sa stiu in ce lege se specifica faptul ca nu mai este necesara introducerea soldului in casa de marcat.

Multumesc anticipat !



#28 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 January 2009 - 10:12 AM

Lit. e) a alin. (6) al art. 4 a fost abrogată de pct. 2 al art. I din LEGEA nr. 264 din 7 noiembrie 2008 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 767 din 14 noiembrie 2008.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#29 roscatica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 23 April 2009 - 03:53 PM

BUNA
AM MARE NEVOIE DE AJUTOR

AM URMATOAREA PROBLEMA: SEFUL MEU A CUMPARAT DINTR-UN MAGAZIN O CHESTIE CARE COSTA 500 RON DAR AVEA DISCOUNT 50 % SI A PLATIT 250 DE RON. BUNNN IDEEA ESTE CA BONUL FISCAL ESTE PE 500 RON FARA SA FIE MENTIONAT VREUN DISCOUNT. ACUM VREA SA-I SPUN EU UNDE SCRIE CA PE BON TREBUIA SA FIE SUMA EFECTIV INCASATA.


AM CITIT LEGEA CASELOR DE MARCAT DAR NU AM GASIT CEVA ELOCVENT IN SENSUL ASTA. MA POATE AJUTA CINEVA? VA ROG MULT



#30 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2009 - 04:53 PM

Daca seful tau isi pune intrebari de genul asta eu ma intreb cine si unde l-o si facut SEF.
Pune si tu problema invers, daca i se dadea un bon de 250 ar fi platit 500...
Dragos



#31 Lamiitab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 April 2009 - 08:16 PM

conf.Cod Fiscal cu modificari , nu se deduce TVA din bonurile fiscale , decat pentru carburant, pentru celelalte cumparari fiind necesara factura fiscala in care se evidentiaza discountul.Este clar ca nu se poate elibera un bon fiscal pentru o suma care nu s-a incasat.



#32 csergiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 August 2009 - 01:55 PM

Cazul concret e un mini market in care sunt 2 pos-uri (case de marcat).

Unii dintre clienti vor cere factura in baza bonului altii nu .

Ma lamureste si pe mine cineva daca la un magazin se pot face bonuri fiscale
cu discount ?

Si daca da pe baza acelui bon pot elibera o factura cu discount ?

Care ar fi notele tiniand cont ca gestiune e cu amanuntul ?

Multimesc mult.



#33 nelup

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:alexandria

Postat 26 August 2009 - 12:43 PM

nu se admint reduceri comerciale pentru vinzarea catre populatie cash prin casa de marcaj!
np



#34 lauradana29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 18 September 2009 - 02:51 PM

Buna.
Ma intereseaza si pe mine aceasta problema. Imi puteti spune baza legala prin care nu se admit reducerile comerciale pt. persoanele fizice?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 September 2009 - 07:45 AM




#35 Roxy73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 19 September 2009 - 06:46 AM

Daca aveti timp, as vrea sa va intreb si eu cate ceva, voi tine contabilitatea la un service care e pe cale sa se deschida in viitorul apropiat;vor sa vanda si piese cu amanuntul, cu adaos diferit si discount si nu prea stiu de ce am nevoie! De casa de marcat in primul rand, cred. Nu am mai tinut conta la vanzare cu amanuntul; inseamna ca service-ul ar functiona ca si magazin; multumesc si raman indatorata!



#36 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 September 2009 - 11:10 PM

Pt. csergiu :

Citeaza

Ma lamureste si pe mine cineva daca la un magazin se pot face bonuri fiscale
cu discount ?
Da, se pot face. Ex.: cardurile de fidelitate care se acorda cumparatorilor.


Pt. Roxy 73 :

Citeaza

inseamna ca service-ul ar functiona ca si magazin
Nu este asa, vei avea doua activitati diferite : service-ul auto se incadreaza la prestari de servicii, iar vanzarea pieselor auto prin magazin la comert cu amanuntul.

Dana




#37 lauradana29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 24 September 2009 - 09:02 AM

Buna ziua!
Va cer ajutorul intr-o situatie urgenta.
Doresc sa stiu daca este gresit ca in cazul in care se acorda un discount unui client, acesta sa apara doar pe factura , iar pe bonul fiscal emis de casa de marcat sa apara doar produsul cu pretul final fara pozitia de discount de pe factura; adica total factura=total bon.
Din cauza unor incompatibilitati intre programul de gestiune Winmentor si casa de marcat, am intampinat tot felul de erori la listarea discountului pe bonul de casa.
Daca stiti cumva si baza legala cu privire la discount, case de marcat....

Va multumesc anticipat!



#38 mirela felicia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 November 2009 - 08:21 AM

Pe bonul fiscal al casei de marcat este trecut NIF .....(numar de inreg fiscala eliberat de finante) al punctului de lucrusi nu este trecut codul fiscal al firmei mama .Este corect sau trebuie modificat? :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de mirela felicia: 19 November 2009 - 08:25 AM




#39 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2009 - 07:14 PM

da este corect.



#40 Neinhalt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 December 2009 - 12:24 AM

Legea pare destul de clara, daca lucrez cu pers fizice trebuie sa le dau bon fisal. Problema mea este ca trebuie sa fac livrari prin bucuresti si nu am tupeul sa bat bonul in avans, de multe ori nu gasesc clientii si acestia se razgandesc si as ramane cu bonul batut,

M-am gandit sa le dau doar factura si scot eu bonul dupa aia cand ajung la sediu doar ca sa pot inregistra intrarea banilor dar in situatia asta ce fac daca clientii imi cer dovada de plata? Nu stiu cum sa procedez, daca ii pun sa imi vireze bancar banii 80% din ei se razgandesc, pt ca e prea complicat, majoritatea prefera sa plateasca cash la livrare. In concluzie cum procedez?

Mi-am luat teapa cu casa de marcat? trebuia sa-mi iau una mobila? am vorbit cu alte firme si acestea dau chitanta dar nu stiu cat de legal poate sa fie, exista vreo prevedere legala in acest sens? cum pot sa le dau dovada de plata la clienti in conditiile astea?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL