Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie 394 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


declaratie 394

204 replies to this topic

#61 anamanole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 30 January 2008 - 12:59 PM

Stie cineva sa-mi raspunda va rog
Mi-am dat seama ca am depus o declaratie 394 complet aiurea am uitat sa trec facturile emise(nu ma intrebati cum am reusit peformanta) :lostit (13): . ce e de facut ?



#62 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 30 January 2008 - 01:17 PM

Completeaza una noua, (cu totul, si cu furnizori, si cu clienti) nu mai uita nimic; asta noua, se va considera ca o inlocuieste pe prima; Stai linistita, nu esti singura care a patit asa. Esential este sa te duci sa depui alta in loc, ceea de a doua este considerata de la sine rectficativa. Nu e un capat de tzara....errare humanum est, vorba latineasca.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:42 PM




#63 anamanole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 30 January 2008 - 01:31 PM

Multumesc mult Olguta . Ai idee avem un termen anume pentru intocmirea declaratie corecte?

Scuze, am vrut sa scriu declaratiei corecte



#64 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 30 January 2008 - 01:39 PM

Nu e termen. Cunosc pe cineva care ii bagase pe toti la furnizori, nu vazuse mai jos fereastra pentru clienti. Si s-a dus prin septembrie, cand a descoperit, deci peste cca trei luni; am avut si eu o rectificativa, uitasem doi clienti sa ii introduc. Pentru linistea ta e bine cat mai curand, dar nu este un termen fix.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:43 PM




#65 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 01 July 2008 - 05:12 PM

Am urmatoarea situatie: in ian 2008 am depus aferent S2 din 2007 394 cu toate cifrele 0. Am data si stampila pe declaratie. Cei de la Adm Fin nu prelucreaza declaratiile 394 cu 0, astfel incat ea apare ca nedepusa. Drept pentru care, daca m-am dus cu rectificativa, dumnealor mi-au cerut 6.000 ron amenda. Ce ma sfatuiti sa fac?



#66 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 02 July 2008 - 10:50 AM

Eu intr-un caz asemenator am depus la registratura ANAF o notificare prin care am specificat de ce nu s-a depus decl 394,lipsa facturi intrare-iesire cu TVA,adica nu aveam de ce sa depun ,dar ca acumla data de am modificari si o sa depun o rectificativa la d394,dupa care printr-o scrisoare cu recomandare,cu confirmare de primire depun D394,copie dupa notita de la Finante cu nr de la registratura.Eu asa am facut si au preluat-o,am scapat de amenda.Apropo nu trebuie sa rectifici si vreun decont de tva,ca ei cu asta coreleaza D394,cu ce iese din decontul de TVA

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 01:43 PM




#67 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 July 2008 - 10:57 AM

eu am depus d394 cu 0 chiar nu aveam in decl nici codul fiscal al firmei trecut (nu nstiu de ce nu se salvase),cand am depus-o nu s-a verificat nimic decat mi s-a pus stampila si atat.apoi am primit notificare sa ma duc la ei,am fost si mi-a prelucrat d394 asa cum era corecta cu sumele corecte.asta la ilfov.



#68 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 July 2008 - 11:53 AM

Vezi postareaandreea, la Jul 1 2008, 05:12 PM, a spus:

in ian 2008 am depus aferent S2 din 2007 394 cu toate cifrele 0. Am data si stampila pe declaratie. Cei de la Adm Fin nu prelucreaza declaratiile 394 cu 0, astfel incat ea apare ca nedepusa. Drept pentru care, daca m-am dus cu rectificativa, dumnealor mi-au cerut 6.000 ron amenda. Ce ma sfatuiti sa fac?
"Declaratia se depune la organul fiscal competent pana in data de 25 inclusiv a lunii urmatoare incheierii semestrului de raportare si numai daca in semestrul de raportare au fost realizate operatiuni de natura celor care fac obiectul obligatiei de declarare." Am citat din OMFP nr. 702/ 14.05.2007. Deci nu se depune nici o declaratie 394 daca nu ai facturi cu TVA de la/catre platitori de TVA. Ca sa se stie ca nu ai nimic de declarat si sa nu se interpreteze ca ai uitat sa depui este bine sa faci cum a zis "iuli73", adica sa depui la registratura o explicatie scrisa a nedepunerii D394. Eviti astfel drumuri, explicatii, anulari de amenzi. In caz ca s-a constatat o erore la ce s-a transmis se retransmite integral D394 corectata asa ca sa nu o mai numim rectificativa ci refacuta. Daca s-a dat amenda pentru nedepunere, trebuie explicat inspectoarei ca nu era cazul, justificat cu prima declaratie sau cu balantele de verificare de la semestru.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#69 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 02 July 2008 - 12:27 PM

Vezi postareaiuli73, la Jul 2 2008, 08:50 AM, a spus:

Eu intr-un caz asemenator am depus la registratura ANAF o notificare prin care am specificat de ce nu s-a depus decl 394,lipsa facturi intrare-iesire cu TVA,adica nu aveam de ce sa depun ,dar ca acumla data de am modificari si o sa depun o rectificativa la d394,dupa care printr-o scrisoare cu recomandare,cu confirmare de primire depun D394,copie dupa notita de la Finante cu nr de la registratura.Eu asa am facut si au preluat-o,am scapat de amenda.

Nu, nu am de rectificat decontul de TVA. Sa inteleg ca ati depus la ANAF = la ministerul de finante notificarea, dupa care ati depus copie dupa notificarea cu nr de la registratura MFINANTE si declaratia refacuta + discheta prin posta?

Scuze, sunt ametita. da, ma duc la administratie cu notificare si sper sa scap de amenda :)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:23 AM




#70 dana2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 11 July 2008 - 12:52 PM

daca o firma( inreg in scopuri de TVA) are primite numai facturi scutite de TVA in 6 luni si nu a emis nici o factura declaratia 394 se completeaza cu 0?
multumesc



#71 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 July 2008 - 01:36 PM

Nu se face declaratie 394 (nici nu se accepta cu 0), dar ca sa nu se creada ca ati uitat sa depuneti si sa riscati o amenda (cum s-a intamplat), faceti o declaratie scrisa ca firma ... nu a avut facturi cu TVA (nici de achizitii, nici de livrari) si ca urmare nu a depus Declaratia 394 pentru perioada... Dati-o la registratura administratiei fiscale si cereti un numar de inregistrare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2008 - 02:30 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#72 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 July 2008 - 07:52 PM

nu vad rostul declaratiei 394... poate cineva sa ma lamureasca, din curiozitate, nu de alta... pentru ce s-a mai facut si declaratia asta? ca pentru controlul facturilor emise e prea putin(nefiind specificate facturile la care se refera operatiunile), pentru controlul operatiunilor cu TVA pe ansamblu - sunt cerute doar facturile, pe cand se deduce TVA si de pe bon fiscal pt. carburanti(de ex.), deci... nu gasesc alt motiv... (sunt prea obosita? :frusty: :biggrin: )
astept parerile voastre.
Bea



#73 luminita_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 July 2008 - 08:36 PM

Pentru verificare incrucishata !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 10:59 AM




#74 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 14 July 2008 - 08:58 PM

Imi puteti spune daca in D 394 intra bonurile emise de casa de marcat a firmei?
Multumesc



#75 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 14 July 2008 - 09:18 PM

Potrivit formularului 394 se declară următoarele:
 operațiunile impozabile cu cota de 9% sau 19%, realizate pe teritoriul național, cu alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, pentru care au fost emise facturi, inclusiv facturile emise pentru avansuri;
 operațiunile cu TVA nedeductibil;
 operațiunile înscrise în facturile care au fost emise pentru vânzările cu amănuntul, vânzări care se înregistrează în contabilitate pe baza raportului zilnic.

Nu se declară următoarele :
 livrările/achizițiile pentru care s-a emis bon fiscal dar nu s-a emis factura;
 operațiunile cu persoane neînregistrate în scopuri de TVA în România;
 operațiunile înscrise în facturile emise prin autofacturare;
 operațiunile pentru care se aplică taxarea inversă.



#76 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 July 2008 - 06:06 PM

Adica esti obligat pentru raportul zilnic sa emiti factura la sfrsitul zilei?, pentru vanzari cu amanuntul?
Dar cine este cumparatorul, persoane fizice neinregistrate in scopuri de tva.atunci cum completez cui la beneficiar?
Sau poate se refera la facturile emise pentru vanzari cu amanuntul cu beneficiari persoane juridice.
Noi pentru bonuri fiscale emise persoanelor fizice nu mai facem factura, ma inregistrez cu tva -ul de pe bonurile fiscale.
Cred ca sunt un pic in ceata

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 July 2008 - 12:11 AM




#77 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 July 2008 - 07:00 PM

Vezi postareadoiny, la Jul 14 2008, 09:58 PM, a spus:

Imi puteti spune daca in D 394 intra bonurile emise de casa de marcat a firmei?
In Declaratia 394 se declara toate facturile din semestru, de la si catre partenerii de afaceri care sunt inregistrati in scopuri de TVA in Romania, pentru operatiuni impozabile in Romania si taxabile cu cotele de 19% si 9%. Bonurile fiscale emise de casa de marcat nu se declara. Din totalul facturilor elimini autofacturile, facturile emise si primite care nu au prefixul RO la codul de inregistrare (catre/de la neplatitorii de TVA), facturile care au inscrise mentiunea de „taxare inversa” precum si facturile de livrari/achizitii externe.



#78 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 July 2008 - 07:39 PM

Multumesc mult , nu stiam ce e cu operațiunile înscrise în facturile care au fost emise pentru vânzările cu amănuntul, vânzări care se înregistrează în contabilitate pe baza raportului zilnic.

Cred ca sunt facturi emise la cerere

Merci mult

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 July 2008 - 12:11 AM




#79 anelise

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 17 July 2008 - 11:17 AM

Am si eu o nelamurire. am emise facturi catre firme care au devenit platitoare de TVA in cursul semestrului I. In declaratie trebuie sa trec doar facturile emise de la data la care au devenit platitoare de TVA sau toate facturile emise de la inceputul anului pentru firmele respective?



#80 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 17 July 2008 - 11:22 AM

doar cele emise avand statut de platitor de TVA.
Bea






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL