Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie 394 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


declaratie 394

204 replies to this topic

#121 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 28 January 2009 - 08:15 PM

Poti face o declaratie rectificativa. Nu e nici o problema.



#122 mihacris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 January 2009 - 09:52 PM

Buna seara,
am primit de la Finante o lista cu clientii anului 2007 si semestrului I 2008, la care s-au facut livrari de bunuri.
Acea lista era facuta pe baza declaratiilor 394 depuse de mine si de respectivii clienti si in care apareau diferente majore a bazei de impozitare si a cotei de TVA.
Mai exact, rezulta ca eu sau clientii nu si-au inregistrat unele facturi.Nu cred foarte tare acest lucru , pentru ca sunt sume f.f mari.Am reusit doar sa-mi centralizez toate facturile , din nou , luand toate dosarele la mana. La prima vedere am gasit diferente f.f. mici de 1-2 ron . Nu stiu cum sa fac sa rezolv aceasta situatie cat mai bine si cat mai comod.Lista cuprinde vreo 60 de clienti .Asta ar insemna sa -i sun pe toti si sa fac un punctaj si cred ca ar dura o vesnicie.
Cei de la Finante mi-au pus in vedere ca doar m-au atentionat deocamdata, urmand ca eu sa verific si eventual sa fac rectificativa.
A mai primit cineva asa ceva?Exista vreo solutie mai simpla ?
Ce urmeaza , stie cineva?


Multumesc f.f. mult




#123 Ireth

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2009 - 11:16 AM

Eu listez decl. 394 din programul de contabilitate si ma pot verifica cu jurnalele si cu fisele de cont.
Daca bate cu 4426 si 4427 inseamna ca e ok.
De cele mai multe ori, la mine apar probleme din cauza ca nu am pus la facturi vreo optiune de TVA sau baza. Si, daca aceste optiuni nu exista, programul nu le trece in jurnal, si nici in 394.
Poate e aceeasi problema?
Cei mai multi traiesc zile, putini traiesc viata.



#124 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 29 January 2009 - 11:23 AM

Vezi postareamihacris, la Jan 28 2009, 10:52 PM, a spus:

Buna seara,
am primit de la Finante o lista cu clientii anului 2007 si semestrului I 2008, la care s-au facut livrari de bunuri.
ai primit lista doar pt clienti? De furnizori nu s-au legat?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 January 2009 - 10:34 AM




#125 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2009 - 02:05 PM

Ce i-a apucat ? Eu am intrebat saptamâna trecuta si mi-au spus ca, deocamdata, nu fac astfel de verificari pentru D394 deoarece este mult prea complicat. La D390 se verifica mai demult si am avut bataie de cap pentru ca ei vor ca sumele sa coincida la nivel de leu cu cele declarate prin D300 si asta intro lume reala nu prea este posibil datorita rotunjirilor. Asa ca am depus rectificative la greu.
Revenind la D394, si eu listez din programul de contabilitate si, in general, merge. Apar probleme atunci când codul unic de inregistrare nu este scris corect in fisierul de terti sau când nu se bifeaza corect optiunile privind baza si TVA-ul la culegerea datelor.
Din pacate, am avut si surpriza ca renumitul program nu a preluat codul unic si a trebuit sa sterg clientul/furnizorul si sa il scriu din nou. De-ale programelor conta ...



#126 mihacris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 January 2009 - 10:06 PM

Vezi postareaangelamama70, la Jan 29 2009, 11:23 AM, a spus:

ai primit lista doar pt clienti? De furnizori nu s-au legat?

Da, numai pentru clienti.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 January 2009 - 10:36 AM




#127 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 30 January 2009 - 08:50 PM

pai si cum iese ca ai declarat mai mult sau mai putin in D394? Ori clientii tai au declarat eronat, ori tu, altfel nu exista o alta solutie. :frusty:



#128 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 04 February 2009 - 11:34 AM

Salut,
Tocmai ce am primit un telefon de la Finante prin care imi aducea la cunostinta ca am depasit termenul de depunere a declaratiei 394 si ca, daca nu o fac zileel astea risc 12milioane amenda!
Eu sunt PFA din aprilie 2007 (pe organizare de evenimente) si n-am mai depus niciodata aceasta declaratie, nestiind de existenta si obligativitatea ei!
Cine are mai multe detalii? Cand se depune acesta declaratie, de catre cine, in ce scop?



#129 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 11:54 AM

PLATITORII DE TVA O DEPUN SEMESTRIAL. SUNTETI PLATITOR DE TVA?



#130 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 04 February 2009 - 11:59 AM

Da, insa nu am depus-o niciodata! Chiar n-am stiut :((



#131 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 12:21 PM

TREBUIA SA O DEPUNETI PANA LA DATELE DE 25 IULIE SI 25 IANUARIE ALE FIECARUI AN PT. SEMESTRUL ANTERIOR. DECONTURILE DE TVA LE-ATI DEPUS (TRIMESTRIAL)?



#132 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 04 February 2009 - 12:50 PM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Feb 4 2009, 01:21 PM, a spus:

TREBUIA SA O DEPUNETI PANA LA DATELE DE 25 IULIE SI 25 IANUARIE ALE FIECARUI AN PT. SEMESTRUL ANTERIOR. DECONTURILE DE TVA LE-ATI DEPUS (TRIMESTRIAL)?
Am depus intotdeauna la timp si decontul de TVA si celelalte declaratii!
Chiar acum am sunat la asistenta contribuabili si era mirata si femeia de acolo ca nu am primit nicio notificare de la ei in tot acest timp si ca inspectoarea de strada nu mi-a spus decat acum de aceasta declaratie. E adevarat, in principal vina este a mea ca nu m-am documentat, insa eram sigur ca nu mai trebuie nicio declaratie depusa.
Nu am decat sa ma uit in registrul de cumparari si cel de vanzari si sa iau sumele de acolo si sa le inserez in 394 incepand cu anul 2007...pfff... :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 04 February 2009 - 12:55 PM




#133 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 12:56 PM

PAI NU NUMAI SUMELE, CI SI FURNIZORUL-CLIENTUL SI CIF-UL, IMPREUNA CU VALOAREA FACTURILOR. ADICA LE FACI DIN NOU. DACA LE AI FACUTE INTR-UN PROGRAM-EX SAGA SAU PCONT, ATUNCI AI SCAPAT DE MUNCA...

Daca ai vreo intrebare despre cum sa faci declaratia ma poti contacta pe mail contabilitate_pfa@yahoo.com! Sa ne zici si noua daca ai scapat de amenda!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2009 - 10:30 PM




#134 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 04 February 2009 - 01:39 PM

:biggrin:
Merci! Revin cu info...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2009 - 10:30 PM




#135 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 04 February 2009 - 05:49 PM

Vezi postareaLyvyoo, la Feb 4 2009, 12:34 PM, a spus:

Salut,
Tocmai ce am primit un telefon de la Finante prin care imi aducea la cunostinta ca am depasit termenul de depunere a declaratiei 394 si ca, daca nu o fac zileel astea risc 12milioane amenda!
Nu vreau sa te sperii, dar amenda este de 12.000 lei se pare:

texte extrase din Codul de procedura fiscala Art 219
" h) cu amendă de la 12.000 lei la 14.000 lei, în cazul săvârșirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. b1). "
" b1) nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declarațiilor recapitulative reglementate la titlul VI din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare; "

Eu cred ca aceasta declaratie este una recapitulativa... dar...poti sa scapi doar cu avertisment fara sa platesti amenda, daca este pentru prima oara cand se intampla sa omiti ceva.
Daca vrei sa studiezi declaratia uita-te pe Ordin ANAF 702/2007



#136 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 04 February 2009 - 06:56 PM

Vezi postareaileanab, la Feb 4 2009, 05:49 PM, a spus:

Eu cred ca aceasta declaratie este una recapitulativa... dar...poti sa scapi doar cu avertisment fara sa platesti amenda, daca este pentru prima oara cand se intampla sa omiti ceva.
Daca vrei sa studiezi declaratia uita-te pe Ordin ANAF 702/2007
nu este recapitulativa ci se incadreaza la art 219, alin 1, litera b (exemplu decl 394_caci despre aceasta e vorba):

" b) neindeplinirea la termen a obligatiilor de DECLARARE prevazute de lege A BUNURILOR SI VENITURILOR IMPOZABILE sau, dupa caz, a impozitelor, taxelor, contributiilor si altor sume"

articolul la care faci referire este pentru declaratia recapitulativa 392 (reglementate de titlul VI di CF)

Parerea mea este ca va scapa doar cu un avertisment. In situatia in care nu se va putea altfel, ITI RECOMAND EXPRES sa invoci art.221, alin.5 din Codul de Procedura Fiscala, care spune:

"(5) in cazul aplicarii sanctiunii amenzii potrivit art. 219 si 220, contribuabilul are posibilitatea achitarii in TERMEN DE 48 DE ORE, A 1/2 DIN MINIMUL AMENZII PREVAZUTE IN PREZENTUL COD, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in PV de constatare"

in concluzie, poti scapa numai cu 250 lei (in cazul in care nu exista abateri grave si repetate, evident)
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#137 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 04 February 2009 - 08:16 PM

Merci de incurajari... :frusty:
Dar ei nu aveau nicio obligatie sa trimita notificari in toata aceasta perioada?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2009 - 10:31 PM




#138 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 05 February 2009 - 12:50 AM

conform procedurii de gestionare a acestei declaratii (anexa 3 din OMFP 702/2007) , ei sunt obligati sa notifice astfel:
3.3. Pentru persoanele impozabile prevăzute la pct. 3.2 se emit:
a) notificări pentru nedepunerea declarației;
b) notificări pentru corectarea declarației.
3.4. Notificările prevăzute la pct. 3.3 se emit până cel târziu la data de 15 a lunii următoare termenului legal de depunere a declarației
informative.

Teoretic, daca nu esti notificata in termenul legal, atunci trebuie sa te autosesizezi (in caz ca stii legea).
Repet, in acest caz singura pretentie viabila si posibila este sa "negociezi" cu ei un avertisment pentru prima abatere.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#139 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 05 February 2009 - 05:44 AM

Vezi postarearobertantal, la Feb 5 2009, 01:50 AM, a spus:

Teoretic, daca nu esti notificata

Merci mult de tot pentru detalii. Sper sa le fie folositoare si altor "uituci"... :biggrin:

P.S. "Notificat"!!!!



#140 magda2003

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 February 2009 - 10:39 AM

Vezi postareaLyvyoo, la Feb 4 2009, 01:34 PM, a spus:

Salut,
Tocmai ce am primit un telefon de la Finante prin care imi aducea la cunostinta ca am depasit termenul de depunere a declaratiei 394 si ca, daca nu o fac zileel astea risc 12milioane amenda!
Eu sunt PFA din aprilie 2007 (pe organizare de evenimente) si n-am mai depus niciodata aceasta declaratie, nestiind de existenta si obligativitatea ei!
Cine are mai multe detalii? Cand se depune acesta declaratie, de catre cine, in ce scop?

Incepand cu data de 1 ianuarie 2007, persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania conform art. 153 din Codul fiscal sunt obligate sa declare toate livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitiile de bunuri si servicii realizate, pe teritoriul Romaniei, catre/de la alte persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania."
Se completeaza cu facturile emise/primite, cumulate pe codurile de inregistrare in scopuri de TVA ale partenerilor de tranzactii.
Deci, daca nu esti platitor de Tva nu se aplica.
Bafta!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL