Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deduceri chelt. contract comodat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deduceri chelt. contract comodat


22 replies to this topic

#1 alia_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 12 February 2008 - 06:34 PM

Va rog sa-mi spuneti cum se inregistreaza cheltuielile cu intretinerea lunara in contabilitatea unei firme, in cazul in care, dintr-un apartament de 2 camere, una a fost cedata, prin contract de comodat, acestei firme?
Si pe ce suma (avand in vedere ca administratorul emite chitanta de intretinere pe suma aferenta intregului apartament)?

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 August 2009 - 12:25 PM




#2 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 18 February 2008 - 05:51 PM

Cotractul de comodat inseamna cedarea folosintei asupra unui bun , fara a cere ceva in schimb! Insa cheltuielile de intretinere se suporta de cel care uziteaza de bunul respectiv (este beneficiarul uzufructului rezultat de utilizarea bunului)!

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 18 February 2008 - 05:57 PM




#3 Silvia P.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 July 2008 - 09:41 PM

Buna ziua,

Sunt asociata impreuna cu alta persoana la un SRL, am incheiat pentru sediul social un contract de comodat pentru un apartament si as dori sa stiu daca (si cum) se pot deduce facturile la utilitatile pentru apartamentul respectiv (gaz, curent, etc) chiar daca ele sunt emise pe numele proprietarului (persoana fizica).
Am vazut raspunsuri diferite pe acest forum si nu m-am lamurit.

Va multumesc!



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2008 - 02:13 AM

:cool: pe mine nu m-ai convins ca raspunsurile date pe forum nu te-au lamurit...poate ca nu ti-au convenit, dar asta e alta poveste.
In baza unui contract de comodat nu poti deduce cheltuieli si tva. Daca, insa, firma incheie contracte cu furnizorii de utilitati aceste cheltuieli se pot deduce. Ideea de baza ar fi ca in documentele justificative sa fie inscrise datele societatii.
Madalina



#5 Silvia P.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 July 2008 - 10:04 AM

Nu ma refeream la TVA, stiu ca nu e cazul, ci la impozitul pe profit.
Am adresat aceasta intrebare deoarece in Codul Fiscal, art. 21-3-m se precizeaza urmatoarele:
"cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii aferente unui sediu aflat in locuinta proprietate personala
a unei persoane fizice, folosita si in scop personal, deductibile in limita corespunzatoare suprafetelor puse
la dispozitia societatii in baza contractelor incheiate intre parti, in acest scop
"
deci baza legala ar fi contractul incheiat intre parti, la o prima vedere.
Pe forum, la cautare, pentru link-ul urmator
http://www.conta.ro/...opic=1182&st=60
am vazut ca unii au putut efectua aceasta operatie; de exemplu lylya a spus "Am avut si eu un caz asemanator. O s.c. isi desfasura activitatea in imobilul unei pers. fizice, folosind doar o parte din numarul de camere al casei respective. Pe baza contractului incheiat intre s.c. si p.f., contract care a fost inregistrat la adm. fin. pt. ca se platea si chirie pentru folosinta, am dedus toate ch. cu utilitatile. Am intrebat la vremea respectiva la adm. fin. si mi-au spus ca este ok, dar, este adevarat, nu am avut un raspuns oficial din partea lor. Totusi nu vad care ar fi problema. In cazul nostru, din pacate, desi am dorit sa trecem pe numele s.c. toate contractele de utilitati, nu am putut pentru ca nu a fost de acord proprietarul pers. fizica. Si in felul asta nu ne-am putut deduce tva-ul. Iar utilitatile le plateam raportat la numarul de camere folosit de societate, conform contract incheiat. ".
La http://www.conta.ro/...?showtopic=2947 exista un reply "Eu pe baza unei dispozitii de plata platesc proprietarului cheltuielile si atasez dispozitia+factura de utilitati in contabilitate, dar nu deduc TVA, de ex : 605=401.".
La http://www.conta.ro/...showtopic=24610 e un raspuns ambiguu, nu am vazut precizat daca trebuie facturat pe persoana juridica.

Pentru Madalinab, nu era cazul de ironii de genul ":cool: pe mine nu m-ai convins ca raspunsurile date pe forum nu te-au lamurit...poate ca nu ti-au convenit, dar asta e alta poveste". Imi dau seama ce inseamna administrarea unui forum si ca este neplacut sa raspunzi de n ori la aceeasi intrebare, dar nu ne pune pe toti in aceeasi oala (unii mai si cauta inainte de a posta). Nu am cunostinte in acest domeniu, contabila mea mi-a cerut aceste facturi si mie mi s-a parut "suspect", la cautari pe Internet am vazut ba ca se poate, ba nu. Am pretentia ca am adresat intrebarea mea pe un forum de profesionisti si asteptam un raspuns pe masura.

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 March 2009 - 06:24 PM
citare mesaj anterior




#6 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 22 July 2008 - 05:52 PM

Buna ziua,
Am cautat si eu pe forum, dar nu m-am lamurit daca cheltuielile pentru utilitati (deductibile proportional cu spatiul luat in comodat) se inegistreaza in contabilitate in luna in care sunt emise documentele(ex.:factura de gaz, electricitate... sau chitanta de la asociatia de bloc), luna in care se si platesc atat de cel ce da in comodat cat si de firma acestuia in cota parte... sau cum procedati?
Intreb acest lucru intrucat consumurile se refera atat la luna anteriora emiterii, cat si la cea in care au fost emise facturile, iar in cazul taxelor la bloc doar la luna anterioara.
Va multumesc !



#7 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 17 August 2008 - 01:49 PM

Am o situatie bizara, am contract de comodat pentru o camera , a unui sediu dintr-un imobil, dar in contract spune ca societatea se obliga sa suporte toate cheltuielile imobilului. Specific ca e Micro.
Cf codului Fiscal, are dreptul sa deduca, proportional cu consumul pentru o camera, dar si contractul e important. Daca deduc totul nu influenteaza impozitul ca e impozitata la venituri. Totusi e o dilema.....,



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2008 - 01:42 PM

mai, dragilor :biggrin:

am intors pe toate fetele acest tip de contract si chiar eu am explicat de cateva ori ca un ctr. de comodat este un contract de INCHIRIERE GRATUIT, dar este un ctr de inchiriere totusi !! dreptul de folosinta este cedat gratuit si asta e sg. dif. majora fata de un ctr. de inchiriere cu plata, clasic. fiind gratuit, nu se inreg. la adm. fin pt. ca nu genereaza venituri proprietarului de spatiu.

acum, chelt. cu utilitatile aferente spatiului inchiriat gratuit sunt chelt. ale firmei care foloseste spatiul respectiv, ele sunt efectuate in scopul obtinerii de venituri in cadrul firmei si nu vad de ce nu ar fi deductibile, cf. codului fiscal. nu putem deduce tva-ul la ele, dar ele pot fi decontate si metoda de a face asta tocmai a reamintit-o Silvia P. prin citatele date din mesaje anterioare gasite.

rezum oper. in cazul in care fact. sunt pe numele proprietarului :
1. se intocmeste decont de chelt. in care se includ fact. de lumina, internet, telefon.../chit de la asoc. de prop. pt intretinere, FARA TVA, atasand copii dupa facturile resp, chit asoc. de prop., ...
2. se platesc proprietarului aceste chelt. pe baza de DPC, o data pe luna sau ori de cate ori apar aceste chelt, dupa cum s-a convenit fie prin ctr de comodat fie verbal intre parti, pt. platitorii de imp. pe profit e bine sa nu treaca dintr-un trim in altul ca sa nu influienteze impozitul pe profit, chiar daca ar fi mai mare acest impoz. prin neinreg. unei chelt afer. trim. expirat, am intalnit controale care totusi au comentat la acest aspect, desi imp. calc si virat a fost mai mare ... insa e vb de inreg docum in per. la care se refera si asta e oblig. prin legea contabilitatii - aici au dreptate ...
3. se inreg in conta. 605 = 401 si 401 = 5311

daca vi le platiti singuri in numele proprietarului si la conta parvin aceste plati in timp util, atunci vi le puteti deconta pa baza fact si a doc. de plata chiar in ziua platii.

personal, imi parvin aceste docum. cel mult o data pe luna, eu folosesc decontul de chelt lunar, cu dpc ... sau la 2 luni, cum mi le dau si ei .. ultima oara unii mi-au adus fact pe 2 luni, cu plati rasfirate pe 2 luni, le-am facut un singur decont comun si gata :frusty:

dragilor, zau s-a discutat mult despre asta, madalina are dreptate ... nu va suparati pe ea :frusty: , chiar si din mesajele existente deja pe forum va puteti face o parere - asa contradictorii cum ziceti ca sunt ele.

Silvia :biggrin: , ai o contabila buna, tine de ea :thumbup:

sa aveti o zi buna.



#9 Silvia P.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 August 2008 - 04:29 PM

@Otilia: Multumesc frumos pentru raspunsul detaliat! O zi buna si tie!



#10 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 February 2009 - 07:27 PM

Buna seara



Va rog mult daca cineva s-a intalnit cu situatia urmatoare, sau stie sa ma lamureasca si pe mine.
Va dau detalii :
Societatea are un contract de comodat si in momentul de fata face demersuri pentru racordarea la reteaua de gaze naturale si energie electrica.
Cum trebuie inregistrate acestea daca soc in viitorul apropiat va avea de gand sa cumpere acest spatiu. In momentul de fata se lucreaza inca la documentatia necesara cumpararii. Inca ceva avizul de racordarea la curentul electric a iesit pe denumirea firmei dar la gaze naturale au spus ca , respectivul contract de comodat nu are valabilitate in acest caz .
De asemenea am avut o discutie cu persoane din cadrul ministerului de finante si mi-au sugerat sa schimb contractul de comodat pe unul de inchiriere si apoi sa se faca investitii.



#11 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 04 February 2009 - 07:44 PM

din experienta iti spun.

Intai de toate, in contractul de comodat, trebuie sa fie inserata o clauza prin care, societatea se obliga sa suporte toate cheltuielile cu racordarea etc, pana la finalizarea lucrarilor cand va deveni titulara contractelor cu furnizorii mai sus mentionati. Pana in acel moment, societatea nu poate deduce tva-ul aferent lucrarii. Din momentul finalizarii, va deduce pe langa cheltuieli si tva-ul aferent facturilor emise catre ea. In contabilitate, iti recomand articolul contabil 471=5311(5121) pe tipuri de cheltuieli, pana la finalizare. In acest fel, este evidenta intentia societatii de a nu-si deduce cheltuieli in plus pentru a diminua un evntual profit. la finalizare, pe seama unei situatii de lucrari, suma din 471 se va deconta pe cheltuieli, reprezentand astfel investitia proprie care va fie recuperata pe seama amortizarii mijloacelor fixe (vezi incadrarea in nomenclatorul mf)

p.s. finantele recomanda contractul de inchiriere pentru a obtine bani la buget din impozitul pe chirii, declaratii nedepuse etc. si nu din necunoasterea legii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2009 - 03:05 PM
citare mesaj anterior

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#12 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 February 2009 - 08:21 PM

Va multumesc mult dar cineva mia sugerat ca , pe baza contractului de comodat si a demersurilor care se fac , pot inregistra investitiile ca si imobilizari in curs.

De tva, nu ma gandeam la deducerea acestuia.

Dar nici chiar avizul de racordare si factura aferenta care este pe denumirea societatii ? Pt ca v-am spus ca electrica a luat in considerare contractul de comodat. Cred ca stiti foarte bine ca nu este o suma de neglijat.



#13 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 04 February 2009 - 11:15 PM

da. exprimarea mea cam lasa de dorit :frusty: . exact asta am sugerat dar cu alte cuvinte. ele sunt in fapt imobilizari in curs care dupa finalizare se trec la mijloace fixe. ceea ce am scris mai sus, la asta se refera numai ca am folosit expresia "cheltuieli"
e ok sugestia.

pt acele facturi emise pe societate, poti deduce tva-ul, tocmai in sensul celor de mai sus

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 04 February 2009 - 11:17 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#14 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 February 2009 - 11:36 PM

Va multumesc mult. Mi-ati fost de mare ajutor .
Eram convinsa de judecata mea si a persoanelor cu care m-am confruntat in aceasta problema insa raspunsul de la administratia financiara de a schimba contr.de comodat pentru ca pot fi discutabile investitiile realizate , m-a cam pus pe ganduri.
Voiam sa aud si alte pareri.
Dar oricum am vorbit cu nenumarate persoane care au facut investitii la mijloacele fixe aferente unui contract de comodat si au mers pe aceiasi gandire.
Nu stiu dc Art.24 al.3 pct.a) din CF nu se refera cumva la aceste investitii.
In cazul in care stiti sau cititi legea va rog anuntati-ma si pe mine dc face sau nu referire la acest aspect.



#15 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 04 March 2009 - 01:29 PM

Salutare. Poate imi da cineva un sfat. Patronul la care lucrez are o cladire (atelier ) construit pe numele lui(persoana fizica) atelierul este facut pentru asi desfasura firma activitatea. El vrea ca, cheltuielile(apa, curent...etc) sa le deconteze pe firma si ar vrea sa faca un contract de comodat si nu de inchiriere. Se poate face asa ceva. Sediul firmei e la el acasa care si ala e in comodat Ce solutie imi dati s a mai intalnit cineva cu aceasta situatie



#16 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 02:07 AM

Poate sa faca contract de comodat
dar sa specifice in el ca , cheltuielile de intretinere si utilitatile vor fi suportate de firma.
Legat de curent ar fi bine ca atelierul sa aiba contoar separat ca sa stie exact cat e consumul atelierului.



#17 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 05 March 2009 - 12:48 PM

multumesc mult pt raspuns



#18 olden

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 March 2009 - 01:46 PM

da aveti dreptate contabil-matematic e ok......dar fiscal se mentioneaza ca avem obligatia sa deducem aceste cheltuieli fiscale in baza facturii emise de furnizorii de utilitati asa ca sorry.cand faceti 101 le declarati nedeductibile.....

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 August 2009 - 12:07 PM




#19 china

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 August 2009 - 01:11 PM

buna ziua,

ma poate ajuta cineva cu o lamurire?
-sediul social al unei societati se afla in apartamentul personal al administratorului societatii.
-pot inregistra in contabilitate cheltuiala cu intretinerea apartamentului pe baza chitantei emise de asociatia de locatari?
-mai am nevoie de alte acte?


multumesc,

gabi



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2009 - 12:10 PM

Vezi postareachina, la Aug 19 2009, 02:11 PM, a spus:

buna ziua,

ma poate ajuta cineva cu o lamurire?
gabi
te poti ajuta singurica si fara prea mare efort, daca citesti macar acest topic de la inceput :lostit (13):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL