Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare in rate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vanzare in rate

14 replies to this topic

#1 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2005 - 11:29 AM

am si eu o intrebare la cei cunoscatori : daca vreau sa vand in rate cum se face? CF art.135 din CF tva pt vanzarile in rate devine exigibila pe masura incasarii ratelor. Clientul meu vrea insa sa intocmeasca initial o factura pe intreaga suma, sa scrie pe factura ca se refera la o vanzare in rate. Iar eu sa trec acel tva pe neexigibil (4428) si sa fac 4428=4427 pe masura incasarii ratelor. Se poate? pe mine ma dezorienteaza factura initiala care e facuta pe toata suma si are tot TVA-ul trecut la colectata.



#2 Maryanna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitatea

Postat 10 April 2005 - 08:39 PM

Eu stiu ca vanzarea in rate se poate face numai pe baza un contract de vanzare-cumparare. NU se intocmeste o factura cu valoarea totala la inceputul contractului. Se vor intocmi facturi la fiecare termen de scadenta al ratelor.

4111= %
707 avansul
4427 tva aferent avans
4428 tva aferent ratelor neincasate
472 ratele neincasate

La incasare
472=707
4428=4427
IN plus, daca intocmesti o factura initiala cu toata valoarea contractului, automat trebuie sa treci factura in jurnalul de vanzari si colectezi un tva mare(pe care nu l-ai incasat inca).
Ce parere ai? :P




#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 11 April 2005 - 07:33 AM

faza nasoala este ca de la 1 mai ai sa platesti tva de la inceputul contractului si nu la incasarea ratelor



#4 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2005 - 05:07 PM

parerea mea este ca vanzarea in rate ar trebui sa urmeze exemplul unui contract de leasing. se face intocmai ca un leasing normal. Iar in cazul leasingului factura se intocmeste pe masura scadentei ratelor din contractul de leasing.



#5 mihaela seghedin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:iasi

Postat 30 April 2005 - 07:32 PM

Maryanna are dreptate in ceea ce priveste inregistrarile. Problema este ca tu ai sa te incarci cu un TVA degeaba. Eu zic sa te mai gandesti...poate mai poti negocia acest lucru.
mihaela



#6 adrianbila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:oradea

Postat 05 May 2005 - 10:38 AM

mihavesa a spus:

am si eu o intrebare la cei cunoscatori : daca vreau sa vand in rate cum se face? CF art.135 din CF tva pt vanzarile in rate devine exigibila pe masura incasarii ratelor. Clientul meu vrea insa sa intocmeasca initial o factura pe intreaga suma, sa scrie pe factura ca se refera la o vanzare in rate. Iar eu sa trec acel tva pe neexigibil (4428) si sa fac 4428=4427 pe masura incasarii ratelor. Se poate? pe mine ma dezorienteaza factura initiala care e facuta pe toata suma si are tot TVA-ul trecut la colectata.

zi-mi te rog ce anume ce anume vinzi in rate: marfuri, un mijloc fix...?



#7 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 22 June 2005 - 07:39 AM

si descarcare din gestiune cum si cind se face? mai ales daca e un singur obiect care se vinde? ce faci il descarci cu bucatica?



#8 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 22 June 2005 - 09:20 PM

nu se poate considera tva-ul neexigibil din fatura totala si sa se treaca pe colectat partial la incasarea ratelor?



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 June 2005 - 07:49 AM

Se poate preciza prin contract ca transferul dreptului de proprietate se face dupa plata ultimei rate si atunci faci si descarcarea de gestiune (la sfarsit)



#10 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 23 June 2005 - 07:52 AM

merci mult,insa as vrea , daca se poate, sa imi spuneti , cum mai e legea acum la tva. Ma obliga sa o trec toata in deductibila de la inceput sau pot sa o trec in 4428 si apoi cu bucatica in 4427?



#11 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 23 June 2005 - 08:07 AM

Text extras din: Codul Fiscal 2003 - Codul Fiscal al României@

(3) În cazul livrarii de bunuri cu plata în rate între persoane stabilite în tara, al operatiunilor de leasing intern, de închiriere, de concesionare sau de arendare de bunuri, taxa pe valoarea adaugata devine exigibila la fiecare din datele specificate în contract pentru plata ratelor, respectiv a chiriei, redeventei sau arendei. În cazul încasarii de avansuri fata de data prevazuta în contract, taxa pe valoarea adaugata devine exigibila la data încasarii avansului.
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#12 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 23 June 2005 - 08:09 AM

multumesc mult de tot :D



#13 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 June 2005 - 02:23 AM

tony a spus:

faza nasoala este ca de la 1 mai ai sa platesti tva de la inceputul contractului si nu la incasarea ratelor

Art. 19 (3) CF se refera la impozit/profit, nu la TVA

(3) Contribuabilii care au optat pana la data de 30 aprilie 2005 inclusiv, conform prevederilor legale, pentru impunerea veniturilor aferente contractelor de vanzare cu plata in rate, pe masura ce ratele devin scadente, beneficiaza in continuare de aceasta facilitate pe durata derularii contractelor respective; cheltuielile corespunzatoare sunt deductibile la aceleasi termene scadente, proportional cu valoarea ratei inregistrate in valoarea totala a contractului.@

Pt. TVA la rate este aplicabil Art. 135 (3) CF:

(3) In cazul livrarii de bunuri cu plata in rate intre persoane stabilite in tara, al operatiunilor de leasing intern, de inchiriere, de concesionare sau de arendare de bunuri, taxa pe valoarea adaugata devine exigibila la fiecare din datele specificate in contract pentru plata ratelor, respectiv a chiriei, redeventei sau arendei. In cazul incasarii de avansuri fata de data prevazuta in contract, taxa pe valoarea adaugata devine exigibila la data incasarii avansului.@

si pct. 19 din Normele CF - TVA:

19. Baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata corespunzatoare se determina integral la livrarea bunurilor si/sau prestarea serviciilor. In cazul livrarilor de bunuri cu plata in rate in factura fiscala se inscriu baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata aferenta, integral. Taxa pe valoarea adaugata aferenta ratelor care nu au ajuns la scadenta se inregistreaza in contul 4428 "T.V.A. neexigibila", urmand ca, pe masura ce aceasta devine exigibila, sa fie inregistrata in creditul contului 4427 "T.V.A. colectata" prin debitul contului 4428 "T.V.A. neexigibila", cu exceptia livrarilor de bunuri prevazute la art. 1601 din Codul fiscal, pentru care se aplica prevederile pct. 651. Pentru livrari cu plata in rate contractate in valuta cu decontare in lei sau in valuta, se aplica si prevederile pct. 18.@
__________
@Pct. 19 a fost modificat prin art. I lit. E pct. 5 din H.G. nr. 84/2005.



#14 MIRELA20

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:NOUTATI

Postat 30 June 2005 - 02:47 PM

Am si eu o nelamurire.
De curand in obiectul de activitate am introdus si productie de aparatura medicala, pe care o vindem in rate, contractul se incheie in EUR, se factureaza la curs BNR din data facurarii si nu stiu cum sa descarc gestiunea
vanzarea o fac astfel
4111%
701
4427
cu val avansului prin facturare la cursul zilei respective
restul ratelor fac NC
472 cu dif ratelor de incasat tot la acelasi curs
4428
pretul de gestiune(care este pretul de productie) este mai mare decat val avansului. Programul descarca automat in momentul facturarii gestiunea cu pret de gestiune, pret vanzare( unde este val avansului) si da o adevarata nebunie. Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc anticipat



#15 MIRELA20

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:NOUTATI

Postat 30 June 2005 - 03:40 PM

MIRELA20 a spus:

Am si eu o nelamurire.
De curand in obiectul de activitate am introdus si productie de aparatura medicala, pe care o vindem in rate, contractul se incheie in EUR, se factureaza la curs BNR din data facurarii si nu stiu cum sa descarc gestiunea
vanzarea o fac astfel
4111%
701
4427
cu val avansului prin facturare la cursul zilei respective
restul ratelor fac NC
472 cu dif ratelor de incasat tot la acelasi curs
4428
pretul de gestiune(care este pretul de productie) este mai mare decat val avansului. Programul descarca automat in momentul facturarii gestiunea cu pret de gestiune, pret vanzare( unde este val avansului) si da o adevarata nebunie. Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc anticipat







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL