Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii firma fara activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii firma fara activitate

declaratii fiscale pe 0
185 replies to this topic

#1 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 13 July 2007 - 02:34 PM

Inteleg ca pt societatile care de la 30.06.2006 pana la 30.06.2007 nu au avut activitate, nu mai depun raportarile la 30 iunie, ci o declaratie. Are cineva un model, va rog frumos?



#2 HENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 13 July 2007 - 03:52 PM

DECLARATIE



Subsemnatul ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., in calitate de ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., declar pe proprie raspundere ca SC ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., cu sediul in str. ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., nr... ..., bl... ..., sc. ... ... ..., et. ... ..., ap... ..., telefon ... ... ... ... ... ... ... ... ..., inregistrarea la registrul Comertului sub numarul ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., cod fiscal ... ... ... ... ... ... ... ... ..., nu a desfasurat nici un fel de activitate de la infiintare si pana la ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...200..

Capital social in suma de ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., lei, a fost varsat in intregime la (data) ... ... ... ... ... ... ...




Data




#3 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 July 2007 - 05:10 PM

Precizare: societate care de la deschidere pana la 30.06.07 nu a avut activitate depunde declaratie; altfel, depunde raportare semestriala.
Julia S



#4 clara10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PLOIESTI

Postat 17 July 2007 - 08:25 PM

Buna Seara...si eu am o nelamurire daca trebuie sa depun dec394 im conditiile in care o societate nu are activitate de 3 ani, se depun la trimestru dec 100, 300 pe zero ..daca tebuie depasa si aceasta pe zero.
Va multumesc si astept raspuns
O seara racoroasa va doresc



#5 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 17 July 2007 - 08:31 PM

mai bine o depui....
ada



#6 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 17 July 2007 - 09:49 PM

394 nu se depune pt firmele fara activitate :biggrin:



#7 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 17 July 2007 - 10:32 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jul 13 2007, 03:34 PM, a spus:

Inteleg ca pt societatile care de la 30.06.2006 pana la 30.06.2007 nu au avut activitate, nu mai depun raportarile la 30 iunie, ci o declaratie. Are cineva un model, va rog frumos?



nicomariapopa@yahoo.com
contacteaza-ma si iti trimit , nu reusesc sa atasez
np



#8 dlupescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 31 July 2007 - 07:48 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jul 13 2007, 03:34 PM, a spus:

Inteleg ca pt societatile care de la 30.06.2006 pana la 30.06.2007 nu au avut activitate, nu mai depun raportarile la 30 iunie, ci o declaratie. Are cineva un model, va rog frumos?


hm eu am inteles ca societatiile care nu au avut niciodata activitate depun doar declaratie, cele care au desfasurat activitate depun bilant,
sau alta varianta daca nu mai au activitate pot sa blocheze firma pe o perioada de 3 ani l aregistru iar in cazul asta pot depune declaratia la finante inloc de bilant



#9 GURGU21ANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 November 2007 - 10:30 AM

am si eu o intrebare.pentru o societate comerciala infiintata in martie 2007, pentru care nu s-a depus nici un document, nici un bilant sau declaratie, si pentru care in octombrie 2007 se doreste suspendarea temporara a activitatii, insa pe toata aceasta perioada societatea nu a desfasurat nici o activitate, vreau sa stiu ce acte tb depuse la administratia finananciara, ce declaratii absolut tot ce tb facut pt suspendare.va multumesc.



#10 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 November 2007 - 10:49 AM

ai o problema , trebuia sa depui niste declaratii pina la suspendare . Chiar daca firma nu a avut activitate , tot avea obligatii declarative . Pentru o declaratie nedepusa se plateste o amenda de minim 250 lei .Va trebui sa mergi la inspectorul de la fisc care are in administrare firma si discutat .Oricum pina nu clarifici problema cu declaratiile care trebuiau depuse ,nu se poate suspenda activitatea !O zi buna !



#11 GURGU21ANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 November 2007 - 11:04 AM

am inteles punctul dumneavoastra de vedere, dar as vrea sa stiu cam care ar fi aceste declaratii care tb depuse si de unde tb luate pt a le completa. va multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:50 PM




#12 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2007 - 09:19 PM

Declaratii de depus sunt :
Declaratia 100 si 300 ( daca esti platitor de TVA ) de pe adresa de net :http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/contribuabili/sistemul_fiscal/programe11.htm ( programul este " declaratii fiscale 2007 " ) acestea se depun trimestrial ( martie, iunie, sept.)
Declaratie pe propria raspundere ca nu ai desfasurat activitate de la infintare pana la 30-06-2007



#13 GURGU21ANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 November 2007 - 04:43 PM

multumesc mult pt raspunsuri.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:50 PM




#14 misulica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 February 2008 - 02:12 PM

Ce se intelege prin societate fara activitate de la infiintare?! Raspuns: Daca nu inregistreaza venituri din vanzari sau prestari si/sau dobanda bancara, sau cheltuieli. Dar daca are inregistrate cheltuieli de constituire, deschidere de cont ptr.depunere de capital social si cumparare de registre contabile ? Mai poate fi considerata societate fara activitate??????!!!!!!! Pls, help!!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:02 AM




#15 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2008 - 02:18 PM

Conform codului fiscal :
CAPITOLUL III
Definitii
Definitii ale termenilor comuni
Art. 7. - (1) In intelesul prezentului cod, cu exceptia titlului VI, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele
semnificatii:@
1. activitate - orice activitate desfasurata de catre o persoana in scopul obtinerii de venit;
preda



#16 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 February 2008 - 02:45 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jul 13 2007, 02:34 PM, a spus:

Inteleg ca pt societatile care de la 30.06.2006 pana la 30.06.2007 nu au avut activitate, nu mai depun raportarile la 30 iunie, ci o declaratie. Are cineva un model, va rog frumos?
Nu inteleg de ce pui aceasta intrebare acum cand esti in afara contextului, cand pentru 30.06 2007 a trecut de mult termenul, cand mai e mult pana la raportarea din 30 iunie 2008 (pentru care se depune declaratie daca nu ai avut activitate in 2008 pana in 30.06.2008).
Ma asteptam sa intrebi daca acum, cand trebuie depuse bilanturi pe 2007, depui bilant sau declaratie ca nu ai avut activitate in 2007. Poate asta ai vrut sa intrebi.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 05 February 2008 - 02:47 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#17 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 04 April 2008 - 10:50 AM

Stiu ca s-a mai discutat, nu am reusit sa gasesc prin cautare, nu ma certati daca puteti sa ma ajutati.Problema e urmatoarea:societate comerciala fara activitate, sau cu o factura emisa la trimestru, fara angajati.Se pot semna actele de catre administrator?Ar trebui de depus acum in aprilie declaratia 100 si 300.Le poate semna admin?



#18 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 04 April 2008 - 11:20 AM

Din cate stiu eu decalaratiile lunare (100 si 300 si altele asemanatoare) le poti semna ...nu poate fi semnat de administrator doar bilantul acolo e alta poveste. Exista topicuri deschise pe subiectul asta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:03 AM

ramy



#19 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 06 April 2008 - 07:18 AM

Neavand departament de contabilitate organizat, administratorul semneaza. :pullhair:



#20 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 07 April 2008 - 12:06 PM

multumesc mult!

Acum o alta intrebare aici:societatea are doar chitantele initiale de constituire si o factura de prestari servicii cu TVA de la firma care a consiliat societatea pentru obtinerea actelor.Declaratia 300 cuprinde acest TVA de pe factura de consiliere?E un TVA de recuperat?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:03 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL