Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii firma fara activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratii firma fara activitate

declaratii fiscale pe 0
185 replies to this topic

#21 Lastarica08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 April 2008 - 07:08 AM

am si eu o intrebare........
o societate a avut salariati pana la 1 feb 2008 a intocmit decl. 010 prin care sa mentionat ca nu mai are obligati de plata
mai trebuie sa depuna ceva lunar inafara de decontul de TVA care este trimestrial?
mentionez ca societatea este platitoare de impozit pe venit



#22 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 April 2008 - 02:37 PM

-decl 100 si 102 pentru contributiile salariale pe luna ianuarie 2008 la raportarea de trimestru
- la trimestru treci si imp pe venit
- plus decl 300

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#23 Invicta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 April 2008 - 01:48 PM

Salut,
Sunt nou in domeniu si as vrea sa stiu daca pe langa o declaratie pe proprie raspundere ca firma nu are activitate si declaratia 100 depusa trimestrial, trebuie depusa si declaratia 101. Sunt zvonuri ca ar trebui completata si aceasta declaratie. Va rog sa ma imi indicati ce campuri ar trebui completate in aceasta declaratie (daca intr-adevar trebuie depusa la circa financiara), daca firma nu are activitate, drept urmare nu are profit. Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Invicta: 15 April 2008 - 01:49 PM




#24 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 15 April 2008 - 02:35 PM

Declaratia 101 are termen de depunere azi, 15.04 pentru anul 2007, chiar daca societatea nu a avut activitate.Se depune pe zero

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:03 AM




#25 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 15 April 2008 - 03:51 PM

Declaratia 100 .

Daca ai angajati se completeaza lunar campurile referitoare la contributiile la salarii, sunt f.bine accentuate in ultima varianta a declaratiilor.Impozitul pe profit se calculeaza si vireaza trimestrial, daca nu ai activitate depui cu <O>.
Nu se depun declaratii daca ai activitatea suspendata .Se poate suspenda activitatea intre 6 luni si 3 ani .

La salarii este vorba de declarartia 100 dar si de 102.
Daca esti platitor de tva - declaratia 300 lunar sau trimestrial ,in functie de cifra de afaceri.



#26 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 08:44 PM

Declaratie de neactivitate. se depune la Adm.Fin la 30.06 si 31.12. Cea de la 31.12 se depune si la registrul comertului.



#27 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 17 April 2008 - 09:05 PM

Daca ai un exemplar de la administartie, poti depune o copie la Registru Comertului ?



#28 CosminaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 06 May 2008 - 02:33 PM

Citeaza

Va rog sa ma imi indicati ce campuri ar trebui completate in aceasta declaratie (daca intr-adevar trebuie depusa la circa financiara)
Si eu am aceeasi problema. Am incercat sa completez toate campurile cu 0 dar nu-mi da voie programul. Nu stiu exact ce campuri trebuie completate.

Va multumesc mult pentru ajutor.



#29 CosminaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 May 2008 - 09:03 AM

Trebuie sa depun declaratia 101 pe zero dar nu stiu ce campuri trebuie sa completez in programul de declaratii fiscale. V-as fi indatorata daca mi-ati putea spune.

Multumesc



#30 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2008 - 12:07 AM

pai daca o depui ''pe 0'' ce campuri sa mai completezi?!
sa ai totusi datele firmei.
Madalina



#31 CosminaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 08 May 2008 - 11:28 AM

multumesc... asa am facut si a fost bine :)



#32 adelinac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 May 2008 - 09:31 PM

Buna,
Am si eu nevoie de cateva lamuriri :thumbup: intrucat sunt nou-nout in domeniu . :pullhair: ............in legatura cu declaratiile care trebuie deuse pt un srl infiintat in aprilie 2006 si care momentan nu are activitate.Problema e ca nu am declarat nicaieri ca firma nu mai are activitate si m-ar interesa sa stiu exact ce demersuri sa fac:ce declaratii se mai depun,la cat timp si pe unde....Trebuie neaparat sa suspend activitatea pe perioada det sau e suficient sa depun aceste declaratii care sa ateste ca nu am venit ?!Si daca da,de unde iau aceste declaratii? :smile:
Stiu ca intrebarea mea e cam lunga dar help plss.....contabila pe care o aveam a plecat din tara..... :sad:
Multumesc



#33 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 12 May 2008 - 11:05 PM

Da, trebuie depuse pe 0. Chiar daca te inregistrezi la registrul comertului si nu te duci din nou la finante pt. a cere sa nu mai depui declaratii, ci numai bilanturile semestrial, trebuie depuse in functie de vectorul tau fiscal, asta referitor si la salariati. Tot un contabil te scoate.



#34 tufi21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 May 2008 - 01:05 PM

Buna ziua , am o firma infiintata in decembrie 2007,
Am depus in februarie 2008 o declaratie de lipsa de activitate pentru anul 2007.
Daca in continuare pana acum nu am avut nici o activitate pe firma , pentru bilantul trimestrial care ar trebui depus pana la 31 mai 2008 se poate depune din nou o declaratie de lipsa de activitate ?
Va multumesc.



#35 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 15 May 2008 - 03:10 PM

NU EXISTA BILANT TRIMESTRIAL.
Exista Raportarile financiare anuale, (pt care ai depus acea declaratie, si mai exista raportarile semestriale, privitoare la semestrul 1.
O firma care nu a avut activitate DE LA INFIINTARE pana in prezent... trebuie sa depuna in loc de bilant, o declaratie pe proprie raspundere ca nu a desfasurat activitate de la infiintare pana in prezent, atat la Finante cit si la Registrul Comertului.
Trebuie de asemenea depuse trimestrial declaratiile 100, 300(daca e platitor de TVA) si anual 101.

Daca vrei sa scapi de aceasta corvoada, in conditiile in care nu doresti sa desfasori activitate pe o perioada mai mare de timp, mergi la reg.Comertului si faci "suspendare activitate". Nu e mare lucru. Atunci vei avea obligatia depunerii doar a acelei declaratii pe proprie raspundere.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:04 AM




#36 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 19 May 2008 - 11:58 AM

Vezi postareaela d, la Apr 7 2008, 01:06 PM, a spus:

societatea are doar chitantele initiale de constituire si o factura de prestari servicii cu TVA de la firma care a consiliat societatea pentru obtinerea actelor.Declaratia 300 cuprinde acest TVA de pe factura de consiliere?E un TVA de recuperat?

Nu vad de ce nu ar fi... :smile: . Da... deduci acest tva :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:05 AM

ramy



#37 annemona2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 June 2008 - 10:57 AM

Buna ziua,

Va adresez rugamintea de a ma ajuta cu o informatie :

Ce declaratii trebuiesc depuse pentru o firma fara activitate ?


Multumesc anticipat !



#38 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 02 June 2008 - 11:21 AM

a avut sau nu activitate,de la infiintare?



#39 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 04 June 2008 - 07:50 PM

Va rog sa ma lamuriti si pe mine: am infiintat firma in febr.2008.La 2 sapt dupa infiintare am scos capitalul social din banca, fara insa ca apoi sa fac vreo activitate. Deci nu am venituri, nu cheltuieli (am doar ch constituire). Se considera ca am activitate? Va trebui sa depun bilant la iunie 2008 sau declaratie fara activitate?
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#40 jedi1970

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 June 2008 - 07:04 PM

Vezi postareacarol28sm, la Apr 16 2008, 09:44 PM, a spus:

Declaratie de neactivitate. se depune la Adm.Fin la 30.06 si 31.12. Cea de la 31.12 se depune si la registrul comertului.



eu stiam ca declaratia de neactivitate are acelasi regim de depunere ca si celelalte declaratii fiscale (100 si 300) respectiv pana la 25 ale lunii urmatoare lunii pentru care se face raportarea (adica pana la 25 iulie 2008). si din cate stiu se depune si la reg comert. si la finante.

Care este realitatea?






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL