Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii firma fara activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


declaratii firma fara activitate

declaratii fiscale pe 0
185 replies to this topic

#181 ab_2015

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 October 2015 - 10:07 AM

Buna ziua,
Urmeaza sa infiintez un SRL-D neplatitor de TVA cu singur asociat, vreau sa declar societatea inactiva la ANAF pana obtin toate avizele necesare si contracte cu parteneri.

Ce formular trebuie completat pentru aceasta declaratie?

Sunt obligat sa declar periodic ca firma este pe 0 chiar daca am declarat de la infiintare ca este inactiva?

pot sa fac achizitii pe firma sau sa platesc facturi de internet sau telefon daca este inactiva?

Multumesc!



#182 AndreeaPop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 December 2016 - 02:32 PM

Bună, am deschis recent un SRL.D, pt moment nu am activitate și probabil nici nu o sa am în următoarele 3-4 luni. Mi.am făcut contract de angajare la acest SRL.D. Nu am contabil și întrebarea mea este: ce acte, declaratii, documente, bilanț etc.... ar trebui sa depun lunar pana îmi încep activitatea pt a fi în regula???

Aceasta postare a fost editata de AndreeaPop: 27 December 2016 - 02:34 PM




#183 draculescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 January 2017 - 04:47 PM

Buna seara

Iata ca am inceput un nou an si vin aici sa intreb, in 2017, s-a mai schimbat legislatia, au aparut cerinte noi? O firma declarata inactiva fiscal, neplatitoare de tva, microintreprindere, in afara de declaratiile trimestriale D100 si bilant mai trebuie sa depuna si altceva?

Multumesc



#184 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2017 - 12:54 PM

Nu ne spui de cand e decl. firma inactiva si daca ai fost platitor de tva inainte de asta (ti-a fost anulat codul de TVA).
De retinut ca in cazul in care firma este declarata inactiva numai de catre Fisc, atunci ea isi poate desfasura in mod normal activitatea pt care a fost inregistrata la RC, dar daca a fost platitoare de tva si i s-a anulat codul in urma decl. firmei ca fiind inactiva, atunci lucrurile se complica un pic dpv al tva.

Sa presupunem ca nu ai fost platitor de tva si ca pe tot parcursul anului 2016 nu ai desf. nicio activ.
Daca firma nu beneficiaza de regim derogatoriu de depunere a decl., atunci trebuie depuse toate decl. cf. vectorului fiscal pe care il mai are acea firma. Trebuie sa te uiti in ultima D010 depusa la fisc pt a vedea cu ce obligatii fiscale mai figurezi. De asemenea, in dosarul fiscal al firmei, de pe site-ul ANAF, figureaza toate obligatiile cf. vectorului fiscal, actualizarea este lunara, din cate am obs. - iti trebuie certificat electronic pt a accesa datele.
In cazul in care nu se mai desf. nicio activ. pe micro si nu (mai) figureaza nici cu contributii salariale + impozit salarii in vectorul fiscal, atunci se depune doar D100 pt impoz. pe veniturile micro (probabil pe zero) si bilant la 31.12.2016.
D392 s-a abrogat.
D205 oricum nu se mai depune pt impozitul pe salarii si pt cel afer. drepturilor de autor platite in 2016.



#185 draculescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 January 2017 - 05:44 PM

A fost declarata inactiva fiscal pe la inceputul lui 2016, iar activitate nu mai are de vreo 10 ani, poate si mai mult. Si nici platitoare de TVA nu a fost si am declarat-o micro acu cativa ani cand i s-a schimbat vectorul.
Stiu ca anul trecut tot pe aici am intrebat si nu trebuia sa depun decat d100 si bilantul si nu stiam daca nu au aparut ceva legi noi ca cu desteptii astia... nu se stie cum te fac de calci pe bec :).
Oricum, am auzit ca s-au mai micsorat taxele la ONRC si as vrea s-o inchid definitiv.

Multumesc, Otilia.



#186 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2017 - 11:59 AM

cu drag si alta data ! :smile:

ca sa-ti faci o idee pt inchiderea firmei, ai niste informatii aici : http://www.conta.ro/...areradiere-srl/






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL