Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
solutie pt sold mare in caserie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


solutie pt sold mare in caserie


66 replies to this topic

#1 aalina68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 11 August 2008 - 05:12 PM

Patronul a retras din banca succesiv, cate 7-8000e /luna, in ultimele 3 luni. Nu mi-a adus documente pt ei. Am in schimb profit nerepartizat aferent 2007. Il pot repartiza pe dividende, si sa le platesc chipurile in numerar, pana la 30.06 ca sa nu-mi mai apara in bilant soldul de casa.. Dar voi plati penalizari pt neplata impozitului/div , din 25.07 pana azi.
In aceste conditii pot ramane cu acest sold la 30.06, care va apare si in bilant, si sa fac la 07.2008 aceasta repartizare/plata div, ca sa pot plati pana pe 25.08.2008 impoz/div.
Sau de fapt impoz/ div se plateste IN ACEEASI zi cu plata/repartizarea?
E oare bine sa se vada in bilant un sold asa mare la 5311?
Din suflet va multumesc pt ajutor anticipat
Alina

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 October 2008 - 10:26 AM




#2 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2008 - 06:21 PM

Vezi postareaaalina68, la Aug 11 2008, 06:12 PM, a spus:

Il pot repartiza pe dividende, si sa le platesc in numerar, pana la 30.06 ca sa nu-mi mai apara in bilant soldul de casa.. Dar voi plati penalizari pt neplata impozitului/div , din 25.07 pana azi.
Pe langa penalitati platesti si amenda ptr nedeclararea impozitului pana pe 25.07.08.
Poti sa repartizazi rezultatul reportat ptr divid., iar declararea in luna in care s-au platit divid. si plata pana pe 25 luna urmatoare. Daca n-ai avut control pana acum poti sa faci plata si azi, controlul financiar se face la zi nu la o data anterioara, important este sa reglezi casa cu suma in numerar reala si sa zica mersi sefu' ca nu l-a prins cu sold mare si fara niciun ban.
O zi buna




#3 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 12 August 2008 - 09:13 AM

Ar mai doua solutii ca sa nu ramai totusi cu sold in casa nereal si f.mare (se incalca OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar valutare):se poate plati ca avans cheltuieli materiale (ct.542) daca poate exista documente justificative de plati la inceputul lunii urmatoare sau se restituie sume asociatului (ct.4551) daca are sold creditor.



#4 aalina68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 12 August 2008 - 12:22 PM

Draga Doina
Nu , in 4551 nu am sold, asa ca ar ramane varianta cu avans ch. As putea pur si simplu sa dau avans, si sa-l " restitui" ca necheltuit in luna urmatoare. Iar apoi sa scap de suma trecand-o pe dividende. Dar poti sa dai avans de.... 90.000ron!?(25.000E)...? Nu ar fi apoi soldul lui 542 batator la ochi?
Iiiiihhhhhhh.....of
Si deci cu "spalarea banilor" n-am nici o treaba-fiind plati catre pers fizica?



#5 aalina68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 12 August 2008 - 12:35 PM

Multumesc frumos pasarea phoenix,
Am doar aceasta firma ( si deci venituri pe masura..) si "..cate-n lume bube rele..toate-n ... firmei mele..". Da.. caci ii mai acod si ch cu diurna externa mari, cam 2500E/luna, fara sa-mi aduca vreun act nici aici ( am doar in extrasul de la banca platile bil de avion ), si altele...



#6 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 12 August 2008 - 02:39 PM

Si la dividende impozitul este foarte mare 14.400 la suma de 90.000 lei .Contraventia pt.incalcarea OG15/1996 este intre 5000 si 10.000 lei.Nu cred ca sunt sanctiuni pt.un sold prea mare la ct.542 (daca este justificat imediat).Ar mai fi varianta contului 473 iar patronul sa vina cu explicatii pt.sumele ridicate din banca,dupa bilant.
Succes!



#7 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 August 2008 - 03:05 PM

Vezi postareaaalina68, la Aug 12 2008, 01:22 PM, a spus:

Si deci cu "spalarea banilor" n-am nici o treaba-fiind plati catre pers fizica?

Nu conteaza daca e pf sau pj.

Desi, raspunsul meu vine cam tarziu...



#8 aalina68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 21 August 2008 - 09:13 AM

Multumesc oricum
Deci am o problema acum in a da toata suma in numerar... Mai exista faimosul pasaj cu " plati sau retrageri in numerarin decursul unei singure zile";
Cum sa inteleg pana la urma; poti face plati care in total depasesc 15.000E, dar in zile diferite; si atunci nu se mai aplica raportarea la Oficiu?



#9 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 August 2008 - 11:44 AM

Da, ati inteles bine, dar.... nu mai raportam la Oficiu. Cititi aici, mai pe la sfarsitul topicului:


http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry176990


Oricum, ca sa fiti mai sigura, faceti operatiunile de incasare/ plati la interval de 3-4 zile.



#10 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 17 September 2008 - 06:58 AM

O societate are in ct 5311 o suma mare si nu stie cum sa scape de ea. Dividende nu vrea sa dea ca n-are de unde plati impozitul, avans spre decontare nu e prea sigur ca nu stii cand ai un control inopinat si s-a gandit ca firma sa imprumute asociatul. Ma gandesc daca e o solutie buna pt ca firma n-are in obiectul de activitate asemenea activitati de imprumut, dar pe de alta parte asa ceva e cu caracter sporadic. Daca ar vinde un mijloc fix din firma ar trebui sa aiba in obiectul de activitate aceasta activitate? Scuzati repetitiile si astept pareri.



#11 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 17 September 2008 - 03:31 PM

:thumbup:



#12 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 September 2008 - 08:17 PM

Daca suma respectiva exista faptic se poate face foaie de varsamant si apoi depune in contul bancar al societatii.



#13 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 17 September 2008 - 08:46 PM

Vezi postarealeila, la Sep 17 2008, 07:58 AM, a spus:

O societate are in ct 5311 o suma mare si nu stie cum sa scape de ea. Dividende nu vrea sa dea ca n-are de unde plati impozitul, avans spre decontare nu e prea sigur ca nu stii cand ai un control inopinat si s-a gandit ca firma sa imprumute asociatul. Ma gandesc daca e o solutie buna pt ca firma n-are in obiectul de activitate asemenea activitati de imprumut, dar pe de alta parte asa ceva e cu caracter sporadic. Daca ar vinde un mijloc fix din firma ar trebui sa aiba in obiectul de activitate aceasta activitate? Scuzati repetitiile si astept pareri.
1.Sa inteleg ca soldul este fictiv? El nu exista faptic?
2.Daca vinde un mijloc fix ,inseamna ca mareste soldul casei .Vinzarea inseamna incasare.
3.Poate sa cumpere un mijloc fix.
vivi



#14 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 18 September 2008 - 11:32 AM

soldul este fictiv, ca daca ar avea banii n-ar fi o problema



#15 gabym

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 September 2008 - 11:33 PM

Vezi postarealeila, la Sep 17 2008, 07:58 AM, a spus:

O societate are in ct 5311 o suma mare si nu stie cum sa scape de ea. Dividende nu vrea sa dea ca n-are de unde plati impozitul, avans spre decontare nu e prea sigur ca nu stii cand ai un control inopinat si s-a gandit ca firma sa imprumute asociatul. Ma gandesc daca e o solutie buna pt ca firma n-are in obiectul de activitate asemenea activitati de imprumut, dar pe de alta parte asa ceva e cu caracter sporadic. Daca ar vinde un mijloc fix din firma ar trebui sa aiba in obiectul de activitate aceasta activitate? Scuzati repetitiile si astept pareri.

Art.144.4 din Legea 31 ( a societatilor comerciale ) " este interzisa creditarea de catre societate a administratorilor...."

Avans spre decontare - ?! la 31.12 soldul va trebuii sa fie 0 si ajungi la articolul de mai sus.

Nu are cum sa scape de suma din casa decat cu documente (pentru justificarea cheltuielilor). Dividende si plateste ( cind are ) 16% impozit sau ramane asa si raspunde pentru soldul din casa.



#16 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 19 September 2008 - 08:02 AM

Multumesc, e de folos. Dar ce vrea sa spuna art 144 4 alin 3? "Prevederile alin 1 nu se aplica in cazul operatiunilor a caror valoare exigibila cumulata este inferioara echivalentului in lei al sumei de 5.000 euro"?



#17 Ela+

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 19 September 2008 - 12:41 PM

m-am angajat de la 1 septembrie la o societate unde ma ocup impreuna cu o firma de conta de contabilitatea societatii( lucrez in Ciel, introduc facturi de cumparare, facturile de la furnizori, fac nir-uri, bonuri de consum, intocmesc facturi si chitante- diversi clienti, intocmesc registrul de casa si cel de banca). Am vazut ca firma are pe hartie in seif in jur de 700.000 , suma care se mareste pe zi ce trece datorita faptului ca directorul ia bani din seif fara sa mai aduca si hartii care sa justifice in ce mod a cheltuit banii( nu eu am cheia seifului dar am vazut ca in anumite momente nu-s bani nici de hartie xerox.:P...in cazul unui control cine va trage ponoasele? eu( deoarece eu intocmesc registrul de casa si fac chitante)? persoana care e la casa de marcat? directorul? ce pot face ca sa indrept oarecum situatia?



#18 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2008 - 01:29 PM

Ela+, cu ocazia inregistrarii pe acest forum a trebuit sa citesti Regulamentul. Te rog sa mai faci o data operatiunea aceasta intrucat se pare ca nu respecti cele stipulate acolo.
Referinta este legata de deschiderea acestui topic, nou, in conditiile in care exista deja aceeasi problema in discutie in alt topic.
Aceasta este o avertizare publica. Hai sa facem cumva sa nu se mai repete.
Multumesc pt intelegere.
Madalina



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2008 - 06:22 PM

si ca sa vezi ca Madalina are dreptate cand spune ca s-a mai discutat, uite un link aici : http://www.conta.ro/...showtopic=32226

topic marcat pt. mutare si unire cu unul similar !



#20 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 19 September 2008 - 06:45 PM

Vezi postarealeila, la Sep 17 2008, 07:58 AM, a spus:

O societate are in ct 5311 o suma mare si nu stie cum sa scape de ea. Dividende nu vrea sa dea ca n-are de unde plati impozitul, avans spre decontare nu e prea sigur ca nu stii cand ai un control inopinat si s-a gandit ca firma sa imprumute asociatul. Ma gandesc daca e o solutie buna pt ca firma n-are in obiectul de activitate asemenea activitati de imprumut, dar pe de alta parte asa ceva e cu caracter sporadic. Daca ar vinde un mijloc fix din firma ar trebui sa aiba in obiectul de activitate aceasta activitate? Scuzati repetitiile si astept pareri.

O dispozitie de plata pemnumele administratorului pe care o contezi in 461 si apoi o soldezi din dividende, bineinteles dupa ce ai retinut impozitul.Ideea este ca nu prea stiu ce ar trebui scris pe dispozitia de plata la scopul platii.
Alte pareri.... :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL