Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul de evidenta fiscala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

registrul de evidenta fiscala


90 replies to this topic

#41 mihaelatb

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:rm sarat

Postat 22 February 2007 - 09:08 PM

Am intrebat eu la minister ,care a pasat intrebarea la Buzau,care mi-a raspuns urmatoarele:
La intrebarea dumneavoastra cu privire la formalitatile ce trebuiesc indeplinite de catre agentii economici pentru a obtine derogarea in vederea tinerii Registrului de evidenta fiscala in format electronic, va comunicam ca aceasta se acorda cu indeplinirea conditiilor prevazute in Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1850 / 2004 , anexa nr. 1 , lit. G si H . - privind registrele si formularele financiar – contabile .
Stie cineva ce prevede ordinul respectiv? :lostit (13):



#42 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 24 February 2007 - 02:18 AM

Vezi postareamony23, la Nov 16 2006, 02:48 AM, a spus:

Dufy!
poti scrie un exemplu de calcul, te rog, asa cum scrii tu in registru de evidenta?!!!


Din motive bine cunoscute de noi toti, nu prea am mai avut timp de forum! Abia acum am gasit cerinta ta... Sunt in intarziere cu ceva ff, niste declaratii 392 si maruntisuri necorelate la decl. somaj (IAN!!!). Dupa 01 martie sper sa ma "potolesc" putin. Da-mi o adresa de mail si iti trimit (tre' sa scriu, ca-l tin de mana!).

Uite, aprox., cam ce scriu:

1) Calcul protocol deductibil:

121: 100lei
691: 13lei
623p: 5lei
=======
baza:118 lei x2% = 2,36lei (rezulta prot. neded. 2,64 lei, si TVA prot neded:0,5lei)

2) 3) 4) alte sume ded. limitat


5) calcul profit impozabil:
121:(dupa intr. ch. imp. profit): ...
(+)ch.ned.
(-)ven. neimp.
(=) profit fiscal
x 16%

... Imi fac timp si scriu mai mult (am "inventat" un tabel "frumos" in excel pt amortizarile fiscale, de pe vremea celor 20 procente deduse la punerea in functiune a m.f. - acela e singurul care il am redactat).

Sper ca nu e prea tardiv raspunsul!




#43 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 06 July 2007 - 06:58 PM

Si pe mine ma intereseaza subiectul .... si am cautat ... am cautat ...si nimik ...... :lostit (13):
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#44 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 12 September 2007 - 09:58 AM

Conform OMF nr. 1857/2006 pentru modificarea Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 870/2005 privind Registrul de evidență fiscală, acest registru se poate tine in format electronic.
Are cineva un exemplu de fisier in acest sens?
Si daca il tin in format electronic, cum ramane cu numarul pe care l-ar avea daca l-as cumpara de la Finante?



#45 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 September 2007 - 10:32 AM

Tinerea registrului in format electronic este conditionata de obtinerea unei derogari, iar:
"(2) Derogarea se acorda conform competentelor de catre directiile generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti si Directia generala de administrare a marilor contribuabili, cu respectarea conditiilor prevazute la lit. G si H din anexa nr. 1 la Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.850/2004 privind registrele si formularele financiar-contabile."

Respectarea conditiilor din Anexa 1 este greu de realizat pentru o firma mica sau mijlocie. Exemple de conditii aproape imposibila sunt urmatoarele:
"47. Registrele, jurnalele si alte documente financiar-contabile, care se arhiveaza pe suport WORM (Write Once Read Many), sa fie semnate de persoana care le intocmeste, in conformitate cu prevederile Legii nr. 455/2001 privind semnatura electronica"
"- inregistrarea datelor din documentele financiar-contabile in timp real, in alt sistem de calcul, cu aceleasi caracteristici, care sa fie amplasat intr-o alta locatie"
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#46 sand

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 October 2007 - 09:45 AM

Salutare tuturor.

Am infiintat o firma de servicii de o saptamana si am fost la Adm. fin. sa depun documentatia pentru luare in evidenta. Sunt platitor de TVA si de impozit 16%. De la Adm. Fin. mi s-a spus ca am nevoie de registrul de control 11.6 RON si registrul de evidenta fiscala aprox. 50 RON. Stie cineva ce este acest registru, ce contine si daca este obligatoriu?

Multumesc.



#47 moruraluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 25 October 2007 - 10:04 AM

Registrul de evidenta fiscala este obligatoriu pentru firmele platitoare de impozit pe profit. In el se completeaza modul de calcul al impozitului pe profit de-a lungul anului.



#48 sand

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 October 2007 - 11:29 AM

Multam frumos.



#49 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 30 October 2007 - 06:03 PM

Si Registrul Unic de Control e necesar la o firma deoarece primul act cand vor veni in control pe care ti-l vor cere este acest registru in care sa se treaca persoanele care efectueaza controlul, data, proces verbal de control. :smile:



#50 migabgo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 November 2007 - 01:03 PM

stie cineva de la ce data trebuie completat registreul de evidenta fiscala ? In 2005?
de cand ?



#51 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 19 November 2007 - 01:44 PM

Vezi postareamigabgo, la Nov 19 2007, 01:03 PM, a spus:

stie cineva de la ce data trebuie completat registreul de evidenta fiscala ? In 2005?
de cand ?

Luna septembrie,parca.



#52 oroles

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 January 2008 - 09:47 PM

Am si eu o intrebare..registrul de control te-a costat doar 11,6 lei...ca io am auzit vehiculanduse o suma cu o cifra in plus...circa 110 roni??? :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:22 PM




#53 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 02 January 2008 - 12:35 PM

Reg unic de control costa 24.99 ron si reg de evidenta fiscala 74.99 ron



#54 geal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 02 January 2008 - 12:45 PM

sunt foarte obligatorii
cu mentiunea ca ruc costa 25 lei iar ref aproape 70 lei



#55 rhode_acc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 29 January 2008 - 08:19 PM

Va rog frumos sa ma ajutati! Am preluat o firma la care nu se gaseste Registrul de evidenta fiscala. Ce trebuie sa fac in cazul acesta?
1. Sa il declar pierdut - daca da, unde?;
2. sa cumpar altul - presupun ca da(?);
3. se da amenda? daca da, cat?
4. trebuie sa il refac din urma? din august.2005 parca s-a introdus registrul tipizat...
Daca mai sunt aspecte pe care nu le-am scris - poate nu le stiu sau im scapa acum - va rog sa imi spuneti... am tot citit pe forum, dar nu am gasit. Daca se poate, as dori si baza legala.
Multumesc anticipat pentru orice informatie! Toate cele bune!

Adaugat la Jan 31 2008, 11:33 PM

Chiar nu mai este cineva care sa se mai fi confruntat cu situatia asta?!... :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 08:09 PM




#56 cricutz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2008 - 08:38 PM

va rog

stie cineva cat e amenda pt ca nu am achizitionat registrul de evidenta fiscala?



#57 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 February 2008 - 10:41 PM

poti sa il cumperi inca fara amenda , daca il ai cand ti se cere nu este vorba de amenda , trebuie sa il ai si sa il completezi la zi
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#58 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 13 February 2008 - 11:59 AM

Vezi postareasand, la Oct 25 2007, 11:45 AM, a spus:

[...]registrul de control 11.6 RON si registrul de evidenta fiscala aprox. 50 RON[...]

Nici n-ai dat mult.In orasul meu Registrul unic de control e 25 lei iar cel de evidenta fiscala 75 lei.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:23 PM




#59 apostolaurelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 March 2008 - 07:22 AM

cred ca trebuie sa-l declari pierdut intr-o publicatie locala, anunti finante ca l-ai pierdut (cu adresa) si ulterior cumperi altul.Asa cred ca este logic, nu m-am confruntat cu o astfel de problema. La revedere !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 08:10 PM




#60 AGNESITA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 March 2008 - 06:11 PM

In primul rand , REV s-a introdus incepand cu trim III 2005. Apoi , cel mai simplu si sigur e sa suni la Administratia financiara de care apartii , Biroul de asisitenta contribuabili , si , sigur te vor lamuri exact despre ceea ce trebuie sa faci.
O zi buna

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 08:10 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL