Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reparatie auto in Spania - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reparatie auto in Spania

5 replies to this topic

#1 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 11 September 2008 - 10:29 AM

1.Am primit un filtru de ulei din Anglia(factura este cu TVA),cum il inregistrez in contabilitate ,in decont,mai trebuie declarat in 390?
2.Autoturismul (pe firma fiind) a avut o reparatie in Spania,factura fiind cu tva?Ma puteti ajuta cu cateva informatii ?
Multumiri!
ddd



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 September 2008 - 11:52 AM

Daca furnizorul si beneficiarul din UE sunt ambii platitori de TVA in mod normal trebuia sa se aplice masuri de simplificare pentru TVA (sa nu se treaca valoarea TVA pe factura). Daca s-a trecut acesta nu este deductibil (nu poate fi trecut in 4426), dar poate fi trecut pe cheltuieli.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 11 September 2008 - 01:31 PM

Vezi postareanopris, la Sep 11 2008, 12:52 PM, a spus:

Daca furnizorul si beneficiarul din UE sunt ambii platitori de TVA in mod normal trebuia sa se aplice masuri de simplificare pentru TVA (sa nu se treaca valoarea TVA pe factura). Daca s-a trecut acesta nu este deductibil (nu poate fi trecut in 4426), dar poate fi trecut pe cheltuieli.
Adica 611=401,fara tva si fara 4426=4427?Iar in decont TVA ?Si 390 se mai face?
ddd



#4 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 12 September 2008 - 09:59 AM

Deci pentru filtrul primit din Anglia,factura fiind cu tva,nu se mai face taxare inversa si nici 390?E bine ce spun?
ddd



#5 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 16 September 2008 - 11:35 AM

Vezi postareadraghici, la Sep 12 2008, 10:59 AM, a spus:

Deci pentru filtrul primit din Anglia,factura fiind cu tva,nu se mai face taxare inversa si nici 390?E bine ce spun?
????????
ddd



#6 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 September 2008 - 04:41 PM

Vezi postareadraghici, la Sep 12 2008, 10:59 AM, a spus:

Deci pentru filtrul primit din Anglia,factura fiind cu tva,nu se mai face taxare inversa si nici 390?E bine ce spun?

Da, e corect.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL