Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
avans la salariu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


avans la salariu

11 replies to this topic

#1 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2008 - 11:05 AM

Un salariat mai vechi al firmei se casatoreste.
Ce posibilitate legala ar fi sa i se acorde un avans (o suma de 3 ori cat salariul lunar) pe care sa-l restituie in rate, prin retinere pe statul de plata, intr-o perioada de 1 an?
Pot folosi contul de avans spre decontare, analitic pe numele lui?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#2 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 October 2008 - 11:21 AM

Am avut regula asta cu acordare de avans mai multe salarii cu plata in x rate. Noi am fost in situatia in care contul 542 al fiecarui angajat era foarte aglomerat..... nu prea e recomandat sa bagi acolo.
Stiu ca am creat un analitic la 461, doar pentru avansuri salarii cu plata in rate. La fiecare avans de genul asta, rugam angajatul sa scrie o hartie, in care sa specifice ca este de acord cu retinerea din salariu a ratelor. Trebuie sa ai grija daca mai are alte retineri sa nu depaseasca 50% sin salariu. Chestiile astea le gasesti in codul muncii. Noua ni le-a spus firma de salarizare
Nu stiu daca nu ai putea folosi si contul 428 cu analitic separat creat ...

vezi poate mai ai si alte raspunsuri, poate-si mai da cineva cu parerea




#3 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2008 - 12:26 PM

Am sa va spun cum voi face (poate o sa mai aibe cineva nevoie :thumbup: )
1. Cererea din partea salariatului : motivul pentru care solicita avansul, ce suma solicita, in cate rate si cuantumul in care va restitui avansul.
Dupa aprobarea cererii de catre director:
2. Inregistrez 425=5311 plata din casa si restituirea in fiecare luna 421=425
Cred ca este OK asa.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#4 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 October 2008 - 12:54 PM

Da, cred ca e ok....

Sefa mea nu vroia sa ramana cu sold la sf de luna in 425..... Fiecare cu viziunile lui...... :thumbup:



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 October 2008 - 03:09 PM

Contract de imprumut daca codul CAEN iti permite
461analitic angajat=5311
421=461 analitic angajat
sau avansuri de trezorerie cu restituire numerar.
Retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net

Conform art.154 al Codului muncii salariul reprezinta contraprestatia muncii depuse de salariat in baza contractului individual de munca. Avansul reprezinta o parte din salariul net cuvenit pentru munca depusa, nu pentru munca pe care o va depune. Exigibilitatea impozitelor si taxelor intervine pana pe 25 ale lunii urmatoare celei pentru care se face plata salariilor- cf. art. 3 alin. (2) lit. a) a Lg.130/1999 republicata in MO 190 din 20/03/2007 privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca



#6 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 02 October 2008 - 05:44 PM

[quote name='Lexiroxi' date='Oct 2 2008, 04:09 PM' post='183381']
Contract de imprumut daca codul CAEN iti permite
461analitic angajat=5311
421=461 analitic angajat
sau avansuri de trezorerie cu restituire numerar.
Retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net

iti spun sincer ca nu ne permitea codul CAEN...... Auditul n-a zis absolut nimic, au controlat doar procentele retinute din salarii, asa cum ai spus si tu si eu sa nu depaseasca 50%, sa vada daca avem acordul angajatilor sa le retinem din salariu. Asta tin minte ca au vrut in mod special, si unele declaratii le-am fabricat pe loc..... Eu una n-am gasit unde scrie asta, ca poti retine diverse chestii din salariu daca ai acordul scris al angajatului. De exemplu vroiam sa retinem servicii medicale facturate pe langa abonamentele de medicina muncii, si sefa a zis ca nu poate sa retina sume din salariu, ca ar trebui sa factureze respectiva suma, asta inseamna +19% TVA. Angajatul ar trebui sa plateasca mai mult decat a consumat. As fi foarte recunoscatoare daca tu stii unde m-as putea uita, in ce lege... Tin minte ca auditorii au spus ca daca avem acordul scris putem, eu n-am gasit nimic nicaieri. Au mai verificat sa vada daca s-a respectat scadentarul, am avut un angajat care isi amanse o rata si n-am avut aprobare scrisa, dar n-a fost mare problema. De faptul ca am facut 461 analitic separat nu s-au legat. Dar asta nu inseamna ca daca vin altii nu pot privi in alt mod. Sau poate daca ai control de la stat nu se leaga de chestia asta, noi n-am avut.



#7 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2008 - 11:20 PM

-Chiar daca aveai autorizata activitatea de acordarea de imprumturi, nu se putea FARA DOBANDA.
-Nu poti sa-i acorzi avans din salariu!nici avans de trezorerie ptr ca este o perioada prea mare-1 an. Daca patronul vrea sa-l ajute trebuie sa-i dea din buzunar, si timp de 1 an sa-i retina suma convenita din salariu.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 01:02 AM

Vezi postareaPasareaPhoenix, la Oct 3 2008, 12:20 AM, a spus:

Daca patronul vrea sa-l ajute trebuie sa-i dea din buzunar, si timp de 1 an sa-i retina suma convenita din salariu.
la mica intelegere !! sa nu figureze pe statul de plata ... cu riscurile de rigoare !! deci, mare atentie, pe riscul patronului !!



#9 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 05 October 2008 - 12:58 PM

Am uitat sa mai spun ceva. Noi aveam in regulile interne ale firmei aceasta forma de ajutor, scris negru pe alb. Dar in cererea pe care trebuia s-o scrie angajatul nu trebuia sa mentioneze cuvantul imprumut ci salariul in avans pe 2 luni de ex, sau doreste avans salariu de 1000 RON, aferent lunilor iul, aug. Intra-devar, nu era trecut pe statul de plata. Venea borderoul de la firma de salarii, si din acesta se scadeau sumele corespunzatoare, si apoi se trimiteau la banca pentru plata.



#10 girel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 November 2008 - 01:03 PM

buna ziua! as vrea sa stiu daca este prevazut undeva ca, in cazul societatilor care platesc drepturile salariale in regim avans / lichidare, retinerile salariale sa se faca doar la lichidare. Beneficiarul unei pensii alimentare (in fapt mama copilului) solicita in scris ca banii sa ii fie virati in 2 transe (jumate la avans, jumate la lichidare). Gresesc daca fac asa? In CCM se prevede ca avansul e de 40% din tarifar.Mersi.



#11 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2008 - 01:14 AM

pai ca sa faci aceasta retinere trebuie sa ai hotarare judecatoreasca in acest sens. nu poti sa o faci la cererea mamei. si nu cred ca in hotararea judecatoreasca ar fi prevazut o astfel de plata chenzinala. de obicei se precizeaza in ce cuantum(sau procent) sa se faca retinerea lunara din salariu.
Cu respect,
Alinutza



#12 girel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 November 2008 - 11:13 AM

in hotararea judecat. se precizeaza ca "se infiinteaza poprirea pentru suma de... asupra veniturilor lunare nete". Ideea era ca minorul, reprezentat prin mama sa, este beneficiarul sumei, si in baza acestui fapt poate dispune de banii sai asa cum crede de cuviinta (deci inclusiv sa ii platesc in 2 transe???). In hotarare nu se precizeaza ca se vor plati toti banii odata , ci doar care e suma lunara. Mi-a zis cineva ca orice retinere din salariu se face doar la lichidare dar nu a stiut sa imi zica unde scrie, negru pe alb.

Aceasta postare a fost editata de girel: 05 November 2008 - 11:19 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL